Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένης DSLR


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Πάρε ένα κιτ d3200 μέχρι 230-240 ευρώ , εφόσον είναι σε καλή κατάσταση . Πολύ ανώτερη ποιότητα φωτογραφιών . Αν μέχρι 280 βρεις κιτ d5200 ακόμη καλύτερα. 

Επειδή είμαστε άσχετοι και δεν θέλω σε καμία περίπτωση να μας φάνε σε συναλλαγή. Λέμε για καινούργιο https://www.photoagora.gr/fwtografia/d-slr-cameras/canon-eos-4000d-kit-ef-s-18-55mm-dc-iii.html εδώ με τσάντα και sd 16gb στα 299. Για αρχάριο μια χαρά δεν θα ναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, splanis είπε

Επειδή είμαστε άσχετοι και δεν θέλω σε καμία περίπτωση να μας φάνε σε συναλλαγή. Λέμε για καινούργιο https://www.photoagora.gr/fwtografia/d-slr-cameras/canon-eos-4000d-kit-ef-s-18-55mm-dc-iii.html εδώ με τσάντα και sd 16gb στα 299. Για αρχάριο μια χαρά δεν θα ναι; 

Η κάμερα αυτή συνιστά σημαντική οπισθοδρόμηση ακόμα και σε σχέση με το προηγούμενο entry level μοντέλο της Canon (1300D). Έχει οθόνη μόλις 2,7 ιντσών κάτι που έχει εγκαταλειφθεί εδώ και χρόνια στις DSLR. Η καλή οθόνη διευκολύνει την επισκόπιση των φωτογραφιών μετά τη λήψη, τη λήψη βίντεο και τη φωτογράφιση από το monitor.  Επίσης, έχει πλαστικό mount για το φακό. Δεν ξέρω οι παλιότεροι, αλλά εγώ πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο σε DSLR και προσωπικά θα ανησυχούσα για τη σταθερότητα / στεγανότητα κλπ της κατασκευής. Από και και πέρα, φακό με τέτοια διαφράγματα (όχι φωτεινός δηλαδή) χωρίς σταθεροποίηση δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω, όπως αυτός του μοντέλου αυτού. Δεν είναι ότι καλύτερο να δώσεις 300 ευρώ για να βγάζεις κουνημένες φωτογραφίες. Αν πας σε Canon τουλάχιστο κοίτα ο φακός να είναι IS (Image Stablilization).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, splanis είπε

Επειδή είμαστε άσχετοι και δεν θέλω σε καμία περίπτωση να μας φάνε σε συναλλαγή. Λέμε για καινούργιο https://www.photoagora.gr/fwtografia/d-slr-cameras/canon-eos-4000d-kit-ef-s-18-55mm-dc-iii.html εδώ με τσάντα και sd 16gb στα 299. Για αρχάριο μια χαρά δεν θα ναι; 

ΟΧΙ .   Αν δεν μπορείς να ανέβεις στα 339 τουλάχιστον ή πιο σωστά στα 359  ευρώ περίμενε κανένα black friday . Μην πετάς τα λεφτά σου . 

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

 Επίσης, έχει πλαστικό mount για το φακό. Δεν ξέρω οι παλιότεροι, αλλά εγώ πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο σε DSLR 

Οι τελευταίες  (φθηνές) φιλμάτες slr τόσο canon  όσο και nikon     (που έμειναν απούλητες) είχαν , σε προσπάθειες μείωσης της τιμής . Δεν είναι για πολλές αλλαγές.        (και βέβαια δεν σκέφτεσαι να βάλεις επάνω κανένα σιδερένιο ματσούκι του 1,5 κιλού). 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τι διαφορα εχουν αυτες οι 2 nikon;

η nikon αυτη εχει μεγαλες διαφορες απ την canon; για να μπορεσω και γω να τα εξηγησω στην κοπελα μου.  

https://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-4000D-vs-Nikon-D3400 παντως αυτο το  Image Stabilization που λες δεν το εχει ουτε η nikon

edit: η 2η με το VR ειναι το λεγομενο Image Stabilization; αξιζει τοσο αυτο δηλαδη;

