Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, vactirio είπε

Αν το HUB είναι συνδεδεμένο καλωδιακά στον router του σπιτιού και το internet για τον οποιοδήποτε λόγο διακοπεί, τότε θα γίνει αυτόματα μετάβαση σε 4G?

Ναι θα γίνει αυτόματα η αλλαγή καθώς δουλεύει παράλληλα αλλά και σαν backup, τώρα αν θα είναι 2G ή 4G εξαρτάται από τον πάροχο Cosmote/Vodafone/Nova

35 λεπτά πριν, vactirio είπε

Τέλος από ότι έχω καταλάβει είναι εύκολο για κάποιον που πιάνουν τα χέρια του στα ηλεκτρονικά να τον εγκαταστήσει μόνος του χωρίς βοήθεια τεχνικού. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Το να κανείς δυο τρεις τρύπες είναι εύκολο, το θέμα είναι να τοποθετηθούν σωστά όλα τα υλικά για να μην έχεις ψευδείς συναγερμούς κτλ για αυτό τον λόγο επιλέγουμε εξειδικευμένους τεχνικούς με τις ανάλογες άδειες από το κράτος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, GeG είπε

η σιμ δουλευει για fallback αν το λεω σωστα, δηλαδη να εχει εισοδο στην εφαρμογη και ενημερωσεις απο 4g, μπορεις επισης να δεχεσαι και sms ή κληση σε περιπτωση συναγερμου (ολα αυτα ρυθμιζονται απο την εφαρμογη) .εγω εχω με 2g σκεψου και τα βασικα τα κανω απο internet , αργει καπως φυσικα αλλα πιο πολυ ηθελα την sim για να κανει κληση σε περιπτωση συναγερμου.

Δεν τον εβαλα μονος γιατι δεν ημουν σε φαση να ψαχτω για την εγκατασταση του και αλλους λογους αλλα αν εχεις ενα ηλεκτρικο τρυπανι/δραπανοκατσαβιδο ,δεν ειναι κατι. ισως να μην κανεις 1-2 ωρες αλλα 4-5. Επισης ψαξε καλα πως μπαινουν οι παγιδες γιατι για τις πορτες εχουν και υποδοχη για να παρουν μια ακομα μαγνητικη παγιδα, οποτε σε περιπτωση που θες να βαλεις παγιδα σε μπαλκονοπορτα και πατζουρι ιιισως(αν εχεις διπλη συρομενη μπαλκονοπορτα ισως να μην γινεται) δεν χρειαζεται να παρεις 2 ξεχωριστες παγιδες αλλα μια ajax και μια των 2-3 ευρω που θα βαλεις πανω στην κυρια παγιδα αν καταλαβες τι εννοω.

Σε ευχαριστώ πολύ,

Ναι για τα παντζούρια έτσι σκοπεύω να κάνω. Αισθητήρας μέσα και απλή μαγνητική επαφή για το παντζούρι.

Πάντως επειδή πιάνουν σχετικά τα χέρια μου σκοπεύω να το παλέψω μόνος μου.....

Για τα έξω ίσως και κάποια infrared κουρτίνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2023 στις 10:11 ΠΜ, Giorgosatene είπε

Καλημέρα παιδιά! Στο σπίτι μου έχω ασύρματο Ajax ! Ευχαριστημένος είμαι! Κοιτάω για ασύρματο συναγερμό για το γραφειο τώρα! Ήθελα κάτι πιο οικονομικό από Ajax! Είδα έναν somfi! Έχει κανείς άποψη για τον συγκεκριμένο;

