Προς το περιεχόμενο

Αγορά DSLR κάμερας περίπου στα 400€


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι να αγοράσω τη 1η μου κάμερα και λέω να πάω σε dslr. Δεν γνωρίζω πολλά από φωτογραφία αλλά με ενδιαφέρει να μάθω.

Κοντά στα λεφτά αυτά βρήκα την Nikon D3400 με το φακό 18-55 VR. Μου έχουν πει καλά λόγια για τη συγκεκριμένη.

Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη κοντά σ' αυτά τα λεφτά ή είναι η καλύτερη στη κατηγορία της;

Μ' ενδιαφέρει πάντως να μπορώ να τις μεταφέρω γρήγορα και εύκολα στο κινητό μου.

Ευχαριστώ εκ των υστέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Καλημέρα σας , οποιαδήποτε entry level dslr σας κάνει , ο φακός που τις συνοδεύει , ένας 18 55 συνήθως είναι μια επιλογή που θα αρέσει σε όλους , μελλοντικά πρέπει να κρατηθεί μέσα στην τσάντα , όταν δλδ αγοραστεί και κάποιος επιπλέον φακός , διότι θα είναι πάντα χρήσιμος ακόμη και σαν back up φακός . 

  Μην ξεχνάτε ότι ένα σώμα σας δεσμεύει στο να χρησιμοποιήσετε φακούς της ίδιας εταιρείας , δλδ οι φακοί που θα αποκτήσετε μελλοντικά θα είναι της ίδιας μάρκας , πράγμα το οποίο σημαίνει ότι η αλλαγή στρατοπέδου δεν είναι πολύ εύκολη υπόθεση . Εξάλλου η καλύτερη συνεργασία σε ότι αφορά τα ηλεκτρονικά μεταξύ φακού και σώματος γίνεται πάντα με φακούς της ίδιας μάρκας . 

  Προσέξτε την συνεργασία σώματος με φακούς της ίδιας εταιρείας , προς τα πίσω χρονικά , το αναφέρω διότι υπάρχουν σώματα που μπορούν να συνεργαστούν μόνον με συγκεκριμένη σειρά φακών , ίδιας μάρκας , ενώ υπάρχουν στην γκάμα της εταιρείας εξαιρετικοί φακοί , παλαιότερης γενιάς που μπορεί να αποκτηθούν με λίγα χρήματα . Η συγκεκριμένη που αναφέρατε δεν το έχει , ενώ το έχει το ακριβώς προηγούμενο μοντέλο . 

  Ελέγξτε το ζήτημα του image stabilisation , αν δλδ είναι στο σώμα , οπότε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε όποιον φακό , η εξαρτάται από τους φακούς . Όχι βέβαια ότι δεν μπορείτε να βγάλετε αξιόλογες φωτογραφίες χωρίς την ύπαρξη του . Πάντως αξίζει τον κόπο να το ερευνήσετε ....

   Μην στεναχωρηθείτε αν ένα σώμα δεν έχει WiFi και NFC , είναι βέβαια πολύ χρήσιμα εργαλεία , όμως μπορείτε να ζήσετε και χωρίς αυτά , δεν λειτουργούν όπως νομίζετε ακριβώς σε όλες τις περιπτώσεις , θέλει κι' εδώ λίγο ψάξιμο ..

   Υπάρχουν κι' άλλες αξιόλογες λύσεις , με πλουσιότερα χαρακτηριστικά και  λειτουργίες , πάντα στην κατηγορία entry level DSLR , μην το βιαστείτε , θα βρείτε εκπλήξεις , μέσα στα οικονομικά σας δεδομένα . Μια entry level μπορεί να σας δώσει πολλές ευχάριστες στιγμές πάνω στην φωτογραφία , καλή επιτυχία στην επιλογή σας , ότι άλλο χρειαστείτε μην διστάσετε να το ρωτήσετε .

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, @topos είπε

Δες για μεταχειρισμένη η από εξωτερικό d5300, έχει κάποιες έξτρα λειτουργίες κ η Σπάρτη οθόνη είναι τρομερά χρήσιμη.

58c05efa1d000037037cd491.jpeg?ops=scalef

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι λεω να αφησεις τις DSLR ησυχες γιατι απλα θα καταληξεις να την αφηνεις στο ντουλαπι σου και να τραβας με το κινητο σου. Δες κατι σε mirrorless. Μια Sony A6000 ειναι μια χαρα. Την βρισκεις κοντα στο budget σου απο εδω:

https://www.e-infin.com/eu/item/2077/sony_alpha_a6000_mirrorless_digital_camera_with_16-50mm_lens_black_(sel1650)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Εγω παλι λεω να αφησεις τις DSLR ησυχες γιατι απλα θα καταληξεις να την αφηνεις στο ντουλαπι σου και να τραβας με το κινητο σου. Δες κατι σε mirrorless. Μια Sony A6000 ειναι μια χαρα. Την βρισκεις κοντα στο budget σου απο εδω:

https://www.e-infin.com/eu/item/2077/sony_alpha_a6000_mirrorless_digital_camera_with_16-50mm_lens_black_(sel1650)

Πολύ καλή λύση και η συγκεκριμένη.Απλα δεν θα βρεις ευκολα μεταχειρισμένους φακούς σε καλή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, @topos είπε

Πολύ καλή λύση και η συγκεκριμένη.Απλα δεν θα βρεις ευκολα μεταχειρισμένους φακούς σε καλή τιμή.

Απο την αλλη ποσους φακους αγοραζει ο μεσος απλος ερασιτεχνης; Συν οτι η Sony παιρνει σχεδον ολους τους φακους με ανταπτορα.

Αλλα θα προτιμησω σε καθε περιπτωση κατι που το εχω συχνα μαζι μου ευκολα. Υπαρχουν D7000 η οποια μενει στην ντουλαπα και βγαινει μονο για συγκεκριμενες αποστολες, Lumix FZ200 που χρησιμοποιειται κατα κορον για outdoor action shooting λογω του μεγαλου zoom της (σε συναρτηση με τον καλο φακο της) και μια Nikon 2 J1 που ειναι μονιμα σχεδον στο τσαντακι μου (δεν καταλαβαινεις καν οτι την εχεις) και εχει γινει η αγαπημενη μου για street photo καθως και καθημερινες οικεγενειακες φωτο.

Αυτο που λεω ειναι οτι καλυτερη φωτογραφικη ειναι παντα η φωτογραφικη που εχεις μαζι σου. Αναλογως πως λειτουργει ο καθενας και τι ειναι αυτο που φωτογραφιζει κανει τις επιλογες και τους συμβιβασμους του. Απλα πρεπει να λαβεις σοβαρα υποψην πια το βαρος και τον ογκο. Ξερω προσωπικα αρκετες DSLR κρυμενες σε ντουλαπες και φωτογραφιες που τελικα αποτυπωνονται απο το κινητο.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Καλύτερη ποιότητα και πακέτο από τη d3400 στα 380 ευρώ  που έρχεται σπίτι σου από το e-infinity δεν βρίσκεις.

Οχι δεν βρισκεις, αρκει να την χρησιμοποιεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2018 στις 10:17 ΜΜ, Dr_73 είπε

Καλύτερη ποιότητα και πακέτο από τη d3400 στα 380 ευρώ  που έρχεται σπίτι σου από το e-infinity δεν βρίσκεις.

Βρίσκεις εδώ Ελλάδα και σε 36 δόσεις

https://www.foxstore.gr/index.php?route=product/product&product_id=3117

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...