Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
13 ώρες πριν, anemosY2k είπε

Συγχωρήστε με αν αυτό έχει ήδη απαντηθεί....  (125 σελίδες δεν ψάχνονται εύκολα...)

Υπάρχει πουθενά κάποια λίστα με εξαρτήματα που μπορούν να βρεθούν στην τοπική (Ελληνική) αγορά και συνεργάζονται με το Home Assistant χωρίς να χρειάζονται καθόλου σύνδεση με το cloud του κατασκευαστή τους? (Ούτε καν για την αρχικοποίησή τους.)

Αν όχι... μήπως είναι καιρός να αρχίσουμε να δημιουργούμε μια?
 

ESPhome, zigbee, tasmota και πολλά αλλα. πες μας τι ψαχνεις να σου πουμε. Και τα shelly φυσικα. Απλα δεν ξερω αν αξιζει η αγορα απο ελληνικη αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ερώτημα πιάνει μια τεράστια γκάμα! Σήμερα υπάρχουν "έξυπνες" συσκευές, για τα πάντα! Λάμπες, πρίζες, διακόπτες, ηχεία, θερμόμετρα/υγρασιόμετρα, θερμοστάτες, κλιματιστικά, αντλίες θερμότητας, κουζίνες, εστίες, καφετιέρες, πλυντήρια, ψυγεία, σκούπες ρομπότ, τηλεοράσεις κλπ...σχεδόν ό,τι υπάρχει σε οικιακή συσκευή, υπάρχει και σε smart.
Τα οποία μοντέλα αλλάζουν συνεχώς αφενός, αφετέρου ό,τι πούμε σήμερα ότι παίζει σε HA, δεν είναι σίγουρο ότι θα παίζει και αύριο είτε locally είτε cloud, είτε επειδή ο κατασκευαστής έκλεισε/άλλαξε το API του, είτε (σε local) επειδή έκλεισε μέσω firmware την δυνατότητα local control...
Επομένως, δεν νομίζω να έχει και πολύ νόημα η δημιουργία μιας τέτοιας λίστας και ειδικά για ελληνική αγορά που τι είμαστε, μια κουτσουλιά αγορά, στην οποία μια σταλιά άνθρωποι ασχολούμαστε με το HA...ποιος να κάτσει ν' ασχοληθεί!!! 
Ωστόσο αν κάποιον τον ενδιαφέρει κάτι συγκεκριμένο, μπορεί να το ψάξει και να ρωτήσει κι εδώ ή στην ομάδα στο fb όλο και κάποιος θα βρεθεί να απαντήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

Πρόσφατα βρήκα κάτι COOLSEER WIFI SOCKET SK01WE 16A WITH POWER METER που είχα και θέλω να τα χρησιμοποιήσω για να υπολογίζω κατανάλωση κλιματιστικού. 

Έχω καταφέρει να τα βάλω στο Home Assistant μεσω Smart Life (Tuya) integration αλλά δε μου εμφανίζει την κατανάλωση, παρα μόνο με αφήνει να το ανοιγοκλείνω. Υπάρχει τρόπος να το κάνω να δει την κατανάλωση; 

Το να τα ανοιξω, να ξεκολλήσω τον controller και να κολλήσω με κολητήρι esp home compatible ESP12 controller δεν το θεωρώ λύση που μπορώ να εκτελέσω. 

Επεξ/σία από Errik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/9/2024 στις 11:27 ΠΜ, Errik είπε

Καλημέρα,

Πρόσφατα βρήκα κάτι COOLSEER WIFI SOCKET SK01WE 16A WITH POWER METER που είχα και θέλω να τα χρησιμοποιήσω για να υπολογίζω κατανάλωση κλιματιστικού. 

Έχω καταφέρει να τα βάλω στο Home Assistant μεσω Smart Life (Tuya) integration αλλά δε μου εμφανίζει την κατανάλωση, παρα μόνο με αφήνει να το ανοιγοκλείνω. Υπάρχει τρόπος να το κάνω να δει την κατανάλωση; 

Το να τα ανοιξω, να ξεκολλήσω τον controller και να κολλήσω με κολητήρι esp home compatible ESP12 controller δεν το θεωρώ λύση που μπορώ να εκτελέσω. 

Καλημέρα φίλε μου. 