Εγώ έχω Chuango OV300 με μια μαγνητική επαφή για την πόρτα. Κανένα απολύτως θέμα μέχρι τώρα. Μπορείς να βάλεις και εξωτερική σειρήνα αν θες. Ο συναγερμός έχει interference detection οπότε θεωρητικά αν κάποιος κάνει jamming στα 433ΜΗz θα αρχίσει να βαράει. Επικοινωνία με τον έξω κόσμο μόνο μέσω wifi, οπότε για να συμβεί κάτι και να μην το πάρεις χαμπάρι, θα πρέπει να σου κάνει jamming και στα 433MHz και στα 2.4GHz. Δεν ξέρω πόσο πιθανό είναι αυτό το σενάριο αλλά αυτό θα το κρίνεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω ένα διαμερισματάκι εποχιακής χρήσης με τυπικά πραγματάκια, όχι ακριβά και θέλω έναν φτηνό συναγερμό έως 150 ευρώ με κάποια απο τα παρελκόμενα, να τον βάλω για να πανικοβάλω κάποιον που πιθανόν να μπει.
Με ενδιαφέρει να καλύψω 4 συρόμενα παράθυρα και πόρτες και την εξώπορτα και να βάλω 2 ραντάρ χώρου αν υπάρξει κάποια αστοχία στους αισθητήρες των παραθύρων.
Θέλω απομακρυσμένη ειδοποίηση με wifi και έχω ρούτερ 4g στο οποίο θα βάλω ένα μικρό ups σε περίπτωση που κόψουν και το ρεύμα.

Η σκέψη μου είναι για αυτούς
PGST PG-107 Ασύρματο Σύστημα Συναγερμού  (Wi-Fi) PGST PG-107 Ασύρματο Σύστημα Συναγερμού με Ανιχνευτή Κίνησης , Αισθητήρα Πόρτας , 2 Σειρήνες , 2 Τηλεχειριστήρια , 2 Tags , Κέντρο και Πληκτρολόγιο (Wi-Fi) 907489606790


Chuango LTE-400 Ασύρματο Σύστημα Συναγερμού με Chuango Ασύρματο Σύστημα Συναγερμού με Ανιχνευτή Κίνησης , 2 Αισθητήρες Πόρτας , 2 Τηλεχειριστήρια και Κέντρο (Wi-Fi / GSM)

Κάποια γνώμη ?

Επεξ/σία από tvkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, tvkal είπε

Εχω ένα διαμερισματάκι εποχιακής χρήσης με τυπικά πραγματάκια, όχι ακριβά και θέλω έναν φτηνό συναγερμό να του βάλω για να πανικοβάλω κάποιον που πιθανόν να μπει.
Με ενδιαφέρει να καλύψω 4 συρόμενα παράθυρα και πόρτες και την εξώπορτα και να βάλω 2 ραντάρ χώρου αν υπάρξει κάποια αστοχία στους αισθητήρες των παραθύρων.
Θέλω απομακρυσμένη ειδοποίηση με wifi και έχω ρούτερ 4g στο οποίο θα βάλω ένα μικρό ups σε περίπτωση που κόψουν και το ρεύμα.

Η σκέψη μου είναι για αυτούς
https://www.skroutz.gr/s/38930988/PG...489606790.html
https://www.skroutz.gr/s/27155170/Ch...M-LTE-400.html

Κάποια γνώμη ?

τα link δεν εμφανιζουν κατι, τουλαχιστον σε εμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΓΙΔΕΣ

Εβαλα περυσι συναγερμο στο σπιτι, που εχει παγιδες στις πορτες. Προσοχη ομως. Στα εξωφυλλα, οχι στα 'τζαμια'.

Λογω των συνθηκων που επικρατουν στο σπιτι, δυστυχως δεν κανω ιδιαιτερη χρηση.

Συνειδητοποιησα ομως, κατι, και πραγματικα....I don't get it που λενε κι οι Αγγλοι.

Χαζη σκεψη; Την παραθετω ομως. Καλα, αν φυγεις για πολλες μερες, προφανως τα κλεινεις ολα, πορτοπαραθυρα, και βαζεις συναγερμο. Τι γινεται ομως, αν εγω θελω να παω πχ για μεσημεριανο καφε; Θα πρεπει ουσιαστικα για να μπει ο συναγερμος, να κλεισω μερα μεσημερι ολα τα εξωτερικα αλουμινια-πορτοπαραθυρα! Οκ, και ποιο το προβλημα θα πει καποιος. Απλα σκεφτομουν, οτι απο τη μια ουτε πρακτικο το λες (πχ να τα κλεισω στις 12 το μεσημερι και οταν επιστρεψω στο σπιτι στις 4 να τα ξανανοιξω), ασε που δινεις ισως και περισσοτερο στοχο, οταν τα εχεις ολα θεοκλειστα μεσημεριατικα, αλλα θα πει καποιος και μη σε νοιαζει τι θα δουν και τι θα πουν.

