Προς το περιεχόμενο

Ύποπτος πωλητής στο amazon.co.uk


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνοντας να βρω καλή τιμή για ακριβούς φακούς φωτογραφικών μηχανών έπεσα στο amazon.co.uk και σε συγκεκριμένο πωλητή που πουλάει μεταχειρισμένο τον συγκεκριμένο φακό nikon 24-70 f2.8 

Η τιμή του είναι πάνω από 2000 ευρώ στη χώρα μας αλλά μου κέντρισε το ενδιαφέρον στα μεταχειρισμένα μια τιμή κοντά στις 500 λίρες Αγγλίας.

screenshot_20180805_124155.png.5e661578bd8996b6f842fffa9a246fe9.pngscreenshot_20180805_124223.png.b428c0af6aa5c3142cd05665edfa5edc.png

Είδα και τη βαθμολογία του πωλητή  που όμως φαίνεται ότι έγινε πουλώντας γυναικεία παντελόνια και διάφορα άλλα μη τεχνολογικά.

Ο πωλητής όμως έγραφε ότι πρέπει να επικοινωνήσουμε μαζί του πριν κάνουμε την παραγγελία. Επισυνάπτω και το κείμενο του: 

Αναφορά σε κείμενο

All orders placed without my agreement are automatically canceled. So ask me before you place an order) The product was only used for advertising purposes in my shop, and the price was so low that it was unpacked - full warranty, full accessories New, never used-Before buying please let me know here: ELLA.BATES30 # GMAIL.COM ( Please change the # a @)

Του έστειλα λοιπόν email με το ενδιαφέρον μου για τον συγκεκριμένο φακό και μου απάντησε τα παρακάτω.

Αναφορά σε κείμενο

 

I will explain in this email all terms and condition of product and transaction.
The Nikon AF-S Nikkor 24-70mm f/2.8E ED VR is BRAND NEW, never used, ( UK model, not grey market or refurbished), but Amazon does not let us list it as new. The product is Sealed in its original box and comes with full Warranty, receipt, all manufacturer supplied accessories...
The total price is £450.00 including all shipping taxes if you are in UK and for international shipping you have to pay extra 9,99£ (outside UK) .
If you want to buy, send me your phone number, full name, shipping address and I will contact Amazon asap to process your order. Dispatch is by normal DHL Services, which takes 1-3 days depending on where in the UK you are.
My return policy is full money back in 30 days.
For more information don't hesitate to contact us!
 
 
Thank You

 

Του έστειλα και σήμερα τα στοιχεία μου, τηλέφωνο και πλήρη διεύθυνση και περιμένω να δω με ποιόν τρόπο θα προσπαθήσει να κάνει τη συναλλαγή ώστε να μου φάει τα χρήματα γιατί είμαι πια σίγουρος ότι είναι απάτη.

Η πρόθεσή μου να δημοσιοποιήσω το θέμα έγινε για να μην την πατήσει κάποιος 

Επεξ/σία από lefta_yparxoun
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη θα έστελνες χρήματα σε αυτή τη περίπτωση εκεί; Για ποιον λόγο το amazon uk δεν τον αφήνει να το βάλει σαν brand new τον ρώτησες; Είναι η παρόμοια λογική με το ebay όπου πρώτα πληρώνεις και μετά στο στέλνει αφού έκανες μια δυο ερωτήσεις και είδες φωτογραφίες και αξιολογήσεις. Υπάρχει πολύς κόσμος που πουλάνε με αυτό τον τρόπο και άλλοι που αγοράζουν εκτως από καταστήματα με ονομασία. Και όχι απλά users με nickname #&$(#:$&34 κατάλαβες; Που ξέρεις ότι ο φακός δεν είναι κλεμέ; Δεν έπρεπε να δώσεις στοιχεία.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν λέει πουθενά ότι η συναλλαγή θα γίνει εκτός amazon άσε που άρχισαν και οι προσφορές! Θέλει να μου πουλήσει 3 στην τιμή των 2 μιλάμε ότι δίνεις ένα χιλιάρικο και βγάζεις τουλάχιστον τρία καθαρά. Την απάτη θέλω να καταλάβω αφού αν πληρώσω μέσω του amazon είμαι καλυμμένος, πως θα με ρίξει ο τύπος;

Δες και το νέο μέιλ   (όμως ήδη εξαφανίστηκε από τους πωλητές)

Dear Sir / Madam,
 
Thank you for your message.The product is new and has original packaging, with international manufacturer's warranty and invoice.
The price is less than usual. We have special offers during this period. The offer lasts 3 days.
 
If you buy 2, you will get one free. (3 pieces).
 
The price is less than usual because we have special offers during this period.
 
Delivery is free in Europe by DHL Express.
This transfer is only possible through Amazon A-to-Z Guarantee program.
 
For the transaction to start through Amazon, we need the following:
 
Full name:
Address:
City:
POSTCODE:
Country:
Product / ASIN:
Amount:
Amount (price):
 
I will immediately submit the required data to Amazon. Amazon deals with the order details for payment and shipping in conjunction. In a maximum of 3 days you can receive the product.
 
Note: Your order will be made only after receipt of the full name and address, product link and the price of the product that was on the page when you saw it.
 
With Amazon, you have 7 days to keep the item. After that you will make a decision, if you want to keep the article or not! If so, Amazon will send the money to me. If not, you will get the money back and DHL will take the item from you and return it to me. I will pay for the recurring delivery.
 
 
I am waiting for your reply.
 
