Προς το περιεχόμενο

Προστασία του Chrome από επιθέσεις ιστοσελίδων εξαιτίας του Spectre


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
20 hours ago, Nevyn said:

iSi4EvF.gif

Του explorer θα έπρεπε να του πέφτει η κούπα και να την ξαναγέμιζε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, KilliK είπε

το PC το εχουμε για multitasking δουλεια, οχι για να τρεχουμε μονο τον Chrome. οποτε ειναι λογικο να χρειαζομαστε οσο το δυνατον περισσοτερη διαθεσιμη μνημη για τις παραλληλες εργασιες, και να μην τρωει ολη ο browser μονος του.

τι multitasking κάνεις δηλαδή για πες μας και μας και multitasking δεν είναι ανοίγω το office, το excel και τον browser μαζί , να δεις να τρέχω unity μαζί με 3ds max για modeling και ps για επεξεργασία textures κλπ, chrome για μουσική και απο τα 12gb ram να έχω και περίσσεμα 3-4..... 

ο chrome απο την google προορίζεται για υπολογιστές με κάποια δύναμη για να τρέχει και πιο γρήγορα, είναι ο μόνος στο είδος τόσο καλός για αυτή την δουλειά , αν εσύ έχεις μείνει με core 2 duo @ 2gb ram ε μην βάλεις τον πιο βαρύ browser επιλογές έχεις άπειρες , εγώ με υπολογιστή του 2010 i5 - 12gbram και με λάπτοπ των 300 ευρώ pentium-4gb ram τον τρέχω σφεντόνα και κάνω και χίλια δυο άλλα πράγματα μαζί ..... τι έχεις ρε μεγάλε Prescot και χαλιέσαι , όλοι εδώ κράζετε αλλά δεν μας λέτε τι pc έχετε και σας χαλάει ο chrome , δεκτό να έχει ο καθένας παλιό pc η ότι θέλει αλλά μην μας τα κάνει τσουρέκια γιατί ο πιο βαρύς browser του τρώει την ram, ζούμε στο 2018 με ελευθερία επιλογής λειτουργικού,browser και ότι θέλετε.

Επεξ/σία από georgepppo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgepppo είπε

τι multitasking κάνεις δηλαδή για πες μας και μας και multitasking δεν είναι ανοίγω το office, το excel και τον browser μαζί , να δεις να τρέχω unity μαζί με 3ds max για modeling και ps για επεξεργασία textures κλπ, chrome για μουσική και απο τα 12gb ram να έχω και περίσσεμα 3-4..... 

ο chrome απο την google προορίζεται για υπολογιστές με κάποια δύναμη για να τρέχει και πιο γρήγορα, είναι ο μόνος στο είδος τόσο καλός για αυτή την δουλειά , αν εσύ έχεις μείνει με core 2 duo @ 2gb ram ε μην βάλεις τον πιο βαρύ browser επιλογές έχεις άπειρες , εγώ με υπολογιστή του 2010 i5 - 12gbram και με λάπτοπ των 300 ευρώ pentium-4gb ram τον τρέχω σφεντόνα και κάνω και χίλια δυο άλλα πράγματα μαζί ..... τι έχεις ρε μεγάλε Prescot και χαλιέσαι , όλοι εδώ κράζετε αλλά δεν μας λέτε τι pc έχετε και σας χαλάει ο chrome , δεκτό να έχει ο καθένας παλιό pc η ότι θέλει αλλά μην μας τα κάνει τσουρέκια γιατί ο πιο βαρύς browser του τρώει την ram, ζούμε στο 2018 με ελευθερία επιλογής λειτουργικού,browser και ότι θέλετε.

δεν εχει σημασια τι multitasking κανω, αλλα οτι το κανω. οποτε το να τρωει ασκοπα μνημη μια εφαρμογη, οποια και να ειναι, ειναι κατι που δεν το επιθυμω.

και ο Chrome οσο καλος και να ειναι, ειχε μεγαλο προβλημα με την καταναλωση μνημης. γιαυτο και η Google εδω και αρκετο καιρο αρχισε να τον βελτιωνει στο συγκεκριμενο κομματι. και αν μπεις στο about:flags θα δεις διαφορες τεχνικες που αφορουν την μειωση χρησης μνημης. πχ το tab discarding  κανει πολυ καλη δουλεια. και ο λογος που ξεκινησε να το κανει, ειναι ακριβως επειδη οι χρηστες δεν κρατησανε μια παθητικη σταση αλλα διαμαρτυρονταν για το προβλημα.