Ποιο Integration χρηισμοποιείς, το Tuya μέσω Cloud, ή το LocalTuya ? 
Ποντάρω στο "Tuya" σκέτο. :D  

Επειδή δεν ξέρω ΑΚΡΙΒΩΣ την συκευή σου, δεν την έχω, θα πρότεινα να τσεκάρεις την LocalTuya integration
Ενδεικτικά, κάνεις setup με ένα κλειδί που βρίσκεις απο το Developer Site της Tuya, και μετά, ΤΕΧΝΙΚΑ, έχεις πρόσβαση σε ΌΛΑ τα attributes της συσκευής σου, LOCALLY. 
Σε όλα, σημαίνει προφανώς και στον Power Meter. 
ΑΝ ΔΕ, είναι σε άκυρα νούμερα, θα πρέπει να χρησιμοπιοιήσεις κάποιο Helper στο Home Assistant για να το κάνεις Convert στα κατάλληλα. πχ Watts. Η δεν ξέρω κι εγώ τι θες. :) 

EDIT: Αν και εγώ θα έκανα στον εαυτό μου μια χάρη και θα αγόραζα μια Shelly συσκευή που έχει εξαιρετικό integration με το Home Assistant. 
(πχ. Shelly Plus 1PM)

Επεξ/σία από bonamin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα ενημέρωση το Tuya first party integration και πλέον τα έβγαζε σαν κρυμμένα attributes τα οποία κατάφερα με τα πολλά να τα εμφανίσω. 

Σε ευχαριστώ πολύ! 

Το local tuya δεν το έχω δοκιμάσει, παίζει καλά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/8/2024 στις 9:56 ΜΜ, anemosY2k είπε

Συγχωρήστε με αν αυτό έχει ήδη απαντηθεί....  (125 σελίδες δεν ψάχνονται εύκολα...)

Υπάρχει πουθενά κάποια λίστα με εξαρτήματα που μπορούν να βρεθούν στην τοπική (Ελληνική) αγορά και συνεργάζονται με το Home Assistant χωρίς να χρειάζονται καθόλου σύνδεση με το cloud του κατασκευαστή τους? (Ούτε καν για την αρχικοποίησή τους.)

Αν όχι... μήπως είναι καιρός να αρχίσουμε να δημιουργούμε μια?
 

Καλησπέρα !

Το "Ούτε καν για την αρχικοποίησή τους" είναι λίγο πιο δύσκολο αν πρόκειται για συσκευές Retail. Που τις αγοράζεις δηλαδή έτοιμες.

1) Ωστόσο, υπάρχουν "διάσημες" συσκευές με πάνω κάτω τα κριτήρια που έθεσες. 

και αυτές τις 3 κατηγορίες θα τις βρεις εύκολα σε πολλά Ελληνικά καταστήματα. 

2) Έπειτα, εξίσου καλή λύση είναι να πας σε Zigbee ή Z-Wave συσκευές (προτείνω Zigbee) με έναν Coordinator (δέκτη ας πούμε) όπως το Sonoff Zigbee Dongle-P ή SkyConnect της ίδιας της NabuCasa και συσκευές απο διάφορες εταιρίες. 
Για φτηνά πράγματα, Sonoff, και για πιο αξιόπιστα, Aqara
Στο Home Assistant μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε το Zigbee2MQTT είτε το ZHA. 

3) Και τέλος, μια εξαιρετικά καλή λύση, αν δεν σε νοιάζει να πιάσεις κατσαβίδι/κολλητήρι/καλώδια, να κάνεις λίγο Google Search και να γράψεις και 5 γραμμές κώδικα, είναι το ESPHome
(Υπάρχει και το Tasmota Project) αλλά απ'την στιγμή που το Home Assistant συγχωνεύθηκε με το ESPHome νομίζω η λύση είναι μια. Ξεκάθαρα.)

Με το ESPHome μπορείς (τεχνικά) να φτιάξεις οτι συσκευή βάλεις με το μυαλό σου.
Προφανώς τα τυπικά, φώτα, πρίζες, ρελέ, κτλ, αλλά και λίγοτερο τυπικά όπως θερμοστάτες, μικρόφωνα για Assistants, ασύρματες οθόνες κτλ. 

Εγώ πχ έχω φτιάξει στο μαγαζί μου, δικό μου θερμοστάτη για να έχω πάντα "τσαφένιες" μπύρες. :D χααχαχαχ


 

21 λεπτά πριν, Errik είπε

Εκανα ενημέρωση το Tuya first party integration και πλέον τα έβγαζε σαν κρυμμένα attributes τα οποία κατάφερα με τα πολλά να τα εμφανίσω. 

