Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, slaughter είπε

Είσαι ευχαριστημένος με την αγορά σου? Πιο μοντέλο hub έχεις? το "μικρό" ή το "μεγάλο". Θέλω κάτι με εύκολη όπλιση/απενεργοποίηση για να μπορούν να το κάνουν κ μη εξοικειωμένα άτομα. Όταν είναι οπλισμένος και μπαίνεις μέσα (στον χρόνο που έχεις να τον κάνεις disable) κάνει κάποιο θόρυβο για να καταλάβεις οτι είναι οπλισμένος ή πρέπει να δεις π.χ. το tag reader?

Εχω το μεγαλο το hybrid γιατι ηθελα να δουλψω τις παλιες επαφες με καλωδιο που ειχα. 
Καλυτερα να παρεις και το πληκτρολογιο που εχει και το reader. Οταν μπαινεις κανει θορυβο και το ξεκλειδωνεις με το tag ή και με κωδικο οτι θες. Για καποιον που δεν ξερει θα ειναι λιγο μπερδεμα σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας , εχω κατασταλαξει σε συναγερμο ajax και θελω να σας κανω 2 ερωτησεις .

Στην φωτογραφια που θα σας βαλω φαινεται ο τυπος κουφωματων που διαθετει το σπιτι (συρομενα) , η λογικη μου λεει πως με εναν αισθητηρα δεν μπορεις να καλυψεις και τις 2 μεριες των παραθυρων . Σκεφτομαι κατι λαθος? 

 

Επισης στην θεσσαλονικη υπαρχει καποιος εγκαταστάτης και μαλιστα σε νορμαλ πλαισια τιμων? Εχω βρει καποιον αλλα πουλαει πολυ περισσοτερο απο τιμες σκρουτζ πχ ανα τεμαχιο 

koufomata-alouminiou-syromena-europa-8000-styletech.jpg

Επεξ/σία από cazanova
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/10/2023 στις 2:02 ΠΜ, cazanova είπε

συρομενα

Η ασύρματη επαφή δίνει την δυνατότητα να συνδεθεί και ασύρματο αισθητήριο… αν είναι μάγκας ο εγκαταστάτης και  με μια μόνο επαφή παγιδεύει το παράθυρο και για τα δυο ανοίγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα τις συμβουλές σας στα παρακάτω.

Και στις 2 περιπτώσεις ΑΠΟΥΣΙΑ τηλεφωνικής γραμμής. 

1.  Στο 2ο σπίτι μου εξοχικό τυπικά εξοπλισμένο, εχω ιντερνετ με 4g sim κάρτα - Ιδιο νούμερο με αυτήν του κινητού μου - Δεν έχω τηλεφωνική γραμμή. Τι ΦΤΗΝΟ συναγερμό θα πρέπει να βάλω πχ με 2 ραντάρ και 5 επαφές θυρών, για  να μπορώ να λάβω απο αυτόν κλήση ή sms (εκτός της ειδοποίησης wifi γιατι το βράδυ πάντα κλείνω δεδομενα και wifi του κινητού μου για να μην έχω άσχετες ειδοποιήσεις που με ξυπνάνε) ? 

2. Στο 1ο σπίτι μου είχα ενσύρματο αλλά υπέπεσε σε αχρηστία λογω ψευδών συναγερμών και αδυναμίας αφόπλισης του απο μακρυά. Με ενδιαφέρει οπωσδήποτε αυτή η ευκολία και θέλω να εκμεταλευτώ και πάλι αυτά τα παρελκόμενα της εικόνας (3 Ραντάρ Bosch blue line pet, 3 ραντάρ εξωτερικά Optex BN80N κουρτίνας, μπαταρία και τροφοδοτικό ισως) καθώς και ups 650va για την τροφοδοσία του ιντερνετ που είναι και αυτό επίσης με  4g sim κάρτα - Ιδιο νούμερο και αυτό με αυτήν του κινητού μου. Είδα οτι κάποιοι wifi συναγερμοί δέχονται 3-4 ενσύρματες ζώνες (Μήπως να έβαζα πχ τα 3 εξωτερικά ραντάρ σε μια ζώνη και τα 3 εσωτερικά σε άλλη μια).  

Παρακαλώ πείτε μου τι μπορώ να κάνω. image.jpeg.d4d4992de9708ce4eb2855a484dd0a34.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2023 στις 5:37 ΜΜ, gorge18 είπε

Εχω το μεγαλο το hybrid γιατι ηθελα να δουλψω τις παλιες επαφες με καλωδιο που ειχα. 
Καλυτερα να παρεις και το πληκτρολογιο που εχει και το reader. Οταν μπαινεις κανει θορυβο και το ξεκλειδωνεις με το tag ή και με κωδικο οτι θες. Για καποιον που δεν ξερει θα ειναι λιγο μπερδεμα σιγουρα.

