Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Χαιρετώ την ομάδα.

Χρησιμοποιώ την Ν26, έχω και λογαριασμό revolut, αλλά επειδή χρεώνει την κάρτα δεν την έχω εκδώσει.

Το ερώτημα είναι, κάθε μήνα πραγματοποιώ αναλήψεις από την Ν26 (400-600), για τα οποία δεν με χρεώνει (εώς 5 αναλήψεις τον μήνα), αλλά με χρεώνουν τα ελληνικά ατμ 3 ευρώ. Οπότε κάθε μήνα χρεώνομαι 3 ευρώ και αν δεν τα υπολογίσω καλά μέχρι 9.  Η revolut έχει αυτή την χρέωση? Και γενικά αξίζει να μεταφέρω τα λεφτά μου κάθε μήνα στην revolut είτε σε free account είτε σε στο premium και να χρησιμοποιώ αυτή αντί για την Ν26?

Ενα ποστ πιο πάνω γράφτηκε.Τα 3€ είναι χρέωση του ΑΤΜ και όχι της κάρτας.Ολες οι κάρτες έχουν αυτή τη χρεωση.Μόνο οι ελληνικές που θα χρησιμοποιηθούν  στο δικο τους δίκτυο δεν έχουν χρέωση.

Συμφέρει να μεταφέρεις λεφτά στην ρεβο για να εκμεταλλευτείς τα 200€ δωρεάν ανάληψης όταν ξεπερνάς το όριο που έχεις στην Ν26.Τα 3€ του ΑΤΜ ισχύουν πάντα.

Γιατί δεν την χρησιμοποιείς για αγορές;Κρίμα είναι 3€ κάθε φορά!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

46 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ενα ποστ πιο πάνω γράφτηκε.Τα 3€ είναι χρέωση του ΑΤΜ και όχι της κάρτας.Ολες οι κάρτες έχουν αυτή τη χρεωση.Μόνο οι ελληνικές που θα χρησιμοποιηθούν  στο δικο τους δίκτυο δεν έχουν χρέωση.

Συμφέρει να μεταφέρεις λεφτά στην ρεβο για να εκμεταλλευτείς τα 200€ δωρεάν ανάληψης όταν ξεπερνάς το όριο που έχεις στην Ν26.Τα 3€ του ΑΤΜ ισχύουν πάντα.

Γιατί δεν την χρησιμοποιείς για αγορές;Κρίμα είναι 3€ κάθε φορά!

Την χρησιμοποιώ αλλά επειδή θέλω να έχω cash θα κάνω μια ανάληψη και υπολογίζω να με καλύψει όλο το μήνα. Βασικά η Ν26 δεν έχει κάποια χρέωση τουλάχιστον μέχρι τα ποσά που έχω βγάλει τουλάχιστον. Οπότε δεν θα με εξυπηρετήσει κάπου η revolut για να παραγγείλω την κάρτα τους.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, armagedwnn είπε

Την χρησιμοποιώ αλλά επειδή θέλω να έχω cash θα κάνω μια ανάληψη και υπολογίζω να με καλύψει όλο το μήνα. Βασικά η Ν26 δεν έχει κάποια χρέωση τουλάχιστον μέχρι τα ποσά που έχω βγάλει τουλάχιστον. Οπότε δεν θα με εξυπηρετήσει κάπου η revolut για να παραγγείλω την κάρτα τους.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Τα λες μπερδεμένα.Καμία απο αυτές τις κάρτες δεν έχει χρέωση,εντός του δωρεάν ορίου τους,στην ανάληψη.Η χρέωση είναι του ΑΤΜ .Για την Ν26 πληρώνεις 5€ τον μήνα για δωρεάν αναλήψεις;Δεν ξέρω το όριο πόσο είναι.Πχ στην μονεσε πληρωνω 4,90€ για μέχρι 800€ ανάληψη τον μήνα.Στην ρεβο είναι δωρεάν τα πρωτα 200€ ,μετά σε χρεώνει κάποιο ποσοστό.Αλλά η χρέωση απο ελληνικό ΑΤΜ είναι στάνταρ και ανεξάρτητη απο τα παραπάνω.

