Προς το περιεχόμενο

Ubuntu σε pentium 4.


Rust Cohle

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά. Θα ήθελα κάποιος που γνωρίζει να μου απαντήσει στο παρακάτω. Θέλω να βάλω ένα ελαφρύ λειτουργικό σε υπολογιστή της παρακάτω φωτογραφίας. Ο υπολογιστής δεν έχει σκληρό δίσκο και πρέπει άμεσα να τρέξω ενα λειτουργικό . Δοκίμασα να τρέξω από φλασακι τα ubuntu, lubuntu, xubuntu, linux lite αλλά τίποτα. Κάποιος που γνωρίζει ας δώσει μια απάντηση. Ευχαριστώ.

scv_15310503288941477548587.jpg

scv_15310504609261881401923.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι συγνώμη. Αφού λοιπόν περίμενα αρκετή ώρα να τρέξει το ubuntu χωρίς εγκατάσταση, μου έβγαζε στο bios κάτι κατεβατά για kernel τα οποία δυστυχώς δεν τα φωτογράφησα. Ούτε και κατέχω τις γνώσεις να εξηγήσω. Συγνώμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 256mb μνημη δυστυχως δεν πας πουθενα

αν θα τρεξει κανα puppy ή tiny linux σε 32bit version και παλι θα ειναι για terminal χρηση μονο ή να το κανεις να κατεβαζει torrents σε κανα usb δισκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το χρειάζομαι μονάχα για να είναι συνδεδεμένο στο ίντερνετ για browse και τίποτα άλλο. Οπότε τι προτείνετε; Προσπάθησα εν τω μεταξύ να κατεβάσω το puppy αλλά το link με πήγαινε από σελίδα σε σελίδα και μπερδεύτηκα. Έπειτα θεώρησα ότι μπορεί να μην είναι αξιόπιστο.

Επεξ/σία από Rust Cohle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Rust Cohle είπε

Το χρειάζομαι μονάχα για να είναι συνδεδεμένο στο ίντερνετ για browse και τίποτα άλλο. Οπότε τι προτείνετε; Προσπάθησα εν τω μεταξύ να κατεβάσω το puppy αλλά το link με πήγαινε από σελίδα σε σελίδα και μπερδεύτηκα. Έπειτα θεώρησα ότι μπορεί να μην είναι αξιόπιστο.

θα συμφωνησω με το slitaz ΑΛΛΑ

αυτό το browse είναι πολύ γενικό. Αν πχ το θες για πολύ βασικό browsing, σε ελαφριες σελίδες μια χαρά θα παιζει ΑΛΛΑ αν το θες για genik;o briwsring που περιλαμβάνει βαριές σελίδες και streaming (facebook, instagram, youtube, κλπ) στο λεω οτι ο browser θα σκάει και θα κλείνει επειδή δε φτάνει η μνήμη.

Δεν θυμάμαι αν παιζει απο στικάκι (εχει περάσει καιρος που ειχα ασχοληθει σοβαρά μαζί του) αλλά απο cd και δισκο (live μονο ) παιζει μια χαρα.

Πάντως θα σε συμβουλευα να δεις αν μπορεις να χώσεις μνήμη στο μηχανάκι και να πας τουλάχιστον 1GB. Αν πας στα 2 ακομα καλύτερα. Θα δεις τοτε οτι μια χαρά θα παιζουν και πολλές αλλες διανομες linux (antix, mxlinux, lubuntu, mint xfce, κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Rust Cohle είπε

Μπορεί να τρέξει από φλασάκι; Το λέω γιατί ο σκληρός του υπολογιστή είναι κατεστραμμένος, οπότε και είναι αδύνατον να εγκαταστήσω κάτι.

αποτι θυμαμαι ναι δοκιμασε το

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, isay είπε

Θα δεις τοτε οτι μια χαρά θα παιζουν και πολλές αλλες διανομες linux (antix, mxlinux, lubuntu, mint xfce, κλπ)

Δε θα δει τιποτα. Δεν παιζει τιποτα (απο αυτα που ανεφερες).

