Προς το περιεχόμενο

Aπάτη απο 54666 και 54422


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, apodra74 είπε

Καρτοκινητό έχω, πήρα τα sms και κοίταξα το υπόλοιπο μου και είδα ότι τα 6 και κάτι ψιλά που είχα έγινα 0 και κάτι. Μέ πήραν σήμερα από την Vodafone για να γίνει φραγή των πενταψήφιων αριθμών, και οτι θα μου επιστρέψουν σε μερικές μέρες τα 6 ευρώ.

Πως επικοινωνήσες μαζί τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 588
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, apodra74 είπε

Σήμερα το βράδυ  μετά τις μια η ώρα ήρθαν και σε μένα 5 sms μαζεμένα από 54003 και 54578 Dimoco, για να εγγραφώ και την επιβαίωση με το pin..

χρέωση 6 ευρώ ανά εβδομάδα, χωρίς να κάνω τίποτα, πήρα την Vodafone και είπαν θα με πάρουν το πρωί τηλέφωνο. Κανονική κλοπή.

Και σε εμένα το ίδιο έγινε χθες. Μετά από συζήτηση με την εταιρεία κινητής, αν και πρώτα μου έλεγαν για ad-blocker, να προσέχω που πλοηγούμαι στο internet και χαζομάρες, σε κινητό που έχουν να ενεργοποιηθούν τα δεδομένα για μήνες, μου επέστρεψαν το ποσό.

Το χειρότερο απ' όλα είναι ότι αυτή η ιστορία κρατάει χρόνια. 

Μια αναζήτηση στο google και βρίσκονται 100δες αντίστοιχα περιστατικά, από την ίδια εταιρεία και αρκετές άλλες.

Επεξ/σία από Patrick147
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το που είδα την χρέωση χτες πήρα στην Vodafone τηλέφωνο και σήμερα με πήραν τηλέφωνο. Πήρα και στο σταθερό της Dimoco να δω πως γράφτηκα στην υπηρεσία τους αλλά είναι λένε ότι μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους Δευτέρα ως Παρασκευή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδιο πρόβλημα χθες με Vodafone CU... 4 μαζεμένα SMS από 54970 και 54850 για μια υπηρεσία FASHION MARKET για κάποια VEOO...

Συνολική χρέωση 6.28 ευρώ. Μίλησα με τη Vodafone μέσω chat, ζήτησα φραγή στα 5ψηφια και μου επέστρεψαν τα λεφτά.

"Κατέξαίρεση και μόνο για αυτή τη φορά μπορεί αν γίνει επιστροφή σε ένδειξη καλής συνεργασίας από εμάς." (έτσι ακριβώς μου απάντησε η εκπρόσωπος στη συνομιλία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, ioankav είπε

Ίδιο πρόβλημα χθες με Vodafone CU... 4 μαζεμένα SMS από 54970 και 54850 για μια υπηρεσία FASHION MARKET για κάποια VEOO...

Συνολική χρέωση 6.28 ευρώ. Μίλησα με τη Vodafone μέσω chat, ζήτησα φραγή στα 5ψηφια και μου επέστρεψαν τα λεφτά.

"Κατέξαίρεση και μόνο για αυτή τη φορά μπορεί αν γίνει επιστροφή σε ένδειξη καλής συνεργασίας από εμάς." (έτσι ακριβώς μου απάντησε η εκπρόσωπος στη συνομιλία)

Εγώ τους έστειλα στο chat ότι σας κάνω αναφορά / καταγγελία ότι έχω πέσει θύμα απάτης και βάσει κώδικα δεοντολογίας ΕΕΤΤ, θα πρέπει να την εξετάσετε και να επιστρέψετε τα χρήματα. Στην αρχή μου μιλούσαν για adblockers. Μόλις τους ανέφερα το γεγονός ότι η παρούσα συζήτηση δε πάει πουθενά και ότι χρειάζομαι τα πλήρη στοιχεία τους καθώς θα φύγει άμεσα καταγγελία στην ΕΕΤΤ (μεταξύ άλλων), το πρόβλημα λύθηκε και επεστράφησαν τα χρήματα. Δεν υπήρξε καμία αναφορά για εξαίρεση επειδή είναι καλός πελάτης. (Chat Vodafone CU καθώς μας έχουν κόψει και το email εκεί στη Vodafone).

Όσον αφορά την dimoco ή veoo (ξέρω γω πως σκατά λέγονται), έχει φύγει καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Περιμένω μερικές μέρες (15 ή 30, δε θυμάμαι ακριβώς) το GDPR request που έκανα προς την εταιρια να απαντήσουν προκειμένου να φύγει και καταγγελία στην Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων. 

