Προς το περιεχόμενο

Εμπορικό Ναυτικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια συγνωμη αλλα λετε οτι να ναι οι περισσοτεροι, θα γραψω αν βρω χρονο αναλυτικο οδηγο για να βοηθησω τα νεα παιδια.

(Αποφοιτος Α.Ε.Ν Ασπροπυργου 2004) 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΡΡε παιδια μη τα λετε αυτα προς τα εξω για αυτοκινητα των 150 χιλιαδων και επαυλεις και οτι δε θα χρειαστει στα 30 σου αν δουλεψεις στα καραβια απο τα 20 να μην ξαναδουλεψεις ποτε απο το χρημα που θα εχεις βαλει στην ακρη... και 15 χιλιαδες ευρω??? 120 χιλιαδες ευρω τον χρονο??? Ο αλλος στην αρχη λεει πως ο υποπλοιαρχος ειναι το τσιρακι του καπετανιου και κανει ολες του τις δουλειες. 

Μηπως του σφουγκαριζει την καμπινα? Δυστυχως ταξιδευω και ειμαι απο κινητο για να επεκταθω επι του θεματος, αλλα το επαγγελμα μας ειναι δυσκολο, τα χρηματα δεδομενης της στιγμης ειναι καλυτερα φυσικα απο την Ελληνικη στερια, αλλα το επιπεδο διαβιωσης ενος ναυτικου σε ποντοπορα αρκετα χειροτερο απο ενος στεριανου. Τα δε ωραρια πολλες φορες εξωντοτικα με 50-60-70 ωρες αυπνιας. Υπερβολικοι αριθμοι? Και ομως δεν ειναι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Iamthagod είπε

ΡΡε παιδια μη τα λετε αυτα προς τα εξω για αυτοκινητα των 150 χιλιαδων και επαυλεις και οτι δε θα χρειαστει στα 30 σου αν δουλεψεις στα καραβια απο τα 20 να μην ξαναδουλεψεις ποτε απο το χρημα που θα εχεις βαλει στην ακρη... και 15 χιλιαδες ευρω??? 120 χιλιαδες ευρω τον χρονο??? Ο αλλος στην αρχη λεει πως ο υποπλοιαρχος ειναι το τσιρακι του καπετανιου και κανει ολες του τις δουλειες. 

Μηπως του σφουγκαριζει την καμπινα? Δυστυχως ταξιδευω και ειμαι απο κινητο για να επεκταθω επι του θεματος, αλλα το επαγγελμα μας ειναι δυσκολο, τα χρηματα δεδομενης της στιγμης ειναι καλυτερα φυσικα απο την Ελληνικη στερια, αλλα το επιπεδο διαβιωσης ενος ναυτικου σε ποντοπορα αρκετα χειροτερο απο ενος στεριανου. Τα δε ωραρια πολλες φορες εξωντοτικα με 50-60-70 ωρες αυπνιας. Υπερβολικοι αριθμοι? Και ομως δεν ειναι

Aν έχεις 60-70€ το χρόνο και τους6 μήνες είσαι πάνω στο καράβι φαντάζομαι δεν έχεις έξοδα εκείνη την περίοδο οπότε  κάνεις μια αποταμίευση περί τα 50000€/έτος το λιγότερο οπότε στα 10 χρόνια έχεις μαζέψει 500k στην άκρη. Άρα στα 38-4- λογικά μπορείς να πάρεις και 150k € αυτοκίνητο και να έχεις ένα εξοχικό . 'Όλα αυτά βέβαια υποθετικά με τους μισθούς που ακούγετε ότι παίρνουν, δεν ξέρω αν στην πράξη είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Έλεος είπε

Έχω και εγώ μια σχετική απορία.

Μπορεί κάποιος με μηδενική εμπειρία, που δεν έχει καμία σχέση με σχολές εμποροπλοιάρχων κλπ (και που δεν ενδιαφέρεται να έχει κάποια σχέση), να δουλέψει σε καράβι, είτε εμπορικό είτε τουριστικο;

Ας πούμε ότι εν έτει 2018* μου τη βάρεσε και προτίθεμαι να κάνω οποιαδήποτε δουλειά πάνω στο καράβι σε μεγάλα ταξίδια που κρατάνε μήνες.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω; Αν ναι τι; (πέρα απο το να πάω άμεσα σε ψυχίατρο :P)

*Έχω διαβάσει ένα παλαιότερο παρόμοιο θέμα εδώ στο Insomnia κοντά 10ετία πίσω.

