Προς το περιεχόμενο

H Microsoft ετοιμάζει συνδρομητική υπηρεσία διαχείρισης Windows 10 συστημάτων


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν η ms διάθεσε τα win10 δωρεάν , αμέσως παρουσιάστηκε ένα ερώτημα θεμελιώδες! Όλοι είπαμε.... τσάμπα τα win10? Πάει χάλασε ο κόσμος. ...... δεν μπορεί, κάτι θα υποβόσκει, απλά δεν φαίνεται ακόμη..... και όπως λέει και μια λαϊκή ρήση, ο λύκος και αν ε γέρασε, παραμένει λύκος!

Τώρα όσων αφορά τον πιγκουίνο, ε όποιος δεν κατάφερε να γνωρίσει την χωρίς όρια ομορφιά του , τότε σίγουρα χάνει ένα υπέροχο οικοσύστημα..... όλα τα υπόλοιπα είναι κολομπιθρόξυλα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, bobos73 said:

Όταν η ms διάθεσε τα win10 δωρεάν

Την αναβάθμιση μόνο και σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, δεν ήταν τσάμπα για πάντα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Γιατί είναι άκυρο; Είναι κάτι που το αγοράζεις έξτρα για να έχεις υποστήριξη στον Mac σου. Αν σπάσεις την τιμή του Apple Care και την υπολογίσεις κάθε μήνα, είναι φυσικά μικρότερο το ποσό. Για την ακρίβεια 250€/36 = περίπου 7€ τον μήνα. Μπορεί λοιπόν η Microsoft να παρέχει αγορά υποστήριξης με πληρωμή κάθε χρόνο. Δεν το γνωρίζεις, πχ 10€ τον μήνα ή τον χρόνο 84€. Κάτσε να δούμε τι τιμές θα έχει.

Απάνω του παίδες! :P

Quot+thanks+m+lady+merci+madam+quot+_6dc

Εγώ πάντως έχω υποστήριξη για το mac os και χωρίς apple care, από τον λογαριασμό του apple support στο twiter.Το ίδιο ισχύει και για το ios. Και δεν είδα κάτι το διαφορετικό σε σχέση με το applecare που είχα χρησιμοποιήσει παλαιότερα ,πάντα για θέματα mac os.

To applecare είναι κάτι που το πουλά χρόνια τώρα ως επέκταση εγγύησης κυρίως για hardware.

Εγώ πιστεύω μετά τις φρίκες που έφαγε το microsoft support με τα windows updates αποφάσισαν να το κάνουν επί πληρωμή.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Plapoutas είπε

Πόσους καφέδες έχεις πιει σήμερα; εκνευρισμένο σε βλέπω 😋 Μα και εσύ της έβαλες lubuntu, ας της έβαζες ένα Elementary OS. Γιατί μην μου πεις ότι η μάνα σου πέρα από χρήση ίντερνετ, φωτογραφίες και μουσική κάνει τίποτε άλλο που να χρειάζεται Windows οπωσδήποτε.  

δεν είμαι εκνευρισμένος απλά ρε φίλε συνέχεια πετάγονται οι linuxάδες και μας λέτε συνέχεια για το linux το οποίο είναι ένα πολύ καλό εργαλείο για κάποιες δουλειές αλλά δεν κάνει πάντα και παντού, επίσης είναι αν όχι δύσχρηστο(υποκειμενικό γιατί για μένα δεν είναι) είναι έξω απο τα νερά των πολλών και δεν είναι όλοι αυθεντίες στο σκάλισμα να ψάχνουν πως να κάνουν την δουλειά τους.

όσο για την μάνα μου λογίστρια είναι και έχει τελειώσει προγραμματίστρια πάνω σε unix,visual basic και άλλα οπότε μόνο άπειρη δεν είναι με τα pc και ναι προγράμματα μισθοδοσίας κλπ λογιστών απλά δεν έχουν καμία συμβατότητα με linux.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προγραμματίστρια και είναι δύσχρηστο το Linux;

Ι call bullshit.

Είναι εντελώς διαφορετικό το εταιρείες να μη φτιάχνουν λογισμικό για το Linux και άλλο να λέει κάποιος πως το Linux είναι δύσχρηστο.

