Προς το περιεχόμενο

Έχει πάει πίσω η σχολή. Αξίζει να ασχοληθώ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

η αλήθεια πάντα θα σε πονάει

Ανάμεσα σε δύο ανθρώπους που κάνουν την ίδια δουλειά, τη στιγμή που ο ένας σκίστηκε να πάρει πτυχία και να κάνει μεταπτυχιακή και ο άλλος απλά έβγαλε το λύκειο έχοντας ήδη καμιά δεκαετία ένσημα (ΟΚ, δύσκολο αυτό με τα ένσημα), αναρωτήσου ποιος πονάει πιο πολύ.

Αλλά ξέχασα. Η επαγγελματική απορροφητικότητα στην Ελλάδα είναι τόσο μεγάλη, που έπιασα μία περίπτωση στις χίλιες.

Τα ρεπορτάζ στις ειδήσεις που δείχνουν πτυχιούχους μαθηματικούς, φυσικούς κ.λπ. να σερβίρουν και να τυλίγουν σουβλάκια, είναι η μία στις χίλιες. Οι εννιακόσιοι ενενήντα εννιά έχουν απορροφηθεί στο αντικείμενό τους.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
12 ώρες πριν, bromiaris είπε

Για να το λες εσύ φωτινέ  παντογνώστη  ελληναρά μου, έτσι θα είναι. Ποιος είμαι εξάλλου εγώ για να διαφωνήσω...   

Σίγουρα αν το όνειρο του είναι να φιλήσει κατουρημένες ποδιές για να διοριστεί στο δημόσιο.

Γιατί στον πραγματικό κόσμο η αγορά εργασίας δεν θα ασχοληθεί μονο με το τι πτυχίο έχεις, αλλά με το αν γνωρίζεις το αντικείμενο σε βάθος και οχι γενικά και αόριστα όπως συμβαίνει με το 95% των αποφοίτων...            

Φίλε μου νομιζω είσαι αρκετά υπερβολικός. Δεν σπουδάζουν όλοι για να μπουν στο δημόσιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, phanispal said:

Ανάμεσα σε δύο ανθρώπους που κάνουν την ίδια δουλειά, τη στιγμή που ο ένας σκίστηκε να πάρει πτυχία και να κάνει μεταπτυχιακή και ο άλλος απλά έβγαλε το λύκειο έχοντας ήδη καμιά δεκαετία ένσημα (ΟΚ, δύσκολο αυτό με τα ένσημα), αναρωτήσου ποιος πονάει πιο πολύ

Ποιός πονάει;

Γιατί πρέπει να πονάει κάποιος;

Έχεις αλήθεια την άποψη πως ο μόνος λόγος να σπουδάσεις, το μόνο πράγμα που σου προσφέρουν οι σπουδές, είναι το νούμερο που μπαίνει στην τράπεζα τέλος του μήνα;

Αν μη τι άλλο είναι μια κάπως... περιορισμένη θεώρηση.

Επεξ/σία από defacer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, defacer είπε

Έχεις αλήθεια την άποψη πως ο μόνος λόγος να σπουδάσεις, το μόνο πράγμα που σου προσφέρουν οι σπουδές, είναι το νούμερο που μπαίνει στην τράπεζα τέλος του μήνα;

Εγώ προσωπικά όχι, αλλά δεν ξέρω πόση σημασία έχει όταν εδώ (μέχρι τώρα τουλάχιστον) μιλάμε για επαγγελματική αποκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πτυχίο δε χάνεται ποτέ. 

Αν σπουδάζεις κάτι επένδυσε σε αυτό. 

Το χρήμα από ευκαιριακες δουλειές, χρηματιστηριο κλπ χάνεται για πλάκα και δε σου μένει τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...