Σε ευχαριστώ πολύ! 

Το local tuya δεν το έχω δοκιμάσει, παίζει καλά; 

Ναι, εγώ δεν είχα κανένα απολύτως θέμα με το ίδιο το Integration. 
Το ΜΟΝΟ θέμα που είχα, είναι οτι στο Website της Tuya όπου και πας για να πάρεις το Local API Key της εκάστοτε συσκευής, πρέπει και καλά να φτιάξεις κάτι σαν Developer Account, και αυτό είναι Free για κάποιο διάστημα. Μετά κλειδώνει. 

Αλλά υπάρχει Workaround. 

ΟΣΟ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΜΙΑΣ ΣΥΣΚΕΥΗΣ ΟΜΩΣ, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΣ ΣΤΟ WEBSITE

Και δουλεύουν όλα, κανονικότατα Locally. Με το πλεονέκτημα του να έχεις και μηδενικό χρόνο απόκρισης
πχ σε Smart λάμπες η στην πρίζα σου, η εντολή On/Off είναι INSTANT, χωρίς καθυστερήσεις. 

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΥΠΕΡ, για αυτόματα φώτα πχ το βράδυ. 

Απλά, ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ, θέλει λίγο σκάλισμα και λίγο παραμετροποίηση. Δεν είναι One-Click Integration να ξέρεις. 
Αν θες βοήθεια, πες μου. 

EDIT: Μόλις το ξαναέψαξα, για να σιγουρευτώ οτι δεν σου λέω outdated πληροφορίες, και απ'ότι φαίνετια, μπορείς να κάνεις setup ΚΑΙ ΤΑ 2 Integrations ΜΑΖΙ πλέον, χωρίς να χρειαστεί να κάνεις τις πατέντες με τα Keys απο το Site της Tuya. (που ακόμη γίνεται αν δεν θες το Cloud καθόλου πχ)

Επεξ/σία από bonamin
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2024 στις 2:54 ΜΜ, bonamin είπε

Καλημέρα φίλε μου. 

Ποιο Integration χρηισμοποιείς, το Tuya μέσω Cloud, ή το LocalTuya ? 
Ποντάρω στο "Tuya" σκέτο. :D  

Επειδή δεν ξέρω ΑΚΡΙΒΩΣ την συκευή σου, δεν την έχω, θα πρότεινα να τσεκάρεις την LocalTuya integration
Ενδεικτικά, κάνεις setup με ένα κλειδί που βρίσκεις απο το Developer Site της Tuya, και μετά, ΤΕΧΝΙΚΑ, έχεις πρόσβαση σε ΌΛΑ τα attributes της συσκευής σου, LOCALLY. 
 

Καλησπέρα ς όλους

Έχω πάρει ένα Tuya ZigBee Gateway τ οποίο έχω συνδέσει σε Tuya Cloud. Πάνω σ αυτό έχω συνδέσει μία πρίζα BW-SHP13 και μέσω Home Assistant και Tuya integration έχω τον έλεγχο.

Διαβάζοντας τα παραπάνω, κατέβασα στο ΗΑ το LocalTuya integration και προσπάθησα να συνδέσω την πύλη Ethernet. Μου βγάζει το μήνυμα: “Connection to device succeeded but no datapoints found, please try again. Create a new issue and include debug logs if problem persists”

Τι λάθος κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2024 στις 4:51 ΜΜ, leuteris107 είπε

Καλησπέρα ς όλους

Έχω πάρει ένα Tuya ZigBee Gateway τ οποίο έχω συνδέσει σε Tuya Cloud. Πάνω σ αυτό έχω συνδέσει μία πρίζα BW-SHP13 και μέσω Home Assistant και Tuya integration έχω τον έλεγχο.

Διαβάζοντας τα παραπάνω, κατέβασα στο ΗΑ το LocalTuya integration και προσπάθησα να συνδέσω την πύλη Ethernet. Μου βγάζει το μήνυμα: “Connection to device succeeded but no datapoints found, please try again. Create a new issue and include debug logs if problem persists”

Τι λάθος κάνω;

Καλησπέρα !