2 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Η κάμερα αυτή συνιστά σημαντική οπισθοδρόμηση ακόμα και σε σχέση με το προηγούμενο entry level μοντέλο της Canon (1300D). Έχει οθόνη μόλις 2,7 ιντσών κάτι που έχει εγκαταλειφθεί εδώ και χρόνια στις DSLR. Η καλή οθόνη διευκολύνει την επισκόπιση των φωτογραφιών μετά τη λήψη, τη λήψη βίντεο και τη φωτογράφιση από το monitor.  Επίσης, έχει πλαστικό mount για το φακό. Δεν ξέρω οι παλιότεροι, αλλά εγώ πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο σε DSLR και προσωπικά θα ανησυχούσα για τη σταθερότητα / στεγανότητα κλπ της κατασκευής. Από και και πέρα, φακό με τέτοια διαφράγματα (όχι φωτεινός δηλαδή) χωρίς σταθεροποίηση δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω, όπως αυτός του μοντέλου αυτού. Δεν είναι ότι καλύτερο να δώσεις 300 ευρώ για να βγάζεις κουνημένες φωτογραφίες. Αν πας σε Canon τουλάχιστο κοίτα ο φακός να είναι IS (Image Stablilization).

 

48 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

ΟΧΙ .   Αν δεν μπορείς να ανέβεις στα 339 τουλάχιστον ή πιο σωστά στα 359  ευρώ περίμενε κανένα black friday . Μην πετάς τα λεφτά σου . 

Οι τελευταίες  (φθηνές) φιλμάτες slr τόσο canon  όσο και nikon     (που έμειναν απούλητες) είχαν , σε προσπάθειες μείωσης της τιμής . Δεν είναι για πολλές αλλαγές.        (και βέβαια δεν σκέφτεσαι να βάλεις επάνω κανένα σιδερένιο ματσούκι του 1,5 κιλού). 

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, splanis είπε

τι διαφορα εχουν αυτες οι 2 nikon;

η nikon αυτη εχει μεγαλες διαφορες απ την canon; για να μπορεσω και γω να τα εξηγησω στην κοπελα μου.  

https://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-4000D-vs-Nikon-D3400 παντως αυτο το  Image Stabilization που λες δεν το εχει ουτε η nikon

edit: η 2η με το VR ειναι το λεγομενο Image Stabilization; αξιζει τοσο αυτο δηλαδη;

Η canon σε entry level dslr , χάνει από  τη nikon (θα ήταν επιλογή αν κοίταγες τη 200D , κατηγορία 500 ευρώ)  . Επειδή ψάχνεσαι σε αυτή την κατηγορία, ξέχνα την (για entry level dslr) .

Η σταθεροποίηση αξίζει σίγουρα τα 20 ευρώ παραπάνω. Σου επιτρέπει να τραβάς με πιο αργή ταχύτητα σε χαμηλούς φωτισμούς, οπότε βγάζεις φωτογραφίες που δεν θα έβγαζες χωρίς τη σταθεροποίηση με τη μηχανη στο χέρι (αν είναι να μπει σε τρίποδο αλλάζει , εκεί δεν μετράει η σταθεροποίηση).

Επειδή μόλις βγήκε D3500 , αν δεν μπορείς να δώσεις τα παραπάνω 59 ευρώ , ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΛΙΓΟ, οι τιμές της d3400 θα πέσουν , λόγω d3500. Και κάτι θα παίξει και στη black friday .

