Προς το περιεχόμενο

Aπάτη απο 54666 και 54422


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Ναι εχουν κανα μηνα που το προσθεσαν. Αφου ειδαν την κατασταση σου λενε δεν παει αλλο. Παλιοτερα 13888 που και παλι στα ξεμπλοκαραν και ερχονταν κανονικα sms. Αφου δεν υπαρχει κρατος καλα κανουν. Δεν δουλευει και τιποτα στην Ελλαδα.

απλά είναι να γίνει η αρχή

να γίνει καμία καλή αγωγή/μήνυση/εξώδικο να εισπραχθεί καμία γερή αποζημίωση (δεδικασμένο)

να γίνει καταγγελία στις αρμόδιες αρχές (πολλές)

ώστε να πέσουν πρόστιμα υψηλά

τότε ίσως υποχρεωθούν οι πάροχοι να βάλουν φραγή εξ ορισμού και αν θέλει ο πελάτης/συνδρομητής να την αναιρεί με ταυτοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 588
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, ikorolis είπε

απλά είναι να γίνει η αρχή

να γίνει καμία καλή αγωγή/μήνυση/εξώδικο να εισπραχθεί καμία γερή αποζημίωση (δεδικασμένο)

να γίνει καταγγελία στις αρμόδιες αρχές (πολλές)

ώστε να πέσουν πρόστιμα υψηλά

τότε ίσως υποχρεωθούν οι πάροχοι να βάλουν φραγή εξ ορισμού και αν θέλει ο πελάτης/συνδρομητής να την αναιρεί με ταυτοποίηση.

Καταγγελιες εχουν γινει πολλες. Και προστιμα εχουν μπει αλλα κανεις δεν τα πληρωνει. Η πληρωνουν κατι λιγα και συνεχιζουν ακαθεκτοι. Οταν τρωνε εκατομμυρια απο τον κοσμο το να πληρωσουν και 100 χιλιαδες σε προστιμα δεν εγινε κατι. Η μπιζνα ειναι τεραστια. Περσι σε λογαριασμο φιλου απο 20 ευρω που ειναι κανονικα το παγιο ηρθε 149 ευρω. Ολα απο τετοια sms. Τα πληρωσε και αμεσα το γυρισαμε σε whats up συν φραγη και απο τοτε ολα κομπλε. 130 ευρω τα φαγανε ομως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέσα στο Ιούλιο έφαγα 3 χρεώσεις από 5 € η  κάθε μία από εγγραφή σε υποπτη υπηρεσία, η πλάκα είναι ότι έχει χρεωθεί το εταιρικό μου νούμερο στο οποίο εδώ και καιρό έχω βάλει φραγή σε 5ψήφια, μάλιστα στην ανάλυση του λογαριασμού δεν εμφανίζεται το νούμερο της χρέωσης αλλά η ένδειξη΄΄ euroteens΄΄, μιλώντας με την vodafone μου ανέφεραν ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι μέσω της τηλ επικοινωνίας παρά μόνο αν πάω σε κατάστημα , κίνηση που θα κάνω από εβδομάδα. Το γαμώτο της ιστορίας δεν είναι τα χρήματα , αντε πες ότι κάπου μπήκα κατα λάθος ή και εσκεμμένα αλλά η τελευταία χρέωση ήταν στις 3 τα ξημερώματα και την συσκευή πάντα μα πάντα τα βράδια την έχω κλειστή .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παθόν και εγώ.

