Προς το περιεχόμενο

Καλή μηχανή για ταξίδια - εξορμήσεις στη φύση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να μοιραστώ κάποιους προβληματισμούς για επιλογή φωτογραφικής.

Πάντα είχα λατρεία για τη φωτογραφία και έχουν περάσει αρκετές μηχανές από τα χέρια μου, χωρίς όμως να ασχοληθώ ποτέ σε βάθος με ρυθμίσεις, φακούς κλπ. Επειδή ασχολούμαι αρκετά με δραστηριότητες στη φύση και ορειβασία, ήθελα πάντα η μηχανή μου να είναι ευέλικτη, άνετη και με ικανοποιητικό - βασικό αυτό - ζουμ. Τα τελευταία χρόνια, έχω κατασταλάξει στις Panasonic Lumix της σειράς TZ οι οποίες για αυτά που προσφέρουν είναι φανταστικές και πολλές φορές έχω διαβάσει reviews που τις κατατάσσουν στις κορυφαίες στην κατηγορία τους. Είχα μια TZ5 και αργότερα μια TZ40 και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος με αυτά που μου δίνουν. Ομως, ίσως λόγω συνθηκών χρήσης, μου έχουν παρουσιάσει θολούρες και στίγματα στο φακό και οι δύο! Την TZ40 που την έχω 4 χρόνια, ήδη στον πρώτο χρόνο χρήσης την έστειλα στο service (εντός εγγύησης ευτυχώς) για επισκευή του φακού και τώρα μου έχει παρουσιάσει ξανά έντονα σημάδια που μετακινούνται μέσα στην οθόνη ζουμάρωντας.

Εκεί λοιπόν που προβληματιζόμουν γιατί έρχονται και διακοπές, έπεσα πάνω σε μια προσφορά στο Πλαίσιο για την Canon EOS1300D στα 420 ευρώ με 2 φακούς (ο ένας ζουμ 75-300). Μου μπήκαν ιδέες γιατί και παλιότερα κοίταζα για DSLR χωρίς όμως να προχωρήσω σε αγορά. Τα ζύγισα για μερικές μέρες αλλά νομίζω ότι το να κουβαλάω πάντα μαζί μια τέτοια μηχανή μαζί με τους 2 (απαραίτητα) φακούς είναι πρόβλημα, και στο μεταξύ βρήκα καλό τεχνικό να μου επισκευάσει την TZ40.

Επειδή όμως μου μπήκαν φιτιλιές και επίκειται και ταξίδι στην Ασία που θέλω να αποτυπώσω φωτογραφικά όσο καλύτερα γίνεται, συνέχιζα να χαζεύω στο internet κοιτάζοντας και bridge μηχανές και έπεσα πάνω στην LUMIX FZ300 για την οποία έχω βρει διθυραμβικά σχόλια και κριτικές. Εκτός όλων των χαρακτηριστικών που έχει, είναι και ανθεκτική σε υγρασία και σκόνη, πράγμα πολύ σημαντικό αν όντως τα προηγούμενα προβλήματα που είχα οφείλονται σε κακομεταχείριση. Επειδή δεν ξέρω πόσο καιρό θα κρατήσει ακόμα η TZ40 μετά τον νέο καθαρισμό στο φακό της, αρχίζω να πιστεύω ότι πρέπει να προχωρήσω σε αγορά της FZ300 και να ξεχάσω τις DSLR, τι θα λέγατε;

(ή μπορώ να μείνω στην TZ40 και να μην κάνω τίποτα... 😛)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε και την FZ1000 παντως που εχει μεγαλυτερο αισθητηρα. Η FZ300 ειναι πολυ καλη για καποιον που θελει φθηνο και μεγαλο zoom και ταυτοχρονα φωτεινο φακο. Εξακολουθει να εχει ομως μικρο αισθητηρα. Αφου ο μεγαλος αισθητηρας δεν ειναι το ζητουμενο ενω θελεις και μικρο μεγεθος τοτε μπορεις να δεις και την Nikon 1 J5 με τους 10-30mm (—> 27-80mm) & 30-110mm (—>80-300mm) με αισθητηρα 1” και μικρο μεγεθος. Επομενη επιλογη μια mirrorless m4/3” οπως η olympus om-d-em10ii.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά, για αρχή θα πάω Μπαλί (μέσω Σινγκαπούρης) δεν ξέρω αν θα είναι εκεί φθηνότερες...