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/7/2018 στις 9:27 ΜΜ, splanis είπε

Καλησπέρα θέλει η κοπέλα μου σιγά σιγά να αγοράσει μια DSRL ώστε να κάνει τα πρώτα της βήματα στην φωτογραφία. Γνώσεις δεν έχει αλλά θέλει πολύ να ασχοληθεί και να μάθει. Το budget είναι περιορισμένο αυτή την στιγμή στα 150-200 max. Αξίζουν οι μεταχειρισμένες σε αυτά τα λεφτά για κάποιον αρχάριο; Αν ναι, ποια μοντέλα να κοιτάξουμε; τι πρέπει να προσέξουμε;

Ξεκινώ από την διαπίστωση ότι ζούμε στον χρυσό αιώνα των μεταχειρισμένων (και όχι μόνο στις φωτογραφικές μηχανές). Η μανία της συνεχούς "αναβάθμισης" σε συνδυασμό με την οικονομική κρίση έχει φέρει στους απανταχού διαδικτυακούς πάγκους των μεταχειρισμένων, πάρα πολλές DSLR's σε σχεδόν κατάσταση καινούργιου μοντέλου (<10.000 κλικ). Οπότε κατά τη γνώμη μου, συμφέρει- αφού έχεις μαζέψει τα χρήματα και τα έχεις άμεσα διαθέσιμα- να πας σε αγορά μεταχειρισμένου σώματος DSLR (αφού με τα ίδια χρήματα θα πάρεις καλύτερο σώμα). Θα σου προτείνω να ψάξεις για σώμα της σειράς Nikon D5**** (D5200, D5300) (ή αντίστοιχο της Canon, αλλά επειδή δεν έχω εμπειρία στην μάρκα δεν μπορώ να σου δώσω λεπτομέρειες). Από φακό υπάρχουν δύο δρόμοι. Ο "κλασικός" αλλά πιο περιοριστικός με την αγορά ενός φακού με σταθερή εστιακή απόσταση: Nikon 35mm f/1,8 (τον βρίσκεις περίπου 120 ευρώ μεταχειρισμένο ελαφρά) ή ο πιο ευέλικτος, με φακό ζοομ που να καλύπτει ένα εστιακό εύρος από ελαφρύ ευρυγώνιο για λήψεις τοπίων έως μικρό τηλεφακό για πορτραίτα/σπορ/συναυλίες κ.λ.π. Ο φτηνότερος-εισαγωγικός ζοομ είναι ο συνήθης 18-55 της Nikon που τοποθετείται ως κιτ φακός. Καλούτσικος. Πιο ευέλικτος είναι, όπως προτάθηκε και από κάποιον φίλο σε προηγούμενο ποστ, ο 18-105 ή 18-135mm (Nikon, Tamron κ.λ.π). Τον κουμπώνεις στην μηχανή σου και κάνεις σχεδόν τα πάντα. Ένας all-around δηλαδή φακός. Σπουδαίος φακός που μπορεί να βρεθεί με λίγη υπομονή γύρω στα 220 ευρώ (ελαφρώς μεταχειρισμένος) είναι ο Sigma 17-50mm με σταθερό διάφραγμα 2,8.

Από την γενικότερη ενασχόλησή μου με την φωτογραφία, έχω τσεκάρει ως πολύ αξιόπιστο άτομο και με μεγάλη ποικιλία σε καινούργια και μεταχειρισμένα αυτόν https://www.facebook.com/photostudiochris.(χωρίς φυσικά να έχω καμία εμπορική ή άλλη σχέση μαζί του)

Δεν χάνεις τίποτε να επικοινωνήσεις μαζί του και να ρωτήσεις!

Φιλικά

Τάσος

Επεξ/σία από Musicfanatic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ενταξει λεμε να παμε στην d3400 τελικα. η διαφορα σ αυτη που λεει VR ειπαμε οτι ειναι ο "σταθεροποιητης" ετσι; αρα να παμε σ αυτη.

για μεταχειρισμενα ειπαμε οχι τελικα.

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραίος. Πάρε και ένα παρασολέϊγ (χώμα τιμή)  για το φακό να προστατεύεις το κρύσταλλό του.

Πιο μετά και ένα φίλτρο κυκλικής πόλωσης για να βγάζεις ωραίους ουρανούς και σύννεφα !!!!

 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, splanis είπε

ενταξει λεμε να παμε στην d3400 τελικα. η διαφορα σ αυτη που λεει VR ειπαμε οτι ειναι ο "σταθεροποιητης" ετσι; αρα να παμε σ αυτη.