επομενως η νοοτροπια "εχω μνημη μπολικη, φαε οσο θελεις"  δεν ευσταθει. μια σοβαρη εφαρμογη οφειλει να ειναι οσο βελτιστοποιημενη μπορει να γινει, αν θελει να παραμενει η πρωτη επιλογη του χρηστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, KilliK είπε

1) δεν εχει σημασια τι multitasking κανω, αλλα οτι το κανω. οποτε το να τρωει ασκοπα μνημη μια εφαρμογη, οποια και να ειναι, ειναι κατι που δεν το επιθυμω.

και ο Chrome οσο καλος και να ειναι, ειχε μεγαλο προβλημα με την καταναλωση μνημης. γιαυτο και η Google εδω και αρκετο καιρο αρχισε να τον βελτιωνει στο συγκεκριμενο κομματι. και αν μπεις στο about:flags θα δεις διαφορες τεχνικες που αφορουν την μειωση χρησης μνημης. πχ το tab discarding  κανει πολυ καλη δουλεια. 2) και ο λογος που ξεκινησε να το κανει, ειναι ακριβως επειδη οι χρηστες δεν κρατησανε μια παθητικη σταση αλλα διαμαρτυρονταν για το προβλημα.

3)επομενως η νοοτροπια "εχω μνημη μπολικη, φαε οσο θελεις"  δεν ευσταθει. μια σοβαρη εφαρμογη οφειλει να ειναι οσο βελτιστοποιημενη μπορει να γινει, αν θελει να παραμενει η πρωτη επιλογη του χρηστη.

1)δεν έχει σημασία τι multitasking κάνεις ? , όταν λες κάνω κάτι μιλάς συγκεκριμένα όπως εγώ είπα τι προγράμματα δουλεύω και όχι έτσι αφηρημένα ένα multitasking γιατί έτσι δείχνεις ότι ούτε καν ξέρεις τι είναι multitasking , δεν τραβάει άσκοπα τόση ram , είναι για να πάει σφαίρα και να μην έχει μεθόδους συμπίεσης/αποσυμπίεσης σε κάποια δεδομένα που καθυστερούν την λειτουργία του , όλος ο κόσμος που δουλεύει chrome δεν κοιτάει την ram, εσύ και κάποιοι άλλοι μάθατε 5 πράγματα παραπάνω για τα pc απο τον μέσο χρήστη αλλά δυστυχώς πρόβλημα σας δημιούργησε γιατί ο μέσος χρήστης θα δει ότι πάει σφαίρα και θα τον προτιμήσει δεν θα κάτσει να δει στο task manager ότι αντί για 1.6gb χρήσης έχει 1.8 στα 4gb ram που υπάρχει και στο πιο σαπάκι καινούριο μηχάνημα (desktop απο 200 και laptop απο 230).

2) η google άλλαξε στάση γιατί τότε είχε μεγάλο θέμα και αισθητά δημιουργούσε θέμα σε laptop και βλέποντας την mobile pc αγορά να ακμάζει με τα μπούνια στράφηκε προς τα κει.

3)η νοοτροπία του "εχω μνήμη μπόλικη και φάε όσο θες" δεν ευσταθεί όταν δεν παράγει κάτι, όταν πάει πιο γρήγορα ευσταθεί και παρα ευσταθεί ειδικά στα σύγχρονα pc , για αυτό είναι η ram όχι για να την κοιτάς για να την τρώνε τα προγράμματα να κάνουν την δουλειά τους.

πρώτη επιλογή θα μείνει γιατί είναι ο πιο γρήγορος, και σιγά τα 400mb που σου χαλάσανε και το multitasking που δεν ξέρεις καν τι σημαίνει και άμα δεν σαρέσει άλλαξε τον απλό, όπως το αμάξι μου καίει πολύ βενζίνη γιατί είναι 1.800 και τετρακίνητο άμα θέλω το πουλάω και παίρνω άλλο , για σένα είναι πιο απλό unistall και download free όλα τα άλλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου το πες και ο ιδιος, ο Chrome ειχε προβλημα με την καταναλωση μνημης και κατσανε να το φτιαξουν. αρα η αγανακτηση των χρηστων ηταν δικαιολογημενη. επομενως τι ακριβως συζηταμε τωρα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Hermeticus είπε

Του explorer θα έπρεπε να του πέφτει η κούπα και να την ξαναγέμιζε..

Νομιζω πως ειναι ο Edge  και οχι ο Explorer στο gif οποτε παρε αυτο δωρο

 

hwo7PXd.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...