 

Εχω ajax περιμετρικα ρανταρ και μαγνητικες επαφες στα παντζουρια. Καποιες φορες χτυπαει ο συναγερμος συγκεκριμενη ωρα, εξι παρα τεταρτο το πρωι, Πεμπτη προς Παρασκευη. Ακουγεται αστειο, αλλα ειναι ενοχλητικο και δεν μπορω να φανταστω την αιτια. Μου δειχνει οτι ειναι συγκεκριμενη μπαλκονοπορτα. Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Iliana1204 είπε

 

Εχω ajax περιμετρικα ρανταρ και μαγνητικες επαφες στα παντζουρια. Καποιες φορες χτυπαει ο συναγερμος συγκεκριμενη ωρα, εξι παρα τεταρτο το πρωι, Πεμπτη προς Παρασκευη. Ακουγεται αστειο, αλλα ειναι ενοχλητικο και δεν μπορω να φανταστω την αιτια. Μου δειχνει οτι ειναι συγκεκριμενη μπαλκονοπορτα. Εχετε καμια ιδεα τι μπορει να ειναι;

Μου θυμισες ενα πρόβλημα που ειχε παλια ένας πελάτης με εξ.δεσμες (beams) καθώς του "χτύπαγε" η ζωνη συγκεκριμένη μερα και ωρα. Αφου ειχαν παει πολλοί μαστοροι και ακρη δεν έβγαζαν και ο πελάτης άλλαξε ακόμα και τα beams μηπως ηταν ελαττωματικά και παλι το ιδιο πρόβλημα ειχε, τελικα το πρόβλημα ηταν απο μια γειτονική μεταλλική τέντα η οποια κατέβαινε και ανέβαινε συγκεκριμένες ωρες και ήμερες. Αυτη λοιπον έκανε κάποια ανάκλαση με αποτέλεσμα να κοβει την δέσμη των beams και να προκαλεί ψευδείς συναγερμούς.

Τωρα στο δικο σου θεμα, θεωρώ οτι προκαλείτε απο παρεμβολή (εφόσον ειναι ασύρματα), δηλαδη κατι εκείνη την ωρα ανοίγει, μπορει να ειναι ενα μηχάνημα, ενα μοτέρ, ένας κινητήρας, ενα κομπρεσέρ απο A/C κάτι.. Οι αρμόνικες συχνότητες που παρουσιάζονται απο αυτά τα μηχανήματα μπορει να προκαλέσουν ψευδείς συναγερμούς. Πχ μπορει να περνάει εκείνη την ώρα το λεωφορείο απο κάτω (σενάριο κανω,δεν ξερω πως ειναι η διαμόρφωση στον χωρο σου) και το σκουπιδιάρικο και να συμβαίνει. Οπως και να εχει πρεπει να δεις εκείνη την ωρα τι συμβαίνει εξω και προκαλεί το ψευδή συναγερμό ώστε να δεις την λύση.

Εγώ παλιά στον δικο μου (ενσύρματο bosch) ειχα πρόβλημα με την περίμετρο το βράδυ. Ορισμένες φορες 3 με 4 το πρωί χτύπαγε η επαφή της μπαλκονόπορτας. Το πήγα σταδιακά, πρώτα άλλαξα την επαφή, πάλι τα ίδια εκανε, μεχρι και την καλωδίωση ακύρωσα και έκλεισα την ζωνη στον πινάκα και παλι τα ιδια.. Τελικά το πρόβλημα έφτιαξε με εργοστασιακό reset στον πινάκα και προγραμματισμό πάλι απο την αρχη.
Εχε και αυτο κατα νου, καμιά φορά κολλάνε, και θέλουν reset.
Οπως και να εχει πρεπει να ενημερώσεις τον εγ/τη σου, και ενας έμπειρος εγ/της θα σου βρει λύση.

Στις 27/10/2023 στις 2:01 ΜΜ, tvkal είπε

Τι ΦΤΗΝΟ συναγερμό θα πρέπει να βάλω πχ με 2 ραντάρ και 5 επαφές θυρών, για  να μπορώ να λάβω απο αυτόν κλήση ή sms

Φτηνος και καλος δεν υπάρχει. Βαλε εναν Paradox σειρά Spectra SP4000 8ζωνο (4 με διπλασιασμό + 1 ζωνη πληκτρολογίου = 9 ζώνες max) και βαλε έναν τηλ/τη GSM ωστε να σε παιρνει τηλ/νο μεσω καρτας sim.