Κάθε "end" συσκευή της Tuya, δηλαδή συσκευή που εν τέλει ελέγχει κάτι ή έχει κάποιο αισθητήρα, στο Firmware της έχει κάποια "datapoints" όπως λέει. Κάτι σαν "μεταβλητές" που κρατάνε μια τιμή μέσα τους.

ΠΧ σε μια πρίζα, μπορεί να έχει τα εξής datapoints:

- κατασταση ρελέ: on/off
- κατανάλωση: μια τιμή σε watt
- τάση: μια τιμή σε volt
κτλ.... κτλ...

Το LocalTuya Integration κάνει expose και map αν θες στο Home Assistant, ΑΥΤΑ τα datapoints. Τις μεταβλητές. 
Δουλεύει όμως, με συσκευές WiFi. Όχι zigbee απ'όσο θυμάμαι. 

Το Gateway που εσύ έχεις, ΔΕΝ έχει datapoints. Απλά παίρνει τα υπάρχοντα datapoints των end-συσκευών όπως η μπρίζα σου, και τα κάνει expose στο Internet και εν συνεχεία στους servers της Tuya, απ'όπου και αντλεί ή στέλνει πληροφορίες το official Tuya Integration. 

Η δική μου γνώμη, αν θες να χρησιμοποιήσεις καθαρά το Home Assistant και Local push στις συσκευές σου, δώσε το Gateway σε ένα φίλο σου δώρο, και αγόρασε ένα Zigbee Dongle. Είτε το Sonoff Zigbee Dongle-P είτε το Home Assistant SkyConnect είτε ότι άλλο σου αρέσει. Αν και αυτά τα 2 δουλεύουν σίγουρα. (δοκιμασμένα) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, bonamin είπε

Η δική μου γνώμη, αν θες να χρησιμοποιήσεις καθαρά το Home Assistant και Local push στις συσκευές σου, δώσε το Gateway σε ένα φίλο σου δώρο, και αγόρασε ένα Zigbee Dongle. Είτε το Sonoff Zigbee Dongle-P είτε το Home Assistant SkyConnect είτε ότι άλλο σου αρέσει. Αν και αυτά τα 2 δουλεύουν σίγουρα. (δοκιμασμένα) 

Καλημέρα. Υπάρχει κάποιο video που να δείχνει πως συνδέουμε το SkyConnect στο Tuya Cloud και μετά στο LocalTuya integration;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/9/2024 στις 9:17 ΠΜ, leuteris107 είπε

Καλημέρα. Υπάρχει κάποιο video που να δείχνει πως συνδέουμε το SkyConnect στο Tuya Cloud και μετά στο LocalTuya integration;

καλημέρα φίλε μου, και συγγνώμη για την καθυστέρηση, απλά δεν μπαίνω τόσο συχνά στο insomnia. 

Μπερδεύτηκες λίγο, οπότε θα πρέπει να στα εξηγήσω λίγο πιο ξεκάθαρα.
Ίσως δεν ήμουν αρκετά σαφής. Sorry. 

Τα Tuya Integrations, (και τα 2) δουλεύουν κυρίως με συσκευές Tuya Wifi.
Η κανονική Tuya δουλεύει μέσω το Server της Tuya οπότε η επικοινωνία με τις συσκευές γίνεται ως εξής:
Home Assistant <> Tuya Integration <> Tuya Cloud <> Tuya Device

Ενώ η LocalTuya επικοινωνεί ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ με τις Tuya συσκευές οπότε είναι κάπως έτσι:
Home Assistant <> LocalTuya Integration <> Tuya Device

Είπα "κυρίως" πιο πάνω, διότι οταν έχεις και Tuya συσκευές με ZigBee, τότε αυτές επικοινωνούν μέσω ZigBee bridge (Gateway) πιθανώς της Tuya ως εξής:
Home Assistant <> Tuya Integration <> Tuya Cloud <> Τuya Zigbee Gateway <> Tuya Zigbee Device

 

Εγώ αυτό που σου πρότεινα, είναι να πετάξεις στα σκουπίδια τις WiFi συσκευές (ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ), να κρατήσεις τις Zigbee και αντι για το Gateway της Tuya, να χρησιμοποιήσεις ΔΙΚΟ σου Gateway που επικοινωνεί ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ με το Home Assistant. Οπότε μετά η αλυσίδα σου θα είναι ως εξής:
Home Assistant <> SkyConnect <> Tuya Zigbee Device

Σημείωση:
Αν αποφασίσεις να κάνεις κάτι τέτοιο, πάνω-κάτω είναι Plug+Play η διαδικασία, με ένα άλλο Integration που λέγεται ΖΗΑ (Zigbee Home Automation). Υπάρχει και το Z2M (Zigbee2MQTT) αλλά δεν στο προτείνω αν είσαι αρχάριος, θα χρειαστεί έξτρα βήματα, και έχει έξτρα κρίκους στην αλυσίδα που αν πάνε στραβά δεν θα ξέρεις τι σου φταίει. Μείνει με το ZHA, θα σου φτάνει. 

