Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

33 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Conbee. Περιμένω να μου έρθει τις επομενες μέρες απο Γερμανία. Παίζει και το zigbee2mqtt που ειναι πιο φτηνό αλλα diy 

Από που το πήρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Amazon. Θα σου έλεγα εντυπώσεις οταν μου έρθει αλλα περιμένω διακόπες κλπ απο ebay οι οποίοι θα πάρουν καιρό. Αν θες λινκ στειλε πμ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σε ένα raspberry το home assistance και ένα sonoff basic που ελέγχει ένα επιτραπέζιο φωτιστικό. Θέλω να βάλω σε φωτιστικά οροφής λάμπες philips hue και αισθητήρες xiaomi θερμοκρασίας, υγρασίας κτλ. Με το conbee θα μπορώ να τα ελέγξω χωρίς κανένα άλλο bridge;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
19 λεπτά πριν, elvor είπε

Έχω σε ένα raspberry το home assistance και ένα sonoff basic που ελέγχει ένα επιτραπέζιο φωτιστικό. Θέλω να βάλω σε φωτιστικά οροφής λάμπες philips hue και αισθητήρες xiaomi θερμοκρασίας, υγρασίας κτλ. Με το conbee θα μπορώ να τα ελέγξω χωρίς κανένα άλλο bridge;

Ναι! Περιμενω κατι αντιστοιχα και εγω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
Στις 10/8/2018 στις 9:30 ΜΜ, Spect~ είπε

Στην κονσόλα του Tasmota


SwitchMode 1
SwitchTopic 1
SwitchRetain 1

Στο HA


switch:
  platform: mqtt
  name: "Lamp"
  state_topic: "stat/Lamp/POWER"
  command_topic: "cmnd/Lamp/POWER1"
  qos: 0
  optimistic: false
  retain: true

Δοκίμασε και πες μου.

Καλησπέρα Spect, εχω στήσει κι εγω απο την περασμενη εβδομαδα HA σε Pi κι εχω ενα συγκεκριμενο προβλημα που νομιζα οτι ειχες βρει την λυση.

Ενω εχω σεταρει το sonoff (tasmota) και παιζει, αν του κανεις επανεκινηση, κοπει το wifi ή το ρευμα, σε οποιο state και να ειναι μολις επανελθει, αλλαζει σε state ON.

Αν το βγαλω εκτος HA παιζει κανονικα (κανω restart και αν ηταν σε state OFF, παραμένει).

Καμμια ιδεα?

*εχω σεταρει, sonoff basic, dual και 4ch και εκτος του παραπανω προβληματος παιζουν κανονικα και πολυ σταθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 ώρες πριν, PapakiGr είπε

Καλησπέρα Spect, εχω στήσει κι εγω απο την περασμενη εβδομαδα HA σε Pi κι εχω ενα συγκεκριμενο προβλημα που νομιζα οτι ειχες βρει την λυση.

Ενω εχω σεταρει το sonoff (tasmota) και παιζει, αν του κανεις επανεκινηση, κοπει το wifi ή το ρευμα, σε οποιο state και να ειναι μολις επανελθει, αλλαζει σε state ON.

Αν το βγαλω εκτος HA παιζει κανονικα (κανω restart και αν ηταν σε state OFF, παραμένει).

Καμμια ιδεα?

*εχω σεταρει, sonoff basic, dual και 4ch και εκτος του παραπανω προβληματος παιζουν κανονικα και πολυ σταθερα.

Εχω φτιάξει ενα automation ο οποιος γίνεται trigger καθε φορα που κάνει Boot το home assistant να βάζει το sonoff στο off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Εχω φτιάξει ενα automation ο οποιος γίνεται trigger καθε φορα που κάνει Boot το home assistant να βάζει το sonoff στο off

Τέλειο, μπορεις να μου δωσεις οδηγίες να το κανω κι εγω? Δεν εχω φτασει ακομα στα automation γιατι με μπλοκαρε αυτο το προβλημα.

Εχω στημένα αρκετά Xiaomi mi home τα οποια επαιξαν out of the box και παλευω με τα sonoff τωρα:

image.png.f5c47875640d4750eff6990b80726ecc.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχεις παρει το conbee?

