Προς το περιεχόμενο

Προτιμηση διανομης


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια φιλη μου δικηγορος εχει ενα lenovo g50 με apu επεξεργαστη στα 1.5 και 2gb ram. Και με 8.1 και με 10 ΣΕΡΝΕΤΑΙ! Ουτε ιους ουτε σαβουροπρογραμματα εχει. Τι γινεται τωρα, αυτη το εχει μονο για office για εγγραφα πελατων. Σκεφτηκα να περασω linux και libreoffice. Τι προτεινετε? Να περασω καμια lubuntu λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ίδιο laptop σε φίλη έχω βάλει linux mint xfce και είναι απόλυτα ευχαριστημένη.

απλά πρέπει να δείς λίγο το θέμα συμβατότητας με office. κατα τα άλλα δεν το συζητώ.

Μην πας σε lxde, γνώμη μου προτίμησε xubuntu/mint xfce.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, ManFromEarth είπε

αν βαλεις στην δικηγορο libreoffice θα σε ταραξει στις μηνυσεις. Stick with Windows.

 

2 ώρες πριν, tuxpower είπε

Σε ίδιο laptop σε φίλη έχω βάλει linux mint xfce και είναι απόλυτα ευχαριστημένη.

απλά πρέπει να δείς λίγο το θέμα συμβατότητας με office. κατα τα άλλα δεν το συζητώ.

Μην πας σε lxde, γνώμη μου προτίμησε xubuntu/mint xfce.

απο προσωπικη εμπειρια, οτι εγγραφο ανοιγω με το libre το οποιο ειναι απο ms office το ανοιγει τελεια και οταν ειναι να το στειλω καπου το αποθηκευω σε μορφη doc. η docx και ποτε δεν ακουσα παραπονα απο καποιον. αλλα απτην αλλη ναι θελει ψαξιμο γιατι εχει να κανει με δικηγορικο γραφειο και με σοβαρα αρχεια πελατων. πρεπει να σιγουρευτω.

 

tuxpower ποιο mint της περασες? 18.3?

 

επισης υπαρχει αλλο ενα κακο το οποιο το εχω δει σε ολες τις διανομες. η συγκεκριμενη περναει και φωτογραφιες απο το κινητο της στο laptop. η υποστηριξη στο linux ειναι λιγο για κλωτσιες. πχ. αναγνωριζει το κινητο, αλλα πολλες φορες δεν μπορεις να δεις τις εικονες πχ. βγαζει σφαλμα και για να την δεις πρεπει να τις αντιγραψεις πρωτα στο λαπτοπ.

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω χρησιμοποιώντας αυτόν τον οδηγό στα δικά μου Libre πέρασα κάποιες γραμματοσειρές και όλα φαίνονται καλύτερα. Δεν έχω επεξεργαστεί όμως κείμενα με αρκετό απαιτητικό περιεχόμενο, όπως για παράδειγμα να έχουν κάποιο ευρετήριο εικόνων ( που φτιάχνει αυτόματα το ms office ). Θεωρητικά δεν πρέπει να έχεις μιας και τα libre κάνουν αρκετές προσπάθειες για να είναι συμβατά με το πρότυπο docx

Ας πούμε όμως ότι έχεις . Υπάρχει και το ms office online. Το κάνεις σελιδοδείκτη ή αν δεν βαριέσαι κάνε το script ή πολλά script ( το κάθε πρόγραμμα ξεχωριστά. ). Αρνητικό σε όλο αυτό είναι η απαίτηση του onedrive ή του dropbox. Μπαίνει όμως εύκολα και σε linux ( τουλάχιστον debiab και rpm based ). Εκεί ίσως χρειαστεί να της δείξεις λίγο πως περνάει στο dropbox αρχεία και πως κάνει άνοιγμα αντί για διπλό κλικ, πες της και για το ότι όμως μπορεί να δει τα αρχεία εύκολα και από το tablet και ίσως να την γλυκάνεις λίγο :P

Η παραπάνω λύσεις σίγουρα δουλεύουν στις περισσότερες διανομές linux. Lite υπάρχουν πολλές και το πια θα βάλεις είναι λίγο σχετικό και με το laptop αλλά και τον χρήστη. Προσπάθησε για παράδειγμα να είναι όσο πιο ίδια με windows. Μην ξεχνάς ότι έχεις να κάνεις με ένα χρήστη ο οποίος εκεί έμαθε και πρέπει να κάνει μια ομαλή μετάβαση. Οπότε για παράδειγμα φρόντισε να μπορεί να έχει εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας.
Για αρχή πάντως κατέβασε 5 - 10 lite εκδόσεις, απέκλεισε κάποιες που δεν σου αρέσουν και σε ένα live usb δείξε διάφορες εκδόσεις να σου πεί και εκείνη την άποψη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manolis940 είπε

Νομίζω χρησιμοποιώντας αυτόν τον οδηγό στα δικά μου Libre πέρασα κάποιες γραμματοσειρές και όλα φαίνονται καλύτερα. Δεν έχω επεξεργαστεί όμως κείμενα με αρκετό απαιτητικό περιεχόμενο, όπως για παράδειγμα να έχουν κάποιο ευρετήριο εικόνων ( που φτιάχνει αυτόματα το ms office ). Θεωρητικά δεν πρέπει να έχεις μιας και τα libre κάνουν αρκετές προσπάθειες για να είναι συμβατά με το πρότυπο docx

