Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Hassio RPi


Spect~

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 hours ago, MiJ16 said:

Θέλω ωστόσο, να βγάλω και μόνος μου τις ημερίσιες/μηνιαίες kWh με calculation για να επαληθεύσω οτι και η Tapo τα βγάζει σωστά. Η δειγματοληψία γίνεται ανά λεπτό. Μια βοήθεια λοιπόν σ'αυτό;

Αυτο εχω εγω στο Grafana για τη μηνιαια καταναλωση:image.jpeg.a31d7c040f57565ef95a903992559bd4.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σ όλους. Σ ένα παλιό laptop έκανα εγκατάσταση lubuntu-18.04.5-desktop-i386. Όλα δουλεύουν κανονικά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος οδηγός για να εγκαταστήσω Home Assistant. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, leuteris107 είπε

Καλησπέρα σ όλους. Σ ένα παλιό laptop έκανα εγκατάσταση lubuntu-18.04.5-desktop-i386. Όλα δουλεύουν κανονικά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος οδηγός για να εγκαταστήσω Home Assistant. Ευχαριστώ

Εκτός αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις και για άλλα πράγματα το laptop, κάνε την χάρη στον εαυτό σου και εγκατάστησε HomeAssistant OS. 

Αν δε, θέλεις να τρέξεις και αλλά πράγματα (τί όμως;), βάλε proxmox και πάνω εκεί, HomeAssistant OS. 

Μετά από προσωπική ενασχόληση με καθαρό Debian που ήταν supported και HomeAssistant supervised εγκατάσταση, κατέληξα προσωπικά στα ανωτέρω συμπεράσματα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Εκτός αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις και για άλλα πράγματα το laptop, κάνε την χάρη στον εαυτό σου και εγκατάστησε HomeAssistant OS.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η σκέψη είναι να χρησιμοποιήσω το laptop και για άλλα πράγματα…… Το ΗΑ το θέλω να τρέχει από κάτω συνέχεια….. Έχεις κάποιον οδηγό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή! Αν το λάπτοπ είναι παλιό και δεν υποστηρίζει 64bit αρχιτεκτονική, αλλά 32bit), τότε μόνον σε Debian και Supervised μπορεί να δουλέψει και αυτό υπό προϋποθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Προσοχή! Αν το λάπτοπ είναι παλιό και δεν υποστηρίζει 64bit αρχιτεκτονική, αλλά 32bit), τότε μόνον σε Debian και Supervised μπορεί να δουλέψει και αυτό υπό προϋποθέσεις.

Ναι το laptop υποστηρίζει 32bit…. Θα προσπαθήσω να βάλω Debian και θα δω τι θα κάνω.  Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, leuteris107 είπε

και για άλλα πράγματα

Τι πράγματα; Πόσο εξοικειωμένος είσαι με linux λειτουργικά και containers (docker);
Αν δεν είσαι, καλείσαι να διαχειριστείς μια βραδυφλεγή βόμβα, που ανά πάσα στιγμή σε κάποιο upgrade του homeassistant ή του Debian, θα σκάσει και θα πρέπει ο ίδιος να μπορείς να μαζέψεις τα κομμάτια.
Γι' αυτό το λόγο τσέκαρε HAOS και τρέχεις από εκεί ένα σωρό services, σαν addons.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Γι' αυτό το λόγο τσέκαρε HAOS και τρέχεις από εκεί ένα σωρό services, σαν addons.

Δεν παίζει το HAOS σε 32bit υπολογιστή. Μόνον σε 64bit, ειδάλλως Supervised σε Debian.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Δεν παίζει το HAOS σε 32bit υπολογιστή. Μόνον σε 64bit, ειδάλλως Supervised σε Debian.

Αν είναι 32bit δεν κάνει για τίποτα, τζάμπα ο χρόνος και ο κόπος κατά τη γνώμη μου όταν με πολύ λίγα χρήματα μπορείς να βρεις κάτι που να είναι full supported και future proof. Εκτός αν είναι για δοκιμή και για να παίξει οπότε πάω πάσο με ότι έχει ο καθένας πηγαίνει.

