Προς το περιεχόμενο

Επιλογη σχολης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνεχίζετε και μιλάτε χωρίς να έχετε ιδέα.

Η αμοιβή ενός εργαζομένου κρίνεται αναλογικά με το πόσες ώρες δουλεύει την εβδομάδα, την ευθύνη που έχει και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει, πλην βεβαίως του κόπου που έχει καταβάλει και των εξόδων για να αποκτήσει το πτυχίο του.

Στην Ελλάδα λοιπόν, μετά τα 6 χρόνια βασικών σπουδων ο ειδικευόμενος είναι ένα σπάνιο είδος που καλείται να στηρίξει μόνος του το σύστημα Υγείας δουλεύοντας 80-90 ώρες/εβδομάδα, σε απάνθρωπες συνθήκες εργασίας και εξευτελιστικούς μισθούς.

Αν νομίζετε πως τα 2,5 ευρώ / ώρα είναι υπερβολή, παίζει να έχετε δίκιο. Σε ορισμένα νοσοκομεία είναι ακόμα λιγότερο

Επίσης για εξήγησε μου εσύ απο πάνω, το "είναι ακόμα σε ακαδημαικό στάδιο" που έγραψες.

Ο γείτονας λοιπόν, σε μια επιχείρηση δουλεύοντας μπαρ ή σερβιτόρος, άνετα μπορεί να βγάλει 1000 ευρώ / μήνα δουλεύοντας 60h/εβδομάδα, επιχειρήσεις στον τομέα του μάρκετινγκ προσφέρουν σε γνωστούς μου 1300 ευρώ για αυστηρά 40h/week (πτυχίο Αει μαρκετινγκ + μεταπτυχιακό), οπότε μια χαρά τα πάει συγκριτικά.

Για να κάνει κάποιος Ιατρική υπάρχουν ένα σωρό λόγοι, όχι όμως (πλέον) το οικονομικό.

Αν δε με πιστεύεις εσύ απο πάνω όμως, και μιλάς για πλεονεξία των ειδικοευομένων αναφέροντας εποχές κατασπατάλησης δημοσίου χρήματος, πήγαινε σε μια γενική εφημερία, βρες 2-3 γεροδεμένους άυπνους ειδικευόμενους και ξεκίνα να τους λες τα ίδια, κατα προτίμηση μαζί με τη φράση "εγώ σας πληρώνω". 

Είμαι σιγουρος πως τα επιχειρήματα που θα ακουσεις θα σε πείσουν. 

 

 

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχουν οι δικοί σου φαρμακείο τότε ξέχνα την φαρμακευτική, εκτος και αν ψάξεις να βρεις γυναίκα που έχουν οι δικοί της φαρμακείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/7/2018 στις 3:32 ΠΜ, xgol είπε

Συνεχίζετε και μιλάτε χωρίς να έχετε ιδέα.

Η αμοιβή ενός εργαζομένου κρίνεται αναλογικά με το πόσες ώρες δουλεύει την εβδομάδα, την ευθύνη που έχει και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει, πλην βεβαίως του κόπου που έχει καταβάλει και των εξόδων για να αποκτήσει το πτυχίο του.

Στην Ελλάδα λοιπόν, μετά τα 6 χρόνια βασικών σπουδων ο ειδικευόμενος είναι ένα σπάνιο είδος που καλείται να στηρίξει μόνος του το σύστημα Υγείας δουλεύοντας 80-90 ώρες/εβδομάδα, σε απάνθρωπες συνθήκες εργασίας και εξευτελιστικούς μισθούς.

Αν νομίζετε πως τα 2,5 ευρώ / ώρα είναι υπερβολή, παίζει να έχετε δίκιο. Σε ορισμένα νοσοκομεία είναι ακόμα λιγότερο

Επίσης για εξήγησε μου εσύ απο πάνω, το "είναι ακόμα σε ακαδημαικό στάδιο" που έγραψες.

Ο γείτονας λοιπόν, σε μια επιχείρηση δουλεύοντας μπαρ ή σερβιτόρος, άνετα μπορεί να βγάλει 1000 ευρώ / μήνα δουλεύοντας 60h/εβδομάδα, επιχειρήσεις στον τομέα του μάρκετινγκ προσφέρουν σε γνωστούς μου 1300 ευρώ για αυστηρά 40h/week (πτυχίο Αει μαρκετινγκ + μεταπτυχιακό), οπότε μια χαρά τα πάει συγκριτικά.

Για να κάνει κάποιος Ιατρική υπάρχουν ένα σωρό λόγοι, όχι όμως (πλέον) το οικονομικό.

