Προς το περιεχόμενο

Έχει πάει πίσω η σχολή. Αξίζει να ασχοληθώ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι 23, σπουδάζω Τεχνολογία τροφίμων σε άλλη πόλη και είμαι στο 7ο εξάμηνο αλλά πρακτικά είναι σαν να είμαι ακόμα στο 3ο.

Έχω τελειώσει με τις στρατιωτικές υποχρεώσεις και πλέον σκέφτομαι αν θα συνεχίσω ή όχι, καθώς χρωστάω πολλά μαθήματα και πρέπει να παρακολουθήσω αρκετά εργαστήρια συν ότι επειδή έχω πολλά κενά σε μαθήματα χημείας, πιστεύω θα χρειαστώ και κάμποσες περαιτέρω ώρες σε ιδιαίτερα μαθήματα για να τα καλύψω. Μέσα σε όλα αυτά εργάζομαι κιόλας.

Η σχολή δεν μου είναι εντελώς αδιάφορη αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας..

Το θέμα μου είναι το εξής. Αξίζει να προσπαθήσω και να πάρω ένα πτυχίο σε ηλικία 27 χρονών με χαμηλό βαθμό ή να προχωρήσω παρακάτω χωρίς κάποιον τίτλο σπουδών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυσκολο να απαντησει κανεις αν οχι αδυνατον

Αναλογως με την εργασια που κανεις σημερα και τις οποιες προοπτικες εχει αυτη,πραγματα για τα οποια κανεις δεν μπορει να εγγυηθει σε βαθος δεκαετιας

Απο την στιγμη που ειναι η σχολη σε αλλη πολη και θα χρειαστεις και μαθηματα,αυτο σημαινει οτι τα εξοδα δεν θα ειναι αδιαφορα και η τωρινη δουλεια μαλλον θα χαθει;

Το πτυχιο τεχνολογιας τροφιμων σιγουρα δεν ειναι harvard 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι είναι ένα πτυχίο που έχει πέραση, κυρίως εξωτερικό βέβαια. Εγώ λέω να το πάρεις, ίσως μπορέσεις να συνεννοηθείς με καθηγητές για τα εργαστήρια να τα κάνεις express για να μην χρειαστεί να μείνεις στην άλλη πόλη πολύ καιρό. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου αρέσει το κάνεις και δε σκέφτεσαι τα μετά. Και αν σου αρέσει θα γίνεις καλός σε αυτό και όλο και κάτι θα βρεις.

Η απόφαση είναι δική σου. Και μη ξεχνάς ένα μεγάλο μανίκι που λέγεται στρατός το έβγαλες από τη μέση. Γιατί αυτό το μανίκι θα έμπαινε σφήνα στο πτυχίο-στρατος-μεταπτυχιακό-δουλεια ή ακόμα χειρότερα στο πτυχίο-μεπαπτυχιακό-στρατός-δουλειά ή στο πτυχιο-στρατος-δουλεια.

 

Ξεκίνα το διάβασμα και όταν φτάνεις προς το τέλος οπωσδήποτε να κάνεις πρακτική-ιδανικά κάπου στο τόπου σου κοντά.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θεωρητικά είσαι τρίτο εξάμηνο, με στρώσιμο θέλεις το πολύ άλλα τρία χρόνια, όχι τέσσερα.

Με συστηματική δουλειά μια χαρά το τελειώνεις και με αξιοπρεπή βαθμό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πτυχίο είναι ένα καλό βέλος στην φαρέτρα. Αν ψήνεσαι να το χρησιμοποιήσεις παρ το. Αλλιώς ανειδίκευτος νέος εν έτει 2018 και καλή τύχη. Προλαβαίνεις επίσης να φτιάξεις και αξιοπρεπή βαθμό. Δική σου η επιλογή. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις κάτι εναλλακτικό σίγουρο είτε σαν δουλειά (π.χ. καλό κατάστημα απο πατέρα ή κάποιο μέσο για προσληψη σε δήμο/υπηρεσία) ή απο εισοδήματα (πχ εχεις 3 σπίτια και εισπράττεις ενοικιο) ή έχεις κάτι εναλλακτικό όσον αφορά σπουδές/γνώσεις (π.χ. εχεις βγάλει και μαγειρική) ή έχεις κάποιο βαρύ οικονομικό βαρος (π.χ. εισαι παντρεμένος με παιδια και θες να θρέψεις την οικογένεια σου) τοτε είναι οριακά στην ισορροπία αν αξίζει ή οχι. 

