Προς το περιεχόμενο

Η Apple είναι η πρώτη εταιρεία που ξεπέρασε σε χρηματιστηριακή αξία το $1 τρις και γράφει ιστορία


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητέ φίλε Αρθρογράφε, σπουδαίο νέο, ναι, ωστόσο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ η 1η εταιρεία που έφθασε αυτό το ορόσημο.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, την ξεπερνά, ειδικά με το προπερσινο IPO που έκανε, σε αποτίμηση, κατά πολύ μάλιστα,

η περίφημη Saudi Aramco, o μεγαλύτερος παίκτης εξόρυξης στον κόσμο :)

Είμαι αναλυτής αγορών και γνωρίζω πολύ καλά τι γράφω. 
Φιλικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Ghost.Dog είπε

Αγαπητέ φίλε Αρθρογράφε, σπουδαίο νέο, ναι, ωστόσο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ η 1η εταιρεία που έφθασε αυτό το ορόσημο.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, την ξεπερνά, ειδικά με το προπερσινο IPO που έκανε, σε αποτίμηση, κατά πολύ μάλιστα,

η περίφημη Saudi Aramco, o μεγαλύτερος παίκτης εξόρυξης στον κόσμο :)

Είμαι αναλυτής αγορών και γνωρίζω πολύ καλά τι γράφω. 
Φιλικά....

Η Saudi Aramco δεν είναι state owned? Τα νέα αφορούν για private owned εταιρίες οπότε νομίζω ότι αυτό που λες ανήκει σε διαφορετική κατηγορία.

Η Apple είναι η πρώτη private εταιρία που έφτασε αυτό το νούμερο, όχι η πρώτη εταιρία γενικώς.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, D.Luffy είπε

Η Saudi Aramco δεν είναι state owned? Τα νέα αφορούν για private owned εταιρίες οπότε νομίζω ότι αυτό που λες ανήκει σε διαφορετική κατηγορία.

Ευχαριστώ φίλε μου για το σχόλιο. Είναι δυσκολο να πεις "state owned", για μια εταιρεία τόσο πολυσχιδή, με τέτοια μεγέθη, και ειδικά από τη στιγμή που, όπως ανέφερα,

έχει κάνει IPO, μάζεψε περίπου 1 τρις (αποτίμηση) και φυσικά η μετοχή της διαπραγματεύεται, άρα χμμμμ... όχι, δεν μπορούμε να την πουμε "Κρατική",

τώρα το σε ποιους ανήκουν τα κεφάλαια, είναι άλλο, μεγάλο θέμα... (και δεν είναι μόνον η βασιλικη οικογενεια της Σαουδικής Αραβίας, και οπωσδήποτε ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ ΑΡΑΒΕΣ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Ghost.Dog είπε

Ευχαριστώ φίλε μου για το σχόλιο. Είναι δυσκολο να πεις "state owned", για μια εταιρεία τόσο πολυσχιδή, με τέτοια μεγέθη, και ειδικά από τη στιγμή που, όπως ανέφερα,

έχει κάνει IPO, μάζεψε περίπου 1 τρις (αποτίμηση) και φυσικά η μετοχή της διαπραγματεύεται, άρα χμμμμ... όχι, δεν μπορούμε να την πουμε "Κρατική",

τώρα το σε ποιους ανήκουν τα κεφάλαια, είναι άλλο, μεγάλο θέμα... (και δεν είναι μόνον η βασιλικη οικογενεια της Σαουδικής Αραβίας, και οπωσδήποτε ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ ΑΡΑΒΕΣ :)

Δεν μπορώ να διαφωνίσω σε αυτό που λες καθώς δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις αλλά προς το παρόν η "επίσημη" περιγραφή της Aramco είναι ότι πρόκειται για Κρατική επιχείρηση. Άρα αυτόματα εξαιρείται από αυτά τα νέα. Το τι συμβαίνει στα εσωτερικά της και το τι είναι όντως στην πραγματικότητα, είναι νομίζω άλλο θέμα και τα νέα αφορούν εταιρίες που είναι ξεκάθαρα private.

Εάν αλλάξει η επίσημη περιγραφή της Aramco από state owned σε private owned τότε ναι, η Apple δεν είναι η private εταιρία με τη μεγαλύτερη χρηματιστηριακή αξία. 

Τα νέα επίσης αφορούν για το ποια private εταιρία έφτασε το συγκεκριμένο νούμερο πρώτη στο χρηματιστήριο. Η Aramco είναι ήδη στο stock exchange? Αν όχι τότε η είδηση νομίζω είναι σωστή. Έτσι κι αλλιώς και εσύ μόνος σου το λες ότι η μετοχή της ακόμα διαπραγματεύεται. Άρα ο αγώνας δρόμου έχει χαθεί και εδώ μιλάμε απλώς για το ποιος το έφτασε πρώτος στο stock exchange αυτό το νούμερο, όχι ποιος πιθανότατα να έχει μεγαλύτερη αξία (όταν μπει) ή ποιος θα το ξεπεράσει στο μέλλον.

