Προς το περιεχόμενο

Προσθήκη Ubuntu 18 σε υπάρχουσα windows 10 εγκατάσταση


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Θέλω να προσθέσω το ubuntu 18 σε υπάρχουσα windows 10 εγκατάσταση με χρήση dual boot.

Επειδή ειμαι στο εξοχικό έχω περιορισμένους πόρους.

Και εξηγούμαι.

To μοναδικό usb φλασάκι που έχω εδώ δεν θέλω να το πειράξω γιατί εκεί έχω φτιάξει ένα windows 10 recovery drive από το οποίο αν οτιδήποτε πάει στραβά μπορώ ανά πάσα στιγμή να εγκαταστήσω τα windows 10 με clean install.

Εχω όμως ολόκληρο εξωτερικό σκληρό 250 gb τον οποίο μπορώ να τον χρησιμοποιήσω για οτιδήποτε.

Μάλιστα έτρεξα ένα rufus για να 'κάψω' το ubuntu 18 iso στον εξωτερικό αυτόν σκληρό αλλά δεν μου έδινε καμία επιλογή drive, δεν ξέρω γιατί.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προγραμμα στυλ rufus/etcher κλπ κοιτανε για usb stick/cards κλπ.Κατα καποιον τροπο τα διαχωριζουν απο τους usb δισκους.Δεν ειμαι προγραμματιστης , δεν ξερω πως γινεται αλλα ξερω οτι το κανουν.
Περα απο αυτο η αλλη λυση ειναι να το καψεις σε cd/dvd αν εχεις dvdwriter στο μηχανημα.Αν δεν εχεις δεν βλεπω αλλον τροπο..πεταξου στην κοντινοτερη πολη και τσιμπα ενα φλασακι :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apo το faq της σελιδας του rufus

As a result, Rufus has an extended detection mechanism that is designed to prevent the listing of USB HDDs, as those drives are unlikely to be used by the vast majority of people to create bootable drives. Of course, you can still list those external HDDs if you know what you are doing, by checking the relevant option under Advanced drive properties. But this feature is not something that is enabled by default.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει όλα.

Αγόρασα ένα φλασάκι και ακολούθησα αυτόν τον οδηγό που ξεχωρίζει installation dual boot windows - ubuntu σε legacy boot και uefi :

https://www.itzgeek.com/how-tos/linux/ubuntu-how-tos/how-to-install-ubuntu-18-04-alongside-with-windows-10-or-8-in-dual-boot.html

Ακόμα και το rufus το θεωρεί ότι είναι για uefi bios και προτείνει εναλλακτικό utility για δημιουργία usb boot live ubuntu.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταια φορα που ειχα δοκιμασει zorin os ηταν πολυ βαρυ σε animations και effects και επρηζε @@.

Επισης η επισημη γραμμη για αναβαθμιση ηταν "καντε φορματ" :)

Δεν ξερω τι εχει αλλαξει απο τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, skiabox είπε

Και τι έλεγε;

Εμένα δεν κάλυπτε τις αναγκες και τα γουστα μου, οποτε πήρε ποδι. Οι δικές αναγκες μπορει να διαφέρουν. θα σου προτεινα να εγκαταστήσεις το virtual box στα windows που εχεις και εκει να δοκιμάσεις διάφορες διανομές linux. Εναλλακτικά να τα δοκιμάζεις απο live dvd/usb.

Επισης μπορεις να βλέπεις reviews στο youtube (θα βρεις για κάθε έκδοση) και τέλος να κοιτάξεις το distrowatch.com οπου θα βρεις διανομές, κριτικές και πληροφορίες ανα διανομη.

Αν θες να εγκαταστήσεις κάποια, σβήνεις το partition με το ubuntu και περνάς εκει την αντιστοιχη διανομη

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και συγνώμη για το hijack.

Προσπαθώ εδώ και 2 μέρες να εγκαταστήσω Ubuntu/Mint σε ξεχωριστό δίσκο, standalone φάση, χωρίς επιτυχία.
Έχω βγάλει όλους τους δίσκους από το κουτί και έχω αφήσει μόνο έναν άδειο SSD. Ο δίσκος είναι λειτουργικός,
τον είχα σε laptop, είχε γίνει initialise (MBR) και format (exFAT) μέσα από Windows.

Φορτώνω το live Linux από usb stick, ξεκινώ την εγκατάσταση και όταν φτάνει ώρα να φτιάξει τα partitions, βγάζει
μήνυμα λάθους "failed to create ext4 partition". Έχω δοκιμάσει να ορίσω χειροκίνητα τα partitions με το ίδιο αποτέλε-
σμα. Έχω δοκιμάσει να κάνω format το δίσκο μέσα από το live linux χωρίς αποτέλεσμα, έχω δοκιμάσει gparted αλλά
έβγαζε μήνυμα "unrecognised label". Έχω αλλάξει το BIOS σε Legacy Only και έχω κάνει boot το live σε legacy mode,
πάλι χωρί αποτέλεσμα.

Έχω ψάξει δεξιά και αριστερά αλλά ότι βρίσκω αφορά dual boot σε windows το οποίο δεν με ενδιαφέρει.

Υπάρχει περίπτωση να φταίει η επιλογή του file system; Δηλαδή αν επιλέξω ext3 ή xfs να δουλέψει;

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από eaglos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μπες με το live cd/usb και φόρτωσε κανονικά το λειτουργικό. Κατέβασε και εγκατέστησε το GParted. Αν έχεις UEFI στο σύστημα κάνε initialize τον  ssd σαν GPT.  Αν οχι άστο ώς έχει. Με το GParted φορμαρε τον ssd σε ext4 και πάτα να ξεκινήσει η εγκατάσταση. Λογικά δεν θα χεις θέμα απο κει και πέρα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε αντίστοιχο θέμα αναφορικά με Dual Boot σε Windows 10 (γι'αυτό είπα να μην ανοίξω καινούργιο θέμα).

Συγκεκριμένα θέλω να προσθέσω με dual boot τα Ubuntu σε ήδη υπάρχον Windows 10, απλώς επειδή έχω έναν SSD 120gb όπου είναι εγκατεστημένα τα Windows 10 και έναν HDD 1Tb (σε λάπτοπ Dell 5567) θα έχω κάποιο πρόβλημα (με bootloader κλπ) αν η εγκατάσταση γίνει σε μέρος του HDD; Δηλαδή να δεσμεύσω και να κάνω ένα ξεχωριστό partition από τον HDD όπου θα εγκαταστήσω τα Linux.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον bootloader θα τον βάλεις στον αρχικό δισκο και το linux (δε λεω επιτηδες ubuntu γιατί προτιμώ forks του ή αλλα distros) σε ενα partition του δευτερου δισκου. Ετσι δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Αν τώρα θες την ταχυτητα του ssd και στο linux το partition που ειπα πριν θα το κάνεις/βαλεις στον ssd. Ουτε παλι θα εχεις προβλημα, εκτος του οτι θα περιορισεις το χώρο των windows τα οποια ως γνωστών "θελουν χώρο". 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...