θα σου απαντησω λιγο γρηγορα σε αυτο που ρωτας παραπανω.

Αν σου την βαρεσε να δουλεψεις σε καραβι (χωρις να εχεις καποιο βυσμα) πας ομορφα και ωραια να βγαλεις Ναυτικο φυλαδιο ( στην αρχη κοκκινο) διοτι δεν εχεις βγαλει σωστικα. Τα σωστικα θα τα δωσεις αργοτερα ( Απροπυργο συνηθως) και αποκτας μπλε Ναυτικο φυλαδιο.

Η δουλεια που μπορεις να κανεις σε καραβι ειναι ειτε να δουλεψεις στο ξενοδοχειακο τμημα του καραβιου εαν πας σε  επιβατηγο οχηματαγωγο πλοιο , δηλαδη επικουρος η καμαρωτακι, ασχολησε απο καθαρισμα καμπινων, wc,  σαλονια γενικα των χωρων του πλοιου που φιλοξενουν επιβατες και αναλογα παντα την γραμμη που θα εισαι, αν για παραδειγμα πας σε γραμμη Ανδρο- Συρο- Τηνο -Μυκονο η Παροναξιες τον ηπιες.. Αν παλι πας προς τον Αγιο Διονυσο δηλαδη στα Κρητικα εκει ειναι καλυτερα εχεις περισσοτερο χρονο και να βγεις και στα λιμανια..

Η αλλη δουλεια που μπορεις να κανεις ειναι τζοβενο.. σε διαταζουν οι ναυτες τους οποιους διαταζουν υπολοστρομοι- λοστρομοι  , εκει κανεις οτιδηποτε εργασια υπαρχει στο καταστρωμα, απο πλυσιμο πλοιου, εσωτερικα - εξωτερικα, βαψιματα, ματσακονακι , φορτωση, αν εισαι σε οχηματογωγο, η καδενα και το καβαλετο θα παει συννεφο και γενικα σε εφαγε το καυσαεριο. Επισης εισαι παρων στο δεσιμο- λυσιμο πλοιου.

Τα λεφτα αναλογα την γραμμη που θα εισαι δεν ειναι πανω απο 1000 ευρω. 

Αυτα τα λιγα ανθες να πας εν ετη 2018 σε βαπορι..

Υ.Γ υπαρχουν και περιπτωσεις που αν εχεις ενα βυσματακι κανεις ολη την διαδικασια παραπανω για ναυτικο φυλλάδιο και χωνεσαι σε κρουαζιεροπλοιο.. εκει παμε σε αλλες καταστασεις.. 

14 λεπτά πριν, 1988panos2171 είπε

Aν έχεις 60-70€ το χρόνο και τους6 μήνες είσαι πάνω στο καράβι φαντάζομαι δεν έχεις έξοδα εκείνη την περίοδο οπότε  κάνεις μια αποταμίευση περί τα 50000€/έτος το λιγότερο οπότε στα 10 χρόνια έχεις μαζέψει 500k στην άκρη. Άρα στα 38-4- λογικά μπορείς να πάρεις και 150k € αυτοκίνητο και να έχεις ένα εξοχικό . 'Όλα αυτά βέβαια υποθετικά με τους μισθούς που ακούγετε ότι παίρνουν, δεν ξέρω αν στην πράξη είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα.

Για να ισχυει το παραπανω πρεπει να εισαι μπακουρι, να μην εχεις κανεναν πισω και γενικα " να μην χεζεις για να μην πεινασεις" ( συγνωμη για την εκφραση)

Υπαρχουν αρκετοι παραγοντες που επηρεαζουν ..ξερω συναδελφους που παιρνουν καθαρα 5000 χιλιαρικα τον μηνα και τα 4000 πανε Ελλαδα για την οικογενεια και την μορφωση των παιδιων. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Iamthagod είπε

ΡΡε παιδια μη τα λετε αυτα προς τα εξω για αυτοκινητα των 150 χιλιαδων και επαυλεις και οτι δε θα χρειαστει στα 30 σου αν δουλεψεις στα καραβια απο τα 20 να μην ξαναδουλεψεις ποτε απο το χρημα που θα εχεις βαλει στην ακρη... και 15 χιλιαδες ευρω??? 120 χιλιαδες ευρω τον χρονο??? Ο αλλος στην αρχη λεει πως ο υποπλοιαρχος ειναι το τσιρακι του καπετανιου και κανει ολες του τις δουλειες. 