Το μονο Ubuntu που εχω καταφερει να τρεξω σε Dell ιδιας χρονολογιας αλλα με Celeron επεξεργαστη, ειναι το 10.8

Μιλαμε για πολλες εκδοσεις πισω. Ετρεχε μια χαρα. Ειναι παταρι μαζι με αλλα μουσειακα κομματια.

Δεν ειναι αυτα τα μηχανηματα να τα τρεχεις την σημερον ημερα. Χαλια εικονα, χαλια ηχος, χαλια παραγωγικοτητα. Μια αηδια και μιση. Και το δικο μου ειναι ιδιοτροπο. Δε γουσταρει οποιαδηποτε καρτα γραφικων. Θελει συγκεκριμενη μαρκα, συγκεκριμενο μοντελο. Μιλαμε για λιτρα εμετους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Le Perv είπε

Δε θα δει τιποτα. Δεν παιζει τιποτα (απο αυτα που ανεφερες).

Το μονο Ubuntu που εχω καταφερει να τρεξω σε Dell ιδιας χρονολογιας αλλα με Celeron επεξεργαστη, ειναι το 10.8

Μιλαμε για πολλες εκδοσεις πισω. Ετρεχε μια χαρα. Ειναι παταρι μαζι με αλλα μουσειακα κομματια.

Δεν ειναι αυτα τα μηχανηματα να τα τρεχεις την σημερον ημερα. Χαλια εικονα, χαλια ηχος, χαλια παραγωγικοτητα. Μια αηδια και μιση. Και το δικο μου ειναι ιδιοτροπο. Δε γουσταρει οποιαδηποτε καρτα γραφικων. Θελει συγκεκριμενη μαρκα, συγκεκριμενο μοντελο. Μιλαμε για λιτρα εμετους.

Σε ακριβως ιδιο μηχανημα με 2gb ram το lubuntuακι 18.04 τρεχει σαν νερακι. Ειδικα για office αρχεια και λιγο browsing. To εχω σε εναν υπολογιστη ενος φιλου σε μια αποθηκη εργοστασιου και ειναι πανευτυχης εχει βολευτει πολυ.

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο χρεπολάτρης της γειτονιάς σας προτείνει να βάλετε συνολική μνήμη τουλάχιστον 768 ΜΒ και πέραν των λουμπουντοειδών (lubuntu  - WattOs - peppermint κλπ συναφή) δοκιμάστε και Αntix -Bunsenlabs 

Slitaz σίγουρα θα παίξει αλλά είναι λίγο περίεργο στη διαχείριση πακέτων

Puppy κι αυτό τα ίδια με το slitaz  σίγουρα όμως θα παίξει

Puppy-οειδές  ευχάριστο είναι η διανομή LegacyOS  (δώσε του μια ευκαιρία).

Δουλείτσες γραφείου (για κανένα υπολογιστικό φυλλαράκι και καμιά επιστολή θα είναι ΟΚ ...) , Σερφάρισμα στο δίκτυο με μια καρτέλα ανοικτή άιντε δύο κάτι θα γίνεται, ίσως και κανένα βιντεάκι στα 240ρ , να μην περιμένεις να το λιώνεις στο Youtube . Και είπαμε μία μία τις καρτέλες ανοικτές  , μία μία τις εφαρμογές σε χρήση.

Για να τρέξει από φλασάκι με 256ΜΒ και usb 2.0 (που ίσως έχει στη καλύτερη) δοκίμασε Puppy, Legacy, Slitaz ίσως και Αntix όλα τα άλλα απαιτούν περισσότερη μνήμη.

Αν θες να το κάνεις λειτουργικό  περιστασιακά  , δίσκο IDE βρίσκεις στις αγγελίες του insomnia με 5 ευρώ και μνήμη με άλλα τόσα.

 

Επεξ/σία από nik0laus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...