Πάντως την FZ300 την βλέπω στα 430 στο skroutz, τιμή που την βρίσκω λογική. Εκεί γύρω στα 400 είναι το μέγιστο που θα μπορούσα να πάω για κάτι πραγματικά καλό.

Παρέλαβα σήμερα και την καθαρισμένη TZ40 και ο φακός δείχνει μια χαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, makzax είπε

Ευχαριστώ παιδιά, για αρχή θα πάω Μπαλί (μέσω Σινγκαπούρης)

Για Σιγκαπούρη . Το να πάρεις μηχανή από το Μπαλί , το ξεχνάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2018 στις 1:22 ΠΜ, makzax είπε

Την TZ40 που την έχω 4 χρόνια, ήδη στον πρώτο χρόνο χρήσης την έστειλα στο service (εντός εγγύησης ευτυχώς) για επισκευή του φακού και τώρα μου έχει παρουσιάσει ξανά έντονα σημάδια που μετακινούνται μέσα στην οθόνη ζουμάρωντας.

Επειδή όμως μου μπήκαν φιτιλιές και επίκειται και ταξίδι στην Ασία που θέλω να αποτυπώσω φωτογραφικά όσο καλύτερα γίνεται, συνέχιζα να χαζεύω στο internet κοιτάζοντας και bridge μηχανές και έπεσα πάνω στην LUMIX FZ300 για την οποία έχω βρει διθυραμβικά σχόλια και κριτικές. Εκτός όλων των χαρακτηριστικών που έχει, είναι και ανθεκτική σε υγρασία και σκόνη, πράγμα πολύ σημαντικό αν όντως τα προηγούμενα προβλήματα που είχα οφείλονται σε κακομεταχείριση. Επειδή δεν ξέρω πόσο καιρό θα κρατήσει ακόμα η TZ40 μετά τον νέο καθαρισμό στο φακό της, αρχίζω να πιστεύω ότι πρέπει να προχωρήσω σε αγορά της FZ300 και να ξεχάσω τις DSLR, τι θα λέγατε; (ή μπορώ να μείνω στην TZ40 και να μην κάνω τίποτα... 😛)

Συμφέρει να πάρεις απο Σιγκαπούρη όπως αναφέρθηκε ,αλλά υπάρχει και θέμα τελωνείου αν σε ελέγξουν ,και το θέμα της εγγύησης .

Για την TZ40 τι σου είπαν στο service προκάλεσε το πρόβλημα ; Θεωρείται απο τις καλύτερες compact την έχει φίλος ,εκπληκτικές φωτογραφίες.

  Αν αφορά αγορά νέας μηχανής  για σκόνη υγρασία ,ξέρω παράδειγμα απο μια παρόμοια με αυτή  https://www.mediamarkt.gr/el/product/_panasonic-dmc-ft30eg-a-blue-1159962.html 

που την έκαναν αλλαγή μια απο το κατάστημα ,κάθε άλλο παρά αδιάβροχη ήταν .Μετά την άλλαξε το κεντρικό service της αντιπροσωπείας, με άλλο μοντέλο που είχε άλλα θέματα ..Οπότε το θέμα κακής χρήσης είναι σχετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fotia είπε

Συμφέρει να πάρεις απο Σιγκαπούρη όπως αναφέρθηκε ,αλλά υπάρχει και θέμα τελωνείου αν σε ελέγξουν ,και το θέμα της εγγύησης .

Για την TZ40 τι σου είπαν στο service προκάλεσε το πρόβλημα ; Θεωρείται απο τις καλύτερες compact την έχει φίλος ,εκπληκτικές φωτογραφίες.

  Αν αφορά αγορά νέας μηχανής  για σκόνη υγρασία ,ξέρω παράδειγμα απο μια παρόμοια με αυτή  https://www.mediamarkt.gr/el/product/_panasonic-dmc-ft30eg-a-blue-1159962.html 

που την έκαναν αλλαγή μια απο το κατάστημα ,κάθε άλλο παρά αδιάβροχη ήταν .Μετά την άλλαξε το κεντρικό service της αντιπροσωπείας, με άλλο μοντέλο που είχε άλλα θέματα ..Οπότε το θέμα κακής χρήσης είναι σχετικό.

