Προς το περιεχόμενο

Τριπόδι ή Μονόποδο για ταξίδια;


Voyio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, για εξορμήσει σε βουνά και ταξίδια που κάνω κατά καιρούς θα ήθελα να έχω μαζί μου και μια βάση στήριξης (όσο το δυνατόν μικρή σε μέγεθος και πρακτική στην μεταφορά..) τόσο για την φωτογραφική αλλά και για την κάμερα κάποιες φορές. Το μπάτζετ που διαθέτω είναι περίπου στα 100 ευρώ το πολύ.. (καθώς έχω και ένα ακόμα τρίποδο αλλά είναι αρκετά μεγάλο..) κατά την γνώμη σας Τρίποδο ή Μονόποδο για τέτοιες περιπτώσεις και ποιο κατά την γνώμη σας αν γνωρίζεται και από μάρκες; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονοποδο δεν ειναι για πολυ μικρες ταχυτητες.

Δηλαδη δεν μπορεις να το στησεις και να το κρατας για πανω απο μισο δευτερολεπτο για long exposure

εγω σκεφτομαι να παρω αυτο, https://www.skroutz.gr/s/12907839/Manfrotto-Element-Big-Aluminum-Traveler-MKELEB5BK-BH-Τρίποδο-Φωτογραφικό.html

το οποιο γινεται και μονοποδο αμα θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω το συγκεκριμένο για βασικό τρίποδο και ας λέει traveler edition γίνεται αρκετά μεγάλο και μέχρι στιγμής είμαι αρκετά ευχαριστημένος απο αυτό !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

   @drelos2 και @Ntinaras  Σας ευχαριστώ πολύ καταρχήν για τις απαντήσεις σας προσωπικά κοίταζα να πάρω το παρακάτω τριπόδιο που νομίζω μοιάζει αρκετά με αυτό που έχετε και εσείς και είναι αυτό: www.outletvideo.com/product/benro-if19-tripod-monopod-travel-tripod/

Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο βολικό και ευέλικτο θα είναι γιαυτό σκέφτηκα μήπως και θα πρέπει τελικά να πάρω μονόποδο.. και είχα δει το παρακάτω.. (βλ. το παρακάτω link) αλλά αφού μου λέτε πως στις μικρές ταχύτητες θα έχω πρόβλημα (αφού αρέσκομαι στο να βγάζω βραδυνές φωτογραφίες..) είναι και ο βασικός λόγος τελικά να βγω από το δήλημα ποιο από τα δύο να πάρω και τελικά μάλλον βλέπω να παίρνω το τριποδάκι της benro που  είναι και λίγο πιο φτηνό από το manfrotto Σας Ευχαριστώ και πάλι! 

Και αν αποφασίσω για μονοποδι έχω δει αυτόhttps://www.outletvideo.com/product/portable-aluminum-alloy-camera-monopod-base/

Επεξ/σία από Voyio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...