Κάποιοι δε το γουστάρουν, οκ, αλλά να λένε ό,τι να 'ναι δεν είναι οκ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, georgepppo είπε

δεν είμαι εκνευρισμένος απλά ρε φίλε συνέχεια πετάγονται οι linuxάδες και μας λέτε συνέχεια για το linux το οποίο είναι ένα πολύ καλό εργαλείο για κάποιες δουλειές αλλά δεν κάνει πάντα και παντού, επίσης είναι αν όχι δύσχρηστο(υποκειμενικό γιατί για μένα δεν είναι) είναι έξω απο τα νερά των πολλών και δεν είναι όλοι αυθεντίες στο σκάλισμα να ψάχνουν πως να κάνουν την δουλειά τους.

όσο για την μάνα μου λογίστρια είναι και έχει τελειώσει προγραμματίστρια πάνω σε unix,visual basic και άλλα οπότε μόνο άπειρη δεν είναι με τα pc και ναι προγράμματα μισθοδοσίας κλπ λογιστών απλά δεν έχουν καμία συμβατότητα με linux.

Εντάξει στο ότι πετάγονται έχεις δίκιο αλλά κάτσε προγραμματιστρια Unix και δεν βγάζει άκρη με Linux? Όχι Γιάννης Γιαννάκης είναι Unix και Linux. Visual basic ναι είναι Windows αλλά αν όντως έχει εμπειρία με Unix τότε δεν θα έπρεπε να δυσκολεύεται με Linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Federer είπε

Αυτή η Micro$oft με έχει κουράσει...κάνει τα windows συνδρομητικά, αναβαθμίσεις όταν πάμε για καφέ, τεχνητή νοημοσύνη με το έτσι θέλω κι ένα σωρό ακόμα κουσούρια στα 10αρια...Οσο προοδευτικός κι αν είμαι και σκεφτόμουν να μεταβώ απο XP σε VISTA, πλεον δεν το σκέφτομαι καν! XP κι όλα κομπλέ! Και του χρόνου με το καλό λινουξάκι!

Μας ειχες λειψει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Plapoutas είπε

Εντάξει στο ότι πετάγονται έχεις δίκιο αλλά κάτσε προγραμματιστρια Unix και δεν βγάζει άκρη με Linux? Όχι Γιάννης Γιαννάκης είναι Unix και Linux. Visual basic ναι είναι Windows αλλά αν όντως έχει εμπειρία με Unix τότε δεν θα έπρεπε να δυσκολεύεται με Linux

ρε φίλε σε αυτό το λάπτοπ βάζει προγράμματα λογιστικά , κάνει πράγματα για την δουλειά της δεν μπορεί να παίζει με συμβατότητες και τέτοια δεν είναι ότι το θέλει για fb όταν υπάρχει δουλειά πας με την μάζα για να είσαι σίγουρος όταν δουλεύεις με πελάτες πως αυτό το ρημάδι θα κάνει την δουλειά του, και όπως είπα είναι προγραμματίστρια αλλά πλέον απο την λογιστική ζει.

αν εσύ , εγώ και ο κάθε ένας που γουστάρει να πειραματιστεί με το λειτουργικό και να παίξει μπάλα όλοι μπορούν να το κάνουν αλλά η δουλειά είναι δουλειά και εγώ στον σταθερό μου που δουλεύω προγράμματα για δουλειά όπως inventor,3ds max, autocad,ps,pr κλπ δεν έχω την πολυτέλεια να παίζω, πχ για όλα υπάρχουν αντικαταστάτες όπως blender,free cad,gimp κλπ αλλά δεν μπορώ να αλλάξω όλη την "παραγωγή" εργασίας που κάνω απλά για να βάλω linux, σε vm τρέχω ubuntu για κάποια πράγματα που το θέλω και εκμεταλλεύομαι κάποιες δυνατότητες του αλλά δεν θα βασίζομαι σε αυτό το λειτουργικό για όλα, και αν πιστεύεις πως το να τρέξω premier σε vm που τραβάει στην καθισιά του 9gb η 3ds max μαζί με ps και τέτοια είναι απλά αδύνατο.

