Προς το περιεχόμενο

Επιλογή distro σε λαπτοπ με and discrete gpu


haris013

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, 

 

εχω ένα dellακι Inspiron 15r special edition(7520) σαν spare πλέον και επειδή έχει παλιώσει όσο ναναι λέω να του πετάξω ένα Linux πάνω για να γράφω κάνα script on the go άμα χρειαστεί ποτέ και για system administration καθαρά (ssh σε σέρβερς και remote desktops). Το λαπτοπ έχει 8gb ram, τι distro θα προτείνατε για αυτή τη χρήση; Σκέφτομαι μεταξύ σε Debian και centos που εχω δουλέψει περισσότερο, υπάρχει κάποια άλλη επιλογή που θα μου προτείνετε; Έτσι και άλλως το λαπτοπ δεν θα είναι για production use όποτε με παίρνει να πειραματιστώ .

Αν δεν μπορέσω να απενεργοποιησω την amd Gpu από τα bios υπάρχει κάποια λύση μέσα από το os ώστε να μην μου δημιουργεί πρόβλημα η κάρτα;

 

ευχαριστω 

Επεξ/σία από haris013
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλαμε για λαπτοπ με υβριδικα γραφικα και με καρτες που δεν μπορουν να απενεργοποιηθουν απο το bios, η καλυτερη λυση ειναι να μεινεις με windows και ο λογος ειανι η γνωστη προβληματικη υποστηριξη υβριδικων γραφικων στο λινουξ.
Αν παρολα αυτα τα... θελει ο !@#$% σου, μπορεις να βαλεις οποια διανομη θες με τα specs που εχει, οποτε γιατι οχι debian που το ξερεις ηδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κλείσεις την κάρτα: https://wiki.archlinux.org/index.php/Hybrid_graphics#Fully_Power_Down_Discrete_GPU

Mε acpi_call καμιά φορά (σπάνια) freez-άρει ο υπολογιστής βέβαια, αλλά αφού δεν κάνεις τίποτα critical δεν σε νοιάζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Βάλε Pop OS από System76. Έχει 2 εκδώσεις, μια για Nvidia και μια για Intel AMD. Μπορείς να δουλέψεις Optimus με την Nvidia έκδοση και να ανοιγοκλείνεις το discreet GPU από τον GNOME χωρίς βαβούρα και terminal. Το Pop OS είναι βασισμένο στο Ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...