Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, cb_papi είπε

Έχω μία ερώτηση για επέκταση συναγερμού Paradox EVOHD.

Συγκεκριμένα, ο συναγερμός είναι εγκατεστημένος σε διαμέρισμα 5ου ορόφου, ενώ υπάρχει ήδη και ένα 4κλωνο καλώδιο που πηγαίνει από τον συναγερμό στην αποθήκη στο υπόγειο. Αυτή τη στιγμή το καλώδιο αυτό χρησιμοποιείται για ένα ραντάρ που υπάρχει στην αποθήκη, αλλά θα ήθελα να βάλω περισσότερους αισθητήρες στην αποθήκη (1 νερού για να χτυπήσει σε περίπτωση που πλημμυρίσει και 1 πυρανιχνευτή), συν μία έξτρα σειρήνα.

Επειδή προφανώς με το 4κλωνο καλώδιο δεν γίνεται να συνδεθούν απευθείας όλα αυτά, σκεφτόμουν να αγοράσω τα εξής:

  • Τροφοδοτικό Paradox PS25 για να παρέχει το ρεύμα που χρειάζεται η σειρήνα και να φορτίζει την μπαταρία της
  • Expansion Module ZX8 (8 Zones + 1 PGM) για να συνδεθούν οι αισθητήρες στις ζώνες και η σειρήνα στο PGM

Και τα 2 συνδέονται μέσω του Digiplex bus του EVOHD, οπότε οι 4 κλώνοι του καλωδίου που υπάρχει ήδη είναι αρκετοί.

Ωστόσο με προβληματίζει η σύνδεση της σειρήνας. Συγκεκριμένα, είναι σχεδιασμένη να ενεργοποιείται όταν το PGM (που είναι επαφή NC) διακόψει το κύκλωμα.

Το πρόβλημα είναι ότι η σειρήνα θα τροφοδοτείται από το PS25, που δεν θα έχει κοινή γη/θετικό πόλο με τον υπόλοιπο συναγερμό (άρα δεν θα έχει και κοινή γη/θετικό πόλο και με το ZX8 που τροφοδοτείται από τον συναγερμό και όχι από το PS25). Επομένως λογικά δεν θα καταλαβαίνει πότε είναι ανοιχτή και πότε κλειστή η επαφή που δίνει σήμα

Σκεφτόμουν την εξής λύση:

Να συνδέσω το + της σειρήνας με το + του τροφοδοτικού (PS25) αλλά και με το Red του digiplex bus του συναγερμού, υποθέτοντας ότι το Red είναι ο θετικός πόλος του συναγερμού και δεν χρησιμοποιείται για κάτι άλλο (αν και δεν έχω βρει σχετικές πληροφορίες). Έτσι, θα φορτίζει από το τροφοδοτικό αλλά θα καταλαβαίνει και πότε το κύκλωμα που δίνει σήμα συναγερμού είναι κλειστό ή ανοιχτό. Παρακάτω φαίνεται η συνδεσμολογία:

 

Πιστεύετε θα λειτουργήσει με αυτόν τον τρόπο ή θα πρέπει αντί να έχω το κόκκινο καλώδιο να βάλω ένα ρελέ που όταν ενεργοποιείται το PGM να κόβει τη σύνδεση μεταξύ PS25 Bat- και Siren Signal(-);

Καλησπερα, τι σειρήνα θα βάλεις?. Αν βάλεις με μόνιμο -, ρυθμίζεις το PGM σε περίπτωση παραβίασης να το διακόπτει, αν βαλεις μη μονιμο - (trigger) παλι ρυθμιζεις το PGM να σου δωσει ενα - μολις ενεργοποιηθει το σύστημα. Στην κεντρικη πλακετα ριθμιζεις αν το PGM θα ειναι θετικο ή αρνητικό οποτε αν εχεις αρνητικό για την αλλη σου σειρήνα το ιδιο θα πρεπει να κάνεις και για την νεα. Εγω στην θεση σου δεν θα έβαζα το τροφοδοτικό PS25 και σειρήνα με μπαταριά άλλα μια εσωτερική σειρήνα μέσα στην αποθήκη και θα της έδινα απο το PGM του ΖΧ8.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, Petros Electron said:

