Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, paylidis είπε

Περιεργο ο δικος μου caddx δεν οπλιζει εαν υπαρχει ανοιχτη ζώνη (πραγμα που με βολευει για να ξερω μηπως εχω αφησει κατι ανοιχτο)... Αν θελω να οπλισω με ανοιχτη ζωνη πρεπει να κανω χειροκινητα bypass

Θεμα προγραμματισμού ειναι. Εμενα ο Bosch με προειδοποιεί οτι εχω ανοικτή ζωνη(ες) και έπειτα αν πατήσω παλι το "On" τοτε αυτόματα τις κανει παρακαμψη και οπλίζει.
Εννοείται οτι αν κλείσει κάποια απο αυτες τις ζωνες, ενω ειναι οπλισμένο το σύστημα ,τοτε μπαινουν και αυτες σε κατασταση όπλισης/εποπτείας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Εννοείται οτι αν κλείσει κάποια απο αυτες τις ζωνες, ενω ειναι οπλισμένο το σύστημα ,τοτε μπαινουν και αυτες σε κατασταση όπλισης/εποπτείας.

το ιδιο και ο δικος μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω για συναγερμό με μόνο εξωτερικές παγίδες (8-10) τι θα μου προτείνατε; Είχα βρει τους Ajax (πριν βρω το θέμα εδώ μέσα) που ΟΚ το κόστος είναι λίγο γεια σου, αλλά δε βρίσκω και κανέναν που το αναλαμβάνει στη Θεσσαλονίκη (δεν το έψαξα και τρελά ακόμα βέβαια).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Θα ήθελα να ρωτήσω για συναγερμό με μόνο εξωτερικές παγίδες (8-10)

Ασυρματο θελεις ή ενσύρματο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Petros Electron said:

Ασυρματο θελεις ή ενσύρματο ?

Ξέρω ότι το ενσύρματο θα ήταν καλύτερο, αλλά δε ξέρω τι χαμό θα δημιουργήσω.. Είμαι ανοιχτός σε προτάσεις και για τα δύο.

Ajax έβλεπα για το ασύρματο κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μπορούσες να βάλεις ενσύρματο βάζοντας ορισμένες ζώνες ενσύρματες με καλώδιο κολλημένο στο σοβατεπί και ορισμένες αλλες πχ που ειναι μακριά απο τον πινάκα ασύρματες. 

Ετσι ειχα κανει σε εναν φιλο. Του έβαλα Paradox Spectra εγκαθιστώντας μονο 2 καλώδια απο τον πινακα, το ενα για το πληκτρολόγιο και το ραντάρ στο σαλονι + την επαφη της κεντρικης πορτας και το άλλο για την εξ.σειρήνα και τις επαφές στην μπαλκονόπορτα ρόλο στο σαλονι.

Τις υπόλοιπες ζωνες (που ηταν ποιο μακρια) για να μην βάζουμε εξτρα καλωδια βαλαμε ασυρματα περιφερειακά, και για να γλυτώσει λεφτα δεν πήραμε τον δεκτή της Paradox και τις ασ/τες παγιδες αλλα βάλαμε αυτες τις εταιρίας Helmes. με τον universal δεκτη.

Εδω και 5 χρονια λειτουργεί αψογα ενω εχει αλλάξει μονο μια φορα μπαταρίες (9V) στις ασύρματες μαγνητικές επαφές και στο ασ/το ρανταρ, και φυσικα τις μπαταρίες εφεδρείας του κεντρου και εξ.σειρήνας

Οι επιλογές ειναι πολλες. Μπορείς πχ να βαλεις τον Paradox Magellan που ειναι ιδη ασύρματος και εχει και ενσύρματες ζώνες, μπορεις να βαλεις spectra με ασύρματο δέκτη (RTX-3), η να φτιάξεις εναν ενσύρματο υβριδικό όπως εκανα εγώ στον φιλο μου.

Οπως και να εχει πρεπει να φωνάξεις εγ/τες να παρεις πρόσφορες και να δεις τι βαζουν και τι πρωτεινουν. Τα καλώδια δεν ειναι πρόβλημα αρκει να περαστούν ομορφα στα σοβατεπιά και να στοκαριστούν έπειτα.

