Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένης DSLR


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι εννοούσα ότι αναγκαστικά έβγαζε με το κινητό. Φυσικά και θέλει να το δει πιο σοβαρά. Δεν νομίζω να είναι τόσο θέμα η αμεσότητα το βάρος και όλα αυτά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/8/2018 στις 8:46 ΜΜ, Ntinaras είπε

 ναι, καλη τιμη ειναι.

Απ ότι είδα τελικά το public την έχει 260 αν και προσωρινά μη διαθέσιμη οπότε έτσι και έτσι είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα επανέρχομαι καθώς τώρα έχει μαζευτεί το budget και ψάχνουμε τις αγγελίες. Μέχρι στιγμής το μόνο που μου φαίνεται καλό στα 200 ευρω ειναι αυτο

Nikon d5100 με 18-55 και τρίποδο, remote shutter, καθαριστικο φακού, φιλμ οθόνης και ρυθμιζόμενο fader

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, splanis είπε

Καλησπέρα επανέρχομαι καθώς τώρα έχει μαζευτεί το budget και ψάχνουμε τις αγγελίες. Μέχρι στιγμής το μόνο που μου φαίνεται καλό στα 200 ευρω ειναι αυτο

Nikon d5100 με 18-55 και τρίποδο, remote shutter, καθαριστικο φακού, φιλμ οθόνης και ρυθμιζόμενο fader

μια χαρα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

μια χαρα ειναι

Να κοιτάξουμε για κάποιο άλλο μοντέλο σ αυτά τα λεφτά; πχ D3200; 

Πόσα κλικς θεωρούνται οκ; τι άλλο να προσέξω όταν την πάρω μην μας πιάσουν κότσο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, splanis είπε

Να κοιτάξουμε για κάποιο άλλο μοντέλο σ αυτά τα λεφτά; πχ D3200; 

Πόσα κλικς θεωρούνται οκ; τι άλλο να προσέξω όταν την πάρω μην μας πιάσουν κότσο 

θεωρω πως η 5100 ειναι ελαχιστα πιο καλη απο την 3200

θεωρητικα το κλειστρο αντεχει κατα μεσο ορο 150.000 κλικ σε αυτες τις μηχανες

οτιδηποτε μεχρι 50.000 ειναι οκ

και οτιδηποτε κατω απο 15.000 ειναι πρακτικα καινουριο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/8/2018 στις 2:30 ΜΜ, splanis είπε

Να κοιτάξουμε για κάποιο άλλο μοντέλο σ αυτά τα λεφτά; πχ D3200; 

Πόσα κλικς θεωρούνται οκ; τι άλλο να προσέξω όταν την πάρω μην μας πιάσουν κότσο 

 

Τις εχω και τις 2, προτιμοτερη η d5100 κυριως για 3 λογους

1)Σπαστη κ πολυ καλυτερη οθονη, τοσο σε αναλυση οσο και φωτεινοτητα

2)Λιγο καλυτερη κατασκευη

3)Bracketing/time lapse

Στα συν της d3200 τα εξτρα mp που εξυπηρετουν σε cropαρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2018 στις 3:49 ΜΜ, Ntinaras είπε

θεωρω πως η 5100 ειναι ελαχιστα πιο καλη απο την 3200

θεωρητικα το κλειστρο αντεχει κατα μεσο ορο 150.000 κλικ σε αυτες τις μηχανες

οτιδηποτε μεχρι 50.000 ειναι οκ

και οτιδηποτε κατω απο 15.000 ειναι πρακτικα καινουριο

Επισημα το κλειστρο εχει προδιαγραφές για 100.000 κλικς σε αυτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να φτάσει το κλείστρο τις 100000+  λήψεις πιθανότατα θα έχεις αλλάξει σώμα οπότε μην σε προβληματίζει αυτό.

Η αποψή μου είναι οτι ο 18-55 είναι περιοριστικός για αρχάριο.  Πιστεύω οτι ένας 18-105 VR είναι καλύτερη λύση (πάντα για αρχάριο)  και μπορεί να βρεθεί μεταχειρισμένος σε καλή τιμή.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, prometheas είπε

Η αποψή μου είναι οτι ο 18-55 είναι περιοριστικός για αρχάριο.  Πιστεύω οτι ένας 18-105 VR είναι καλύτερη λύση (πάντα για αρχάριο)  και μπορεί να βρεθεί μεταχειρισμένος σε καλή τιμή.  

Εξαρτάται . Υπάρχει και 18-55 με vr. Στο συγκεκριμένο εστιακό εύρος,  ο 18-105 είναι τα ίδια με τον 18-55. Αν κάποιος δεν χρειάζεται το εστιακό εύρος 55-105, κάνει τη δουλειά του με τον κιτ.

Αν θέλει κάτι πιο ευρυγώνιο , δεν του κάνει κανείς από τους 2. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/8/2018 στις 3:04 ΜΜ, prometheas είπε

Μέχρι να φτάσει το κλείστρο τις 100000+  λήψεις πιθανότατα θα έχεις αλλάξει σώμα οπότε μην σε προβληματίζει αυτό.

Η αποψή μου είναι οτι ο 18-55 είναι περιοριστικός για αρχάριο.  Πιστεύω οτι ένας 18-105 VR είναι καλύτερη λύση (πάντα για αρχάριο)  και μπορεί να βρεθεί μεταχειρισμένος σε καλή τιμή.  

 

Συμφωνω απολυτα με τον 18-105, δινει ευελιξια.

Προς ts->Ρεαλιστικα σε ερασιτεχνικη χρηση (με εξαιρεση τα timelapses) δυσκολα θα κανει καποιος πανω απο 5.000-10.000κλικς το χρονο.Οποτε και εαν μια μηχανη ειναι "φορτωμενη" με κλικς ~50.000 και ειναι σε καλη τιμη δεν χρειαζετε να την προσπερασεις (ξανατονιζω για ερασιτεχνικη χρηση). 

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα επανερχομαι καθως τελικα δεν αγοραστηκε  ακομα η φωτογραφικη. Το budget μπορει να ανεβει μεχρι 300 ας πουμε βαρια-βαρια (για κατι κανουργιο ισως;). Να υπενθυμίσω οτι μιλαμε για αρχαριο που θελει να μαθει και θελει να ασχοληθει και με φωτογραφια και με λιγο βιντεο. Αξιζει πιστευετε να δουμε καποια mirrorless; αυτες λενε τιποτα; παιρνουν ανταπτορα για αλλους φακους; https://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/cams-all/Canon-Digital-Camera-EOS-M10-15-45-AJ0584C012AA.htm  https://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/cams-all/Sony-Digital-Camera-a5000-16-50MM-Black-ILCE5000LB-CEC.htm ;  Ψάχνω καιρο στις αγγελιες και δεν εχω βρει κατι αξιολογο

Επεξ/σία από splanis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα κιτ d3200 μέχρι 230-240 ευρώ , εφόσον είναι σε καλή κατάσταση . Πολύ ανώτερη ποιότητα φωτογραφιών . Αν μέχρι 280 βρεις κιτ d5200 ακόμη καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...