Όταν κάνουμε καταγγελία στον ΕΕΤΤ δεν έρχετε κάποια απάντηση ότι την έχουν λάβει; Ξέρει κάποιος, έχω κάνει εδώ και μια εβδομάδα και περιμένω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να διανοηθώ πώς είναι δυνατόν να συνεχίζεται για τόσα χρόνια το ίδιο παραμύθι χωρίς να είναι μπλεγμένα και τα 9 μέλη της ολομέλειας της ΕΕΤΤ. Αν μη τί άλλο, θα έπρεπε να έχουν παραιτηθεί για λόγους ευθιξίας. Το ότι συνεχίζονται αυτές οι παράνομες ενέργειες για τόσα χρόνια ενώ τα μέλη αυτά παραμένουν στη θέση τους, είναι άξιο απορίας. Αν είχα έστω και στην παραμικρή υπόληψη την Ελληνική Δικαιοσύνη, θα έλεγα ότι θα πρέπει να επέμβει εισαγγελέας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Δεν μπορώ να διανοηθώ πώς είναι δυνατόν να συνεχίζεται για τόσα χρόνια το ίδιο παραμύθι χωρίς να είναι μπλεγμένα και τα 9 μέλη της ολομέλειας της ΕΕΤΤ. Αν μη τί άλλο, θα έπρεπε να έχουν παραιτηθεί για λόγους ευθιξίας. Το ότι συνεχίζονται αυτές οι παράνομες ενέργειες για τόσα χρόνια ενώ τα μέλη αυτά παραμένουν στη θέση τους, είναι άξιο απορίας. Αν είχα έστω και στην παραμικρή υπόληψη την Ελληνική Δικαιοσύνη, θα έλεγα ότι θα πρέπει να επέμβει εισαγγελέας.

Αυτοί πουλάνε και τη μάνα τους. Και παράλληλα δεν τους ακουμπάει και κανείς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, archimidis είπε

παθόν και εγώ.

Όταν κάνουμε καταγγελία στον ΕΕΤΤ δεν έρχετε κάποια απάντηση ότι την έχουν λάβει; Ξέρει κάποιος, έχω κάνει εδώ και μια εβδομάδα και περιμένω... 

Θα σου στειλουν καποια στιγμη στο μαιλ σου οτι εχει προωθηθει η καταγγελια στην εταιρια.Συνηθως απο την ημερα που εκανες την καταγγελια μετα απο 20 μερες θα εχεις ενημερωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παθών και γω σήμερα από το 54970 και 54850. Η κωλοεταιρεία λέγεται Fasion Vouchers. Μου είχαν στείλει μήνυμα πριν από λίγες μέρες για εγγραφή το οποίο σβήστηκε αμέσως. Σήμερα μου δώσανε συγχαρητήρια που εγγράφηκα και μου πήρανε 2.02 ευρώ από καρτοκινητό. Παίρνω Vodafone και φάγανε παναγίες γιατί αρχικά δεν μπορούσα να βρω τους ίδιους στο τηλέφωνο που έδωσαν για διαγραφή στο sms. Βρίσκω αργότερα τους ίδιους. Πέσανε επίσης παναγίες σε μία λουλού που απάντησε και έκανε τον ανήξερο. Στείλε μας emai είπε. Έστειλα. Είδομεν.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, Makis38 said:

Παθών και γω σήμερα από το 54970 και 54850. Η κωλοεταιρεία λέγεται Fasion Vouchers. Μου είχαν στείλει μήνυμα πριν από λίγες μέρες για εγγραφή το οποίο σβήστηκε αμέσως. Σήμερα μου δώσανε συγχαρητήρια που εγγράφηκα και μου πήρανε 2.02 ευρώ από καρτοκινητό. Παίρνω Vodafone και φάγανε παναγίες γιατί αρχικά δεν μπορούσα να βρω τους ίδιους στο τηλέφωνο που έδωσαν για διαγραφή στο sms. Βρίσκω αργότερα τους ίδιους. Πέσανε επίσης παναγίες σε μία λουλού που απάντησε και έκανε τον ανήξερο. Στείλε μας emai είπε. Έστειλα. Είδομεν.... 

https://apps.apple.com/gr/app/my-vodafone/id386764438?l=el
Menu>Settings>Διαχείρηση>5ψήφια SMS τρίτων εταιριών.

Το 54970 όμως δεν το έχει στη λίστα. Ρίξ' τους ένα καντήλι και γι' αυτό (αν είσαι σίγουρος ότι είναι αυτός ο αριθμός).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας.