Αν δε με πιστεύεις εσύ απο πάνω όμως, και μιλάς για πλεονεξία των ειδικοευομένων αναφέροντας εποχές κατασπατάλησης δημοσίου χρήματος, πήγαινε σε μια γενική εφημερία, βρες 2-3 γεροδεμένους άυπνους ειδικευόμενους και ξεκίνα να τους λες τα ίδια, κατα προτίμηση μαζί με τη φράση "εγώ σας πληρώνω". 

Είμαι σιγουρος πως τα επιχειρήματα που θα ακουσεις θα σε πείσουν. 

Ας τα πάρουμε από την αρχή. 

1) ο καθένας παίρνει τον μισθό που του προσφέρεται. Και ο σερβιτόρος αν είναι ο Χιου Τζάκμαν και φέρνει 500 πελάτισσες των 16 ευρώ την μέρα λογικό να έχει ανάλογη αμοιβή. Σε κανέναν δεν κάνουν χάρη οι επιχειρήσεις. Ο μόνος λόγος που πληρώνουν είναι γιατί τους συμφέρει, όσα και να πληρώνουν. Οι ικανότητες δεν μετριούνται με πτυχία. 

2) Είσαι σε ακαδημαϊκό στάδιο γιατί ακόμα δεν έχεις ειδικότητα. Εργάζεσαι για να την διδαχθείς. Όπως κάνουν και οι διδακτορικοί φοιτητές δηλαδή. Οι οποίοι παίρνουν 0 ευρώ από το ελληνικό πανεπιστήμιο. Κάνε την διαίρεση με τις 6-10 ώρες την ημέρα που δουλεύουν και πες μου το ωρομισθιο.

3) Κανείς λαθος επίσης για το πώς καθορίζεται ο μισθός. Ο μισθός καθορίζεται από το πλήθος των ανθρώπων που μπορούν και θέλουν να κάνουν μια δουλειά σε μια γεωγραφική περιοχή.  Ειμαι σίγουρος ότι ξέρεις  πόσοι εν δυνάμει ειδικευόμενοι θέλουν  να κάνουν  χειρουργική ή παθολογία στην Θεσσαλονίκη. Do the maths, τι μισθό θα έδινε μια ιδιωτική κλινική στην Θεσσαλονίκη. Ο αριθμός των πτυχιούχων ιατρικής που παράγει η Ελλάδα είναι υπερβολικός για τον πληθυσμό της. Αν δεν φρόντιζε το δημόσιο νοσοκομείο να τους ειδικευσει να είσαι σίγουρος ότι ο μισθός σήμερα θα ήταν είτε αυστηρά ο βασικός, είτε το πλήθος των μεταναστων για ειδίκευση στο εξωτερικό θα πολλαπλασιάζονταν με διψήφιο αριθμό. Βλέπε μισθούς ασκουμένων δικηγόρων.

Έχω μιλήσει με πάρα πολλούς φοιτητές ιατρικής και ειδικευόμενους. Πολύ πιθανόν περισσότερους απ ότι εσύ, σχετικά με το παραπάνω θέμα. Αυτή που περιγράφεις είναι η γενική τους εικονα. Αλλά αυτό οφείλεται κυρίως στις προσδοκίες που είχατε όταν μπήκατε στη σχολή και όχι γιατί ξέρετε τι σημαίνει να εργάζεται κάποιος εν έτει 2012+. 

Δεν συμφωνώ με τα παραπάνω που είπα ούτε μου αρέσουν. Αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, xgol είπε

Eκτός τόπου και χρόνου, δε περίμενα κάτι διαφορετικό. Καλό απόγευμα.

Εξαιρετικά επιχειρηματα. Να με δειρουν οι μπρατσωμενοι ειδικευόμενοι και εκτός τόπου και χρόνου. Και emote γελακι. 

Ελπιζω να σταματησεις την ειδικότητα και να ασχοληθείς ερευνητικά με την επιστήμη σου γιατί με τα social skills  σου είσαι επικίνδυνος για τους ασθενείς σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@hellooman

Μπορεις να δεις και το ΤΜΣΠΣ στην Συρο (Πλεον Πολυτεχνειο). Μην σε ξεγελαει η αρκετα χαμηλη βαση, δεν ειναι Αθηνα ή Θεσσαλονικη, για αυτο. Εχει μεσα και μαθηματικα, φυσικη, μηχανικη, υλικα, λιγα μαθηματα πληροφορικης, σχεδιο που σου αρεσει κ.α. και 3 κατευθυνσεις απο τις οποιες οι 2 δεν χρειαζονται προγραμματισμο.

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...