Τα παντα εχουν να κανουν με τα ποσα χρήματα εχεις σκοπο να διαθέσεις, τι επίπεδο ασφάλειας θελεις και ποσα τ.μ και ανοίγματα εχει το σπιτι σου.
Φυσικά η Paradox δεν ειναι μονοπώλιο σε αυτα, εχει και άλλες εταιρίες όπως η Sigma και η Satel. Και η bosch εχει αξιόλογα κέντρα οπως και η Siemens αλλά εκει πας ψηλα, και δεν υπάρχει και λογος κατα την γνωμη μου.

Εγω δουλευα σε εταιρια που εβαζε Paradox, bosch, Siemens, Sigma οποτε σε αυτα εχω αποψη. Δεν ειχαμε προβληματα παντως με αυτα τα κεντρα.

Δες και μερικές φωτο Απο πινάκα ενσύρματο Paradox με δέκτη RTX-3 και GSM και ασύρματο Paradox Magellan με LCD icon πληκτρολόγιο.

 

DSC_0626.resized.resized.jpg

DSC_0629.resized.resized.jpg

DSC_0200.resized.resized.jpg

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Απο οτι βλεπω ανηκει στην κατηγορία Burglar Alarms. Φαινομενικά δεν υπάρχει ζώνη 0, Μήπως το αναφέρει σαν οπλιση/αφόπλιση συστήματος. Το κανει απο μονος του ο πινακας, ή οταν οπλιζεις/αφοπλιζεις?. Αν οχι, το κανει συγκεκριμενη ωρα της ημερας?
"135 BURG Zone Burglar Alarms DAY/NIGHT"
Οποτε μιλα με τον εγ/τη σου ωστε να ακυρώσει τις αναφορές όπλισης/αφόπλισης, αν προέρχεται απο εκει, η να ακυρώσει την αποστολη με ID 135.

Μπορει να κοπει μεσα απο τα FF;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, nikos121 είπε

Μπορει να κοπει μεσα απο τα FF;

Διευκρίνισε μου λιγο τι εννοείς FF?  Ολες οι αναφορές ειναι προγραμματιζόμενες. Μεσω μενου εγ/τη θα πρεπει αν γινει.Μιλα με τον εγ/τη σου.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Διευκρίνισε μου λιγο τι εννοείς FF?  Ολες οι αναφορές ειναι προγραμματιζόμενες. Μεσω μενου εγ/τη θα πρεπει αν γινει.Μιλα με τον εγ/τη σου.

Στα reports codes στο babyware. Δεν εχω εγκαταστατη

Επεξ/σία από nikos121
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Τα καλώδια δεν ειναι πρόβλημα αρκει να περαστούν ομορφα στα σοβατεπιά και να στοκαριστούν έπειτα.

Επειδη η εξ/κη καλωδιωση τρομάζει πολλούς φιλους που σκέπτονται να βαλουν ενα ενσύρματο σύστημα συναγερμού, και συνήθως οι γυναίκες ειναι αυτες που θα κάνουν την "επανάσταση" :P Παραθέτω 2 φωτος για να δειτε πως μπορουν τα καλωδια να "χαθούν" στο ματι αν μπουν στα σοβατεπιά όμορφα και έπειτα στοκαριστούν και βαφτούν.

Στην 1η φωτο ειναι 2 καλώδια 4x0.22mm και στην 2η ενα καλωδιο 4x0,22mm. Το ανέβασμα φαίνεται απο τα δεξια αλλα και παλι δεν ειναι τοσο ασχημο.
Τα οφελη ενως ενσύρματου συναγερμού ειναι πολλά.
Γλιτώνουμε απο τις μπαταρίες στα ασύρματα περιφερειακά και την οποια ακτινοβολία έχουν, κερδίζουμε ασφάλεια και αξιοπιστία και επίσης γλιτώνουμε και χρήματα στα υλικά.
Το θεμα ειναι να πέσουμε σε καλλιτέχνη μάστορα και οχι σε αρπα-κολατζη.

