Προς το περιεχόμενο

Αγορά mirrorless


vafkost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αγοράσω μια mirrorless camera. Δεν έχω αποφασίσει ποια, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω από ποιο κατάστημα προτείνεται να κάνω την αγορά ώστε να έχει όσο δυνατόν καλύτερη τιμή...από Θεσσαλονίκη αν γίνεται, ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι φωτογραφικές μηχανές δεν είναι κινητά. Όπου παίζονται κομπίνες και μπορεί να βρεις απο Αθήνα πιο φτηνά 50-100 διαφορά γιατι απλά εκεί τους αρέσουν τα κολπάκια  κτλπ κτλπ. Αποφάσισε πρώτα ποια mirror σου κλείνει το μάτι. Κάνε μια βόλτα στα μεγάλα, τα γνωστα. Τουλάχιστο εκεί έχουν κάτι. Λίγο απ όλα για ετοιμοπαραδωτο. Αλλά νομίζω πλάκα κάνεις, δεν έχει λεφτά ο κόσμος για ff για παράδειγμα και άρα δεν θα βρεις ff στα μαγαζιά. Αυτά μόνο σε Αθήνα σε φυσικά καταστήματα που είναι και στο σκρουτζ και πάλι ούτε καν και εκει τις φέρνουν. Θεσ/νικη θα βρεις sony, canon σε κανονική τιμή.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Agraf είπε

Οι φωτογραφικές μηχανές δεν είναι κινητά. Όπου παίζονται κομπίνες και μπορεί να βρεις απο Αθήνα πιο φτηνά 50-100 διαφορά γιατι απλά εκεί τους αρέσουν τα κολπάκια  κτλπ κτλπ. Αποφάσισε πρώτα ποια mirror σου κλείνει το μάτι. Κάνε μια βόλτα στα μεγάλα, τα γνωστα. Τουλάχιστο εκεί έχουν κάτι. Λίγο απ όλα για ετοιμοπαραδωτο. Αλλά νομίζω πλάκα κάνεις, δεν έχει λεφτά ο κόσμος για ff για παράδειγμα και άρα δεν θα βρεις ff στα μαγαζιά. Αυτά μόνο σε Αθήνα σε φυσικά καταστήματα που είναι και στο σκρουτζ και πάλι ούτε καν και εκει τις φέρνουν. Θεσ/νικη θα βρεις sony, canon σε κανονική τιμή.

edessaikos.png&key=23aa6adcff2ec7a69fd63

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

edessaikos.png&key=23aa6adcff2ec7a69fd63

Ποιος είναι ο μπινες που βγήκε και σε κρατικό κανάλι και τον στέλνεις εδώ.. Πάρε τον Θησέα!!

theseus1.jpg

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, vafkost είπε

Θέλω να αγοράσω μια mirrorless camera. Δεν έχω αποφασίσει ποια, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω από ποιο κατάστημα προτείνεται να κάνω την αγορά ώστε να έχει όσο δυνατόν καλύτερη τιμή...από Θεσσαλονίκη αν γίνεται, ευχαριστώ!!

Το e-infinity έχει καλύτερες τιμές σχεδόν σε όλες της κάμερες σε σχέση με τα υπόλοιπα μαγαζιά εσωτερικού εξωτερικού  βέβαια είναι gray market προϊοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, drelos2 είπε

Το e-infinity έχει καλύτερες τιμές σχεδόν σε όλες της κάμερες σε σχέση με τα υπόλοιπα μαγαζιά εσωτερικού εξωτερικού  βέβαια είναι gray market προϊοντα.

Grey market τι σημαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανει εισαγωγη μονος του οχι μεσω απειας η απο κατασκευαστη και ειναι συνηθως μεσω αλλης χωρας και τοπικου ντηλερ. Η εγγυηση ειναι συμφωνα με χωρα προελευσης...και οχι συμφωνα με χωρα πωλησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, ELTASSOS είπε

Κανει εισαγωγη μονος του οχι μεσω απειας η απο κατασκευαστη και ειναι συνηθως μεσω αλλης χωρας και τοπικου ντηλερ. Η εγγυηση ειναι συμφωνα με χωρα προελευσης...και οχι συμφωνα με χωρα πωλησης.

