Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, gabriel1981 είπε

Δώστε μου μια επιλογή εφάμιλλης της ρεβολουτ , σιγά σιγά επιθυμώ να φύγω από αυτήν .

Ποιοι λόγοι σε οδήγησαν σε αυτή την απόφαση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gabriel1981 είπε

Δώστε μου μια επιλογή εφάμιλλης της ρεβολουτ , σιγά σιγά επιθυμώ να φύγω από αυτήν .

Εφάμιλλη δεν υπάρχει, οι άλλες είναι υποδεέστερες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/07/2024 at 20:51, gokuthelegend said:

Αυτόματα όχι, δεν φαίνονται. Αν θες μπορείς να δηλώσεις χειροκίνητα αλλά πρέπει να ξέρεις ποιες αγορές περνάνε και ποιες όχι.

Οταν φορτιζω ομως την revolut ας πουμε, τραβοντας χρηματα μεσω καρτας απο ελληνικη τραπεζα, αυτο θεωεριεται σαν εξοδο με καρτα απο την Ελληνικη τραπεζα?

Δηλαδα πχ αν με τη καρτα Πειραιως στειλω 10 ευρω να φορτισω το υπολοιπο της Revolut, θα μετρησουν σαν αγορα 10 ευρω απο καρτα Πειραιως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, therock said:

Οταν φορτιζω ομως την revolut ας πουμε, τραβοντας χρηματα μεσω καρτας απο ελληνικη τραπεζα, αυτο θεωεριεται σαν εξοδο με καρτα απο την Ελληνικη τραπεζα?

Δηλαδα πχ αν με τη καρτα Πειραιως στειλω 10 ευρω να φορτισω το υπολοιπο της Revolut, θα μετρησουν σαν αγορα 10 ευρω απο καρτα Πειραιως?

Όχι δε μετράνε σαν έξοδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, therock είπε

Οταν φορτιζω ομως την revolut ας πουμε, τραβοντας χρηματα μεσω καρτας απο ελληνικη τραπεζα, αυτο θεωεριεται σαν εξοδο με καρτα απο την Ελληνικη τραπεζα?

Δηλαδα πχ αν με τη καρτα Πειραιως στειλω 10 ευρω να φορτισω το υπολοιπο της Revolut, θα μετρησουν σαν αγορα 10 ευρω απο καρτα Πειραιως?

Θα στο πω αλλιώς, η Revolut σου κόβει απόδειξη με ΦΠΑ τον οποίο κιόλας τον αποδίδει στο Ελληνικό κράτος; Πως θα μετρήσει στα έξοδα; Τεχνικώς έκανες απλώς μεταφορά χρημάτων μεταξύ λογαριασμών δικών σου, δεν τα χάλασες κάπου. Τώρα αν αρχίσεις να τα σπαταλάς από δω και από εκεί, χρησιμοποιώντας την κάρτα της Revolut, τότε θεωρητικά θα μπορούσες να δηλώσεις τις αγορές που κάνεις, αλλά το πρόβλημα είναι ότι η Revolut δεν ενημερώνει αυτόματα την Ελληνική εφορία, οπότε πρέπει να ξέρεις ποιες συναλλαγές περνάνε και να τις δηλώσεις εσύ χειροκίνητα.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όλες τις εξελίξεις που τρέχουν και το χρηματιστήριο να έχει πάρει την μεγάλη κατρακύλα μήπως πρέπει να μαζέψουμε τα χρήματα που έχουμε στον ευέλικτο λογαριασμό της revo? Είναι ασφαλές να τα κρατάμε στα ΑΚ ή θα γίνει κι εδώ καμία στραβή, ποια είναι η γνώμη σας? Σήμερα άρχισε πολύ να καταβάλει τον τόκο πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Natashaky είπε

Με όλες τις εξελίξεις που τρέχουν και το χρηματιστήριο να έχει πάρει την μεγάλη κατρακύλα μήπως πρέπει να μαζέψουμε τα χρήματα που έχουμε στον ευέλικτο λογαριασμό της revo? Είναι ασφαλές να τα κρατάμε στα ΑΚ ή θα γίνει κι εδώ καμία στραβή, ποια είναι η γνώμη σας? Σήμερα άρχισε πολύ να καταβάλει τον τόκο πάντως...

Επειδή έγινε πολύ "ξαφνικά" η σημερινή βουτα, δεν ξέρουμε τι επιπτώσεις μπορεί να έχει. Αν θες μπορείς για λίγες ημέρες να τα αποσύρεις για να είσαι ήσυχος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, alexander098 είπε

Επειδή έγινε πολύ "ξαφνικά" η σημερινή βουτα, δεν ξέρουμε τι επιπτώσεις μπορεί να έχει. Αν θες μπορείς για λίγες ημέρες να τα αποσύρεις για να είσαι ήσυχος. 

Λες να κινδυνεύουμε; Τα τράβηξα και εγώ καλού κακού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, someone- είπε

Λες να κινδυνεύουμε; Τα τράβηξα και εγώ καλού κακού 

Δεν έχω ιδέα και νομίζω κανείς δεν μπορεί να εκτιμήσει την κατάσταση. Αλλά άμα θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο μέχρι να περάσει η καταιγίδα καλύτερα να είναι εκτός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alexander098 είπε

Δεν έχω ιδέα και νομίζω κανείς δεν μπορεί να εκτιμήσει την κατάσταση. Αλλά άμα θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο μέχρι να περάσει η καταιγίδα καλύτερα να είναι εκτός. 

Κάπως έτσι ξεκινάει το bank run. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Ukforthemoment said:

Κάπως έτσι ξεκινάει το bank run. 

Και καπως ετσι πρεπει να αρχισει ο κοσμος να εκτιμα ξανα, την αξια των μετρητων, οχι τωρα που σκουραινουν τα πραγματα, αλλα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...