Και φυσικά θα γίνει (άμεσα) και σχετική αναφορά στην Γενική Γραμματεία Προστασίας του Καταναλωτή για τις παράνομες πρακτικές αυτής της εταιρίας καθώς και για πραγματική υπεξαίρεση ποσού 6,24 ευρω από τον λογαριασμό μου.

Θέλετε να σταματήσετε να τα κάνουν αυτά; Ταράξετε τους στις αναφορές και στις καταγγελίες στις αρμόδιες αρχές. Οι εταιρίες αυτές στηριζονται στον ωχαδερφισμό μας. 1ας στους 100 θα προχωρήσει σε αναφορές στις αρμόδιες αρχές, ενώ αν γινόταν από τη πλειοψηφία...

1 ώρα πριν, apodra74 είπε

Με το που είδα την χρέωση χτες πήρα στην Vodafone τηλέφωνο και σήμερα με πήραν τηλέφωνο. Πήρα και στο σταθερό της Dimoco να δω πως γράφτηκα στην υπηρεσία τους αλλά είναι λένε ότι μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους Δευτέρα ως Παρασκευή

Τσάμπα το προσπαθείς. Λένε το τηλέφωνο αυτό είναι για να κάνεις απενεργοποίηση της υπηρεσίας. Αν θες εξηγήσεις θα σου δώσουν mail να στείλεις (το βρίσκεις και στο site τους). Επίσης, θα ισχυριστούν ότι γράφτηκες οικειοθελώς στις υπηρεσίες τους (γενικά και αόριστα).

1 ώρα πριν, Patrick147 είπε

Και σε εμένα το ίδιο έγινε χθες. Μετά από συζήτηση με την εταιρεία κινητής, αν και πρώτα μου έλεγαν για ad-blocker, να προσέχω που πλοηγούμαι στο internet και χαζομάρες, σε κινητό που έχουν να ενεργοποιηθούν τα δεδομένα για μήνες, μου επέστρεψαν το ποσό.

Το χειρότερο απ' όλα είναι ότι αυτή η ιστορία κρατάει χρόνια. 

Μια αναζήτηση στο google και βρίσκονται 100δες αντίστοιχα περιστατικά, από την ίδια εταιρεία και αρκετές άλλες.

Καταγγελία στην ΕΕΤΤ και Γενική Γραμματεία Προστασίας του Καταναλωτή. Θα σου πάρει συνολικά 20 λεπτά όλη η υπόθεση.

Επεξ/σία από natural_sgf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, overpower είπε

Την έφαγα και εγώ από mygroovyapps. Το θέμα είναι ότι ΚΑΙ εγώ είχα ενεργοποιημένη την φραγή. 

Ζώα 

Στην αφαιρούν μετα από λίγο καιρό μόνοι τους, οι απατεώνες. Και εγώ την είχα και παλιά, και πέρυσι καλοκαίρι την εφαγα πάλι.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Στην αφαιρούν μετα από λίγο καιρό μόνοι τους, οι απατεώνες. Και εγώ την είχα και παλιά, και πέρυσι καλοκαίρι την εφαγα πάλι.

Εριξα μια καταγγελια στο mygroovyapps και μια στην cosmote για τα 5ψηφια ετσι για να υπαρχει.

Εστειλα και μαιλ στην υπηρεσια για επιστροφη χρηματων. Επισης, απο cosmote μεσω τσατ με ενημερωσαν οτι ενεργοποιησαν την φραγη (παλι)

 

Απο εεττ δεν παιρνω καποιο μαιλ για επιβεβαιωση της καταγγελιας? ή ειναι μονο για επικοινωνια (για να στειλουν απαντηση)

Επεξ/σία από overpower
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι εντυπωσιακο οτι τοσα χρονια δεν εχει κινηθει αυτεπαγγελτως κανενας εισαγγελεας και καμια κρατικη οντοτητα εναντιον αυτων των "εταιρειων" με τα 5ψηφια χρεωσιμα sms. Γνωστος την επαθε με sim που βρισκοταν σε συναγερμο και τηλ. αριθμο που δεν τον ηξερε ΚΑΝΕΙΣ.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, overpower είπε

Εριξα μια καταγγελια στο mygroovyapps και μια στην cosmote για τα 5ψηφια ετσι για να υπαρχει.

