Προς το περιεχόμενο

Αγορά mirroless


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, ενδιαφέρομαι για αγορά mirrorless new ή μεταχειρισμένης. Για εγγραφή βίντεο και φωτογραφίες. Είχα μια Canon 600d. Και έκανα πολλά μ' αυτή : ) επισης έχω κάνει ML. 

Ο μόνος λόγος που ενδιαφέρομαι για mirrorless και είναι και απαραίτητη προϋπόθεση είναι να γράφει καλό βίντεο χωρίς aliasing και υπερβολικό rolling shutter στα 24fps. Όχι ότι η canon υστερεί σε όλα αυτά καμία σχέση.

Δεν ενδιαφέρομαι για 4κ γιατί δεν θα τα χρησιμοποιήσω πουθενά. Τα απαραίτητα είναι full manual control, 24fps, 1/48 και δεν ξέρω τι φάση σε auto focus. Επίσης η σταθεροποίηση αν έχει. Γρήγορο buffer εγγραφη/ανάγνωση. Αλλά μαρκετιστικα θέματα όπως wifi επιθυμητά αλλά όχι απαραίτητα. 

Οι φακοί παίζουν ρόλο. Τα αγαπημένα μου οπτικά είναι της canon και παλιοί manual Φακοι. Σώμα, δύο φακοί και σταθεροποίηση και μικροφωνο ή recorder ξέρω είναι πολλά τα λεφτά. Υποθέσεις κάνω.

Πώς είναι τα αρχεία βίντεο της sony και της panasonic; Ποια σώματα να κοιτάξω;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο rolling shutter με εξαίρεση μηχανές τύπου Α9 δεν πρέπει να υπάρχουν μεγάλες διαφορές. Όλες το έχουν και σε νορμάλ συνθήκες  δεν ενοχλεί ιδιαίτερα.

Θα σου έλεγα να δεις την Μ50 της Canon. Έχει καλό 1080ρ και τραβάει 4Κ αλλά όχι με dpaf.

Δεν έχει πολλούς φακούς αλλά ο κιτ φακός είναι 24mm ισοδύναμος στο εγγύς άκρο vs 28mm που είναι συνήθως. Αν σε καλύπτει σε φακούς νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή.

Μετά για συνδυασμό φώτο/video πολύ καλή είναι και η Fuji βέβαια.

Η Sony, αν έχει συνηθίσει το δέρμα της Canon φοβάμαι ότι αισθητικά δε θα σου αρέσει...

Πάντως το 4Κ μην το απορρίπτεις έτσι εύκολα. Μπορείς να ζουμάρεις ηλεκτρονικά διατηρώντας καλή ποιότητα για παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

: ) ευχαριστώ. Ξέρεις ποια από τις M της canon παίρνει magic lantern; Δεν γίνεται βίντεο τελικά χωρίς το μαγικό φανάρι : )

επισης, ηλεκτρονικό/ψηφιακό ζουμ χωρίς να υπονομεύεται η ποιότητα της εικόνας σε 4κ μπορείς να στείλεις λινκ youtube; Εδώ και χρόνια ζουμαρω ψηφιακά 2x χωρίς αλλοίωση της εικόνας.

μου αρεσει η sony a7s αλλά είμαι περιορισμένος οικονομικά προς το παρόν.

fuji : ) οκει είχα την xe1 δε μου άρεσε καθόλου αλλά όμορφη κατασκευή σαν αναλογική. Προτιμώ την κανονική αναλογική μου (Lubitel και Canon A1). Μια άλλη που βγάζει με οπτικό σκόπευτρο πιο δυνατή και μια κόμπακτ η x100. Αλλά αυτές είναι για φωτογραφίες.

Οι panasonic θεωρώ ότι κάνουν καλή δουλειά στο βίντεο πχ gh4 

Όμως ευχαριστώ φίλε μου. Παίζουν πολύ σημαντικά πράγματα στο βίντεο από τα 4κ και τα στοιχεία του. Δεν ψάχνω κάμερα για διακοπές. Αν για παράδειγμα θέλεις  να δημιουργήσεις  την ταινία σου για να παιχτεί στο σινεμά πρέπει να ναι τουλάχιστο HD 720p, οχι 4κ : )

θα λεγα ότι ενδιαφέρομαι για κάτι μεγαλύτερο από 600D σε ποιότητα εικόνας τόσο σε κοντινό όσο και σε γενικό πλάνο. Και μου αρέσει το workflow αυτό. Μεγάλης σημασίας και προσωπικών επιλογών είναι και οι φακοί..

Απαραίτητα η πλήρης διαχείριση εγγραφής βίντεο έως 1080p και σε αναλύσεις εδώ κοντά. : )

 

edit: πολύ καλό το 4κ της Μ50 σε τοπίο αρκετή λεπτομέρεια, aliasing δεν είδα ούτε σε κοντινά. Χεχ μπράβο ρε Canon : ) και phase detection και πολύ καλό pull focus με touch screen. Αλλά κακή σταθεροποίηση τόσο οπτική όσο και σε ψηφιακή. Νομίζω ότι είναι σαν iphone. αλλάλα αυτά έχουν καλό Ois.

