Προς το περιεχόμενο

Cosmote: Ενεργοποίηση πρώτης FTTH σύνδεσης για οπτική ίνα στο σπίτι με ταχύτητες 100 και 200Mbps


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Το πιλοτικό FTTH του ΟΤΕ ήταν στο κέντρο της Αθήνας, Σόλωνος, πριν από το FTTH της Wind στην Καλαμάτα.

Το συγκεκριμένο στο Π.Φάληρο δεν είναι πιλοτικό μιας και ανακοίνωσε τιμές, στα πιλοτικά έιναι συνήθως τσάμπα...

wer.jpg

Τελικα αρχισαν τις επεκτασεις απο τα καφαο; Κανουν παραλληλο δικτυο; Ποια ακριβως ειναι η στρατηγικη τους; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 189
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα ήταν πραγματικά ενδιαφέρον να κάνει εδώ το φόρουμ μια δημοσκόπηση σχετικά με τις ταχύτητες που έχουμε ώστε να δούμε τι πραγματικά γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Αυτό που είχε πει ο Χαρυ Κλυν ότι η Ελλάδα είναι η μόνη αφρικανική χώρα με λευκούς κατοίκους ισχύει στο ακέραιο ακόμη και σήμερα 30 χρόνια μετά.

Ουγκάντα είμαστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Istros said:

Έχεις μετοχές του ΟΤΕ και φοβάσαι μη πέσουν?

Όχι και δεν είμαι καν συνδρομητής του εδώ και 10+ χρόνια...

2 minutes ago, Razor333 said:

Τελικα αρχισαν τις επεκτασεις απο τα καφαο; Κανουν παραλληλο δικτυο; Ποια ακριβως ειναι η στρατηγικη τους; 

Δεν το έχω ψάξει να σου πω την αλήθεια, αλλά σίγουρα υπάρχουν άτομα στο forum που γνωρίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

επένδυση €2 δισ. του Ομίλου προκειμένου να φέρει συνδέσεις FTTH σε 1 εκατομμύριο νοικοκυριά και επιχειρήσεις έως το 2022

Γελοίοι, απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Το πιλοτικό FTTH του ΟΤΕ ήταν στο κέντρο της Αθήνας, Σόλωνος, πριν από το FTTH της Wind στην Καλαμάτα.

Το συγκεκριμένο στο Π.Φάληρο δεν είναι πιλοτικό μιας και ανακοίνωσε τιμές, στα πιλοτικά έιναι συνήθως τσάμπα...

wer.jpg

Χμμμ  δεν τον ειχα δει  τον τιμοκαταλογο .Πολυ λογικες τιμες για να στην φερουν σπιτι ,φανταζομουν αρκετα  μεγαλυτερα ποσα.

Ξερουμε  μηνιαιο κοστος ?

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω για εσας ,αλλα εγω ντρέπομαι πραγματικα (και το εννοω) για λογαριασμο τους,στο ετος 2018 να πληρώνω 24ρα γραμμή και να έχω 7-8...και μάλιστα 15 λεπτά μακριά με τα ποδιά απο το κεντρικό κτίριο του ΟΤΕ στο Ηρακλειο Κρήτης.το χειρότερο ειναι πως το ολόκληρο Ηράκλειο έχει 1 ενεργο καφαο σε ολη την πολη(η περιοχή Αλικαρνασσός ,σύνορο με το Ηράκλειο έχει πολλά περισσότερα,ισως γτ πιο παλια ηταν αλλος Δημος)  ,

kafao.JPG

  • Like 1
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Δεν το έχω ψάξει να σου πω την αλήθεια, αλλά σίγουρα υπάρχουν άτομα στο forum που γνωρίζουν.

Οκ, αυτο της φωτογραφιας, δεν φαινεται μεικτο καφαο, δεν φαινεται και ολοκληρο βεβαια, το πιο πιθανον για μενα ειναι να αντικαταστησουν σταδιακα τα dslam's με gpon olt's και να αρχισουν να δινουν απο το καφαο, οπτικες ινες μεχρι το καθε διαμερισμα. Ενα ζευγος σπαει νομιζω μεχρι 32-64 φορες, (αν ειναι αρκετα καφροι, μπορει και περισσοτερες φορες), αλλα αν υποθεσουμε οτι σε καθε καμπινα εχουν ριξει αρκετα ζευγη, χαλαρα μπορουν να καλυψουν μια γειτονια, το θεμα ειναι να αρχισουν να σκαβουν προς ολα τα διαμερισματα να τελειωνουμε με τον χαλκο μια και καλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, exor said:

Φιλε μου εννοω 54 με 56 και 59 εχω δει... 5.5 mb download ..το 5.1 με 5.4 ειναι παντα

Τα 5.5Μbyte/sec είναι 44Μbits/sec, όχι 54-56...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Ελλάδα επιχειρηματίας παντα κοιταει να δωσει λιγο και να παρει πολλα.

Αμμα Ελλαδα δεν ηταν στην ευρωπαικη ενωση, ιντερνετ θα ήταν μόνο δορυφορικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, Fotis13 said:

Χμμμ  δεν τον ειχα δει  τον τιμοκαταλογο .Πολυ λογικες τιμες για να στην φερουν σπιτι ,φανταζομουν αρκετα  μεγαλυτερα ποσα.

Ξερουμε  μηνιαιο κοστος ?

Κατά 99.99% ίδιο με το 100/200αρι "VDSL" από την στιγμή που είναι ακριβώς ίδια η ταχύτητα (100/10 και 200/20)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, exor said:

Οχι .. 10 μεγκαμπιτ =1 mb 

Ασφαλώς κι όχι, 1 byte = 8bit κι από εκεί και πέρα τα Kilo/Mega/Giga είναι 1024 κι όχι 1000 μιας και είμαστε binary...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...