Προς το περιεχόμενο

Αναλώσιμα OKI απορία (ΟΕΜ και συμβατά)


tzotzo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι στην αναζήτηση εκτυπωτή Laser, και απ'οτι βλέπω οι μόνοι εκτυπωτές που έχουν σχετικά φθηνό τόνερ είναι οι ΟΚΙ.
Και στα γνήσια και στα συμβατά. Ακόμα καταλαβαίνω ότι είναι μόνο δοχείο τόνερ, χωρίς Drum και λοιπά ηλεκτρονικά.

Ξέρει κάποιος από εμπειρία χρήσης εάν έχουν διαφορά τα ΟΕΜ toner με τα συμβατά, και αν δημιουργούν προβλήματα στην εκτύπωση με το πέρας του χρόνου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σου απαντήσω από τη θέση του τεχνικού και όχι από τη θέση του χρήστη.
Ας χρησιμοποιήσω μια παρομοίωση με μακό μπλουζάκια. Αν θεωρήσουμε το original (OEM) ένα Adidas, που κοστίζει 50 ευρώ. Υπάρχουν άπειρα "συμβατά", διάφορες μάρκες και ποιότητες. Από καλά, μεσαία, κακής ποιότητας και χείριστης ποιότητας. Σε τιμές 3-30 ευρώ. Στην τελευταία κατηγορία θα είναι κάποια με 3 ευρώ (έχω αγοράσει τέτοια, π.χ. λένε μακό-cotton και είναι συνθετικά), και είναι πράγματι άθλιας ποιότητας.
Στο θέμα των μελανιών/τόνερ υπάρχουν και κάποια που θα κάνουν ζημιά. Επίσης υπάρχουν και μαϊμού, όπως υπάρχουν και μαϊμού Adidas. Και είναι εξωφρενικό, συνήθως τα μαϊμού μελάνια/τόνερ είναι με τέλεια συσκευασία, τέλεια κασέτα (δεν ξεχωρίζουν) και κάνουν οικονομία στο να βάζουν χείριστο μελάνι/τόνερ. Για να καταλάβεις κάνουν οικονομία και 10 λεπτά!
Επίσης υπάρχουν κάποια που τυπώνουν με τη μισή ένταση χρώματος. Σε αυτά θες διπλάσια ποσότητα για να τυπώσεις ίδια με το original. Έτσι, βγαίνει στην πραγματικότητα διπλάσιου κόστους. Δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες, υπάρχουν πολλές λεπτομέρειες, θα χρειάζονταν σελίδες.
 

Επεξ/σία από John31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αρχικά σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, και συγνώμη για την καθυστέρηση.

Αν το γνήσιο τόνερ κάνει 120 € και βγάζει 7.000, αναρωτιέμαι αν υπάρχει περίπτωση να βρω κάποιο συμβατο γύρω στα 70€ και να έχει παρόμοια αυτονομία.

 

Πάντα χωρίς να κάνει ζημιά στον εκτυπωτή.

Από την άποψη ότι έχει ξεχωριστό δοχείο τόνερ και δεν είναι μαζί με το drum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στείλε μου pm, ο λόγος είναι ότι έχω γνώση για τους Oki και έχω καλές λύσεις.

Επεξ/σία από John31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...