Ο τεχνικός που την πήγα της έκανε καθαρισμό στο φακό, και όντως σήμερα που έκανα αρκετές δοκιμές δεν έχει πλέον κανένα θέμα.

Η TZ40 είναι όντως μια μηχανή που αξίζει, έχω βγάλει εκπληκτικές φωτογραφίες σε διάφορες συνθήκες τα τελευταία χρόνια και θα συνεχίσω να πορεύομαι με αυτή εφόσον διορθώθηκε το πρόβλημα. Επειδή πάντως πρέπει να κοιτάμε και μπροστά, καλοβλέπω πλέον την FZ300 για μελλοντική αγορά αν την πετύχω σε καλή τιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Fotia είπε

Συμφέρει να πάρεις απο Σιγκαπούρη όπως αναφέρθηκε ,αλλά υπάρχει και θέμα τελωνείου

Δεν θα την έχει στο κουτί , θα την ανοίξει και θα την έχει πάνω του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Δεν θα την έχει στο κουτί , θα την ανοίξει και θα την έχει πάνω του. 

Κι αμα τσεκαρουν ποσα κλικ εχει και του πουν ωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωπ, απο δω την πηρες, πλερωνε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα αφήστε, ένας φίλος μου είπε ιστορία με τον πατέρα του πριν πολλά χρόνια που είχε φέρει μηχανή από έξω, την είχε πάνω του, και ο τελωνιακός την μύρισε! και του είπε μυρίζει δέρμα, είναι καινούρια, πλήρωνε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Κι αμα τσεκαρουν ποσα κλικ εχει και του πουν ωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωπ, απο δω την πηρες, πλερωνε :P

Υπερβολες!!! Ξερει ο τελωνειακος να τσεκαρει τα κλικ που δεν ξερουν ουτε οι ιδιοι οι χρηστες! Και απο ποτε ειμαι υποχρεωμενος να εχω καποια ελαχιστα κλικ στην μηχανη μου. Στο κατω κατω ας κρατησει πατημενο το κουμπι κι ας βγαλει 100-200 φωτο τα παπουτσια του! Το φιλμ θα χαλασει;

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Υπερβολες!!! Ξερει ο τελωνειακος να τσεκαρει τα κλικ που δεν ξερουν ουτε οι ιδιοι οι χρηστες! Και απο ποτε ειμαι υποχρεωμενος να εχω καποια ελαχιστα κλικ στην μηχανη μου. Στο κατω κατω ας κρατησει πατημενο το κουμπι κι ας βγαλει 100-200 φωτο τα παπουτσια του! Το φιλμ θα χαλασει;

προφανως και κανω πλακα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2018 στις 1:22 ΠΜ, makzax είπε

Θα ήθελα να μοιραστώ κάποιους προβληματισμούς για επιλογή φωτογραφικής.

Πάντα είχα λατρεία για τη φωτογραφία και έχουν περάσει αρκετές μηχανές από τα χέρια μου, χωρίς όμως να ασχοληθώ ποτέ σε βάθος με ρυθμίσεις, φακούς κλπ. Επειδή ασχολούμαι αρκετά με δραστηριότητες στη φύση και ορειβασία, ήθελα πάντα η μηχανή μου να είναι ευέλικτη, άνετη και με ικανοποιητικό - βασικό αυτό - ζουμ. Τα τελευταία χρόνια, έχω κατασταλάξει στις Panasonic Lumix της σειράς TZ οι οποίες για αυτά που προσφέρουν είναι φανταστικές και πολλές φορές έχω διαβάσει reviews που τις κατατάσσουν στις κορυφαίες στην κατηγορία τους. Είχα μια TZ5 και αργότερα μια TZ40 και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος με αυτά που μου δίνουν. Ομως, ίσως λόγω συνθηκών χρήσης, μου έχουν παρουσιάσει θολούρες και στίγματα στο φακό και οι δύο! Την TZ40 που την έχω 4 χρόνια, ήδη στον πρώτο χρόνο χρήσης την έστειλα στο service (εντός εγγύησης ευτυχώς) για επισκευή του φακού και τώρα μου έχει παρουσιάσει ξανά έντονα σημάδια που μετακινούνται μέσα στην οθόνη ζουμάρωντας.