για μεταχειρισμενα ειπαμε οχι τελικα.

Ναι, VR ονομάζει η Nikon τους φακούς με σταθεροποίηση. Τη σταθεροποίηση θα τη δεις με διάφορα ονόματα αναλόγως την εταιρία. Η Canon την ονομάζει IS, η Tamron VC, η Sigma OS, η Panasonic O.I.S., η Pentax δε την ονομάζει καν διότι όλες οι μηχανές της έχουν σταθεροποίηση στο σώμα (και άρα γλιτώνεις μετά πολλά χρήματα από αγορά φακών με σταθεροποίηση κλπ). 

6 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Ωραίος. Πάρε και ένα παρασολέϊγ (χώμα τιμή)  για το φακό να προστατεύεις το κρύσταλλό του.

Πιο μετά και ένα φίλτρο κυκλικής πόλωσης για να βγάζεις ωραίους ουρανούς και σύννεφα !!!!

Έκανα το λάθος και πήρα παρασολέϊγ για τον κιτ φακό, με αποτέλεσμα ανεπιθύμητο βινιετάρισμα. Δεν όμως είμαι βέβαιος αν είναι ακριβώς το ίδιο, το έχω παραπετάξει κάπου και δε μπορώ να το βρω τώρα.

Τώρα το φίλτρο κυκλικής πόλωσης καλό είναι αν  ξέρεις τι σου χρειάζεται, αλλά μπορεί να σου χαλάσει και τις φωτογραφίες αν δεν ξέρεις. Μπορεί να εξαφανίσει τη διάχυτη ανάκλαση από ορισμένες επιφάνειες, π.χ. την επιφάνεια του νερού από ένα ρηχό αυλάκι ή μια πλαστική μαύρη επιφάνεια, μπορεί να σου εξαφανίσει το ουράνιο τόξο (αναλόγως τη θέση στην οποία έχει μείνει στραμμένο) κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

1)Έκανα το λάθος και πήρα παρασολέϊγ για τον κιτ φακό, με αποτέλεσμα ανεπιθύμητο βινιετάρισμα. Δεν όμως είμαι βέβαιος αν είναι ακριβώς το ίδιο, το έχω παραπετάξει κάπου και δε μπορώ να το βρω τώρα.

2)Τώρα το φίλτρο κυκλικής πόλωσης καλό είναι αν  ξέρεις τι σου χρειάζεται, αλλά μπορεί να σου χαλάσει και τις φωτογραφίες αν δεν ξέρεις. Μπορεί να εξαφανίσει τη διάχυτη ανάκλαση από ορισμένες επιφάνειες, π.χ. την επιφάνεια του νερού από ένα ρηχό αυλάκι ή μια πλαστική μαύρη επιφάνεια, μπορεί να σου εξαφανίσει το ουράνιο τόξο (αναλόγως τη θέση στην οποία έχει μείνει στραμμένο) κλπ.

1)Πήρες λάθος παρασολέϊγ. 1000000000000% . Το ενδεδειγμένο για το κάθε μοντέλο φακού , δεν κάνει βινιετάρισμα.

2)Όλα τα πράγματα αν δεν ξέρεις τι χρήση τους, θα έχουν άσχημα αποτελέσματα. Το κυκλικής πόλωσης όντως εξαφανίζει τις αντανακλάσεις (και το ουράνιο τόξο). Σου φτιάχνει το μπλε του ουρανού και "εμφανίζει" πολύ πιο έντονα τα σύννεφα, ακόμη κι αν είναι ελάχιστα . Ουσιαστικά τη δράση του δεν μπορείς να τη μιμηθείς με photoshop , παρα μόνο αν αλλάξεις ουρανό στη φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιλογες σε μεταχειρισμενες απο εδω:

Nikon D3300 (πολυ καλη επιλογη ως μοντελο) με 220-240€:

 