Μηπως του σφουγκαριζει την καμπινα? Δυστυχως ταξιδευω και ειμαι απο κινητο για να επεκταθω επι του θεματος, αλλα το επαγγελμα μας ειναι δυσκολο, τα χρηματα δεδομενης της στιγμης ειναι καλυτερα φυσικα απο την Ελληνικη στερια, αλλα το επιπεδο διαβιωσης ενος ναυτικου σε ποντοπορα αρκετα χειροτερο απο ενος στεριανου. Τα δε ωραρια πολλες φορες εξωντοτικα με 50-60-70 ωρες αυπνιας. Υπερβολικοι αριθμοι? Και ομως δεν ειναι

στο κομματι που με αφορα,

εχω συγγενη μου, που ειναι 33 χρονων, Α μηχανικος πλεον, 13.000 μισθο (δυσκολο καραβι)

και εχει ηδη αγορασει αυτα που ηθελε, σπιτια, αυτοκινητα ολα κομπλε.

Μαζευει καποια λεφτα για να συνεχισει αλλα 10 χρονια με στοχο ειτε να σταματησει και να βγει στην εταιρεια αν τον δεχτουν,

η με οτι εχει μαζεψει να δει τι θα κανει.

Στα 43-45 του να εισαι σιγουρος οτι θα εχει αποθεματικο πανω απο 500.000 ευρω.

Τωρα τι φλας θα φαει δεν το γνωριζω, αλλα σιγουρα οι επιλογες σου ειναι αρκετες.

Μπορει να το κανει ο καθενας αυτο? δεν ξερω, ουτε το βλεπω σαν κατι ευκολο, αλλα δεν ειναι και αδυνατο.

Ο καθενας στρωνει την ζωη με βαση τους στοχους που βαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tornado είπε

στο κομματι που με αφορα,

εχω συγγενη μου, που ειναι 33 χρονων, Α μηχανικος πλεον, 13.000 μισθο (δυσκολο καραβι)

και εχει ηδη αγορασει αυτα που ηθελε, σπιτια, αυτοκινητα ολα κομπλε.

Μαζευει καποια λεφτα για να συνεχισει αλλα 10 χρονια με στοχο ειτε να σταματησει και να βγει στην εταιρεια αν τον δεχτουν,

η με οτι εχει μαζεψει να δει τι θα κανει.

Στα 43-45 του να εισαι σιγουρος οτι θα εχει αποθεματικο πανω απο 500.000 ευρω.

Τωρα τι φλας θα φαει δεν το γνωριζω, αλλα σιγουρα οι επιλογες σου ειναι αρκετες.

Μπορει να το κανει ο καθενας αυτο? δεν ξερω, ουτε το βλεπω σαν κατι ευκολο, αλλα δεν ειναι και αδυνατο.

Ο καθενας στρωνει την ζωη με βαση τους στοχους που βαζει.

Ολοι μου γινατε οικονομολογοι και ξερετε και τι θα εχει μαζεψει ο αλλος στην ταδε ηλικια, ποτε θα βγει στο γραφειο για δουλεια, ποσα βγαζει το μηνα και αλλες τετοιες... εξυπναδες. Αυτα σου κανει δυστυχως η ελληνικη καθημερινοτητα, να ονειροπολεις για λογαριασμο αλλου. 

Δεν ηθελα να γινω προσβλητικος, ομως με το ποστ σου χαιρομαι που εγινα. 10 χρονια κανω αυτη τη δουλεια και εχω ακουσει 1 εκατομμυριο @#$@@## σαν αυτες που διαβαζω στην παραθεση. Δεν προκειται να γραψω παραπανω για συζητησεις... καφενειου, για μισθους... 13 χιλιαδων ευρω και για ΔΥΣΚΟΛΑ ΒΑΠΟΡΙΑ ( Μου αρεσε αυτη η φραση ). 