Αν όμως λείπουν τα παραπάνω, καραξίζει να το βάλεις κάτω και να το παλέψεις. Ειδικά αν είσαι στην ίδια πόλη οποτε δεν παιζει τόσο βαριά οικονομική αιμοραγία, πρεπει για το καλό σου να το προσπαθήσεις. Ο λόγος δεν ειναι οτι το χαρτί θα σου εξασφαλίσει σίγουρη δουλειά και εισοδήματα (κοίτα πόσοι άνεργοι πτυχιουχοι ειναι γύρω μας) ΑΛΛΑ η έλλειψη κάποιας ειδικής γνώσης είναι μεγάλο κενό στα εργαλεία επαγγελματικής και κοινωνικής ζωής. Επιπρόσθετα οι σπουδές δεν προάγουν μόνο την τσέπη (μεγαλη κουβέντα, μην την πιάσουμε) αλλά πάντα μα πάντα προάγουν και το πνευμα, τον τρόπο σκέψης, τις προκλήσεις (*). 

Με δυο λογια, εγώ σου προτείνω να το κάνεις. Πάρα πολύς κόσμος κάνει comeback και τα καταφέρνει. 

(*) Πριν πας φαντάρος ειχες διαφορετικό τρόπο σκέψης. Μέτα έμαθες να αναγνωρίζεις ανθρώπους (φιδέμπορους, κλέφτες, ηθικους, φιλότιμους, κλπ), ειδες πως η εξουσία επιδρά στη μάζα ή στον άνθρωπο (άλλοτε θετικά και αλλοτε αρνητικά) και γενικά έκανες μια μικρή σχολή. Το ιδιο ειναι και οι σπουδές στον άνθρωπο. Παιδεία, από το παιδεύομαι. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, εσύ πήγες πίσω, όχι η σχολή.

Στρώσου και διάβασε, αλλιώς ψάξε τρόπο να επιβιώσεις στη ζούγκλα. Ξέρεις τι σημαίνει να πας να ζητήσεις δουλειά κάπου ως ανειδίκευτος;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, apostolisR είπε

Είμαι 23, σπουδάζω Τεχνολογία τροφίμων σε άλλη πόλη και είμαι στο 7ο εξάμηνο αλλά πρακτικά είναι σαν να είμαι ακόμα στο 3ο.

Έχω τελειώσει με τις στρατιωτικές υποχρεώσεις και πλέον σκέφτομαι αν θα συνεχίσω ή όχι, καθώς χρωστάω πολλά μαθήματα και πρέπει να παρακολουθήσω αρκετά εργαστήρια συν ότι επειδή έχω πολλά κενά σε μαθήματα χημείας, πιστεύω θα χρειαστώ και κάμποσες περαιτέρω ώρες σε ιδιαίτερα μαθήματα για να τα καλύψω. Μέσα σε όλα αυτά εργάζομαι κιόλας.

Η σχολή δεν μου είναι εντελώς αδιάφορη αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας..

Το θέμα μου είναι το εξής. Αξίζει να προσπαθήσω και να πάρω ένα πτυχίο σε ηλικία 27 χρονών με χαμηλό βαθμό ή να προχωρήσω παρακάτω χωρίς κάποιον τίτλο σπουδών;

Ένα πτυχίο πάντα αξίζει.

Με καθημερινό διάβασμα το βράδυ, καθώς επίσης τα σαββατοκύριακα και τις αργίες, συν παλιά θέματα και σος, θα βγάλεις τις θεωρίες περίπου σε 1,5-2 χρόνια (εξαρτάται από τον αριθμό των μαθημάτων που επιτρέπεται να δηλώνεις ανά εξάμηνο) και με καλούς βαθμούς. Το πρόβλημά σου είναι τα εργαστήρια. Αν οι δύο πόλεις είναι σχετικά κοντά, τότε μπορείς να εργάζεσαι πχ πρωί και να έχεις απόγευμα τα εργαστήρια. Αλλιώς, μόλις τελειώσεις με τις θεωρίες, θα βρεις δουλειά στην πόλη των σπουδών, ώστε να παρακολουθείς τα εργαστήρια. Για την χημεία, κάνε ορισμένα ιδιαίτερα να φρεσκάρεις τις γνώσεις σου και μετά, αναλόγως των απαιτήσεων των διδασκόντων, κρίνεις αν θα χρειαστείς έξτρα ιδιαίτερα ή αρκούν οι σημειώσεις, συγγράμματα κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι είσαι 27 και δεν πήρες πτυχίο δεν σημαίνει κάτι. Έχω φίλους που το πήραν στα 30, δεν λέω οτι αυτό είναι καλό, αλλά δεν αποτελεί και επιχείρημα να τα παρατήσεις. Από την άλλη αν δεν σε ενδιαφέρει το αντικείμενο της σχολής, εκεί θα έπρεπε να το σκεφτείς περισσότερο αν θα πρέπει να συνεχίσεις. Αν σου αρέσει όμως το αντικείμενο μην τα παρατήσεις για αυτόν τον λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...