Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με network


leros2004

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντιμετωπίζω ένα μεγάλο πρόβλημα με τις εκδόσεις Mint 19 & Ubuntu 18.04. Συγκεκριμένα στο δίκτυο υπάρχουν 5 υπολογιστές.

a) 1 με ubuntu 18.04 (Φρέσκια εγκατάσταση).

b) 1 με mint 19 (Φρέσκια εγκατάσταση).

c) 1 mint 17.

d) 1 με windows 7.

e) 1 με windows 10.

Οι 3 τελευταίοι επικοινωνούν κανονικά μεταξύ τους και επίσης επικοινωνούν με τους πρώτους 2 .

Το πρόβλημα είναι ότι οι 2 πρώτοι επικοινωνούν μόνο μεταξύ τους και όχι με τους υπόλοιπους 3.

Τα βήματα που έχω κάνει είναι τα κλασσικά: Samba εγκατάσταση και σετάρισμα του smb.conf (αλλαγή του ονόματος στο πεδίο workgroup).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pmav99 είπε

έκδοση samba?

Samba version 4.7.6-Ubuntu

4 ώρες πριν, jim_p είπε

Οτι ειπε ο απο πανω, συν σε ποιο απο τα 5 εχεις τα network shares που θες να δεις απο τα αλλα.

Σε όλα υπάρχει και από κάτι. Το βασικό που με καίει είναι ο shared εκτυπωτής που είναι συνδεδεμένος στον υπολογιστή που έχει τα windows 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα pc με τα windows τσεκαρε οτι οντως θελουν smb 2 ή νεοτερη για να δουν network shares

https://www.windowscentral.com/how-access-files-network-devices-using-smbv1-windows-10

Στα pc με λινουξ τσεκαρε το ιδιο με το testparm, πχ

$ testparm -v | grep protocol$ testparm -v | grep protocol
	    client ipc max protocol = default
    client ipc min protocol = default
    client max protocol = default
    client min protocol = CORE
    server max protocol = SMB3
    server min protocol = LANMAN1

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έγινε θαύμα, αφού τσέκαρα τα πάντα, ξανά έβαλα στο smb.conf την εντολή:  client max protocol = NT1 και ως δια μαγείας εμφανίστηκαν οι υπόλοιποι υπολογιστές.

Όμως στους 2 με τα windows δεν μπορώ να μπω γιατί μου ζητάει username και password. Δεν έχουν κάποιο username  και password, είναι τσεκαρισμένο γιατί έχω κανονική πρόσβαση μεταξυ των 3 συστημάτων (c) 1 mint 17. d) 1 με windows 7.e) 1 με windows 10.). Μόνο στα 2 καινούργια μου ζητάει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...