Εγώ είχα οδηγό για supervised Debian καθαρό αλλά δεν ισχύει εδώ και πολύ καιρό, έχει αλλάξει πολύ το HomeAssistant.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον σύνδεσμο που έδωσα παραπάνω, υπάρχει οδηγός για Supervised σε Debian 12 64bit και με τις σχετικές διαφοροποιήσεις που χρειάζονται για εγκατάσταση σε 32bit.

Και τα 2 ΗΑ που έχω, παίζουν σε Supervised. Απλά 3 χρόνια δεν έχουν κάνει κιχ και βαριέμαι να αλλάξω σε HAOS,  αν και πλέον δεν έχω λόγο να μην το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jkoukos είπε

Στον σύνδεσμο που έδωσα παραπάνω, υπάρχει οδηγός για Supervised σε Debian 12 64bit και με τις σχετικές διαφοροποιήσεις που χρειάζονται για εγκατάσταση σε 32bit.

Και τα 2 ΗΑ που έχω, παίζουν σε Supervised. Απλά 3 χρόνια δεν έχουν κάνει κιχ και βαριέμαι να αλλάξω σε HAOS,  αν και πλέον δεν έχω λόγο να μην το κάνω.

Άμα δεν έχουν κάνει κιχ μια χαρά είσαι! Και αν δεν τρέχεις άλλα πράγματα στο Debian...γιατί εγώ που είχα βάλει 2-3 αλλά πράγματα επάνω, κάποια στιγμή κάτι έσκασε και σταμάτησε το ha να φερνει updates. 1μισι χρόνο σε proxmox κομπλέ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ξεκίνησα το ΗΑ πριν 3 χρόνια, έβαλα δοκιμαστικά το HAOS σε ένα Raspi 3B+ και μετά από λίγο το άλλαξα σε ένα HP Client με Debian λόγω του ότι ήθελα παράλληλα Wireguard και Adguard. Αργότερα μετέφερα αυτά τα 2 σε ένα OpenWrt Router, αλλά μέχρι σήμερα βαριέμαι την αλλαγή σε HAOS από την στιγμή που δεν έχει παρουσιασθεί κανένα θέμα ("If it ain't broke, don't fix it").

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, leuteris107 είπε

Ναι το laptop υποστηρίζει 32bit…. Θα προσπαθήσω να βάλω Debian και θα δω τι θα κάνω.  Ευχαριστώ

To σημαντικότερο κατ' εμε ειναι η κατανάλωση μιας και θα παίζει 24/7

Το παλιο λαπτοπ θα ρουφάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Συγχωρήστε με αν αυτό έχει ήδη απαντηθεί....  (125 σελίδες δεν ψάχνονται εύκολα...)

Υπάρχει πουθενά κάποια λίστα με εξαρτήματα που μπορούν να βρεθούν στην τοπική (Ελληνική) αγορά και συνεργάζονται με το Home Assistant χωρίς να χρειάζονται καθόλου σύνδεση με το cloud του κατασκευαστή τους? (Ούτε καν για την αρχικοποίησή τους.)

Αν όχι... μήπως είναι καιρός να αρχίσουμε να δημιουργούμε μια?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, anemosY2k είπε

Συγχωρήστε με αν αυτό έχει ήδη απαντηθεί....  (125 σελίδες δεν ψάχνονται εύκολα...)

Υπάρχει πουθενά κάποια λίστα με εξαρτήματα που μπορούν να βρεθούν στην τοπική (Ελληνική) αγορά και συνεργάζονται με το Home Assistant χωρίς να χρειάζονται καθόλου σύνδεση με το cloud του κατασκευαστή τους? (Ούτε καν για την αρχικοποίησή τους.)

Αν όχι... μήπως είναι καιρός να αρχίσουμε να δημιουργούμε μια?
 

Οτιδήποτε μπαίνει στο esphome είναι local. Αν δεν κάνω λάθος μιας και δεν έχω, το ίδιο θα πρέπει να ισχύει και για τα ZigBee. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...