Εκεί λοιπόν που προβληματιζόμουν γιατί έρχονται και διακοπές, έπεσα πάνω σε μια προσφορά στο Πλαίσιο για την Canon EOS1300D στα 420 ευρώ με 2 φακούς (ο ένας ζουμ 75-300). Μου μπήκαν ιδέες γιατί και παλιότερα κοίταζα για DSLR χωρίς όμως να προχωρήσω σε αγορά. Τα ζύγισα για μερικές μέρες αλλά νομίζω ότι το να κουβαλάω πάντα μαζί μια τέτοια μηχανή μαζί με τους 2 (απαραίτητα) φακούς είναι πρόβλημα, και στο μεταξύ βρήκα καλό τεχνικό να μου επισκευάσει την TZ40.

Επειδή όμως μου μπήκαν φιτιλιές και επίκειται και ταξίδι στην Ασία που θέλω να αποτυπώσω φωτογραφικά όσο καλύτερα γίνεται, συνέχιζα να χαζεύω στο internet κοιτάζοντας και bridge μηχανές και έπεσα πάνω στην LUMIX FZ300 για την οποία έχω βρει διθυραμβικά σχόλια και κριτικές. Εκτός όλων των χαρακτηριστικών που έχει, είναι και ανθεκτική σε υγρασία και σκόνη, πράγμα πολύ σημαντικό αν όντως τα προηγούμενα προβλήματα που είχα οφείλονται σε κακομεταχείριση. Επειδή δεν ξέρω πόσο καιρό θα κρατήσει ακόμα η TZ40 μετά τον νέο καθαρισμό στο φακό της, αρχίζω να πιστεύω ότι πρέπει να προχωρήσω σε αγορά της FZ300 και να ξεχάσω τις DSLR, τι θα λέγατε;

(ή μπορώ να μείνω στην TZ40 και να μην κάνω τίποτα... 😛)

Σε αρκετά σωστή βάση οι προβληματισμοί , πράγματι πολλές φορές το μέγεθος ενός σετ μηχανής / φακού έχει να παίξει κάποιον ρόλο , κανείς δεν θα ήθελε να κουβαλάει τον όγκο μιας DSLR μέσα σε έναν πολυσύχναστο δρόμο , απ' την άλλη πολλοί θα ήθελαν το οπτικό και όχι digital viewfinder μιας DSLR , όπως επίσης και την ταχύτητα της εστίασης , έχετε αντιληφθεί πλήρως κατά τη γνώμη μου , ότι η φωτογραφία είναι ευχάριστο ταξίδι και ότι στην διάρκεια του θα χρειαστεί να κάνετε ελιγμούς , προσωπικά ενδιαφέρομαι για την εικόνα , με όποιον τρόπο , φίλμ , mirrorless , point and shoot , δεν βρήκα ακόμη κάποια χρυσή λύση , οπότε αναγκαστικά αλλά και με ευχαρίστηση χρησιμοποιώ διάφορες λύσεις , η συγκεκριμένη που αναφέρατε είναι αξιόλογη πραγματικά , ήμουν έτοιμος να πάω να την αγοράσω , σαν πέμπτη λύση , έλειπε κάποιο πολύ συγκεκριμένο χαρακτηριστικό , σημαντικό για μένα , όχι απαραίτητα και για σας , πάντως παραμένει αξιόλογη λύση , την είδα από κοντά , την λειτούργησα κάπως , καθόλου άσχημη επιλογή , όπως και νάχει εύχομαι καλό ταξίδι , καλή επιτυχία στην επιλογή σας , όποια κι' αν είναι αυτή , πιστεύω όπως είπα και στην αρχή ότι ανήκετε στην κατηγορία αυτών που θα βγάλουν συμπέρασμα χωρίς πολύ κόπο , φιλικά Μπάμπης .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Είναι θέμα προσωπικών αλλά και υποχρεωτικών επιλογών. Εγώ ανέβαινα βουνό με canon dslr. Αλλος ανεβαίνει Όλυμπο με Leica με φιλμ και τρίποδο και βγάζει φοβερά τοπία b&w : )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...