Προς το περιεχόμενο

Aπάτη απο 54666 και 54422


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

Πιθανόν, δεν ξέρω από CU.
Οι CU users δεν μπορούν να έχουν account και να χρησιμοποιούν το MyVodafone app?

Μπορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 588
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και φαντάζομαι στην ΕΕΤΤ τους αρκεί αυτή η απάντηση για να μην το συνεχίσουν? Μέσω του αριθμού της αναφοράς, μπορώ να "απαντήσω" στην ΕΕΤΤ? 

Εδώ λέει ότι μόνος μου έβαλα τον αριθμό κάπου, και έβαλα ΚΑΙ το pin. 

ΥΓ: δεν με έχει πει άλλος "Νικόλα"

IMG_20190718_172918_361.jpg

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, overpower είπε

Και φαντάζομαι στην ΕΕΤΤ τους αρκεί αυτή η απάντηση για να μην το συνεχίσουν? Μέσω του αριθμού της αναφοράς, μπορώ να "απαντήσω" στην ΕΕΤΤ? 

Εδώ λέει ότι μόνος μου έβαλα τον αριθμό κάπου, και έβαλα ΚΑΙ το pin. 

ΥΓ: δεν με έχει πει άλλος "Νικόλα"

IMG_20190718_172918_361.jpg

Έχουν υποχρέωση αυτοί να επιδείξουν το θετικο. Φυσικά δεν υποχρεούσαι εσυ να αποδείξεις την αρνηση, πουθενά δεν γίνεται αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, overpower είπε

Και φαντάζομαι στην ΕΕΤΤ τους αρκεί αυτή η απάντηση για να μην το συνεχίσουν? Μέσω του αριθμού της αναφοράς, μπορώ να "απαντήσω" στην ΕΕΤΤ? 

Εδώ λέει ότι μόνος μου έβαλα τον αριθμό κάπου, και έβαλα ΚΑΙ το pin. 

ΥΓ: δεν με έχει πει άλλος "Νικόλα"

IMG_20190718_172918_361.jpg

 

Αναφορά σε κείμενο

Για αναλυτικό κατάλογο κλήσεων, σημειώνεται ότι μπορείτε να ζητήσετε από τον πάροχό σας να σας χορηγήσει λίστα εισερχομένων κλήσεων, ασκώντας το δικαίωμα πρόσβασης του άρ. 15 του Κανονισμού 2016/679 ΕΕ (ΓΚΠΔ). 

Αυτό βάσει www.dpa.gr - δε ξέρω αν μπορείς να ζητήσεις το αντίστοιχο των μηνυμάτων.

Edit: πρόκειται και γω να ζητήσω κάτι τέτοιο από τον πάροχό μου...

Επεξ/σία από natural_sgf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειχα παθει πριν 2 χρονια. Ημουν στη δουλεια, το κινητο σε airplane mode και μολις σχολασα μου ηρθαν 5-6 μαζεμενα μηνυματα εγγραφης στην υπηρεσια, ενα με τον κωδικο pin για ενεργοποιηση και ακομα ενα που ελεγε οτι εβαλα σωστα το pin και ενεργοποιηθηκε η υπηρεσια. Στη Vodafone δεν εβγαλα ακρη μου ελεγε οτι "καπου πατησα" (δηλαδη ημαρτον) και οτι το μονο που μπορει να κανει ειναι φραγη. Εκανα φραγη, ακυρωσα και την συνδρομη στην εταιρια(δεν θυμαμαι ονομα), τους εκανα καταγγελια(οχι πως εγινε και κατι) και ζητησα να μου πιστωσουν τα χρηματα. Ευτυχως το νουμερο ειναι CU και ειχα μεσα 12 ευρω και απλα εφτασε στο 0 και σταματησε αλλιως θα ετρωγε κι αλλα.

Αν θυμαμαι καλα κανενα 3μηνο μετα μου πιστωσαν ενα ποσο πισω. Δεν ηταν μεγαλη η ζημια γιαυτο δεν ασχοληθηκα παραπανω με τους απατεωνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, sheik είπε

Δεν ηταν μεγαλη η ζημια γιαυτο δεν ασχοληθηκα παραπανω με τους απατεωνες.

Ακριβώς εκεί στηρίζονται και εκείνοι και τα κάνουν. 

Αλλά όταν δεν έχουμε σωστή ΕΕΤΤ να τους κόψει κυριολεκτικά τον κώλο τους με κάνα εκατομμύριο πρόστιμο....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, natural_sgf είπε

Αυτό βάσει www.dpa.gr - δε ξέρω αν μπορείς να ζητήσεις το αντίστοιχο των μηνυμάτων.

Edit: πρόκειται και γω να ζητήσω κάτι τέτοιο από τον πάροχό μου...