Στο θεμα μας ο @cupra20vt τα εξηγει πανω κατω καλα. Οι επιλογες ειναι ειτε ΑΕΝ πλοιαρχων ή μηχανικων, ειτε διαφορετικα ναυτικο φυλλαδιο στο λιμεναρχειο, σωστικα και πυροσβεστικα στη σχολη της μηχανιωνας ή ασπροπυργου που εχουν διαρκεια γυρω στις 2 βδομαδες και υστερα αναζητηση εργασιας σε καποια ακτοπλοϊκή εταιρεια ή καποιο τουριστικο πλοιαριο. Ολα αυτα ελλαδα, η δουλεια για ελληνες κατωτερα πληρωματα στο εξωτερικο εχει πεθανει 2 δεκαετιες+ πριν. Αυτο απο εμενα, δε θα συμμετεχω αλλο στο θεμα επειδη το θεμα παει στα λεφτα ΠΑΝΤΑ, και οι ανακριβειες που ακουγονται συνεχως ειναι τεραστιες. Ειναι τοσο πολυπτυχής ο τομεας της ποντοπορας ναυτικης εργασιας και δυστυχως δεν ειναι διακοπες ουτε ταξιδακια σε εξωτικα μερη, ουτε παιδικη χαρα, αλλα συνεχομενα ξενυχτια, τρελο αγχος και τεραστιες ευθυνες πανω μας. Τελος, ο ναυτικος εχει ΚΑΙ οικογενεια, ναι καλα ακουσατε, δεν παταει pause real life και τα εξοδα και ο χρονος σταματανε και ξεκινανε παλι, δεν ταξιδευει 10 μηνες το χρονο, μεσος ορος ειναι γυρω στους 6-7 ανα ημερολογιακο ετος, δεν πληρωνεται οταν δεν εργαζεται, δεν περνει ταμειο ανεργιας και ναι, πληρωνει τεραστιους φορους για εργασια εκτος ελλαδος, ενω το μεγαλυτερο ποσοστο ναυτικων παγκοσμιως, δουλευουν ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑ. Αυτα, bye.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, idomeneas7 είπε

Οχι εγω, ένας φίλος. Εχει αρκετούς μήνες προϋπηρεσία και στα τελευταία ήταν αρχηγός.

σε ποιες ήταν και είναι? αρχηγός τι αρμοδιότητες έχεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Iamthagod είπε

Ολοι μου γινατε οικονομολογοι και ξερετε και τι θα εχει μαζεψει ο αλλος στην ταδε ηλικια, ποτε θα βγει στο γραφειο για δουλεια, ποσα βγαζει το μηνα και αλλες τετοιες... εξυπναδες. Αυτα σου κανει δυστυχως η ελληνικη καθημερινοτητα, να ονειροπολεις για λογαριασμο αλλου. 

Δεν ηθελα να γινω προσβλητικος, ομως με το ποστ σου χαιρομαι που εγινα. 10 χρονια κανω αυτη τη δουλεια και εχω ακουσει 1 εκατομμυριο @#$@@## σαν αυτες που διαβαζω στην παραθεση. Δεν προκειται να γραψω παραπανω για συζητησεις... καφενειου, για μισθους... 13 χιλιαδων ευρω και για ΔΥΣΚΟΛΑ ΒΑΠΟΡΙΑ ( Μου αρεσε αυτη η φραση ). 

 

 

Δεν ηθελες να γινεις αλλα εγινες, χωρις βεβαια αυτο να αποτελει προβλημα, απο εκει που εισαι εξαλλου περασαμε και εμεις,

οποτε τα ματια μου εχουν δει και εχω ζησει αρκετα και για να πουμε και ενα χαρωπο, οι προσβολες οι δικες σου ειναι πουπουλο σε σχεση με κατι φυντανια που κυκλοφορουν εξω στους ωκεανους.

 

Στα υπολοιπα,

δεν εχει νοημα να συνεχισουμε την συζητηση, οπως βλεπεις και εσυ δεν εχουμε κοινη βαση αρα η συζητηση θα γινει χαωδης.

