Προς το περιεχόμενο

Η Canon ανακοίνωσε την PowerShot SX740 HS με βίντεο 4K και ζουμ 40x


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Τι θες να βγαζεις στα 960mm?

Γενικώς το μεγάλο zoom θεωρώ ότι σου δίνει λήψεις τις οποίες θα είχες μόνο με drone. Π.χ. μπορείς να φωτογραφήσεις την "μέσα" μεριά ενός πλοίου, από την απέναντι μεριά του λιμανιού. Ή να καδράρεις πιο ωραία ένα φάρο, στον οποίο δε μπορείς να σταθείς στη σωστή απόσταση (γιατί π.χ. μπορεί να προσεγγίζεται μόνο από το πλάι). Έχω βρει αρκετές καταστάσεις στις οποίες θα ήθελα πιο πολύ zoom απ' ότι μπορεί να δώσει ένας κλασικός 70-300mm.

Εμένα προσωπικά μ' αρέσει πολύ το φεγγάρι, γι' αυτό θέλω τα 960mm. 😛 

Οπότε η επιλογή μου είναι ανάμεσα σε:

1) Φακός 70-300mm, συν 2xTC: κόστος μεγάλο, βάρος μεγάλο, zoom (με 1.6x crop μηχανή) = 960mm.

2) Αυτή τη μηχανή. Κόστος μικρότερο, βάρος αστείο, zoom ίδιο.

Που χάνει ο συλλογισμός μου;

Βέβαια κυρίως τοπία βγάζω. :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 minutes ago, Haldol said:

Γενικώς το μεγάλο zoom θεωρώ ότι σου δίνει λήψεις τις οποίες θα είχες μόνο με drone. Π.χ. μπορείς να φωτογραφήσεις την "μέσα" μεριά ενός πλοίου, από την απέναντι μεριά του λιμανιού. Ή να καδράρεις πιο ωραία ένα φάρο, στον οποίο δε μπορείς να σταθείς στη σωστή απόσταση (γιατί π.χ. μπορεί να προσεγγίζεται μόνο από το πλάι). Έχω βρει αρκετές καταστάσεις στις οποίες θα ήθελα πιο πολύ zoom απ' ότι μπορεί να δώσει ένας κλασικός 70-300mm.

Εμένα προσωπικά μ' αρέσει πολύ το φεγγάρι, γι' αυτό θέλω τα 960mm. 😛 

Οπότε η επιλογή μου είναι ανάμεσα σε:

1) Φακός 70-300mm, συν 2xTC: κόστος μεγάλο, βάρος μεγάλο, zoom (με 1.6x crop μηχανή) = 960mm.

2) Αυτή τη μηχανή. Κόστος μικρότερο, βάρος αστείο, zoom ίδιο.

Που χάνει ο συλλογισμός μου;

  Hide contents

Βέβαια κυρίως τοπία βγάζω. :P

 Το φεγγάρι με αυτό το σένσορα και με αυτό το φακό ...το ξεχνάς! :)

Το άλλο το "φεγγάρι" κάτω από το φως του ήλιου, μπορεί να αποτυπωθεί ίσως καλύτερα... 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, billdanos είπε

 Το φεγγάρι με αυτό το σένσορα και με αυτό το φακό ...το ξεχνάς! :) 

Αργός φακός, μικρός αισθητήρας, αλλά το φεγγάρι είναι φωτεινό σώμα. Το αποτέλεσμα είναι "fair". Προφανώς δεν είναι κατάλληλο για εκτύπωση, αλλά για να παίξεις είναι εντάξει.

Να μία "χεράτη" με την SX620 HS (με 25x zoom, αλλά ίδιο αισθητήρα).