Σημείωση 2: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ZIGBEE ΣΥΣΚΕΥΕΣ ΣΥΜΒΑΤΕΣ ΜΕ ΤΑ ZHA ΚΑΙ Z2M. Για συμβατότητα με την εκάστοτε συσκευή, δες εδώ: Zigbee Database

ΟΥΤΕ Tuya Integration θα έχεις μετά, ΟΥΤΕ Tuya Cloud, ΟΥΤΕ επαφή με τον έξω κόσμο (του Internet).
Όλες οι εντολές, οι παράμετροι, και οι μεταβλητές θα μένουν ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ, στο Zigbee δικτυό σου. 
Τεχνικά, και το Modem σου να βγάλεις απο την πρίζα, οι Zigbee συσκευές σου, ΠΑΛΙ θα δουλεύουν.

Αν δε, θες κάτι ακόμη καλύτερο απο το SkyConnect ή το Zigbee Dongle P της Sonoff, τότε θα σου πρότεινα να δεις τα προιόντα της εταιρίας SMLIGHT. (Link)
Ειδικά το μοντέλο τους SLZB-06 φαίνεται αρκετά διάσημο στους χρήστες του Home Assistant. 
Τα συγκεκριμένα Zigbee Coordinators έχουν χαρακτηρισιτκά όπως Ethernet, WiFi, USB, PoE, ενισχυτές, High Gain κεραίες, Management Web UI, Matter, Thread κτλ. 
Αν πρόκεται να ασχοληθείς σοβαρά και να βάλεις αρκετές συσκευές αργότερα, κάνε την χάρη στον εαυτό σου και πάρε ένα τέτοιο. 

ΑΝ ΔΕ, θες να ελέγξεις μια-δυο λάμπες και μια-δυο πρίζες, πάρε ένα Sonoff με κανα 15άρικο και καθάρισες.

Ελπίζω να σε βοήθησα. 

 

 

Επεξ/σία από bonamin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Πρέπει να αγοράσω θερμοστάτη, και μιας και έχω αρχίσει να στήνω το Home Assistant μου, έλεγα να πάρω κάποιον που:

- να συνδέεται με HA

- να έχει φυσικά controls

- να μην στοιχίζει μισό νεφρό (εσένα κοιτάω Nest)

- ιδανικά να μην είναι απαραίτητη η σύνδεση στο internet για να λειτουργήσουν (πάλι εσένα κοιτάω Nest)

 

Ξέρω, ζητάω πολλά, αλλά έχουμε κάτι; :)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, foniki_melitzana είπε

Καλησπέρα!

Πρέπει να αγοράσω θερμοστάτη, και μιας και έχω αρχίσει να στήνω το Home Assistant μου, έλεγα να πάρω κάποιον που:

- να συνδέεται με HA

- να έχει φυσικά controls

- να μην στοιχίζει μισό νεφρό (εσένα κοιτάω Nest)

- ιδανικά να μην είναι απαραίτητη η σύνδεση στο internet για να λειτουργήσουν (πάλι εσένα κοιτάω Nest)

 

Ξέρω, ζητάω πολλά, αλλά έχουμε κάτι; :)

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Καλησπέρα !

Δεν ζητάς και πολλά. 
Ζητάς τα λογικά. ;) 

Αν θες να είναι "polished" μηχάνημα, συνήθως οι επιλογές είναι είτε Nest είτε Ecobee.

Nest, δεν θες δεδομένου του Cloud, αλλά με Ecobee αν δεν κάνω λάθος μπορείς να το δουλέψεις και locally μέσω του HomeKit Integration. 

(Όποια συσκευή δουλεύει Locally με HomeKit (της Apple) μπορεί να συνδεθεί και με το Home Assistant μέσω του HomeKit Integration να ξέρεις). 

