Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα με ένα καλό νέο:

https://www.moneyreview.gr/business-and-finance/151440/revolut-pire-trapeziki-adeia-sti-vretania-meta-apo-trieti-anamoni/

Πήρε έπειτα από τρία χρόνια αναμονής τραπεζική άδεια στην Αγγλία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, someone- είπε

καλησπέρα με ένα καλό νέο:

https://www.moneyreview.gr/business-and-finance/151440/revolut-pire-trapeziki-adeia-sti-vretania-meta-apo-trieti-anamoni/

Πήρε έπειτα από τρία χρόνια αναμονής τραπεζική άδεια στην Αγγλία.

Δεν σημαίνει κάτι άμεσα για εμάς (Ελλάδα) αλλά είναι πολύ σημαντικό για την αξιοπιστία της. 

Ελπίζω σύντομα και εμείς στην Ελλάδα να μπορέσουμε να έχουμε πιστωτικές και δυνατότητα δανείων από την Revolut όπως άλλες ευρωπαικές χώρες. 

Επεξ/σία από Billator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σημαντικό νέο καθώς αργά ή γρήγορα θα αναβαθμιστεί και σε άλλες χώρες. Δεν είναι μακριά τα ευνοϊκά δάνεια ή πιστωτικές από την ρεβολουτ και για εμάς! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν προκειται η Revolut να εχει καλύτερους όρους σε δάνεια ή σε πιστωτικές κάρτες από τις συστημικές Ελληνικές τράπεζες (αν και όταν δώσει αναλογα προίόντα)

Το credit risk της πελατειακής βάσης στην Ελλαδα ειναι υψηλό

 

40 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Που δίνει δάνεια και πιστωτική αυτή τη στιγμη;

Iρλανδία, Ηνωμένες Πολιτείες, Ισπανία , Πολωνία και συντομα UK

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, prometheas said:

Δεν προκειται η Revolut να εχει καλύτερους όρους σε δάνεια ή σε πιστωτικές κάρτες από τις συστημικές Ελληνικές τράπεζες (αν και όταν δώσει αναλογα προίόντα)

Το credit risk της πελατειακής βάσης στην Ελλαδα ειναι υψηλό

 

Iρλανδία, Ηνωμένες Πολιτείες, Ισπανία , Πολωνία και συντομα UK

 

Δεν έχουμε όλοι το ίδιο credit risk στην Ελλάδα. Επίσης και ίδια προνόμια να δίνει, μόνο και μόνο που θα έχεις να κάνεις με την ρεβο αντί πχ με την eurobank, εμένα θετικό μου φαίνεται 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως δεν εχουμε ολοι αλλά εχει η πλειοψηφία.  Αν ηταν τόσο εύκολο, έχοντας ήδη 1000000 πελάτες στην Ελλάδα (περίπου) θα είχε κινηθεί ήδη για να παρει άδεια ώστε να προσφέρει τέτοια προιόντα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, zoranb said:

Τί λόγοι μπορεί να υπάρχουν για να θέλει κανείς να βγάλει λεφτά σε cash από τη Revo ενώ έχει κάρτα της με την οποία μπορεί να πληρώνει;

12 hours ago, gokuthelegend said:

Κατά τα άλλα δεν υπάρχει κανένας λόγος να βγάζεις λεφτά από την Revolut και να πληρώνεις προμήθειες.

Oπότε αυτή είναι μια απάντηση στο ερώτημά μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, prometheas είπε

Προφανως δεν εχουμε ολοι αλλά εχει η πλειοψηφία.  Αν ηταν τόσο εύκολο, έχοντας ήδη 1000000 πελάτες στην Ελλάδα (περίπου) θα είχε κινηθεί ήδη για να παρει άδεια ώστε να προσφέρει τέτοια προιόντα...

Έχει 1εκ πελάτες, αλλά πόσοι απο αυτούς είναι πραγματικά ενεργοί; Εγώ θα σου πω το απλούστερο παράδειγμα, στην οικογένεια μου έχουμε γραφτεί κι οι 4. Εγώ τη χρησιμοποιώ συχνά, η αδερφή μου τη χρησιμοποίησε τελευταία φορά το 2023 που πήγε στην Πολωνία για 5 μέρες, οι γονείς μου έχουν να τη χρησιμοποιήσουν πάνω απο 3ετία. Αμέσως αμέσως έχουμε 4 χρήστες, εκ των οποιών 2 dormant, 1 ημι-ενεργός και 1 μόνο πραγματικά ενεργός χρήστης. 