 

ποσο έχει η Black magic pocket?

Δεν ξέρω για βίντεο θα πήγαινα πάλι σε ML ή iphone/filmic pro

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a7III_ScreenGrab_4K24pFF.jpegΑυτό είναι ένα καρέ από 4Κ βίντεο της Α7ΙΙΙ. Παρόμοια ποιότητα έχουν και οι Α6300/Α6500 και λίγο χειρότερη οι RX100 IV/V.

Όπως καταλαβαίνεις μπορείς να κάνεις Χ3 digital και κανένας σχεδόν δε θα ενοχληθεί από την ποιότητα του video, ειδικά αν είναι για μικρά διαστήματα.

Τώρα η GH4 να ξέρεις κατά καιρούς έχει παίξει κάτω από 1000 ευρώ, αλλά δεν τη βλέπω τώρα διαθέσιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χεχ η μπάρμπι φαίνεται σαν ψεύτικη! Σε ποια ταχύτητα κλείστρου ηταν η εγγραφή, το dpreview το λέει; πιο πολύ με φωτογραφία μοιάζει. Ειναι ολα τόσο στατικά. θα πρέπει να δω βιντεο. Θα σου πω.

(Η M50 πάντως έσκισε δε το περίμενα). Άμα σου ξεφύγει το rolling shutter όμως είναι : (

Και πολύ καθαρό το 4κ της GH5 σχεδόν ίδιο με Raw Dng της blackmagic

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να πω τώρα.. εσείς που ξέρετε δεν θα πάρετε μέρος;; Μην κάνετε έτσι.

Εγώ λέω να ανοίξει ένα ωραίο thread για το ΒΙΝΤΕΟ. Με τις τεχνικές και όλες τις λεπτομέρειες όπως αυτό τις φωτογράφισης. Που θα καλύπτει όλες τις κάμερες που κυκλοφορούν. Ακόμη και mobile filming. Μαζί με τις mirrorless και τις dslr αν και αυτές φωτογραφικές είναι παραδοσιακά. Τα περιφερειακά και όλα τα εργαλεία. Και ο ήχος. Οι φωτισμοί. Όσοι δεν έχουν πιάσει κάμερα για τον άλφα βήτα λόγο μπορούν να μάθουν. Όσοι όμως ξέρουμε, με ο,τι πείρα έχουμε να βοηθάμε όλους. Και εγώ έχω πολλές απορίες και θέλω να κάνω ερωτήσεις. Πείτε λοιπόν. : )

Και κόψτε τις κόντρες μεταξύ σας, μιλάμε για κάτι που έχουμε τουλάχιστον ένα κοινό ενδιαφέρον. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Εγώ θα έλεγα να φτιαχτεί άλλη ενότητα για το βίντεο . Προσωπικά το βίντεο , με ενδιαφέρει λιγότερο κι από το πλέξιμο .

Αυτό είπα ανεξάρτητη ενότητα για το βίντεο. Για φωτογράφιση υπάρχει. Χεχ τότε άπλα τον τραχανά! κάτι είναι κι αυτό : ) Απλά μη συμμετέχεις στο βίντεο αφού δεν σου αρέσει.

Επίσης κάπου πήρε το μάτι μου ότι φαγώνεστε και στα κινητά. Θα πω το εξής: δεν έχει καμία σημασία αν κάποιος δεν έπιασε στα χέρια του πολλές κάμερες/φωτογραφικές. Για οικονομικούς λόγους και για λόγους απλά πρακτικούς. Όπως πχ η απόσταση, η πρόσβαση. Ακομα και οι γνώσεις του μπορεί να μην είναι ολοκληρωμένες  αλλά δε πειράζει. Σε αντίθεση με εκείνον που τις αλλάζει σα φανελάκια εμένα δε μου λέει τίποτα. Εκείνος που δεν έπιασε μπορεί και να φτιάξει πολύ καλύτερο βίντεο με μια κάμερα απο αυτόν τον άλλο ο οποίος είναι απλά τυχερός.. αυτά και όποιος κατάλαβε. 

7 ώρες πριν, nickolas είπε

a7III_ScreenGrab_4K24pFF.jpegΑυτό είναι ένα καρέ από 4Κ βίντεο της Α7ΙΙΙ. Παρόμοια ποιότητα έχουν και οι Α6300/Α6500 και λίγο χειρότερη οι RX100 IV/V.

Όπως καταλαβαίνεις μπορείς να κάνεις Χ3 digital και κανένας σχεδόν δε θα ενοχληθεί από την ποιότητα του video, ειδικά αν είναι για μικρά διαστήματα.

Τώρα η GH4 να ξέρεις κατά καιρούς έχει παίξει κάτω από 1000 ευρώ, αλλά δεν τη βλέπω τώρα διαθέσιμη.