Best regards ,
 

Bates Ella SHOP

Επεξ/σία από lefta_yparxoun
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μη στέλνεις τίποτα ούτε paypal invoice. Πες του να του αγοράσεις δύο καρπούζια όταν έρθει διακοπές Ελλάδα : ) αλλα κι εσύ παιδάκι μου τι επιχειρηματικό μυαλό είναι αυτό!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και εδώ ξεκαθαρίζει το θέμα, ο τύπος έχει αντιγράψει την σελίδα του Amazon αλλά περνάει τον λογαριασμό του που θέλει να του κάνουμε έμβασμα.

Η σελίδα μοιάζει καταπληκτικά, δεν υπάρχει βέβαια κανένας υπερσύνδεσμος εκτός από ένας κάτω κάτω. screenshot_20180806_161754.png.10987680418b0aaa4fbd6bb4e0ba6980.pngscreenshot_20180806_161909.png.d0cc314105b79081cb72384443ba95bb.png

Επεξ/σία από lefta_yparxoun
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι αυτό θα κάνω αμέσως

άλλωστε και για αυτό το ξεκίνησα.

Για την Ιστορία, είχε ένα mαil payments * amazon-invoices-marketplace.co.uk που είναι μαϊμού βέβαια, και  το amazon έχει πολλά τέτοια και προτείνουν απλά να προωθείς τα μέιλ στο stop-spoofing * amazon.com και να το διαγράφεις

Επεξ/σία από lefta_yparxoun
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2018 στις 2:24 ΜΜ, lefta_yparxoun είπε

Δεν λέει πουθενά ότι η συναλλαγή θα γίνει εκτός amazon άσε που άρχισαν και οι προσφορές! Θέλει να μου πουλήσει 3 στην τιμή των 2 μιλάμε ότι δίνεις ένα χιλιάρικο και βγάζεις τουλάχιστον τρία καθαρά. Την απάτη θέλω να καταλάβω αφού αν πληρώσω μέσω του amazon είμαι καλυμμένος, πως θα με ρίξει ο τύπος;

Δες και το νέο μέιλ   (όμως ήδη εξαφανίστηκε από τους πωλητές)

Dear Sir / Madam,
 
Thank you for your message.The product is new and has original packaging, with international manufacturer's warranty and invoice.
The price is less than usual. We have special offers during this period. The offer lasts 3 days.
 
If you buy 2, you will get one free. (3 pieces).
 
The price is less than usual because we have special offers during this period.
 
Delivery is free in Europe by DHL Express.
This transfer is only possible through Amazon A-to-Z Guarantee program.
 
For the transaction to start through Amazon, we need the following:
 
Full name:
Address:
City:
POSTCODE:
Country:
Product / ASIN:
Amount:
Amount (price):
 
I will immediately submit the required data to Amazon. Amazon deals with the order details for payment and shipping in conjunction. In a maximum of 3 days you can receive the product.
 
Note: Your order will be made only after receipt of the full name and address, product link and the price of the product that was on the page when you saw it.
 
With Amazon, you have 7 days to keep the item. After that you will make a decision, if you want to keep the article or not! If so, Amazon will send the money to me. If not, you will get the money back and DHL will take the item from you and return it to me. I will pay for the recurring delivery.
 
 
I am waiting for your reply.
 
Best regards ,
 

Bates Ella SHOP

    Κι' όμως , κι' όμως , κι' όμως , συμβαίνουν παντού , πρόσφατα κάποιος αγόρασε μια Nikon D300 , έξυπνα αναγραμματισμένη σε D800 !!! , πολύ καλά κάνατε και το επισημαίνετε , οι σελίδες με ευκαιρίες έχουν πληθύνει τελευταία .... κυκλοφορεί ήδη στο Instagram καταχώρηση με σώματα EOS σε τιμές γύρω στα 30 ευρώ .......... βαριά 45 , έτσι για την ποικιλία . Ευχαριστούμε , καλό βράδυ σε όλους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, babisskg είπε

    Κι' όμως , κι' όμως , κι' όμως , συμβαίνουν παντού , πρόσφατα κάποιος αγόρασε μια Nikon D300 , έξυπνα αναγραμματισμένη σε D800 !!! , πολύ καλά κάνατε και το επισημαίνετε , οι σελίδες με ευκαιρίες έχουν πληθύνει τελευταία .... κυκλοφορεί ήδη στο Instagram καταχώρηση με σώματα EOS σε τιμές γύρω στα 30 ευρώ .......... βαριά 45 , έτσι για την ποικιλία . Ευχαριστούμε , καλό βράδυ σε όλους .

Τι εννοεις αναγραμματισμενη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Τι εννοεις αναγραμματισμενη?

Έφτιαξαν έξυπνα το 300 σε 800 ..... αν και φυσικά οι δύο μηχανές έχουν αρκετές διαφορές εξωτερικά ..... παρόλαυτα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, babisskg είπε

Έφτιαξαν έξυπνα το 300 σε 800 ..... αν και φυσικά οι δύο μηχανές έχουν αρκετές διαφορές εξωτερικά ..... παρόλαυτα ....

Χαχαχαχαχα

αυτο το κανανε συνεχεια με τις D7000 που αλλαζανε το ταμπελακι ονομασιας και τις πουλαγανε ως D600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά στην αρχή θα έλεγα πως είναι κραχτης και σου λέει πως πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί του. Όμως μετά τα κάνει μαντάρα ο τυπάς. Αλήθεια έλεγε με τους 2 ένας δώρο? 😂 Τι είναι? Προϊόντα σουπερμάρκετ? 

Πάντως καλά έκανες που το ανέφερες. Πολλοί την πατάνε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...