Ας πούμε όμως ότι έχεις . Υπάρχει και το ms office online. Το κάνεις σελιδοδείκτη ή αν δεν βαριέσαι κάνε το script ή πολλά script ( το κάθε πρόγραμμα ξεχωριστά. ). Αρνητικό σε όλο αυτό είναι η απαίτηση του onedrive ή του dropbox. Μπαίνει όμως εύκολα και σε linux ( τουλάχιστον debiab και rpm based ). Εκεί ίσως χρειαστεί να της δείξεις λίγο πως περνάει στο dropbox αρχεία και πως κάνει άνοιγμα αντί για διπλό κλικ, πες της και για το ότι όμως μπορεί να δει τα αρχεία εύκολα και από το tablet και ίσως να την γλυκάνεις λίγο :P

Η παραπάνω λύσεις σίγουρα δουλεύουν στις περισσότερες διανομές linux. Lite υπάρχουν πολλές και το πια θα βάλεις είναι λίγο σχετικό και με το laptop αλλά και τον χρήστη. Προσπάθησε για παράδειγμα να είναι όσο πιο ίδια με windows. Μην ξεχνάς ότι έχεις να κάνεις με ένα χρήστη ο οποίος εκεί έμαθε και πρέπει να κάνει μια ομαλή μετάβαση. Οπότε για παράδειγμα φρόντισε να μπορεί να έχει εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας.
Για αρχή πάντως κατέβασε 5 - 10 lite εκδόσεις, απέκλεισε κάποιες που δεν σου αρέσουν και σε ένα live usb δείξε διάφορες εκδόσεις να σου πεί και εκείνη την άποψη της.

Σε ευχαριστω παρα πολυ και εσενα για την βοηθεια. Το online ms office το ξεχναμε επιτοπου. Δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι με το google drive. Παντως δεν ειχε αντιρρηση για linux, ουτε τα αρχεια των πελατων ειναι περιεργα για να μην παιζουνε με το libre. Εγω κολλαω με το κινητο. Που η υποστηριξη ειναι αθλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το προβλημα αυτο με τα κινητα το εχω παρατηρησει σε πολλες διανομες και με.το δικο.μου κινητο. Και σε xubuntu/lubuntu 14.04 16.04 18.04 και σε mint και σε σκετο debian. Ενα galaxy j5 εχει..αλλα εχουμε το ιδιο προβλημα. Ποιο ειναι το προβλημα τωρα.

Αναγνωριζει το κινητο, οπως και την sd. Δεν.μου εμφανιζει thumbnails απο τις εικονες και τα videos και εκτος αυτου αν πας να τα ανοιξεις πεταγεται σφαλμα. Πρεπει δηλαδη να κανω copy το αρχειο στον υπολογιστη για να παιξει. Με λιγα λογια κατευθειαν απο το κινητο υπαρχει το προβλημα. Δε μπορω δηλαδη να καταλαβω ποια εικονα ειναι ποια.

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ενδεχομενο για wps office το σκεφτεσαι? Απλα να ξερεις οτι μπαινει σε ubuntu μεχρι 16.04 λογω της libpng12 που εχει σαν εξαρτηση (κλασσικο closed source app με devs που δεν ακολουθουν τις εξελιξεις).
Το mtp support στο λινουξ ειναι πονεμενη ιστορια. Βρες καλυτερα εναν αλλο τροπο να στελνεις τα αρχεια σου στο pc χωρις καλωδιο να ησυχασεις.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, jim_p είπε

Το ενδεχομενο για wps office το σκεφτεσαι? Απλα να ξερεις οτι μπαινει σε ubuntu μεχρι 16.04 λογω της libpng12 που εχει σαν εξαρτηση (κλασσικο closed source app με devs που δεν ακολουθουν τις εξελιξεις).
Το mtp support στο λινουξ ειναι πονεμενη ιστορια. Βρες καλυτερα εναν αλλο τροπο να στελνεις τα αρχεια σου στο pc χωρις καλωδιο να ησυχασεις.

Jim το ξερω και το wps καλο ειναι. Ελα ντε, με ποιον τροπο να τα περναει στο πισι απτο κινητο? Εδω σε θελω :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gakos1112 είπε

πρεπει να γινει μεταφορα των αρχειων απ το κινητο στον υπολογιστη με WLAN,

Δοκιμασε το Airdroid

http://www.ubuntubuzz.com/2012/02/airdroid-access-your-android-phone-from.html

Ααααααυτο θα ελεγα τωρα!!!! Τι λεει? Το εχει δοκιμασει καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Alex-V είπε

Jim το ξερω και το wps καλο ειναι. Ελα ντε, με ποιον τροπο να τα περναει στο πισι απτο κινητο? Εδω σε θελω 😛

Με το Google Drive γίνεται κατευθείαν. Απλά πρέπει να έχει λογαριασμό google και την εφαρμογή του Google Drive στο κινητό της. Για να κατεβάσει τα αρχεία απο το pc μπαίνει απο εδώ: https://drive.google.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thomasG4 είπε

Με το Google Drive γίνεται κατευθείαν. Απλά πρέπει να έχει λογαριασμό google και την εφαρμογή του Google Drive στο κινητό της. Για να κατεβάσει τα αρχεία απο το pc μπαίνει απο εδώ: https://drive.google.com

Τομ δε βολευει πιστευω γιατι μιλαμε μεσα εχει αρχεια πολλων γιγα..γυρω στα 150

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...