Τώρα με το "φυσικά controls" δεν καταλαβαίνω αν εννοείς physical clickable ας πούμε κουμπιά και όχι Touch, ή εννοείς απλά να μπορείς να το ελέγξεις απο τον τοίχο και όχι μόνο απο το app. Αλλά όλοι οι smart θερμοστάτες, έχουν κάποια δυνατότητα ελέγχου και τοπικά προφανώς απο τον "τοίχο". 

Απο εκεί και πέρα, ΑΝ έχεις την δυνατότητα, την θέληση κτλ, η καλύτερη DIY λύση που θα σου βγεί:

- Όσο physical θες
- Όσο φτηνά θες
- Και 100% Local 


είναι να φτιάξεις έναν δικό σου θερμοστάτη με το EPSHome. 
Ακόμη και per-room αν θες. 

- DHT11 (φτηνά) ή BME280 (ποιοτικά) για αισθητήρες θερμοκρασίας
- ESP8266 (φτηνά) ή ESP8266 + κάποια απλή LCD ή ESP32 Round LCD (ποιοτικά) για Microcontroller

Μπορείς να φτιάξεις (κυριολεκτικά) θερμοστάτη με 5 ευρώ ή με 150 ευρώ, με το ESPHome.
Η φαντασία σου θα σε σταματήσει μόνο. 

H, μια άλλη καλή λύση, είναι να χρησιμοποιήσεις για θερμοστάτη, ένα Sonoff NSPanel, απλό ή Pro. 
(Και "μαμίσιο" αλλά και με Custom Firmware όπως ESPHome ή Tasmota.)

Μπορεί να σε μπέρδεψα λίγο, αλλά γενικά οι περισσότεροι "εμφανίσιμοι" και ραφιναρισμένοι θερμοστάτες, θέλουν το cloud τους. Οπότε δεν έχεις και τρελές επιλογές. 
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bonamin είπε

Sonoff NSPanel

Έχουνε αξιόπιστο θερμοστοιχείο αυτά; Γιατί τα αντίστοιχα της Shelly, έχω διαβάσει ότι είναι λίγο για τα μπάζα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Έχουνε αξιόπιστο θερμοστοιχείο αυτά; Γιατί τα αντίστοιχα της Shelly, έχω διαβάσει ότι είναι λίγο για τα μπάζα!!!

Δεν έχω NSPanel, προσωπικά χρησιμοποιώ ESPHome με BME280 και για Controls στον τοίχο, έχω Tablet. 

Αλλά σύμφωνα με δημιουργό Config για θερμοστάτη στο github (NSPanel Thermostat) η θερμοκρασία ΔΕΝ είναι και πολύ accurate.
Πρώτον γιατί ο αισθητήρας είναι τσίπικος, αλλά και δεύτερον γιατί η ΙΔΙΑ η συσκευή τον θερμαίνει με αποτέλεσμα να γράφει λάθος.

Αυτό που εννοούσα εγώ να κάνει ο άνθρωπος είναι να έχει το NSPanel στον τοίχο σαν User Interface για την οικογένειά του πχ, και να χρησιμοποιήσει έναν καλύτερο αισθητήρα θερμοκρασίας, είτε WiFi είτε Zigbee αν έχει, που θα του δώσει πιο σωστές μετρήσεις. Ξέχασα να το αναλύσω παραπάνω. 

ΩΣΤΟΣΟ, οταν ένας αισθητήρας γράφει ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ λάθος με ένα συγκεκριμένο offset (πχ 2 βαθμούς πάνω) τότε απλά τον ρυθμίζεις εσύ 2 κάτω και τελείωσε. Στο μυαλό είναι όλα. 
Αν βέβαια, ο αισθητήρας διαβάζει χαοτικά ότι θερμοκρασίες να'ναι, τότε θα έχεις θέμα. 

Θα το πω μέχρι να βγάλει τρίχες η γλώσσα μου ! :D 
B. M. E. 2. 8. 0. 
Εγώ είμαι φούλ ικανοποιημένος. Σκοτώνει. 
Άσε που τον έχω και στο μπάνιο για να ανάβω τους ανεμιστήρες για την υγρασία, και με το που ανοίξω βρύση, το καταλαβαίνει αμέσως. Απίστευτα ακριβής αισθητήρας. 

Υπάρχουν και οι DHT11 πχ για φτηνή λύση αλλά είναι σκουπίδια. 
Αυτά τα λίγα.

Επεξ/σία από bonamin
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...