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, Petros Electron said:

.... Βαλε εναν Paradox σειρά Spectra SP4000 8ζωνο (4 με διπλασιασμό + 1 ζωνη πληκτρολογίου = 9 ζώνες max) και βαλε έναν τηλ/τη GSM ωστε να σε παιρνει τηλ/νο μεσω καρτας sim.

 Οπλιση αφόπλιση με wifi θα γίνεται ?  Αυτό με ενδιαφέρει πάρα πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, tvkal είπε

 Οπλιση αφόπλιση με wifi θα γίνεται ?  Αυτό με ενδιαφέρει πάρα πολύ. 

Στους Paradox για αυτά τα θέματα μπαίνει το module IP150+ (ενσύρματο) Όπλιση, αφόπλιση, έλεγχος συστήματος, αναφορές ζωνών, push notifications.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2023 στις 2:01 ΜΜ, tvkal είπε

Παρακαλώ πείτε μου τι μπορώ να κάνω. 

φτηνο και καλο δεν 

Βαλε ενα CADDX NXG-8 ( 260€ )  2 ραντάρ  OPTEX FLX-S-ST (2*20)   5 επαφές θυρών DC-1561W ( 3*5) πλκτρολογιο NXG-1832 Με proximity αναγνώστη +3 tags ( 150)  σειρηνα  ML-900 (1*45) και ενα ML-1108 GSM να σε παιρνει τηλεφωνο ( 110) ια παραπανω ζωνες βαζεις ενα NXG-208N Module επέκτασης 8 ζωνών για ΝΧ-8 (55) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

52 minutes ago, Petros Electron said:

Στους Paradox για αυτά τα θέματα μπαίνει το module IP150+ (ενσύρματο) Όπλιση, αφόπλιση, έλεγχος συστήματος, αναφορές ζωνών, push notifications.

Paradox σειρά Spectra SP4000 8ζώνες 55ευρώ

πληκτρολόγιο                                   60ευρώ  ? 

gsm  τηλεφωνητής                        150ευρώ ?

module IP150+                                  165ευρώ

400+ ευρώ συν εγκατάσταση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tvkal είπε

 

Paradox σειρά Spectra SP4000 8ζώνες 55ευρώ

πληκτρολόγιο                                   60ευρώ  ? 

gsm  τηλεφωνητής                        150ευρώ ?

module IP150+                                  165ευρώ

400+ ευρώ συν εγκατάσταση. 

 

55 ευρω εχει μόνο η πλακέτα, υπολόγισε κουτί, ερμαριο αλλά μπορείς να βάλεις το ερμαριο και τον Μ/Τ που εχεις απο το παλαιό σου σύστημα. + Μπαταρίες καινούριες.
Πληκτρολόγιο συνιστάτε απο το KV-10 H ή V και πάνω.
Gsm universal τηλ/της κατι σαν και αυτον
Module IP ως εχει, αλλα γιατι θελεις τοσο πολυ την απομακρυσμένη όπλιση/αφόπλιση ?

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, Petros Electron said:

....γιατι θελεις τοσο πολυ την απομακρυσμένη όπλιση/αφόπλιση ?

γιατί κινουμαι μακρυα απο το σπίτι και κάθε φορά που μου δινει ψευδοσυναγερμούς (λόγω κήπων περιμετρικά, ηλιου που κινείται, κάποιο κατοικίδιο κλπ) πρέπει να κάνω 20 χλμ για να τον κλείσω.  Εχω και κάμερες και βλέπω αν χρειαστεί. Αλλά να πάω τόσο ψηλα σε κόστος δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tvkal είπε

γιατί κινουμαι μακρυα απο το σπίτι και κάθε φορά που μου δινει ψευδοσυναγερμούς (λόγω κήπων περιμετρικά, ηλιου που κινείται, κάποιο κατοικίδιο κλπ) πρέπει να κάνω 20 χλμ για να τον κλείσω.  Εχω και κάμερες και βλέπω αν χρειαστεί. Αλλά να πάω τόσο ψηλα σε κόστος δεν γίνεται.

Με το IP150+ βλέπεις σε πραγματικό χρόνο ποια ζωνη(ες) έδωσαν συναγερμό.

Θα μπορούσες βεβαία να βάλεις εναλλακτικά τον τηλεφωνητή VDMP3 ο οποίος εχει αναφορά συναγερμού ζωνών και οπλιση-αφοπλιση μεσω τηλ/νου. Με ενα gsm gateway τον μετατρέπεις να σε καλεί μεσω GSM κινητής τηλεφωνίας αν δεν εχεις σταθερή τηλεφωνική γραμμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...