Καταρχήν από που τις στέλνουν από Αγγλία; Γνωρίζουμε ποια είναι η χώρα προέλευσης; Αφού έχουν όλα ένα χρόνο εργοστασιακή εγγύηση εντως Ευρώπης άρα δεν υπάρχει θέμα εδώ, έτσι; Και τι σημαίνουν τα γκρι κουτια στους φακούς της canon?

Επίσης έχω στα χέρια μου μια canon 600d αγορασμένη από Βερολίνο και μια ίδια αγορασμένη από eshop και έχουν διαφορά στη ποιότητα εικόνας - φακό..!! Τι ισχύει;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ενδεχεται ο κιτ φακος πχ στην αυστρια να ειναι αλλων προδιαγραφων συγκριτικα με ελλαδα γι λογους τιμολογησης ανταγωνισμου κλπ...αν ειναι ιαπωνικη η εισαγωγη τοτε η εγγυηση δεν ισχυει ευρωπη....αυτο τσεκαρισε το. Εντος ευρωπης οπως τα λες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντως Ευρώπης και Αγγλία παρατηρώ πολύ βρωμιά. Κομπίνες και μπινεδες! Αλλά και με τέτοια φορολογία εδώ που πάμε. Και δεν μιλάω για τη κυβέρνηση αλλά για τους άλλους πριν, εκείνοι το ξεκίνησαν και το κάναν χανίο. Οι εγγυήσεις πάντα ήταν δύο χρόνια μια εργοστασιακή και μια του καταστήματος. Δεν καταλαβαίνω γιατι στη canon στο Βερολίνο παίρνεις made in japan και στην Αθήνα made in taiwan/malaysia. Πέρασαν χρόνια και οι δύο μύριζαν ακόμη δέρμα αλλά η μία ήταν η καλη, η άλλη γεμάτο aliasing.

7 ώρες πριν, ELTASSOS είπε

Α ενδεχεται ο κιτ φακος πχ στην αυστρια να ειναι αλλων προδιαγραφων συγκριτικα με ελλαδα γι λογους τιμολογησης ανταγωνισμου κλπ...αν ειναι ιαπωνικη η εισαγωγη τοτε η εγγυηση δεν ισχυει ευρωπη....αυτο τσεκαρισε το. Εντος ευρωπης οπως τα λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Agraf είπε

Grey market τι σημαίνει;

Grey market είναι τα προϊοντα που προορίζονται για να πωληθούν σε αγορές μιάς άλλης ηπείρου , π.χ αυτόν τον φακό  τον αγόρασα απο το e-infinity , μου δίνουν 1 χρόνο εγγύηση  όχι αντιπροσωπείας αλλά καταστήματος,δηλαδή έχουν αυτοί δικό τους service επειδή η αντιπροσωπείες δεν καλύπτουν με εγγύηση τα grey market προΪοντα , αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι έχουν κατώτερης ποιότητας φακούς η σώματα απλά αυτά προορίζονταν να πωληθούν στην αγορά του hong kong απο εκέι κάνουν εισαγωγές. Εγώ πάντως είμαι ευχαριστημένος απο την ποιότητα του φακού που αγόρασα και σύντομα είμαι και για 2ο απο το ίδιο κατάστημα μιάς και η διαφορά της τιμής σε σχέση με Ελλάδα είναι μεγάλη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεγάλη διαφορά στην τιμή του φακού που πήρες! Δηλαδή οι Νοτιοκορεάτες εισάγουν grey από τον Ιαπωνία που είναι δίπλα; Αυτά πρέπει να είναι ανοησίες των Ιαπώνων.. τι διαφορά έχουν τα white με τα grey box στους canon; Και τι γίνεται με τα made in..; Το κατάστημα που σου έδωσε ένα χρόνο το ξέρεις διεύθυνση;

Λίγα χρόνια πριν ήταν στη μόδα ένα electronics από Χονγκ Κονγκ (δεν θυμάμαι την ονομασία) όπου έκαναν το ίδιο. Έστελναν από Χονγκ Κονγκ. Τα πράγματα πήγαιναν μια βόλτα από Αγγλία και Γερμανία και μετά από κανένα δυο μήνες το έπαιρνες. Είναι θέμα φορολογίας/φοροδιαφυγής. Υποθέσεις κάνω. Είχα πάρει τηλ εκεί νότια Κορέα και μίλησα λίγο με μια υπάλληλο αλλά η καημένη δεν ήξερε τπτ.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ξαναπω περι εγγυησεων.