Πολύ ωραίο το στιγμιότυπο αυτό. Τι είναι; Βλέπω μια επαγγελματία μοντέλο προφανώς σε στούντιο ή διαφημιστικό σε μηχανάκι, ένα τηλεφωνικό θάλαμο από πίσω και έναν καμβά τοπίο ; )

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Agraf είπε

Επίσης κάπου πήρε το μάτι μου ότι φαγώνεστε και στα κινητά. Θα πω το εξής: δεν έχει καμία σημασία αν κάποιος δεν έπιασε στα χέρια του πολλές κάμερες/φωτογραφικές. Για οικονομικούς λόγους και για λόγους απλά πρακτικούς. Όπως πχ η απόσταση, η πρόσβαση. Ακομα και οι γνώσεις του μπορεί να μην είναι ολοκληρωμένες  αλλά δε πειράζει. Σε αντίθεση με εκείνον που τις αλλάζει σα φανελάκια εμένα δε μου λέει τίποτα. Εκείνος που δεν έπιασε μπορεί και να φτιάξει πολύ καλύτερο βίντεο με μια κάμερα απο αυτόν τον άλλο ο οποίος είναι απλά τυχερός.. αυτά και όποιος κατάλαβε.

Εγω για πραγματα που δεν ξέρω (πχ βιντεο) δεν μιλάω. Και θα ακούσω κι ολας οσους ξέρουν.

Ερωτηση:

Τι κανεις με αυτον που έχει και κάμερα και κινητό αλλα δεν φωτογραφίζει ποτε και απλα κλικαρει στο ιντερνετ αρθρα τα οποια οχι μονο δεν καταλαβαινει αλλα στο τελος τα χρησιμοποιει για να υποστηριξει μια απολυτως διαστρευλωμενη ιδεα που του μπηκε καποια στιγμη στο μυαλο και ενω ΟΛΟΙ του λένε πόσο λάθος εχει καταλαβει τα παντα εκεινος να δίνει συμβουλες ως ο πλεον ειδικος σε αθωους ενδιαφερομενους που ζητανε βοηθεια? Τι κανεις με καποιον που μιλαει ως expert για φωτογραφια και δεν εχει (δεν θελει στην πραξη) να επιδειξει ουτε μια snapshot φωτογραφια δικη του (ακομη και απο αρχαιο κινητο) ενω την ιδια στιγμη αμφισβητεί ατομα με τεραστια πειρα στο θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες τώρα, αναφέρεσαι σε άτομα του φόρουμ. Εγώ προσωπικά είμαι μέλος εδώ χρόνια κυρίως για αγγελίες και άλλα θέματα και κάνω ερώτησεις όποτε θυμηθώ. Και με έχουν βοηθήσει να στήσω hackintosh. Όμως, νομίζω ότι έστω κι έτσι δεν έχει αρνητική διάθεση αλλά δείχνει προθυμία σε αντίθεση με άλλους που απλά χαχανίζουν. Παρατηρώ ότι κάποιοι ξέρουν φαρσί τα specs των κινητών αλλά δεν έχουν ιδέα για τι χρήση προορίζονται.. αυτό δεν φτάνει. Μου φαίνεται ότι αντί για αυτιά έχεις ηλεκτρονικές κεραίες. Έκανες ένα επικριτικό σχόλιο σε άλλο χρήστη ο οποίος συμμετέχει μια χαρά. Και ναι πρέπει να μιλάμε συγκεκριμένα με παραδείγματα. Εδώ δεν ξέρουν ακομα εδώ και εννιά χρόνια πως κάνεις Raw video με 200 euro. Και το ξέρει ολος ο πλανήτης απο ακρη σε άκρη. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Agraf είπε

 Έκανες ένα επικριτικό σχόλιο σε άλλο χρήστη ο οποίος συμμετέχει μια χαρά. 

Πόσα posts του έχεις διαβάσει ;  Εκείνα που σύγκριναν dslr (και ff)  με κινητά τα έχεις διαβάσει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

@Agraf

Υποψην οτι ο Petit Nicolas δεν εχει πιασει φωτογραφικη μηχανη στα χερια του. Οτι διαβαζει απο το ιντερνετ. Απο εκει και μετα εσυ κρινεις.

Το σχολιο δεν ειναι επικριτικό. Ειναι απλα η πραγματικότητα. Εαν δεν ειναι ας μας το διαψευσει ο ιδιος. Αναμενουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ξανα είπα, τα σχόλια τα δικά του και τα δικά μου εδώ σε αυτό το θέμα "αγορά mirrorless" που έκανα είναι κανονικά. Συζητάμε και μαθαίνουμε τι κάμερα σου ταιριάζει  εσένα, τι εμένα, εδώ δημόσια. Δεν είναι ανάγκη να βρίσκουμε από την αρχή  αμεση λύση αλλά με ψάξιμο. Εγώ προσωπικά δεν ήξερα οτι η M50 τραβάει 4κ, είδα κάτι σε youtube και φάνηκε καλό ως προς εικόνα, έχει και αρνητικά είδα όμως. Ουτε καν πρόσεξα πότε ανακοινώθηκε και  πόσο έχει. Βγήκαμε εκτός θέματος και εσείς το ξεκινήσατε. Δεν έχω ιδέα τι έγινε σε άλλα παρόμοια θέματα. Καπου είδα τυχαία καθώς ψάχνω και κινητό για εμένα το ίδιο ρεπερτόριο.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...