Τι ισχυει συνηθως με την εγκατασταση των παγιδων; Τα βαζουν και στα εξωτερικα πορτοπαραθυρα και στα τζαμια; Μαλλον δυσκολο το βλεπω. Που τα βαζουν συνηθως λοιπον; Πως παει αυτο το θεμα με τις παγιδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

ΠΑΓΙΔΕΣ

Εβαλα περυσι συναγερμο στο σπιτι, που εχει παγιδες στις πορτες. Προσοχη ομως. Στα εξωφυλλα, οχι στα 'τζαμια'.

Λογω των συνθηκων που επικρατουν στο σπιτι, δυστυχως δεν κανω ιδιαιτερη χρηση.

Συνειδητοποιησα ομως, κατι, και πραγματικα....I don't get it που λενε κι οι Αγγλοι.

Χαζη σκεψη; Την παραθετω ομως. Καλα, αν φυγεις για πολλες μερες, προφανως τα κλεινεις ολα, πορτοπαραθυρα, και βαζεις συναγερμο. Τι γινεται ομως, αν εγω θελω να παω πχ για μεσημεριανο καφε; Θα πρεπει ουσιαστικα για να μπει ο συναγερμος, να κλεισω μερα μεσημερι ολα τα εξωτερικα αλουμινια-πορτοπαραθυρα! Οκ, και ποιο το προβλημα θα πει καποιος. Απλα σκεφτομουν, οτι απο τη μια ουτε πρακτικο το λες (πχ να τα κλεισω στις 12 το μεσημερι και οταν επιστρεψω στο σπιτι στις 4 να τα ξανανοιξω), ασε που δινεις ισως και περισσοτερο στοχο, οταν τα εχεις ολα θεοκλειστα μεσημεριατικα, αλλα θα πει καποιος και μη σε νοιαζει τι θα δουν και τι θα πουν.

Τι ισχυει συνηθως με την εγκατασταση των παγιδων; Τα βαζουν και στα εξωτερικα πορτοπαραθυρα και στα τζαμια; Μαλλον δυσκολο το βλεπω. Που τα βαζουν συνηθως λοιπον; Πως παει αυτο το θεμα με τις παγιδες;

Ο Ajax τουλαχιστον που εχω και ξερω , οταν τον οπλιζεις , οπλιζουν μονο οι παγιδες που ειναι κλειστες, δηλαδη αν το πατζουρι ειναι ανοιχτο ,δεν τον ενοχλει, βγαζει μονος του εκτος την παγιδα αυτη. Αν φυσικα ενω ειναι οπλισμενος ,κλεισω το πατζουρι τοτε οπλιζει και αυτη η παγιδα και αν αλλαξει κατασταση θα ηχεισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, GeG said:

Ο Ajax τουλαχιστον που εχω και ξερω , οταν τον οπλιζεις , οπλιζουν μονο οι παγιδες που ειναι κλειστες, δηλαδη αν το πατζουρι ειναι ανοιχτο ,δεν τον ενοχλει, βγαζει μονος του εκτος την παγιδα αυτη. Αν φυσικα ενω ειναι οπλισμενος ,κλεισω το πατζουρι τοτε οπλιζει και αυτη η παγιδα και αν αλλαξει κατασταση θα ηχεισει.

Ενταξει, μπορει να οπλιζει, αλλα οπλιζει με οτι εχει διαθεσιμο. Απολυτα λογικο.

Απλα σαν σκεπτικο λεω οτι με προβληματιζει. Οτι 'κλειστα ολα, ωστε οντως να οπλισω, και οχι τυπικα μονο'.