 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ghost.Dog είπε

Ευχαριστώ φίλε μου για το σχόλιο. Είναι δυσκολο να πεις "state owned", για μια εταιρεία τόσο πολυσχιδή, με τέτοια μεγέθη, και ειδικά από τη στιγμή που, όπως ανέφερα,

έχει κάνει IPO, μάζεψε περίπου 1 τρις (αποτίμηση) και φυσικά η μετοχή της διαπραγματεύεται, άρα χμμμμ... όχι, δεν μπορούμε να την πουμε "Κρατική",

τώρα το σε ποιους ανήκουν τα κεφάλαια, είναι άλλο, μεγάλο θέμα... (και δεν είναι μόνον η βασιλικη οικογενεια της Σαουδικής Αραβίας, και οπωσδήποτε ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ ΑΡΑΒΕΣ :)

Έχεις μπερδέψει τις εταιρίες. Η Aramco δεν έχει κάνει IPO ακόμα. Αναφέρεσαι στην PetroChina η οποία έκανε IPO το 2007 και έφτασε στο 1τρις αλλά δεν ήταν και πολύ αξιόπιστη η μέτρηση μιας και προσφέρθηκε στο κοινό μόνο το 2% των μετοχών της εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει΄να κανω εγω λαθος, ουδεις "ασφαλτος άλλωστε) που λέει και η Lady.

 

Σιγουρα πάντως δεν μπέρδεψα με την PetroChina. (αλλου ειναι η "περιοχή" μου, δηλ Gulf States.

 

To IPO της Aramco θρυλειται 2-3 χρονια τώρα, αν / οταν γινει πιθανοτατα θα ξεπεράσει ΕΥΚΟΛΑ το 1 τρις (σε USD), αλλά το timing φυσικά δεν το ξερουμε εγω κι εσυ,

θα φροντίσουν να είναι ψηλά η τιμη βαρελιου στο σχετικό διάστημα, πχ περιξ (πριν / μετά) μίας παγκόσμιας κρίσης, για να μαζέψουν όλο το "χαρτί".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, VChris είπε

Οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν επίσης τίποτα από ιατρική, μαγειρική, μηχανική, υδραυλικά και δεν μπορούν να ξεγεννήσουν ένα κατσίκι. Δεν υπάρχει λόγος απογοήτευσης, θαρρώ.

Οι μισοί είναι δικηγόροι, γιατροί και φαρμακοποιοι, κι άλλοι μισοί λαμογια του κερατά και κάπου εκεί ένα μικρό ποσοστό 'πρώτυπο -μαλακα- πολιτη'. Όσον αφορά για τα οικονομικά πέρνα μια από Ασοεε (το κορυφαίο) ίδρυμα οικονομικών στην χώρα και δες πως παίρνουν πτυχία ή ρίξε μια ματιά στη δομή της οικονομιας της χώρας μας και θα πάρεις την απάντηση σου. 

Επεξ/σία από sbartsa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ ωραίο thread... 

Κάποιοι θεωρούν πως το market cap είναι cash, συγκρίνουν market cap με ΑΕΠ χώρας, κάνουν σενάρια πολέμου Apple - Ελλάδας, η Apple είναι κάτι αντίστοιχο ενός εισοδηματία...

Πηγαίνετε να κάνετε κάνα μπανάκι στη θάλασσα ρε παιδιά να ξυπνήσετε λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ghost.Dog είπε

Αγαπητέ φίλε Αρθρογράφε, σπουδαίο νέο, ναι, ωστόσο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ η 1η εταιρεία που έφθασε αυτό το ορόσημο.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, την ξεπερνά, ειδικά με το προπερσινο IPO που έκανε, σε αποτίμηση, κατά πολύ μάλιστα,

η περίφημη Saudi Aramco, o μεγαλύτερος παίκτης εξόρυξης στον κόσμο :)

Είμαι αναλυτής αγορών και γνωρίζω πολύ καλά τι γράφω. 
Φιλικά....

 

1 ώρα πριν, Ghost.Dog είπε

Μπορει΄να κανω εγω λαθος, ουδεις "ασφαλτος άλλωστε) που λέει και η Lady.

Σιγουρα πάντως δεν μπέρδεψα με την PetroChina. (αλλου ειναι η "περιοχή" μου, δηλ Gulf States.

To IPO της Aramco θρυλειται 2-3 χρονια τώρα, αν / οταν γινει πιθανοτατα θα ξεπεράσει ΕΥΚΟΛΑ το 1 τρις (σε USD), αλλά το timing φυσικά δεν το ξερουμε εγω κι εσυ,

θα φροντίσουν να είναι ψηλά η τιμη βαρελιου στο σχετικό διάστημα, πχ περιξ (πριν / μετά) μίας παγκόσμιας κρίσης, για να μαζέψουν όλο το "χαρτί".