Ενα τελευταιο μονο, αφησε μια χαραμαδα αμφισβητησης, στο οτι δεν ξερεις - ξερω ποιος ειναι πισω απο την οθονη, τι εμπειριες εχει, απο που προερχεται και απο ποια θεση μιλαει τωρα. Αν θες κιολας, δεν μιλαω για μενα, η δικη μου καριερα εχει τελειωσει και δεν περιμενω να πιασω κανενα δεκαχιλιαρο μισθο, υπαρχουν ομως νεοι ανθρωποι με αποριες και χρειαζεται να μιλαμε με υπευθυνοτητα σε οτι ερωτησεις εχουν. Για να στο κανω πιο λιανα, εγω απο την δικη μου θεση, μια τετοια σταση το επιβαλει αναγκαστικα.

Αν βεβαια αποφασισες οτι εχεις 100% δικαιο πεταξε τα ποστ μου στα σκουπιδια και ολοι θα ειμαστε ευτυχισμενοι. :)

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jimis98 είπε

σε ποιες ήταν και είναι? αρχηγός τι αρμοδιότητες έχεις? 

Δεν θυμαμαι ονοματα τωρα, από οσο ξερω για να γινεις αρχηγος πρεπει να πας απλός για κάποιους μηνες, να περάσεις μια εκπαίδευση και μετά είσαι υπεύθυνος για την ασφάλεια. Συντονίζεις τις βάρδιες, ποιός θα είναι που, ασκήσεις ετοιμότητας και αμα κάτσουν πειρατές, τι θα κάνετε για την αντιμετώπιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/7/2018 στις 9:45 ΠΜ, tornado είπε

Δεν κουραζεις καθολου, αρκετοι νεοι εχουν παρομοιες αποριες και καλο ειναι να τις λυσουν ΠΡΙΝ εμπλακουν σε μια ιστορια που θα το μετανιωσουν.

Τα καραβια ειναι σκληρη δουλεια και δεν κανει για ολους. Οσο να ναι, σκληραινεις σαν ανθρωπος, αναγκαζεσαι να εισαι υπευθυνος, ετοιμοπολεμος 24 ωρες το 24ωρο.

Αν θες ενα αραχτο 8ωρακι, πηγαινε αλλου να περνας καλα.

Εκεινο ομως που λεω σε οσους αντεχουν, ειναι τρεξε τωρα λιγο, κατσε ασχολησου να γινεις τεχνολογικα καταρτισμενος 

και στα 23 σου θα εχεις μια σιγουρη δουλεια με 5000 ευρω μισθο το μηνα Χ 8 μηνες = 40.000 ετησιως να φας τα μισα σε διαφορα εξοδα? σου εμειναν 20.000 αποταμιευση να τα κανεις οτι θες μεχρι και να παρεις ενα δυαρακι ετσι για να το εχεις. Στα 30++ σου θα εχεις φτασει πανω απο 10.000 ευρω το μηνα και αν εισαι εξυπνος με δεκα χρονια δουλειας, θα εχεις μαζεψει ενα αρκετα μεγαλο ποσο για να μην ξαναδουλεψεις το υπολοιπο της ζωης σου.

Ισως θα επρεπε να γραψω ενα πιο αναλυτικο οδηγο που να λυνονται τετοιες και αλλες αποριες, τον αλλο μηνα θα βρω χρονο. :-)

Σορυ που απανταω μετα απο 2 μερες.  Με βοηθησες αρκετα γιατι ξεκαθαρισες καποια πραγματα που δεν γνωριζα. Δεν χρειαζεται πιο αναλυτικος οδηγος ευχαριστω πολυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Koproskilos10 είπε

Σορυ που απανταω μετα απο 2 μερες.  Με βοηθησες αρκετα γιατι ξεκαθαρισες καποια πραγματα που δεν γνωριζα. Δεν χρειαζεται πιο αναλυτικος οδηγος ευχαριστω πολυ. 

αν καταλαβες τι σου κανει και τι οχι, ολα οκ.

Ο αναλυτικος οδηγος εχει να κανει για επομενους μελλοντικους ναυτιλους, ο οποιος θα επρεπε να αρχιζει για καποιον που ειναι μετα τα 16 του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Όλη μου η οικογένεια είναι ναυτικοί. Επάγγελμα σαν αυτό δεν βρίσκεις πουθενά. Τα χρήματα είναι υπερβολικά μιλάμε για 10 με 12 χιλιάδες το μήνα τη στιγμή που υπάλληλος εδώ δεν βγάζεις ούτε 800

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...