σε άλλους επαγγελματίες όπως πχ ένας προγραμματιστής η ένας unity game developer σαφώς και θα κάνει άψογα την δουλειά του με linux αλλά δεν ισχύει παντού αυτό και ως επι το πλείστον τα linux δεν μπορούν να σταθούν εκεί έξω στην αγορά εργασίας.

οι υπολογιστές είναι εγαλεία άλλο χρειάζομαι εγώ άλλο εσύ και άλλο ο άλλος πχ τα windows είναι ένα εργαλείο που κάνει πάντα ενώ το linux είναι κάτι σαν μια συλλογή απο εργαλεία για συνεργείο που κάνουν πολύ καλά συγκεκριμένες δουλειές, χωρίς να αναφέρομαι σε fb,youtube κλπ που τα κάνουν όλα τα κινητά,pc,mac κλπ.

Επεξ/σία από georgepppo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλη μερα σημερα........και θεμα microsoft και θεμα amd. 😀

Πολυ θα το ηθελε η microsoft τα windows με συνδρομη αλλα δεν νομιζω να το αποτολμησουν, στο ορατο μελλον τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, georgepppo είπε

οι υπολογιστές είναι εγαλεία άλλο χρειάζομαι εγώ άλλο εσύ και άλλο ο άλλος πχ τα windows είναι ένα εργαλείο που κάνει πάντα ενώ το linux είναι κάτι σαν μια συλλογή απο εργαλεία για συνεργείο που κάνουν πολύ καλά συγκεκριμένες δουλειές, χωρίς να αναφέρομαι σε fb,youtube κλπ που τα κάνουν όλα τα κινητά,pc,mac κλπ.

Σαν επαγγελματίας δεν εχεις την ορεξη και τον χρόνο να πειραματιστείς, αλλά τα Linux κανουν την δουλειά τους χωρις κολλήματα, μπλε οθόνες, update χωρις έλεγχο και Ιούς. Ειναι ποιο ολοκληρωμένο λειτουργικό και κανει αυτο που ζητάς χωρις να σου σπαει τα νευρακαι να χάνεις χρόνο. Για καθημερινή χρηση χωρις παιχνίδια και επωνυμα προγραμματα ειναι must πλεον. Οσο για επώνυμα προγραμματα πανε όλα με συνδομη. Για το Adobe Premiere θες 744 ευρώ τον χρονο.. 60 ευρω απο το ενα, 10 απο το αλλο, τωρα και συνδρομη για τα windows το πανε για πανω απο 1000ρικο τον χρονο μονο και μονο γιατι εισαι επαγγελματιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sdevil είπε

Σαν επαγγελματίας δεν εχεις την ορεξη και τον χρόνο να πειραματιστείς, αλλά τα Linux κανουν την δουλειά τους χωρις κολλήματα, μπλε οθόνες, update χωρις έλεγχο και Ιούς. Ειναι ποιο ολοκληρωμένο λειτουργικό και κανει αυτο που ζητάς χωρις να σου σπαει τα νευρακαι να χάνεις χρόνο. Για καθημερινή χρηση χωρις παιχνίδια και επωνυμα προγραμματα ειναι must πλεον. Οσο για επώνυμα προγραμματα πανε όλα με συνδομη. Για το Adobe Premiere θες 744 ευρώ τον χρονο.. 60 ευρω απο το ενα, 10 απο το αλλο, τωρα και συνδρομη για τα windows το πανε για πανω απο 1000ρικο τον χρονο μονο και μονο γιατι εισαι επαγγελματιας.

έχεις μπερδέψει αυτά που λέω και έχεις χάσει την μπάλα που είναι Must ρε φίλε που δεν υπάρχει ίχνος συμβατότητας σε πάρα πολλά προγράμματα? στο hacking world μπορεί στην αγορά εκει έξω ακόμα χλωμό.

και απο πόυ συμπέρανες 1 χιλιάρικο τον χρόνο για windows όταν η αγορά έχει 100 ευρώ αν θυμάμαι καλά? αυτά δεν τα κάνει ούτε η apple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, georgepppo είπε

έχεις μπερδέψει αυτά που λέω και έχεις χάσει την μπάλα που είναι Must ρε φίλε που δεν υπάρχει ίχνος συμβατότητας σε πάρα πολλά προγράμματα? στο hacking world μπορεί στην αγορά εκει έξω ακόμα χλωμό.