Το θεμα ειναι οτι τα μηνυματα οντως υπαρχουν. Δεν εβαλα ομως πουθενα τον αριθμο μου σε σαιτ. Στα μηνυματα αναφερει οτι και το pin το βαζεις στο "webpage" οποτε δεν υπαρχει τροπος να επαληθευθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, overpower είπε

Το θεμα ειναι οτι τα μηνυματα οντως υπαρχουν. Δεν εβαλα ομως πουθενα τον αριθμο μου σε σαιτ. Στα μηνυματα αναφερει οτι και το pin το βαζεις στο "webpage" οποτε δεν υπαρχει τροπος να επαληθευθει

Αυτό λέω. Αυτοί φέρουν το βάρος την (θετικής) απόδειξης. Δεν υπάρχει ανάγκη για απόδειξη της άρνησης (κάπως αλλιώς λέγεται νομικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να τους επιβληθεί κάποια στιγμή κάποιο είδους ιστορικού (το να αποθηκεύεται όλο το ιστορικό, όπως στις κλήσεις πχ πιθανολογώ θα απαιτεί servers κτλ) μόνο σε αυτές τις υπηρεσίες και τις σελίδες τους ώστε να μπορέσουμε να αποδείξουμε το αντίθετο (ότι δεν μπήκα εγώ με αυτό το ip να βάλω τα στοιχεία μου ή whatever) 

IMG_20190718_224239_738.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, overpower είπε

Μακάρι να τους επιβληθεί κάποια στιγμή κάποιο είδους ιστορικού (το να αποθηκεύεται όλο το ιστορικό, όπως στις κλήσεις πχ πιθανολογώ θα απαιτεί servers κτλ) μόνο σε αυτές τις υπηρεσίες και τις σελίδες τους ώστε να μπορέσουμε να αποδείξουμε το αντίθετο (ότι δεν μπήκα εγώ με αυτό το ip να βάλω τα στοιχεία μου ή whatever) 

Αν δεν μπορούν να αποδείξουν οτι ησουν εσύ, στο δικαστηριο "τον πίνουν" αυτόματα. Οπότε είτε υπάρχει είτε όχι, δεν έχουν αποδείξεις.

Το "το έβαλε" δεν είναι αποδεκτό. Αν βρούνε το ip σου, μαζί με στοιχεία του παρόχου οτι εκείνη την ώρα αυτό το ip ανήκει σε σένα ναι. Αλλιως, τα λόγια τους, είναι αέρας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ίδια λογική δεν μπορούν να αποδείξουν ότι ίσως ήμουν εγώ σε κάποιο Internet Cafe (ίσως με διασταύρωση χρονολογιου από χάρτες) 

Δηλαδή, για να καταλάβω, τώρα θα αναλάβει η ΕΕΤΤ για δικαστήρια κτλ ή όλα αυτά τα αναφέρεις σε περίπτωση που τους κυνηγούσα εγώ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, overpower είπε

Με την ίδια λογική δεν μπορούν να αποδείξουν ότι ίσως ήμουν εγώ σε κάποιο Internet Cafe (ίσως με διασταύρωση χρονολογιου από χάρτες) 

Δηλαδή, για να καταλάβω, τώρα θα αναλάβει η ΕΕΤΤ για δικαστήρια κτλ ή όλα αυτά τα αναφέρεις σε περίπτωση που τους κυνηγούσα εγώ? 

Σε έναν ιδανικό κόσμο που η πραγματικότητα βασίζεται στην νομοθεσία.

Δικό τους πρόβλημα αν ήσουν σε ίντερνετ καφέ. Το βάρος της απόδειξης βαραίνει το θετικό.

Αλλιώς θα ερχόμουν εγώ και θα έλεγα οτι μου χρωστάς 1.000.000.000 που σου δανεισα προφορικά. Απόδειξε εσύ ότι δεν τα πήρες και τα έκρυψες κάπου. Καταλαβαίνεις που το πάω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι νομίζω. Απλά λες ότι όπως και να έχει, αυτοί έχουν πιο "καλές" αποδείξεις, δλδ ότι όντως τα έκανα. 

Δεν κατάλαβα και πολύ καλά τους όρους "θετικό" και "αρνητικό" (ή όπως είναι κανονικά η ορολογία τους) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, overpower είπε

Ναι νομίζω. Απλά λες ότι όπως και να έχει, αυτοί έχουν πιο "καλές" αποδείξεις, δλδ ότι όντως τα έκανα. 

Δεν κατάλαβα και πολύ καλά τους όρους "θετικό" και "αρνητικό" (ή όπως είναι κανονικά η ορολογία τους) 

Οι αποδείξεις αυτές δεν στέκουν, ακόμα και φρέσκος απόφοιτος να σε εκπροσωπήσει.

Υπάρχει κατηγορία οτι συνέβη το γεγονός Α. Ο κατήγορος πρέπει να αποδείξει ότι έγινε, και όχι ο κατηγορούμενος οτι δεν έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είναι η διαφορά μεταξύ Ναπολεόντειου (όλοι αθώοι μέχρι αποδειξεως του αντιθέτου) και Μαξιμιλιανού (ένοχοι μέχρι αποδειξεως του εναντίον) κωδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...