Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, asilver είπε

Καλημέρα παιδιά, στις 9/8 έκανα μια παραγγελία από Κίνα αξίας 70ε, στο tracking σήμερα λέει ότι το δέμα παραδόθηκε....εγώ δεν παρέλαβα τίποτε, ούτε βρήκα κανένα σημείωμα -sms από Ελτα τι μπορεί να παίζει

Στιγμιότυπο οθόνης από 2024-09-12 12-46-07.png

Είτε σου έχουν δώσει λανθασμένο τρακινγκ είτε κάποιος αλλος παρέλαβε είτε απλά είναι σφάλμα συστηματος

Α) Κάνε 1 τηλ σε ΕΛΤΑ να κάνουν ανίχνευση από την αρχη/εκ νέου 

 Τηλεφωνικό κέντρο
Από σταθερό : 800-11-82000
Από κινητό : 212-0000-800

Β) Δοκιμασε κ στο https://parcelsapp.com/ μήπως βγάζει next tracking number κ δεν φαίνεται 

Επεξ/σία από aces
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, aces είπε

Είτε σου έχουν δώσει λανθασμένο τρακινγκ είτε κάποιος αλλος παρέλαβε είτε απλά είναι σφάλμα συστηματος

Α) Κάνε 1 τηλ σε ΕΛΤΑ να κάνουν ανίχνευση από την αρχη/εκ νέου 

 Τηλεφωνικό κέντρο
Από σταθερό : 800-11-82000
Από κινητό : 212-0000-800

Β) Δοκιμασε κ στο https://parcelsapp.com/ μήπως βγάζει next tracking number κ δεν φαίνεται 

ευχαριστώ

12 λεπτά πριν, asilver είπε

ευχαριστώ

Μάλλον την πάτησα κατά 90%, και είναι face αγορά (απάτη δλδ) η πρώτη μετά από πολλές , γιατί το tracking number δεν τρέχει πουθενά αλλού παρά μόνο στο 17, στον ελτα με είπανε ότι δεν είναι δικό τους, emails που τους έστειλα δεν έχουν παραλήπτη, είχα την προνοητικότητα  από τις 10/8 (την επομένη της παραγγελίας) να κάνω  Αμφισβητήσεις Συναλλαγών Καρτών στην τράπεζα, τους έχω στείλει όλες τις λεπτομέρειες και αναμένω, είναι αλήθεια, χωρίς πολύ αισιοδοξία  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, asilver είπε

ευχαριστώ

Μάλλον την πάτησα κατά 90%, και είναι face αγορά (απάτη δλδ) η πρώτη μετά από πολλές , γιατί το tracking number δεν τρέχει πουθενά αλλού παρά μόνο στο 17, στον ελτα με είπανε ότι δεν είναι δικό τους, emails που τους έστειλα δεν έχουν παραλήπτη, είχα την προνοητικότητα  από τις 10/8 (την επομένη της παραγγελίας) να κάνω  Αμφισβητήσεις Συναλλαγών Καρτών στην τράπεζα, τους έχω στείλει όλες τις λεπτομέρειες και αναμένω, είναι αλήθεια, χωρίς πολύ αισιοδοξία  

Αυτό θα σου έλεγα και εγώ πιο πιθανόν έπεσες θύμα απάτης. Λογικά θα πάρεις τα χρήματα σου πίσω από την τράπεζα αλλά σε 1 με 2 μήνες.

Για safe αγορές από Κίνα χωρίς τελωνειο (μεχρι τα 186€) και ασφάλεια αγορών το Aliexpress ειναι μονόδρομος κατά 99% θα υπήρχε αυτό που ήθελες να πάρεις. Αν δεν εχεις ξανά ψωνίσει αυτός ο οδηγός θα σε βοηθήσει https://www.insomnia.gr/forums/topic/657816-αγορες-απο-aliexpress-τελωνειο/?do=findComment&comment=60122907 Αν εχεις καποια απορία μπορεις να ρωτήσεις στο αντίστοιχο θέμα.

Επισης και το Banggood ειναι full safe χωρίς τελωνειο και για δέματα πάνω από τα 186€.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγοράσει κάτι (300€) από gshopper (αποθήκη Χονγκ Κονγκ) και το tracking number  ενώ κάθε μέρα σχεδόν από τη μέρα που ξεκίνησε από Κίνα είχε ενημερώσεις, έχει κολλήσει εδώ και 3 μέρες στο "Clarence processing complete-Import" στο Μιλάνο (ενδιάμεση στάση μάλλον). Έχει κανείς εμπειρία από το συγκεκριμένο μαγαζί και τις αποστολές; του; 

Υ.Γ. Από ότι ξέρω στέλνει χωρίς επιπλέον χρεώσεις τελωνείου, με τριγωνική αποστολή, κάτι σαν το BANGGOOD δηλαδή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Nnoutas είπε

Έχω αγοράσει κάτι (300€) από gshopper (αποθήκη Χονγκ Κονγκ) και το tracking number  ενώ κάθε μέρα σχεδόν από τη μέρα που ξεκίνησε από Κίνα είχε ενημερώσεις, έχει κολλήσει εδώ και 3 μέρες στο "Clarence processing complete-Import" στο Μιλάνο (ενδιάμεση στάση μάλλον). Έχει κανείς εμπειρία από το συγκεκριμένο μαγαζί και τις αποστολές; του; 

Υ.Γ. Από ότι ξέρω στέλνει χωρίς επιπλέον χρεώσεις τελωνείου, με τριγωνική αποστολή, κάτι σαν το BANGGOOD δηλαδή. 

Το πιθανοτερο Ιταλια να ειναι οντως ο ενδιαμεσος σταθμος κ  γινεται εκει εκτελωνισμος οποτε δειχνει να ειναι τριγωνικη αποστολη με ολα τα γνωστα πλεονεκτηματα οπως κανει και το Banggood στα περισσοτερα. Δες μηπως αλλαζει και το tracking στην Ιταλία στο https://parcelsapp.com/ κ ερχεται Ελλαδα με νεο αριθμο αποστολης/track κ απλα δεν κολλησε απλα συνεχιζει με αλλο track η αποστολη προς τον προορισμο της.

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, aces είπε

Το πιθανοτερο Ιταλια να ειναι οντως ο ενδιαμεσος σταθμος κ  γινεται εκει εκτελωνισμος οποτε δειχνει να ειναι τριγωνικη αποστολη με ολα τα γνωστα πλεονεκτηματα. Δες μηπως αλλαζει και το tracking στην Ιταλία στο https://parcelsapp.com/ κ ερχεται Ελλαδα με νεο αριθμο αποστολης/track κ απλα δεν κολλησε απλα συνεχιζει με αλλο track η αποστολη προς τον προορισμο της.

Στο Parcelapp το παρακολουθώ. Έχει κολλήσει ακόμη εκεί που αναφέρω. 

Να και η πορεία του. Από 10/09 είναι στην Ιταλία 

Screenshot_2024-09-13-17-12-29-133_com.brightstripe.parcels-edit.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...