 

Τελικά έκανε προπερσυ IPO η Saudi Aramco ή θα κάνει σε 2-3 χρόνια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 ώρες πριν, GeorgeAl92 είπε

Δεν είναι απόλυτο αυτό π.χ. αύριο διαδίδεται ένας ιός σε όλα τις συσκευές της Apple από ένα port στον κεντρικό server (ακραίο παράδειγμα, δουλειάς από μέσα) θα κατρακυλήσει η ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΑΚΗ αξία της; Ναι. Θα έχει κάποιο αντίκτυπο στους καταναλωτές; Αν αντιμετωπιστεί ο ιός όχι.

Οι επενδυτές γνωρίζουν ότι τίποτα δεν είναι σίγουρο για το μέλλον. Σύμφωνα με τη θεωρία, εάν ήταν 100% σίγουροι, η τιμή της μετοχής θα ήταν ακόμα υψηλότερη.

 

4 ώρες πριν, narta είπε

Αυτο ισχυε οταν στο χρηματιστηριο η αγοραπωλησια των μετοχων γινοταν με γνωμονα τα EPS - P/E. Τωρα με τα botακια να κανουν trading με βαση αλγοριθμους η χρηματιστηριακη αξια ειναι απλα το αποτελεσμα του τζογου που παιζουν υπολογιστες. Καμμια σχεση με την πραγματικοτητα. Δεν γινετια η Apple και το Facebook να εχουν σχεδον 1 τρις χρημαιστηριακη αξια και εταιριες σαν την GM 53 δις. Η Apple εχει αποδοση 1.4% και η GM 4.5%, τριπλασια και βαλε. Καμια σχεση με fundamentals και πραγματηκοτητα whatsoever. 

Για να μην αναφερθουμε σε Dutch Royal Shell, BP, Exxon Mobil που εφτασαν να εχουν ολες μαζι λιγοτερη αξια απο την Apple.

Χωρις iPhone ζεις. Χωρις πετρέλαιο και παγια καταναλωτικα αγαθα;

Κακό παράδειγμα η GM μιας και έχει υψηλό δανεισμό και αρνητικό growth εδώ και χρόνια. Κακός συνδυασμός. Πάντως η γενική λογική και για την GM και για τις υπόλοιπες που αναφέρεις είναι ότι γι' αυτές τις εταιρίες θεωρείται πως τα καλύτερα έχουν περάσει, για προφανείς λόγους που έχουν να κάνουν με την εξέλιξη των ΑΠΕ και της ηλεκτροκίνησης.

Τώρα πως λειτουργούν τα διαφόρων ειδών botάκια είναι μεγάλη κουβέντα αλλά σε κάθε περίπτωση, με P/E γύρω στο 16 ή και καλύτερο, κάθε άλλο παρά φούσκα είναι η τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NT1G είπε

Τελικά έκανε προπερσυ IPO η Saudi Aramco ή θα κάνει σε 2-3 χρόνια;

και μετά αναρωτιόμαστε γιατί έχουμε κρίση... επαγγελματίας αναλυτής αν ήταν αυτός φαντάσου τον μέσο όρο πως ειναι... 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, ΒΟΡΕΙΟS είπε

Και πότε θα σκάσει η "φούσκα";  γιατί πάντα σκάει....

Πρώτη στη σειρά είναι η Tesla. 

6 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Η Saudi Aramco δεν είναι state owned? Τα νέα αφορούν για private owned εταιρίες οπότε νομίζω ότι αυτό που λες ανήκει σε διαφορετική κατηγορία.

Η Apple είναι η πρώτη private εταιρία που έφτασε αυτό το νούμερο, όχι η πρώτη εταιρία γενικώς.

Γιατί το κουράζουμε έτσι; Το άρθρο λέει για την πρώτη εταιρία στο αμερικάνικο χρηματιστήριο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, narta είπε

H Apple είναι publicly listed εταιρία και όχι private. Know your facts

εννοούσαν οι απο πάνω πως πρόκειται για ιδιωτική εταιρία και όχι κρατική.. το publicly listed ειναι άλλο πράμα έχει σχέση με το ότι ο καθένας μπορεί να αποκτήσει ποσοστό ιδιοκτησίας απο την εταιρία (και δεν ανήκει εξολοκλήρου σε ένα άτομο ή μια συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων) 

 

και γενικά ειναι καλό να χρησιμοποιούμε ελληνικά που τα καταλαβαίνουμε (ή τουλάχιστον τα καταλαβαίνουμε καλύτερα απο τα αγγλικά) γιατί γίνονται πολλές παρερμηνείες όταν διαβάζει κάποιος αποτελέσματα απο το google μεταφράζοντας απλά τις λέξεις ακόμη και καλά αγγλικά να ξέρει μπορεί να μην ξέρει το πλαίσιο στο οποίο γράφεται απο που διαβάζεται ή ότι χρησιμοποιείται με άλλη έννοια κάτι σε κάποιο συγκεκριμένο κλάδο... 

Το έχω παρατηρήσει αυτό γενικά εδώ και όχι μόνο στο συγκεκριμένο topic.

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...