Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

34 minutes ago, zipel said:

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο όριο εισερχομένων εμβασμάτων; Πχ μηνιαίος αριθμός εμβασμάτων ή συνολικό ποσό αθροιστικά; Μένω εκτός Ελλάδας και σκέφτομαι να ρυθμίσω τη revolut να κάνει κάθε μέρα ένα έμβασμα 15 ευρώ στην εθνική ώστε να έχω σε κάνα μήνα που θα κατέβω για ταξίδι Ελλάδα αρκετά ευρώ στην εθνική για ανάληψη αντί να ψάχνω ΑΤΜ χωρίς χρέωση για να βγάλω 200 ευρώ με τη revolut.

Το αντίστοιχο ποσό για την AlphaBank χωρίς χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος είναι 5 ευρώ αλλά μιας και προγραμματίζω πάντα τα ταξίδια μου μήνες νωρίτερα, μπορώ να ετοιμάσω από ένα προγραμματισμένο ημερήσιο έμβασμα για κάθε τράπεζα (σύνολο 20 ευρώ τη μέρα) και να αποφεύγω τελείως τις χρεώσεις των ελληνικών τραπεζών.

Το μόνο που με ανησυχεί είναι μήπως δεν το επιτρέπουν οι ελληνικές τράπεζες μιας και είναι ξεκάθαρο ότι παρακάμπτω το σύστημα λίγο ανορθόδοξα 🤔🤔🤔

15*30= 450 

Θα φαίνεται σαν μισθός (ημερομίσθιο). Οστώσο δεν νομιζω να εχεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, zipel είπε

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο όριο εισερχομένων εμβασμάτων; Πχ μηνιαίος αριθμός εμβασμάτων ή συνολικό ποσό αθροιστικά; Μένω εκτός Ελλάδας και σκέφτομαι να ρυθμίσω τη revolut να κάνει κάθε μέρα ένα έμβασμα 15 ευρώ στην εθνική ώστε να έχω σε κάνα μήνα που θα κατέβω για ταξίδι Ελλάδα αρκετά ευρώ στην εθνική για ανάληψη αντί να ψάχνω ΑΤΜ χωρίς χρέωση για να βγάλω 200 ευρώ με τη revolut.

Το αντίστοιχο ποσό για την AlphaBank χωρίς χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος είναι 5 ευρώ αλλά μιας και προγραμματίζω πάντα τα ταξίδια μου μήνες νωρίτερα, μπορώ να ετοιμάσω από ένα προγραμματισμένο ημερήσιο έμβασμα για κάθε τράπεζα (σύνολο 20 ευρώ τη μέρα) και να αποφεύγω τελείως τις χρεώσεις των ελληνικών τραπεζών.

Το μόνο που με ανησυχεί είναι μήπως δεν το επιτρέπουν οι ελληνικές τράπεζες μιας και είναι ξεκάθαρο ότι παρακάμπτω το σύστημα λίγο ανορθόδοξα 🤔🤔🤔

Φίλε μου κάθε μέρα η εθνική θα σου κρατάει 3€ για το κάθε εισερχόμενο έμβασμα. Αν θες οπωσδήποτε να έχεις χρήματα στην εθνική στειλ'τα μ'ενα έμβασμα μια και έξω ώστε να σου κρατήσει 3€ μόνο μια φορά.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αλλού μην χτυπήσουν καμπανάκια.

Εφορία εννοείς λογικά; Έχω τους ενδοιασμούς μου αλλά μου φαίνεται μικρό το ποσό για να μου δημιουργήσει πρόβλημα...

4 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

15*30= 450 

Θα φαίνεται σαν μισθός (ημερομίσθιο). Οστώσο δεν νομιζω να εχεις πρόβλημα.

Έστειλα το πρώτο 15ευρω χθες και η αλήθεια είναι ότι στην εφαρμογή της εθνικής μου το εμφανίζει ως "έσοδα". Αλλά από την άλλη, από δικό μου λογαριασμό σε δικό μου λογαριασμό τα στέλνω (στο ίδιο όνομα είναι και η revolut και η εθνική), δεν είναι ότι μου στέλνει κάποιος μαύρο χρήμα. 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικοινώνησα μέσω chat μαζί τους σήμερα αφού με είχαν τρελάνει στις ειδοποιήσεις παρότι είχα στείλει πριν 1 μήνα την ταυτότητα και την είχαν δεχτεί. Μετά από 2-3 ώρες  λόγω φόρτου εργασίας του συγκεκριμένου τμήματος όπως είπαν, ζήτησαν συγνώμη και με ενημέρωσαν ότι μετά από επανέλεγχο δέχτηκαν κανονικά την ταυτότητα και δεν πρόκειται να με ξαναενοχλήσουν για αυτό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alexpen είπε

Φίλε μου κάθε μέρα η εθνική θα σου κρατάει 3€ για το κάθε εισερχόμενο έμβασμα. Αν θες οπωσδήποτε να έχεις χρήματα στην εθνική στειλ'τα μ'ενα έμβασμα μια και έξω ώστε να σου κρατήσει 3€ μόνο μια φορά.