Pentax K5 στα 350€ (εξαιρετικη επιλογη σαν μοντελο οπου συγκρινεται και ειναι και καπως καλυτερη με την Nikon D7000). Αν και ακριβοτερη θα την προτιμουσα απο την D3300. Η σταθεροποιηση στο σωμα ειναι ανεκτιμητη μιας και χρησιμοποιεις οτι φακο θελεις, το ISO ειναι υψηλο και ο θορυβος χαμηλος, weatherproof και υψηλης ποιοτητας σωμα, επιπεδο semi-pro, ρυθμισεις απειρες, κλπ:

 

Η αληθεια ειναι οτι θα προτιμουσα καποια mirrorless λογω μικροτερου βαρους και ογκου ωστε να μην μεινει στο τελος μεσα σε μια ντουλαπ.

Στα γρηγορα καποιες επιλογες απο εδω:

Canon M3 στα 330€ (σαφεστατα καλυτερη απο την Μ10):

 

Lumix GF7 στα 240€:

 

Η εξαιρετικη SONY A6000 εαν το budget ανεβαινει καπως παραπανω:

 

Επισης θα τολμουσα να προτεινω και την Premium Compact Sony RX100 οπου το μεγεθος βοηθαει να την εχεις παντα μαζι σου με ποιοτητα φωτο πολυ καλη (αν και δεν ανταγωνιζεται τις DSLR για την πλειονοτητα των φωτο ενος ερασιτεχνη ειναι κατι παραπανω απο επαρκη), στα 200€ (υπαρχουν αρκετες αγγελιες εδω):

 

 

Γενικα εχω αρκετες αντιρησεις σε DSLR για μεταβαση απο κινητο αλλα και γενικα για ερασιτεχνη χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις. Θελει πορωση να κουβαλας την DsLR μαζι σου και συνηθως μενει στο σπιτι αρα δεν φωτογραφιζεις...

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, splanis είπε

ευχαριστω αλλα οπως ειπα ανεβηκε το budget στα 300 για να παμε σε κατι καινουργιο

Το θεμα ειναι να παρεις κατι αξιολογο που θα σε βολεψει. Αφου το μεταχειρισμενο δεν το αποριπτεις γενικα δεν βλεπω τον λογο να το αποριψεις και με την αυξηση του budget. Αλλωστε μια D3300 ειναι πολυ καλη αγορα ειδικα στα 220-240€. Η D3400 υστερει μαλιστα σε καποια σημεια σε σχεση με την D3300 και δεν αποτελει στην πραξη εξελιξη της. Entry level Canon δεν εχει κανενα νοημα να αγορασεις.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Το θεμα ειναι να παρεις κατι αξιολογο που θα σε βολεψει. Αφου το μεταχειρισμενο δεν το αποριπτεις γενικα δεν βλεπω τον λογο να το αποριψεις και με την αυξηση του budget. Αλλωστε μια D3300 ειναι πολυ καλη αγορα ειδικα στα 220-240€. Η D3400 υστερει μαλιστα σε καποια σημεια σε σχεση με την D3300 και δεν αποτελει στην πραξη εξελιξη της. Entry level Canon δεν εχει κανενα νοημα να αγορασεις.

Όχι τελικά τα απορριψαμε γενικά τα μεταχειρισμένα καθώς όπως είπα η φωτογραφική είναι για την κοπέλα μου. Δεν έχω ούτε εγώ ούτε αυτή ιδέα, οπότε δεν θέλουμε να ρισκάρουμε καθόλου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η d3400 στα 359 που βρισκεται αυτη την στιγμη αξιζει τα χρηματα της? υπαρχει πιθανοτητα να πεσει και αλλο η τιμη της σε black friday πχ?  επισης αν την αγορασω τι αλλα καλουδια πρεπει να παρω sd καρτα κλπ? εχει μεγαλη διαφορα η ποιοτητα των φωτογραφιων μιας dslr σαν την 3400 απο ενα καμεροκινητο οπως το p20 κλπ κλπ?

υπαρχει κατι καλυτερο μεχρι 400 σε καινουργιο?

ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...