 

- alias: Power state on HA start-up
  trigger:
    platform: homeassistant
    event: start
  action:
  - service: mqtt.publish
    data:
      topic: cmnd/XXXX/power
      payload: 'off'
  id: 4a330340a39841d6b0debff4692698ec

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Εχεις παρει το conbee?


- alias: Power state on HA start-up
  trigger:
    platform: homeassistant
    event: start
  action:
  - service: mqtt.publish
    data:
      topic: cmnd/XXXX/power
      payload: 'off'
  id: 4a330340a39841d6b0debff4692698ec

1. Φανταζομαι πρεπει να το κανω για καθε ενα sonoff και στο XXXX να βαλω το topic που εχω δηλωμενο?

2. To id στο τέλος τι ειναι?

3. Όχι δεν εχω παρει ακομα zigbee adaptor αλλα το ειχα στο μυαλο μου γιατι θελω να βαλω και καποια Aeotec που μου αρεσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και πώς επικοινωνούν τα mi home με το home assistant? Μέσω δικτύου ? 

 

Ναι στο ΧΧΧΧ βάζεις το τοπίκ. Id βάζεις κάποιο αναγνωριστικό, βάλε ότι θες αρκεί να είναι μοναδικό. 

 

Τα Aeotec νομίζω είναι zwave. Τι θες να βάλεις; 

Επίσης θα κάνεις ένα automation με πολλαπλά services. Δεν ξέρω αν στο ένα mqtt. Publish μπορείς να βάλεις παραπάνω από ένα προορισμούς. Δοκίμασε και πες να μάθουμε και εμείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Και πώς επικοινωνούν τα mi home με το home assistant? Μέσω δικτύου ? 

Ναι στο ΧΧΧΧ βάζεις το τοπίκ. Id βάζεις κάποιο αναγνωριστικό, βάλε ότι θες αρκεί να είναι μοναδικό. 

Τα Aeotec νομίζω είναι zwave. Τι θες να βάλεις; 

Ναι, βαζεις αυτο στον configurator (https://www.home-assistant.io/components/xiaomi_aqara/😞

xiaomi_aqara:
  gateways:
      - mac: xxxxxxxxxx
        key: xxxxxxxxxx

Δεν παιζει αυτο, το δοκιμασα. Μόλις κανω restart το sonoff ή οταν το κοβω το ρευμα (και ειναι off το relay) μολις επανελθει το relay παει στο ON.

Ναι τα Aeotec ειναι zwave, ειχα δει διαφορα πραγματακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, PapakiGr είπε

Ναι, βαζεις αυτο στον configurator (https://www.home-assistant.io/components/xiaomi_aqara/😞

xiaomi_aqara:
  gateways:
      - mac: xxxxxxxxxx
        key: xxxxxxxxxx

Δεν παιζει αυτο, το δοκιμασα. Μόλις κανω restart το sonoff ή οταν το κοβω το ρευμα (και ειναι off το relay) μολις επανελθει το relay παει στο ON.

Ναι τα Aeotec ειναι zwave, ειχα δει διαφορα πραγματακια.

Είναι ακριβά τα zwave. Έχω το dongle δεν πήρε πότε τίποτα με zwave. 

Υποθέτω ότι έχεις κάνει τα απαραίτητα restart ε; θα ου στείλω αργότερα από σπίτι Ν το δούμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Spect~ είπε

Είναι ακριβά τα zwave. Έχω το dongle δεν πήρε πότε τίποτα με zwave. 

Υποθέτω ότι έχεις κάνει τα απαραίτητα restart ε; θα ου στείλω αργότερα από σπίτι Ν το δούμε 

Καταφερα να τα κανω να παιξουν σωστα, οχι ολα βεβαια.

Αν ταλαιπωρείται καποιος να δει αυτο: https://www.youtube.com/watch?v=31IyfM1gygo

Εχω κι ενα Smart things που καθεται, αν τελειωσω με τα sonoff θα πιασω εκεινο να δω πως θα το βαλω στο ΗΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ποιο rasberry pi να παραγγείλω ώστε να ξεκινήσω και εγώ να πειραματίζομαι. Βάλτε κάποιο Λίνκ αν μπορείτε... επίσης να είναι κάπως future proof και ας είναι και λίγο ακριβό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...