Μηπως θα επρεπε να μπαινουν διπλες παγιδες, και στα τζαμια και στα εξωφυλλα; Αλλα το κανει κανεις αυτο; Και αν οχι, γιατι οχι; Ετσι κι αλλιως οι παγιδες εχουν ελαχιστο κοστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mindreader είπε

Μηπως θα επρεπε να μπαινουν διπλες παγιδες, και στα τζαμια και στα εξωφυλλα;

Διπλες τις βαζουνε, τουλάχιστον οι "σοβαροί" εγ/τες. Επισης για εμενα εξ.ρανταρ το θεμα ειναι να πιασεις τον κλεφτή πριν μπει μεσα, ή και πριν σου κανει την οποιαδήποτε ζημια στην μπαλκονόπορτα/ρολο, αν περιμενεις να τον "πιασει" η παγίδα τοτε ειναι αργα..

25 λεπτά πριν, GeG είπε

Ο Ajax τουλαχιστον που εχω και ξερω , οταν τον οπλιζεις , οπλιζουν μονο οι παγιδες που ειναι κλειστες

Αυτο το κάνουν ολοι οι συναγερμοί αυτο, αλλα πχ σε μαγαζιά κάναμε ρύθμιση να μην οπλίζει σε κάποιες ζωνες πχ παράθυρα,ρολα κτλπ ετσι ωστε να μην ξεχάσει ο υπάλληλος να ασφαλίσει τον χωρο πριν βάλει συναγερμό αφήνοντας κατι ανοικτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, nikos121 είπε

Ξερει καποιος τι ακριβως ειναι το contact ID σημα 135 DAY/NIGHT απο ζώνη 0;

Το στελνει πινακας paradox EVO HD

Απο οτι βλεπω ανηκει στην κατηγορία Burglar Alarms. Φαινομενικά δεν υπάρχει ζώνη 0, Μήπως το αναφέρει σαν οπλιση/αφόπλιση συστήματος. Το κανει απο μονος του ο πινακας, ή οταν οπλιζεις/αφοπλιζεις?. Αν οχι, το κανει συγκεκριμενη ωρα της ημερας?
"135 BURG Zone Burglar Alarms DAY/NIGHT"
Οποτε μιλα με τον εγ/τη σου ωστε να ακυρώσει τις αναφορές όπλισης/αφόπλισης, αν προέρχεται απο εκει, η να ακυρώσει την αποστολη με ID 135.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2023 στις 9:32 ΠΜ, GeG είπε

Ο Ajax τουλαχιστον που εχω και ξερω , οταν τον οπλιζεις , οπλιζουν μονο οι παγιδες που ειναι κλειστες, δηλαδη αν το πατζουρι ειναι ανοιχτο ,δεν τον ενοχλει, βγαζει μονος του εκτος την παγιδα αυτη. Αν φυσικα ενω ειναι οπλισμενος ,κλεισω το πατζουρι τοτε οπλιζει και αυτη η παγιδα και αν αλλαξει κατασταση θα ηχεισει.

Το ιδιο και ο caddx που εχω εγω βαζει τις ζωνες αυτες σε Παράκαμψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, villasg είπε

Το ιδιο και ο caddx που εχω εγω βαζει τις ζωνες αυτες σε Παράκαμψη

Περιεργο ο δικος μου caddx δεν οπλιζει εαν υπαρχει ανοιχτη ζώνη (πραγμα που με βολευει για να ξερω μηπως εχω αφησει κατι ανοιχτο)... Αν θελω να οπλισω με ανοιχτη ζωνη πρεπει να κανω χειροκινητα bypass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, paylidis είπε

Περιεργο ο δικος μου caddx δεν οπλιζει εαν υπαρχει ανοιχτη ζώνη (πραγμα που με βολευει για να ξερω μηπως εχω αφησει κατι ανοιχτο)... Αν θελω να οπλισω με ανοιχτη ζωνη πρεπει να κανω χειροκινητα bypass

Λογικα θα ειναι θεμα ρύθμισης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...