Επίσης στην Ελληνική αγορά, οι 4 συστημικές έχουν το 90% της αγοράς. Με τους νόμους που φόρτωσαν σχετικά με το αφορολόγητο και τις ελληνικές κάρτες (όχι τυπικά αλλά πρακτικά) και το γεγονός πως στον ιδιωτικό τομέα δεν επιλέγεις καν σε ποια τράπεζα πληρώνεσαι, η προοπτική η Revolut να γίνει κύρια τράπεζα είναι πολύ περιορισμένη, αντε λιγο με ελεύθερους επαγγελματίες εφόσον δώσει ΙΒΑΝ που ξεκινάνε με GR.

Το χαμηλό ταβάνι σε market penetration είναι αυτό που αποτρέπει τη Revolut απο το να ασχοληθεί πιο ενεργά με περισσότερα προϊόντα στην ελληνική αγορά. Η Ιρλανδία και η Πολωνία που ανέφερες, στις οποίες προσφέρει και πιστωτικές κάρτες, είναι τελείως διαφορετικές αγορές. Στην Ιρλανδία έχει αναλογικά με τον πληθυσμό ένα πολύ μεγάλο αριθμό πελατών και νομίζω δίνει και ιρλανδικά ΙΒΑΝ. Και το σημαντικότερο είναι πως και οι δύο αυτές χώρες έχουν θέμα με τη μετατροπή νομίσματος. Οι Πολωνοί μιας που έχουν δικό τους όταν ταξιδεύουν πρέπει παντού να κάνουν συνάλλαγμα, ενώ οι Ιρλανδοί έχουν μεν ευρώ αλλά ο μεγάλος ξάδερφος διπλα δεν έχει και το πήγαινε-ελα είναι συνεχές μεταξύ τους.  

14 ώρες πριν, prometheas είπε

Iρλανδία, Ηνωμένες Πολιτείες, Ισπανία , Πολωνία και συντομα UK

ΗΠΑ πρέπει να τις κατήργησε γιατί έχουν εξαφανιστεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα καιρο να μπω στην εφορμογη, και σημερα μολις το ξαναεγκατεστησα μου ζητησε να βγαλω σελφιε. Ειναι φυσιολογικο αυτο, το χει ζητησει απο ολους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, therock είπε

Ειχα καιρο να μπω στην εφορμογη, και σημερα μολις το ξαναεγκατεστησα μου ζητησε να βγαλω σελφιε. Ειναι φυσιολογικο αυτο, το χει ζητησει απο ολους?

Ναι, το ζητάει κάθε φορά που γίνεται reset / re-login η εφαρμογή πλέον και είναι για Security reasons. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, therock είπε

Ειχα καιρο να μπω στην εφορμογη, και σημερα μολις το ξαναεγκατεστησα μου ζητησε να βγαλω σελφιε. Ειναι φυσιολογικο αυτο, το χει ζητησει απο ολους?

Nαι το έχει ζητήσει σε εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, Billator said:

Ναι, το ζητάει κάθε φορά που γίνεται reset / re-login η εφαρμογή πλέον και είναι για Security reasons. 

Δηλαδη αν την κανω uninstall/reinstall παλι θα το ζητησει? Εν τω μεταξυ δε θυμαμαι κανα αν ειχα κανει και verification μεσω selfie η αν το ζηταει πρωτη φορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, therock είπε

Δηλαδη αν την κανω uninstall/reinstall παλι θα το ζητησει? Εν τω μεταξυ δε θυμαμαι κανα αν ειχα κανει και verification μεσω selfie η αν το ζηταει πρωτη φορα...

Ακριβώς θα στο ζητήσει πάλι (εκτός και αν το device verification μείνει αλλά έχω την εντύπωση ότι σβήνεται), το ίδιο και όταν πας να το κάνεις εγκατάσταση σε διαφορετική συσκευή. 

Η ενέργεια με Selfie θα επεκταθεί και σε εσωτερικές λειτουργίες (ήδη υπάρχει προαιρετικά). 

Επεξ/σία από Billator
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε άλλα νέα, η Revolut φαινεται να επέστρεψε πάλι σε Mastercard για Ελλάδα, μετά απο μια περίοδο που έβγαζε μόνο Visa. Πρακτικά δεν υπάρχει καμία διαφορά, ίσως μονο σε κανένα promo τύπου around the table. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...