Προς το περιεχόμενο

Καλή μηχανή για ταξίδια - εξορμήσεις στη φύση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και για τις ευχές κύριε Μπάμπη!

(ναι, κι εγώ πολλές φορές κουβαλάω τρίποδο στο βουνό, καταλαβαίνω ;) )

 

Επεξ/σία από makzax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα με τη Σιγκαπουρη. Φίλοι ναυτικοί έχουν φέρει ένα σωρό πράγματα από εκεί τον τελευταίο καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτείνω κι εγώ κάτι με μικρότερο αισθητήρα. Για λόγους μεγέθους. Εφόσον κάνεις ορειβασία, και θέλεις καλό zoom, μην καταλήξεις να κουβαλάς πάνω στα βουνά τρεις φακούς μαζί μ' extender. Όλα αυτά ζυγίζουν, είναι και τεράστια. Τη μία και μοναδική φορά που πέρασα φαράγγι μαζί μ' έναν EF 70 - 200mm βλαστήμησα. 

Μαζί με όλα τα κακά ενός μικρού αισθητήρα, έχει κι ένα τεράστιο καλό: μπορείς να 'χεις μεγάλο zoom σε μικρό όγκο - βάρος. Κι αυτό σε σώζει - γιατί μικραίνουν και ελαφρώνουν όλα τα παρελκόμενα (τρίποδα, φακοί, κλπ).

Αλλιώς άντε κουβάλα στο βουνό 10 κιλά εξοπλισμό, μαζί με νερά, φαγιά, μπατόν και ιστορίες.

Στις 23/7/2018 στις 12:19 ΜΜ, Agraf είπε

Είναι θέμα προσωπικών αλλά και υποχρεωτικών επιλογών. Εγώ ανέβαινα βουνό με canon dslr. Αλλος ανεβαίνει Όλυμπο με Leica με φιλμ και τρίποδο και βγάζει φοβερά τοπία b&w : )

Να δούμε, να δούμε!!! Μιας και αγαπώ κι εγώ το φιλμ. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2018 στις 1:22 ΠΜ, makzax είπε

Θα ήθελα να μοιραστώ κάποιους προβληματισμούς για επιλογή φωτογραφικής.

Πάντα είχα λατρεία για τη φωτογραφία και έχουν περάσει αρκετές μηχανές από τα χέρια μου, χωρίς όμως να ασχοληθώ ποτέ σε βάθος με ρυθμίσεις, φακούς κλπ. Επειδή ασχολούμαι αρκετά με δραστηριότητες στη φύση και ορειβασία, ήθελα πάντα η μηχανή μου να είναι ευέλικτη, άνετη και με ικανοποιητικό - βασικό αυτό - ζουμ. Τα τελευταία χρόνια, έχω κατασταλάξει στις Panasonic Lumix της σειράς TZ οι οποίες για αυτά που προσφέρουν είναι φανταστικές και πολλές φορές έχω διαβάσει reviews που τις κατατάσσουν στις κορυφαίες στην κατηγορία τους. Είχα μια TZ5 και αργότερα μια TZ40 και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος με αυτά που μου δίνουν. Ομως, ίσως λόγω συνθηκών χρήσης, μου έχουν παρουσιάσει θολούρες και στίγματα στο φακό και οι δύο! Την TZ40 που την έχω 4 χρόνια, ήδη στον πρώτο χρόνο χρήσης την έστειλα στο service (εντός εγγύησης ευτυχώς) για επισκευή του φακού και τώρα μου έχει παρουσιάσει ξανά έντονα σημάδια που μετακινούνται μέσα στην οθόνη ζουμάρωντας.

Εκεί λοιπόν που προβληματιζόμουν γιατί έρχονται και διακοπές, έπεσα πάνω σε μια προσφορά στο Πλαίσιο για την Canon EOS1300D στα 420 ευρώ με 2 φακούς (ο ένας ζουμ 75-300). Μου μπήκαν ιδέες γιατί και παλιότερα κοίταζα για DSLR χωρίς όμως να προχωρήσω σε αγορά. Τα ζύγισα για μερικές μέρες αλλά νομίζω ότι το να κουβαλάω πάντα μαζί μια τέτοια μηχανή μαζί με τους 2 (απαραίτητα) φακούς είναι πρόβλημα, και στο μεταξύ βρήκα καλό τεχνικό να μου επισκευάσει την TZ40.

Επειδή όμως μου μπήκαν φιτιλιές και επίκειται και ταξίδι στην Ασία που θέλω να αποτυπώσω φωτογραφικά όσο καλύτερα γίνεται, συνέχιζα να χαζεύω στο internet κοιτάζοντας και bridge μηχανές και έπεσα πάνω στην LUMIX FZ300 για την οποία έχω βρει διθυραμβικά σχόλια και κριτικές. Εκτός όλων των χαρακτηριστικών που έχει, είναι και ανθεκτική σε υγρασία και σκόνη, πράγμα πολύ σημαντικό αν όντως τα προηγούμενα προβλήματα που είχα οφείλονται σε κακομεταχείριση. Επειδή δεν ξέρω πόσο καιρό θα κρατήσει ακόμα η TZ40 μετά τον νέο καθαρισμό στο φακό της, αρχίζω να πιστεύω ότι πρέπει να προχωρήσω σε αγορά της FZ300 και να ξεχάσω τις DSLR, τι θα λέγατε;

(ή μπορώ να μείνω στην TZ40 και να μην κάνω τίποτα... 😛)

Λοιπόν καταρχάς οι περισσότεροι εδώ σου έχουν δώσει πολύ σωστές συμβουλές.

Η δική μου γνώμη είναι ότι αν έχεις μείνει ευχαριστημένος από την ΤΖ40 και δεν σε έχει ενοχλήσει ο μικρός της σένσορας, τότε η μετάβαση στην FZ300 σίγουρα θα σε ικανοποιήσει. Δεν την έχω τη μηχανή (προσωπικά χρησιμοποιώ m43 και 1"), αλλά έχω διαβάσει εξαιρετικά σχόλια και κρίτικες ενώ και τα δείγματα που βλέπω από χρήστες είναι καταπληκτικά (https://www.flickr.com/search/?text=FZ300 ).

Σχετικά με την 1300D θα έλεγα να μην ασχοληθείς κυρίως λόγω μεγέθους και βάρους σε σχέση με την ΤΖ40 αλλά και λόγω ότι πας σε ένα σύστημα με εναλλάξιμους φακούς το οποίο μπορεί και να μην σου αρέσει ερχόμενος από μια P&S. H FZ1000 που ανέφερε κάποιος άλλος εδώ είναι επίσης μια πολύ καλή πρόταση, αλλά και αυτή είναι αρκετά μεγάλη. Αν δεν πειράζει ο περιορισμός στο ζουμ μπορείς να δεις και την καινούργια ΤΖ200 η οποία έχει το μέγεθος της ΤΖ40 (περίπου), πολύ μεγαλύτερο σένσορα (άρα καλύτερη σε χαμηλό φωτισμό και dynamic range) αλλά είναι και σχετικά ακριβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς εκεί κατέληξα κι εγώ, αποφάσισα να μην μπλέξω με DSLR και εναλλάξιμους φακούς. Συνεχίζω με την TZ40 και με την πρώτη ευκαιρία που θα βρω κάποια καλή προσφορά θα αναβαθμιστώ στην FZ300. Δεν βιάζομαι 😁 Με βάση αυτά που έχω διαβάσει, την προτιμώ κι εγώ από την (θεωρητικά ανώτερη) FZ1000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...