Εστειλα και μαιλ στην υπηρεσια για επιστροφη χρηματων. Επισης, απο cosmote μεσω τσατ με ενημερωσαν οτι ενεργοποιησαν την φραγη (παλι)

Απο εεττ δεν παιρνω καποιο μαιλ για επιβεβαιωση της καταγγελιας? ή ειναι μονο για επικοινωνια (για να στειλουν απαντηση)

Θα πάρεις μέσω e-mail σε μια-δύο εργάσιμες ημέρες.

Αναφορά σε κείμενο

Σας ενημερώνουμε ότι λάβαμε την καταγγελία σας με Αρ. Πρωτ. XXXXX και ημερομηνία XX-XX-2019.
Η καταγγελία σας με αριθμό XXXXX έχει αποσταλεί στην/στις εταιρία/εταιρίες

VEOO SOLUTIONS LTD

Η προθεσμία για την απάντηση της καταγγελίας σας είναι XX-XX-2019.

Το παρόν μήνυμα είναι αυτοματοποιημένο. Παρακαλούμε μην απαντήσετε.

Τομέας Εξυπηρέτησης Καταναλωτών
Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Δώστε μια το λινκ με την φορμα να ειναι πρόχειρα :)

https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/complaints.html

Ευχαριστώ την cosmote που με ενημέρωσε 1 ώρα μετά την χρέωση, για την χρέωση 

Screenshot_Textra_20190622-205431.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Οι εταιρίες αυτές είναι 100% νόμιμες, πληρώνουν τους φόρους τους στο ελληνικό δημόσιο. Απλά έχουν συνεργάτες εκτός Ελλάδος και η πονηρή δουλειά γίνεται από εκεί μέσο ψαροσελίδων ή μηνυμάτων. Ακόμα και το adblocker μπορεί να χρειαστεί μέρες μέχρι να τους αποκλείσει, και έτσι έχει ήδη γίνει η δουλειά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Οι εταιρίες αυτές είναι 100% νόμιμες, πληρώνουν τους φόρους τους στο ελληνικό δημόσιο. Απλά έχουν συνεργάτες εκτός Ελλάδος και η πονηρή δουλειά γίνεται από εκεί μέσο ψαροσελίδων ή μηνυμάτων. Ακόμα και το adblocker μπορεί να χρειαστεί μέρες μέχρι να τους αποκλείσει, και έτσι έχει ήδη γίνει η δουλειά...

Δεν ισχύει αυτό που λες. Πως εξηγείς ότι η sim του άλλου που ήταν τοποθετημενη για τον συναγερμό λάμβανε τέτοια sms; Επισκέφθηκε ψαροσελίδες και σε εκείνη τη περίπτωση;

Σε μένα πως έγινε που πάντα στο κινητό τρέχω Blokada, δεν έχω facebook, δεν επισκεπτομαι σελίδες που δεν έχω επισκεφθεί προηγουμένως και γενικά έχω τεχνικές γνώσεις;

Πως εξηγείς τα πρόστιμα 150Κ ευρώ που πέφτουν σε αυτές τις εταιρείες για τις παράνομες πρακτικές τους; Οι συνεργάτες τους εκτός Ελλάδος τα κάνουν;

Απλά στη περίπτωση μου έμπλεξαν καθώς το νούμερο μου είναι πολλά χρόνια στο μητρωο του άρθρου 11. Επιπρόσθετα, έχω το πείσμα να το κυνηγήσω το θέμα με αναφορές και καταγγελίες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, natural_sgf είπε

Δεν ισχύει αυτό που λες. Πως εξηγείς ότι η sim του άλλου που ήταν τοποθετημενη για τον συναγερμό λάμβανε τέτοια sms; Επισκέφθηκε ψαροσελίδες και σε εκείνη τη περίπτωση;

Σε μένα πως έγινε που πάντα στο κινητό τρέχω Blokada, δεν έχω facebook, δεν επισκεπτομαι σελίδες που δεν έχω επισκεφθεί προηγουμένως και γενικά έχω τεχνικές γνώσεις;

Πως εξηγείς τα πρόστιμα 150Κ ευρώ που πέφτουν σε αυτές τις εταιρείες για τις παράνομες πρακτικές τους; Οι συνεργάτες τους εκτός Ελλάδος τα κάνουν;

Απλά στη περίπτωση μου έμπλεξαν καθώς το νούμερο μου είναι πολλά χρόνια στο μητρωο του άρθρου 11. Επιπρόσθετα, έχω το πείσμα να το κυνηγήσω το θέμα με αναφορές και καταγγελίες.

Έβαλε κάποιος άλλος τυχαία τον αριθμό σου σε φόρμα... τόσο απλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...