Η ρεβο συχνά πυκνά τρεχει πρόγραμμα με προσκλήσεις πχ τωρα 10€ για να καλέσεις φίλο και 10 € για τον φίλο που θα γραφτεί.Αν μπορείς να την πάρεις την ρεβο κακό δεν θα σου είναινα έχεις μια καρτα ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τα λες μπερδεμένα.Καμία απο αυτές τις κάρτες δεν έχει χρέωση,εντός του δωρεάν ορίου τους,στην ανάληψη.Η χρέωση είναι του ΑΤΜ .Για την Ν26 πληρώνεις 5€ τον μήνα για δωρεάν αναλήψεις;Δεν ξέρω το όριο πόσο είναι.Πχ στην μονεσε πληρωνω 4,90€ για μέχρι 800€ ανάληψη τον μήνα.Στην ρεβο είναι δωρεάν τα πρωτα 200€ ,μετά σε χρεώνει κάποιο ποσοστό.Αλλά η χρέωση απο ελληνικό ΑΤΜ είναι στάνταρ και ανεξάρτητη απο τα παραπάνω.

Η ρεβο συχνά πυκνά τρεχει πρόγραμμα με προσκλήσεις πχ τωρα 10€ για να καλέσεις φίλο και 10 € για τον φίλο που θα γραφτεί.Αν μπορείς να την πάρεις την ρεβο κακό δεν θα σου είναινα έχεις μια καρτα ακόμα.

Η Ν26 μου επιτρέπει 5 αναλήψεις δωρεάν το μήνα (Εντός Ευρωζώνης). Δεν αναγράφει κάποιο χρηματικό όριο. Οπότε δεν θα με εξυπηρετήσει κάπου η revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Η Ν26 μου επιτρέπει 5 αναλήψεις δωρεάν το μήνα (Εντός Ευρωζώνης). Δεν αναγράφει κάποιο χρηματικό όριο. Οπότε δεν θα με εξυπηρετήσει κάπου η revolut.

https://support.n26.com/en-eu/getting-started/fees/how-often-can-i-withdraw-cash-for-free

εχεις δικιο το βρηκα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, μια συνθετη ερωτηση. Απο paypal ζητηθηκε ενα συμπληρωματικο ποσο για να γινει μια μηνιαια πληρωμη. Η καρτα μου την απεριψε σαν υποπτη συναλλαγη. Παω να δω τι συμβαινει στο παυπαλ ξαναβαζω την καρτα κ δεν με αφηνει κ μου λεει οτι "Your card was declined by the issuing bank. Please try a different card or contact your card issuer with questions." Τι μπορω να κανω;; live chat revolut που ειναι κ δεν μπορω να το βρω; ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, okeanos111 είπε

Καλησπερα, μια συνθετη ερωτηση. Απο paypal ζητηθηκε ενα συμπληρωματικο ποσο για να γινει μια μηνιαια πληρωμη. Η καρτα μου την απεριψε σαν υποπτη συναλλαγη. Παω να δω τι συμβαινει στο παυπαλ ξαναβαζω την καρτα κ δεν με αφηνει κ μου λεει οτι "Your card was declined by the issuing bank. Please try a different card or contact your card issuer with questions." Τι μπορω να κανω;; live chat revolut που ειναι κ δεν μπορω να το βρω; ευχαριστω

Πινάκας->δεξιά πάνω στο ? -> Νέα συνομιλία 
Γράφεις το πρόβλημα σου.Θα σε απαντήσει η Rita και στην συνέχεια θα γράφεις "Live agent" και θα συνδεθεις με έναν υπάλληλο μέσα σε λίγα λεπτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

Πινάκας->δεξιά πάνω στο ? -> Νέα συνομιλία 
Γράφεις το πρόβλημα σου.Θα σε απαντήσει η Rita και στην συνέχεια θα γράφεις "Live agent" και θα συνδεθεις με έναν υπάλληλο μέσα σε λίγα λεπτά. 

Σε ευχαριστω πολυ για την γρηγορη σου απαντηση. Μια αλλη ερωτηση. Μου την εχουν μπλοκαρει αυτη την καρτα, αλλα για να μην περιμενω αδικα κ δεν βγαζω συμπερασμα απο την Rita.

1) Μπορει να ξεμπλοκαριστει οπως ειδα κανοντας καποιες ενεργειες απο το λογαριασμο μου; (ηδη τις εχω κανει, αλλα δεν ξερω αν λειτουργησει)

2) ειδα στα θεματα ερωτησεων οτι μπορω να επαναφερω καποια παλιωτερη καρτα που ειχα απορριψει γιατι ειχε καθυστερησει παρα πολυ να την παραλαβω.Την επανεφερα συμφωνα με τις οδηγιες ,Το εκανα μονος μου αλλα δεν ξερω σε ποση ωρα θα μπορει να ενεργοποιηθει ξανα; ισχυει οτι μπορει να γινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, okeanos111 said:

Καλησπερα, μια συνθετη ερωτηση. Απο paypal ζητηθηκε ενα συμπληρωματικο ποσο για να γινει μια μηνιαια πληρωμη. Η καρτα μου την απεριψε σαν υποπτη συναλλαγη. Παω να δω τι συμβαινει στο παυπαλ ξαναβαζω την καρτα κ δεν με αφηνει κ μου λεει οτι "Your card was declined by the issuing bank. Please try a different card or contact your card issuer with questions." Τι μπορω να κανω;; live chat revolut που ειναι κ δεν μπορω να το βρω; ευχαριστω

Όταν είχε γίνει κάτι παρόμοιο μέσα απο την εφαρμογή της revolut μου έβγαζε 2 επιλογές, να επιβεβαιώσω οτι πρόκειται για ύποπτη συναλλαγή ή να περαστεί ο κωδικός ως ασφαλές. Στην δεύτερη περίπτωση απλά ξανά κάνεις την αγορά. Εάν επιλέξεις την πρώτη, σου καταργούν την κάρτα και στέλνουν καινούργια.

Μήπως ζητήθηκε επιβεβαίωση 3D secure την οποία ξέχασες να κάνεις ούτως ώστε να παρέλθει ο χρόνος?

Επεξ/σία από Hapatingo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, armagedwnn είπε

Χαιρετώ την ομάδα.

Χρησιμοποιώ την Ν26, έχω και λογαριασμό revolut, αλλά επειδή χρεώνει την κάρτα δεν την έχω εκδώσει.

Το ερώτημα είναι, κάθε μήνα πραγματοποιώ αναλήψεις από την Ν26 (400-600), για τα οποία δεν με χρεώνει (εώς 5 αναλήψεις τον μήνα), αλλά με χρεώνουν τα ελληνικά ατμ 3 ευρώ. Οπότε κάθε μήνα χρεώνομαι 3 ευρώ και αν δεν τα υπολογίσω καλά μέχρι 9.  Η revolut έχει αυτή την χρέωση? Και γενικά αξίζει να μεταφέρω τα λεφτά μου κάθε μήνα στην revolut είτε σε free account είτε σε στο premium και να χρησιμοποιώ αυτή αντί για την Ν26?

400 με 600 την φορά ή ως άθροισμα και τις 5 φορές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ηταν ακριβως αγορα. ηταν το μηνιαιο παγιο απο καποιο σαιτ, που δεν εχει σταθερη ημερομηνια χρεωσης, κ φυσικα επειδη ειναι Αμειρκη εγινε ωρα που  δεν ημουν ονλαιν. Η ρεβολουτ απεκλεισε λοιπον την πληρωμη μεσω paypal. Φυσικα δεν ξερω αν ζητηθηκε καποια επιβεβαίωση 3D secure. Δεν εχω κανει ποτε αγορα μεσω ρεβολουτ, αν κ την εχ εχ ενα χρονο. Εχω ενα σταθερο ποσο 32$ απλα μεσα να υπαρχουν για ια ωρα αναγκης, κ τωρα που χρειαστηκε, εγινε το μπερδεμα!

 

Επεξ/σία από okeanos111
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λεει στο μηνυμα το πρωτο οτι, paypal απορριφθηκε στο 2ο, Ξεμπλοκαρετε την καρτα σας για να κανετε την συναλαγη. 

Πριν 24 λεπτα απο paypal μηνυμα στην καρτα revolut Οι ηλεκτρονικες συναλλαγες ειναι απενεργοποιημενες- ενεργοποηστε τις μεσω των ρυθμισεων ασφαλειας.

Και κατι ακομη γιατι ειμα ασχετος με το ρεβολουτ, γιατι μου κλεινει συνεχως το application revolut, κ μου ζηταει κωδικο, αν κ το εχω ρυθμισει να μην ζηταει κωδικο;

Επεξ/σία από okeanos111
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, greg4 είπε

400 με 600 την φορά ή ως άθροισμα και τις 5 φορές?

Επειδή θέλω να αποφεύγω τα 3 ευρώ κάθε φορά. Προσπαθώ να κάνω μία ανάληψη τον μήνα. Τον τελευταίο καιρό κάνω μία ανάληψη 600 και δεν έχω χρειαστεί δεύτερη.

Με 400 και 400 (2 φορές σε ένα μήνα) ούτε έτσι είχα κάποια χρέωση από την Ν26. 5 αναλήψεις σε ένα μήνα δεν έχω κάνει ποτέ και δεν γνωρίζω χρεώσεις (απ' ότι γράφουν έχει 2 ευρώ χρέωση για κάθε ανάληψη).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την τελευταία  έκδοση της εφαρμογής σε iOS αλλά ακόμα να μου εμφανίσει την επιλογή για trading .....

 

Μπορεί κανείς να σκεφτεί για ποιο λόγω ?

Επεξ/σία από mobile_32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...