Η χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος ισχύει από 15,01 ευρώ και άνω στην εθνική και από 5,01 ευρώ στην AlphaBank (το έκανα ήδη δοκιμή και στις 2 τράπεζες και δεν χρεώθηκα τίποτα). Ο σκοπός μου είναι να αποφύγω αυτή τη χρέωση, γιαυτό το χωρίζω σε batches 15ευρα και 5ευρα αντίστοιχα.

1 ώρα πριν, guardianx71 είπε

Επικοινώνησα μέσω chat μαζί τους σήμερα αφού με είχαν τρελάνει στις ειδοποιήσεις παρότι είχα στείλει πριν 1 μήνα την ταυτότητα και την είχαν δεχτεί. Μετά από 2-3 ώρες  λόγω φόρτου εργασίας του συγκεκριμένου τμήματος όπως είπαν, ζήτησαν συγνώμη και με ενημέρωσαν ότι μετά από επανέλεγχο δέχτηκαν κανονικά την ταυτότητα και δεν πρόκειται να με ξαναενοχλήσουν για αυτό

Επιβεβαιώνω κι εγώ επιβάλλεται το chat για να λυθεί το θέμα γρήγορα.

Χρησιμοποιώ τη ρεβολουτ από τον Ιούλιο και έκανα την εγγραφή με την ταυτότητά μου (όχι χειρόγραφη, ούτε ληγμένη). Πριν από 2-3 μέρες μου ζήτησαν επανέλεγχο λόγω ενδεχόμενου άτακτου brexit και ξανάστειλα ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ταυτότητα και άλλη μία selfie τα μούτρα μου. Πέρασαν δύο μέρες από τότε που ξανάστειλα τα στοιχεία μου αλλά η εφαρμογή συνέχισε να με ζαλίζει με notification που μου ζητούσε τα στοιχεία που έστειλα! Μόλις τους ρώτησα στο chat γιατί συμβαίνει αυτό, μου απάντησαν ότι λόγω φόρτου δεν προλαβαίνουν να κάνουν approve όλα τα επικαιροποιημένα έγγραφα αλλά μιας και επικοινώνησα θα πάρω προτεραιότητα. Και ω θαύμα, έγινε το confirmation μέσα σε 2 λεπτά!

Επεξ/σία από zipel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα...

Και σε εμένα ερχόντουσαν email και μηνύματα για ID verification παρόλο που ήδη είχε γίνει επιτυχώς δύο φορές κατά το παρελθόν. Μπηκά ξανά στη διαδικασία να τους στείλω τη ταυτοτητά μου (δεν έχει χειρόγραφα στοιχεία), παρόλα αυτά εξακολουθησα να λαμβάνω τα ίδια μηνύματα για verification. 

Η λύση όπως και σε άλλους συμφορουμίτες, ήταν η επικοινωνία στο chat με εκπρόσωπο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Τι γίνεται σε όσους έχουν χειρόγραφη ταυτότητα? Μπορεί να λυθεί μέσω chat ή πρέπει οπωσδήποτε να έχουμε νέα ταυτότητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, KaRouLi είπε

Καλησπέρα. Τι γίνεται σε όσους έχουν χειρόγραφη ταυτότητα? Μπορεί να λυθεί μέσω chat ή πρέπει οπωσδήποτε να έχουμε νέα ταυτότητα?

Αναγκαστικά καινούργια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Με καινούργια μπορείς να κάνεις λογαριασμό και Ν26; Καμία ιδέα;

Ναι έχει αναφερθεί ότι η Ν26 δέχεται κανονικά ταυτότητες ακόμα και χειρόγραφες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ από το Σάββατο που τους είχα στείλει διαβατήριο δεν είχα κάποιο νέο ούτε κάποια ειδοποίηση. Ρώτησα σήμερα από περιέργεια στο chat και μου είπαν ότι όλα είναι ΟΚ και με την ταυτοποίηση και με το λογαριασμό. Τι γίνεται, λογικά δεν στέλνουν σε όλους confirmation ότι έγινε η ταυτοποίηση. 

Επεξ/σία από zananiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, dimigar είπε

Που έχει επιλογή για chat? Δεν το βλέπω..

Πας πινακας->το ερωτηματικό πανω και επιλέγεις νέα συζήτηση. Αν θες μιλήσεις με αντιπρόσωπο γράψε τη λέξη human πρώτα στο chat, ειδάλλως παίρνεις αυτοματοποιημένες απαντήσεις από bot. 

Επεξ/σία από zananiro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...