IMG_20231014_102902.jpg

IMG_20231014_102947.jpg

4 λεπτά πριν, nikos121 είπε

Στα reports codes στο babyware. Δεν εχω εγκαταστατη

Οχι δεν γινεται απο εκει. Μεσω μενου εγ/τη πρεπει να γινει.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/10/2023 στις 10:40 ΠΜ, Petros Electron είπε

Επειδη η εξ/κη καλωδιωση τρομάζει πολλούς φιλους που σκέπτονται να βαλουν ενα ενσύρματο σύστημα συναγερμού, και συνήθως οι γυναίκες ειναι αυτες που θα κάνουν την "επανάσταση" :P Παραθέτω 2 φωτος για να δειτε πως μπορουν τα καλωδια να "χαθούν" στο ματι αν μπουν στα σοβατεπιά όμορφα και έπειτα στοκαριστούν και βαφτούν.

Στην 1η φωτο ειναι 2 καλώδια 4x0.22mm και στην 2η ενα καλωδιο 4x0,22mm. Το ανέβασμα φαίνεται απο τα δεξια αλλα και παλι δεν ειναι τοσο ασχημο.
Τα οφελη ενως ενσύρματου συναγερμού ειναι πολλά.
Γλιτώνουμε απο τις μπαταρίες στα ασύρματα περιφερειακά και την οποια ακτινοβολία έχουν, κερδίζουμε ασφάλεια και αξιοπιστία και επίσης γλιτώνουμε και χρήματα στα υλικά.
Το θεμα ειναι να πέσουμε σε καλλιτέχνη μάστορα και οχι σε αρπα-κολατζη.

Θα συμφωνήσω μαζί σου, αλλά αυτή η δουλειά που θα σου κάνει, θα πρέπει να την πληρωθεί ανάλογα κιόλας, αυτό μην το ξεχνάμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, ss42ss είπε

Θα συμφωνήσω μαζί σου, αλλά αυτή η δουλειά που θα σου κάνει, θα πρέπει να την πληρωθεί ανάλογα κιόλας, αυτό μην το ξεχνάμε!

Εγω στο κατάστημα που δούλευα το είχαμε στάνταρ να στοκάρουμε την καλωδίωση αφου τελειώσει η εγ/ση.
Βάζαμε ενα κέντρο την ημέρα στις οικίες, 2 άτομα, και οι 2 ήμασταν "μαστοριά" ο καθενας με τα εργαλεια του, και  πιάναμε ενα κομμάτι της καλωδίωσης ο καθένας μας και συναντιόμασταν στον πινάκα. 
Αφου τελειώναμε μας έπαιρνε κανένα 30λεπτο να στοκάρουμε (ανάλογα τα τ.μ του σπιτιού). Στις μικρές εγ/σεις βγάζαμε και 2 σπίτια την ήμερα. Πλέον δεν κάνω αυτη την δουλειά γιατι μου επιβάρυνε τα γόνατα και την σταμάτησα.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δοκιμάσει κανείς τον HikVision AX Pro? είναι ασύρματος σαν τον Ajax αλλά στο πιο οικονομικό του. Μας τον είχε προτείνει εγκαταστάτης για την εταιρία. Σύμφωνα με αυτόν είναι καλύτερος απο τον Ajax.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, slaughter είπε

Έχει δοκιμάσει κανείς τον HikVision AX Pro? είναι ασύρματος σαν τον Ajax αλλά στο πιο οικονομικό του. Μας τον είχε προτείνει εγκαταστάτης για την εταιρία. Σύμφωνα με αυτόν είναι καλύτερος απο τον Ajax.

Εχω τον ΑΧ PRO (φθηνο δεν το λες) Αλλα δεν εχω τον Ajax για να σου πω διαφορες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, gorge18 said:

Εχω τον ΑΧ PRO (φθηνο δεν το λες) Αλλα δεν εχω τον Ajax για να σου πω διαφορες. 

Είσαι ευχαριστημένος με την αγορά σου? Πιο μοντέλο hub έχεις? το "μικρό" ή το "μεγάλο". Θέλω κάτι με εύκολη όπλιση/απενεργοποίηση για να μπορούν να το κάνουν κ μη εξοικειωμένα άτομα. Όταν είναι οπλισμένος και μπαίνεις μέσα (στον χρόνο που έχεις να τον κάνεις disable) κάνει κάποιο θόρυβο για να καταλάβεις οτι είναι οπλισμένος ή πρέπει να δεις π.χ. το tag reader?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...