και απο πόυ συμπέρανες 1 χιλιάρικο τον χρόνο για windows όταν η αγορά έχει 100 ευρώ αν θυμάμαι καλά? αυτά δεν τα κάνει ούτε η apple

Ρε φιλε ηρεμησε πρωτα και μετά διαβαζε να καταλαβαινεις.. '' Για το Adobe Premiere θες 744 ευρώ τον χρονο.. 60 ευρω απο το ενα, 10 απο το αλλο, τωρα και συνδρομη για τα windows το πανε για πανω απο 1000ρικο τον χρονο μονο και μονο γιατι εισαι επαγγελματιας.  ''

15 λεπτά πριν, sdevil είπε

Σαν επαγγελματίας δεν εχεις την ορεξη και τον χρόνο να πειραματιστείς, αλλά τα Linux κανουν την δουλειά τους χωρις κολλήματα, μπλε οθόνες, update χωρις έλεγχο και Ιούς. Ειναι ποιο ολοκληρωμένο λειτουργικό και κανει αυτο που ζητάς χωρις να σου σπαει τα νευρακαι να χάνεις χρόνο. Για καθημερινή χρηση χωρις παιχνίδια και επωνυμα προγραμματα ειναι must πλεον. Οσο για επώνυμα προγραμματα πανε όλα με συνδομη. Για το Adobe Premiere θες 744 ευρώ τον χρονο.. 60 ευρω απο το ενα, 10 απο το αλλο, τωρα και συνδρομη για τα windows το πανε για πανω απο 1000ρικο τον χρονο μονο και μονο γιατι εισαι επαγγελματιας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν ειναι να μην εχει διαφημίσεις, preinstalled προγραμματα, services οπως τον edge να τρεχει απο μονος του και άλλα τα οποια ειναι ακυρα, data tracking, και untested updates κτλ κτλ το βρίσκω πολυ καλή κινηση. 

Αν θα γίνω εγω πελάτης, θα εξαρτηθεί απο το οικονομικό βεβαια.

Επεξ/σία από Lied
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κακό άρθρο. Προτείνω να το διορθώσετε, η υπηρεσία Managed Desktop ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ αυτό που περιγράφετε:

No, Microsoft Isn’t Turning Windows 10 Into a Paid Subscription Service

https://www.techtimes.com/articles/232988/20180806/reports-about-microsoft-planning-to-charge-monthly-subscription-fees-for-windows-10-are-wrong.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sdevil είπε

Ρε φιλε ηρεμησε πρωτα και μετά διαβαζε να καταλαβαινεις.. '' Για το Adobe Premiere θες 744 ευρώ τον χρονο.. 60 ευρω απο το ενα, 10 απο το αλλο, τωρα και συνδρομη για τα windows το πανε για πανω απο 1000ρικο τον χρονο μονο και μονο γιατι εισαι επαγγελματιας.  ''

ποια 60 το ένα 10 το άλλο και παπαγιές το premiere είναι 407,88 δολάρια το χρόνο και όλοκληρη η σουίτα της adobe καμια 20αριά εφαρμογές είναι 959,88 δολάρια το χρόνο (με την προυπόθεση ετήσιας συνδρομής και όχι μηνιαίας), ένας επαγγελματίας ε ναι θα τα δώσει άμα είναι να δουλέψει με αυτά δεν είναι πολλά λεφτά.

επίσης αν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις το πρωτότυπο άρθρο στα αγγλικά ίσως καταλάβεις πως μιλάει για άλλο πράγμα απο αυτό που φαντάζεσαι και όχι απλά να σου νοικιάζει windows γιατί λέει 

many IT pros are unhappy about Microsoft's twice-yearly feature updates to the OS. They have seen updates break compatibility with things they didn't anticipate. They've seen Microsoft post and pull patches and updates to these releases, making deployment a nightmare. Windows as a service has been a rocky (or substitute your expletive of choice) road for many.

 δηλαδή σου λέει επειδή τα updates τους χαλάγανε πράγματα με συμβατότητες σε εταιρείες η microsoft εκεί θα κόβει updates που θα κάνουν ζημιά στην εταιρεία σε εταιρικό επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...