φεγγάρι.jpg

Επεξ/σία από Haldol
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Haldol είπε

Γενικώς το μεγάλο zoom θεωρώ ότι σου δίνει λήψεις τις οποίες θα είχες μόνο με drone. Π.χ. μπορείς να φωτογραφήσεις την "μέσα" μεριά ενός πλοίου, από την απέναντι μεριά του λιμανιού. Ή να καδράρεις πιο ωραία ένα φάρο, στον οποίο δε μπορείς να σταθείς στη σωστή απόσταση (γιατί π.χ. μπορεί να προσεγγίζεται μόνο από το πλάι). Έχω βρει αρκετές καταστάσεις στις οποίες θα ήθελα πιο πολύ zoom απ' ότι μπορεί να δώσει ένας κλασικός 70-300mm.

Εμένα προσωπικά μ' αρέσει πολύ το φεγγάρι, γι' αυτό θέλω τα 960mm. 😛 

Οπότε η επιλογή μου είναι ανάμεσα σε:

1) Φακός 70-300mm, συν 2xTC: κόστος μεγάλο, βάρος μεγάλο, zoom (με 1.6x crop μηχανή) = 960mm.

2) Αυτή τη μηχανή. Κόστος μικρότερο, βάρος αστείο, zoom ίδιο.

Που χάνει ο συλλογισμός μου;

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Βέβαια κυρίως τοπία βγάζω. :P

Δεν ειπα οτι χανει, ηταν legit η ερωτηση μου.

Αλλα το 95% των ατομων που παιρνουν τετοιε μηχανες με ουαου 40Χ ζουμ ουαου, τις παιρνουν για το ... ουαου.

Το φεγγαρι ναι θα το βγαλεις, αλλα ποσες φορες θα το βγαλεις? Εκει ειναι, και σε 10 χρονια το ιδιο θα ειναι.

Αντιθετως, το μεγαλυτερο ποσοστο των φωτογραφιων μας ειναι στο ευρυγωνιο, εκτος κι αν μιλαμε για birdwatching, που και παλι με τετοια μηχανη δενε...

Προσωπικα δεν θα θυσιαζα την ποιοτητα της μηχανης, στο 95% των φωτογραφιων, για να εχω ενα 5% εξτρα δυνατοτητων με μεγαλο τηλεφακο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ntinaras είπε

Δεν ειπα οτι χανει, ηταν legit η ερωτηση μου.

Αλλα το 95% των ατομων που παιρνουν τετοιε μηχανες με ουαου 40Χ ζουμ ουαου, τις παιρνουν για το ... ουαου.

Το φεγγαρι ναι θα το βγαλεις, αλλα ποσες φορες θα το βγαλεις? Εκει ειναι, και σε 10 χρονια το ιδιο θα ειναι.

Αντιθετως, το μεγαλυτερο ποσοστο των φωτογραφιων μας ειναι στο ευρυγωνιο, εκτος κι αν μιλαμε για birdwatching, που και παλι με τετοια μηχανη δενε...

Προσωπικα δεν θα θυσιαζα την ποιοτητα της μηχανης, στο 95% των φωτογραφιων, για να εχω ενα 5% εξτρα δυνατοτητων με μεγαλο τηλεφακο

Αν μιλάμε για μοναδική μηχανή, θα συμφωνήσω πως δε θα θυσιάσω την ποιότητα στο 95% των (ευρυγώνιων) λήψεών μου για να παίζω μία στο τόσο. Δε θα 'παιρνα την SX740 για μοναδική μηχανή. Για all-around χρήση τείνω πολύ στην αγορά της EOS 77D με τον EF-S 15-85.

Το όλο point μου ήταν ότι και αυτή η μηχανή, έχει κοινό, αλλά και σκοπό στην ύπαρξή της, δεν υπάρχει απλά για να υπάρχει. 

Τώρα ο καθένας που θα την πάρει, θα 'χει τους λόγους του, εγώ π.χ. θα 'βγαζα φεγγαροβραδιές στο τρίποδο... :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

 Το φεγγάρι με αυτό το σένσορα και με αυτό το φακό ...το ξεχνάς! :)

Το άλλο το "φεγγάρι" κάτω από το φως του ήλιου, μπορεί να αποτυπωθεί ίσως καλύτερα... 😛 

δεν νομίζω. το φεγγάρι είναι εξαιρετικά φωτεινό και συνήθως θες 1/200+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...