Προς το περιεχόμενο

Linux mint κολλάει το σύστημα


maou28

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα..έχω εγκαταστήσει το Linux Mint, την καινούργια έκδοση και όντα πάω να δω μία ταινία με το vlc κολλάει όλο το σύστημα μετά από λίγο γιατί γίνετε αυτό; Ο επεξεργαστής που έχω είναι 

Intel Pentium Dual-Core E6600  3.06Ghz,,και 4gb μνήμη κάρτα γραφικών Nvidia GeForce 9500Gt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιθανόν να ανεβάζει θερμοκρασία και γιαυτό  να έχεις cpu throttling και να κολλάει! Τσέκαρε με κάποιο πρόγραμμα τύπου acpi ή lm-sensors !

Απο ότι είδα είναι παλίο το cpu σου,και πιθανολογώ και το pc, έχεις δει σε τι κατάσταση είναι οι ανεμιστήρες (σκόνη) και η θερμοαγώγιμη πάστα του επεξεργαστή?

Επεξ/σία από nkparadox
ορθογραφικό λάθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ειπε το μελος πιο πανω. Δες σε τι καταστση ειναι μεσα ο υπολογιστης.  Δες για σκονες και δες αν εχει ξεραθει η παστα του επεξεργαστη. Επισης, βαλε την 18.3 να δεις πως παει. Οχι την 19. Εχει ακομη προβληματακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την κάρτα γραφικών μου έχει 2 επιλογές nvidia-340 (recommended) και xserver-xorg-video-nouveau η δεύτερη επιλογή τι είναι; Εγώ έχω επιλέξει το nvidia-340,,γενικά όσο είμαι στο λειτουργικό δεν μου έχει κολλήσει,,όταν βάζω να δω κάποια ταινία στο vlc μου κολλάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δευτερη ειναι ο nouveau που λεω παραπανω. Opensource driver για τις καρτες της nvidia που, imho, δεν φτανει ουτε το 1/10 των δυνατοτητων του driver της nvidia. Απο driver εισαι καλα λοιπον. Τι video output εχεις στον vlc? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...