Μου ήρθε πριν λίγο μήνυμα SMS:

"PIN:XXXX :2111881787

PAYDASH. ΧΡΕΩΣΗ: 2.08 ΕΥΡΩx12SMS Η 0.52ΕΥΡΩ ΩΣ 48SMS. ΜΕΓΙΣΤΗ:24,96ΕΥΡΩ/ΜΗΝΑ ΣΥΝ ΤΥΧΟΝ ΤΕΛΗ ΚΙΝΗΤΗΣ.ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ THE GREEK QUIZ"

Πήρα screenshot, και έσβησα το SMS. Τώρα έχω το κινητό σε airplane mode. Επίσης, έκανα ενεργή την επιλογή για block "Messages from strangers" που έχει το κινητό.  Είχα ελέγξει το υπόλοιπό μου, και δεν είχα κάποια χρέωση. Τι μου προτείνετε να κάνω; Έχω Vodafone CU.

Επεξ/σία από johnykim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, johnykim είπε

Καλησπέρα σας.

Μου ήρθε πριν λίγο μήνυμα SMS:

"PIN:XXXX :2111881787

PAYDASH. ΧΡΕΩΣΗ: 2.08 ΕΥΡΩx12SMS Η 0.52ΕΥΡΩ ΩΣ 48SMS. ΜΕΓΙΣΤΗ:24,96ΕΥΡΩ/ΜΗΝΑ ΣΥΝ ΤΥΧΟΝ ΤΕΛΗ ΚΙΝΗΤΗΣ.ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ THE GREEK QUIZ"

Πήρα screenshot, και έσβησα το SMS. Τώρα έχω το κινητό σε airplane mode. Επίσης, έκανα ενεργή την επιλογή για block "Messages from strangers" που έχει το κινητό.  Είχα ελέγξει το υπόλοιπό μου, και δεν είχα κάποια χρέωση. Τι μου προτείνετε να κάνω; Έχω Vodafone CU.

Καλημέρα. Μπλόκαρε τα χρεώσημα 5ψηφια μεσω εφαρμογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johnykim είπε

Επειδή το είχα ψάξει και δεν το είχα βρει, είναι εύκολο να μου κάνεις ένα screenshot; Ευχαριστώ.

Δεν έχω βονταφον, οπότε μάλλον δεν μπορώ. Στην τελική πας απο κατάστημα Vodaphone και το ζητάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, johnykim είπε

Καλησπέρα σας.

Μου ήρθε πριν λίγο μήνυμα SMS:

"PIN:XXXX :2111881787

PAYDASH. ΧΡΕΩΣΗ: 2.08 ΕΥΡΩx12SMS Η 0.52ΕΥΡΩ ΩΣ 48SMS. ΜΕΓΙΣΤΗ:24,96ΕΥΡΩ/ΜΗΝΑ ΣΥΝ ΤΥΧΟΝ ΤΕΛΗ ΚΙΝΗΤΗΣ.ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ THE GREEK QUIZ"

Πήρα screenshot, και έσβησα το SMS. Τώρα έχω το κινητό σε airplane mode. Επίσης, έκανα ενεργή την επιλογή για block "Messages from strangers" που έχει το κινητό.  Είχα ελέγξει το υπόλοιπό μου, και δεν είχα κάποια χρέωση. Τι μου προτείνετε να κάνω; Έχω Vodafone CU.

Αν εχει κάπου να στείλεις στοπ κάνε το.

Το ότι μπλοκάρεις τα sms και δεν τα βλέπεις δεν σημαίνει ότι δεν σε χρεώνουν,δεν χρεώνεσαι με την εμφανισή τους αλλά με την αποστολή τους που δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Εγώ θα τους έστελνα και ενα ξεχεστήριο email ότι θέλω να με διαγράψουν απο τις λίστες τους κλπ και οτι θα ενημερώσω τις αρμόδιες εποπτικές αρχές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...