Η καθε εργοστασιακη εγγυηση ισχυει ΠΑΝΤΟΥ. 

ΟΜΩΣ... οταν εχει αγοραστει απο χωρα που δεν καλυπτεται αμεσα απο την τοπικη αντιπροσωπεια τοτε:

1) Η τοπικη αντιπροσωπεια ειναι υποχρεωμενη να παραλαβει το ελλατωματικο αντικειμενο (εφοσον καλυπτεται απο τον χρονο εγγυησης της χωρας αγορας), να προχωρησει σε ελεγχο και να βεβαιώσει την βλάβη.

2) Μετα απο την βεβαιωση της βλαβης πρεπει να ειδοποιησει την αντιπροσωπεια που καλυπτει την χωρα αγορας του αντικειμενου για να της αποστειλει το σχετικο ανταλλακτικο (ανα περιπτωση εχει δικαιωμα η εκει αντιπροσωπεια να ζητησει πρωτα να λαβει το ελλατωμτικο ανταλλακτικο). Δεν εχει σημασια εαν η τοπικη αντιπροσωπεια εχει ήδη το ανταλλακτικο διαθεσιμο στην αποθηκη της.

Σημειωση: Μπορει η υποχρεα σε εγγυηση αντιπροσωπεια να ζητησει και την αποστολη του προς επισκευη ανυικειμενου σε αυτη (να το επισκευασει και να το ξαναστειλει πισω). Συνηθως δεν γινεται κατι τετοιο γιατι κοστιζει περισσοτερο.

3) Αφού παραλάβει το σχετικο ανταλλακτικο προχωραει στην επισκευη του αντικειμενου χωρις οποιαδηποτε χρεωση.

Οποτε ως συμπερασμα σαν εγγυηση καλυπτεστε παγκοσμιως αλλα ομως θα πρεπει να περιμένετε πολυ εαν ακολουθηθει η τυπικη διαδικασια.

ΔΕΝ εχουν δικαιωμα να σας αρνηθουν την επισκευη αλλα δεν ειναι ομως και υποχρεωμενοι να επισπευσουν την επισκευη χρησιμοποιοντας δικα τους ανταλλακτικα και κανοντας την προαναφερθησα διαδικασια εκ των υστερων (γιατι ουτως ή αλλως ετσι πρεπει να γινει).

Καποιες αντιπροσωπειες θα σας βοηθησουν καποιες οχι, καποιες θα σας αρνηθουν παρνομως την επισκευη.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ξέρουμε αυτά όπως και ότι κάθε προϊόν αναλώσιμο και μη καλο είναι να είναι δηλωμένο registered. Με τα made in..τι γίνεται; Μίλησα συγκεκριμένα για την CANON.

Εδώ για ένα iphone κινητό πήρα τηλ σε γνωστό κατάστημα (φυσικό και Σκρουτζ) το οποίο το δίνουν είκοσι ευρώ κάτω σε σύγκριση με Κωτσόβολο και του ζητάω εγγύηση ακόμα ένα χρόνο. Δηλαδή όπως παλιά μια αντιπροσωπείας και μια δική τους. Και ακόμα λίγο πώς δεν μου το κλεισε το τηλέφωνο ο καρ.. θα το πάρω από Κωτσόβολο και θα βάλω και ασφάλιση 34 ευρώ επιπλέον. Καρ@@@@ς.

Επισης οι υπάλληλοι του Κωτσόβολου αξιολογούνται..οι υπάλληλοι των σκρουτζομαγαζων αξιολογούνται; Για αυτό και είναι οι καλύτεροι σε σχέση με τα ντουγανια πλαίσιο, public που είναι στα κινητά και τις φωτογραφικές.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...