Καλησπερα, τι σειρήνα θα βάλεις?. Αν βάλεις με μόνιμο -, ρυθμίζεις το PGM σε περίπτωση παραβίασης να το διακόπτει, αν βαλεις μη μονιμο - (trigger) παλι ρυθμιζεις το PGM να σου δωσει ενα - μολις ενεργοποιηθει το σύστημα. Στην κεντρικη πλακετα ριθμιζεις αν το PGM θα ειναι θετικο ή αρνητικό οποτε αν εχεις αρνητικό για την αλλη σου σειρήνα το ιδιο θα πρεπει να κάνεις και για την νεα. Εγω στην θεση σου δεν θα έβαζα το τροφοδοτικό PS25 και σειρήνα με μπαταριά άλλα μια εσωτερική σειρήνα μέσα στην αποθήκη και θα της έδινα απο το PGM του ΖΧ8.

Η σειρήνα προγραμματίζεται να χτυπάει με όλους τους τρόπους, οπότε μπορώ να βάλω και μόνιμο και μη-μόνιμο.

Θα το σκεφτόμουν να βάλω εσωτερική σειρήνα χωρίς μπαταρία αν λειτουργούσε με τροφοδοσία από το PGM, αλλά το PGM δίνει μέχρι 50mA και οι εσωτερικές σειρήνες θέλουν 100mA+.

EDIT:

Τελικά βρήκα την σωστή λύση, η οποία είναι στο manual του EVOHD. To ZX8 δεν θα συνδεθεί με το + του EVOHD, και θα παίρνει + από το PS25. Οπότε η σειρήνα θα συνδεθεί μόνο με το PGM και όχι με το RED του ZX8.

image.jpeg.9d0cbc1e743149d077dad0b2a0ce34be.jpeg

Επεξ/σία από cb_papi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/6/2023 στις 8:18 ΜΜ, paylidis είπε

Γούστα είναι αυτά. Προσωπικά πιο πολύ θα εμπιστευόμουν τον paradox. Oi Ajax δε μου γεμίζουν το μάτι. Τον είχα σε χώρο εργασίας μου και έκανε τόσους γεύσεις συναγερμούς που έκλεισα τις ειδοποιήσεις και είπα ας τα κλέψουν όλα να ησυχάσουμε βαρέθηκα να με ξυπνάει άνευ λόγου μέσα στη νύχτα (9/10 φορές χτυπαγε χαράματα)

Το να εχει ενα ελλατωματικο εξαρτημα ή ενα λαθος στην εγκατασταση δεν σημαινει οτι ειναι για πεταμα.

Στις 13/6/2023 στις 6:50 ΜΜ, GeG είπε

επειδη και εγω εχω χωνευτα διπλα παραθυρα και ρολο που θελω να παγιδευσω, αυτο που λες μπορει και παλι να γινει ας πουμε με 3 παγιδες σε σειρα ; φυσικα δεν εχεις εικονα ,ποια απ ολα ενεργοποιηθηκε , ρολο ,αριστερο ή δεξι παραθυρο αλλα κατι πιο γενικο, μονο το ανοιγμα.

Θα βαλεις μια επαφη σε ενα ανοιγμα και οταν μαζεψεις λεφτα θα βαλεις και αλλη επαφη, να παγιδευσεις και το ρελε

Στις 14/6/2023 στις 11:03 ΜΜ, paylidis είπε

Θα ακουστεί αστείο αλλά ο εγκατάστασης που έβαλε τον Ajax είχε βάλει ενσύρματους paradox σε 3 από εμας και για αυτό τον προτείναμε και τη φάγαμε. Απλά πολύ κακη επιλογή υλικού (=Ajax)

Αυτο δεν σημαινει οτι δεν κανει λαθη ή δεν υπαρχει ελλατωμα.

Στις 15/6/2023 στις 12:32 ΜΜ, GeG είπε

Παντως με λίγο ψάξιμο είδα οτι ο paradox δεν εχει καποιον καλο τροπο διαχειρισης εξ αποστασεως, τα διαφορα app που ερχονται με τα αναλογα module ειναι συνδρομητικά και με βαθμολογίες 1.5 και 2.5 . μονο μεσώ sms για όπλιση αφόπλιση. δεν μπορείς να δεις δηλαδή ποιος αισθητήριας ενεργοποιήθηκε ή την κατάσταση των μπαταριών στα ασύρματα εξαρτήματα ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο μπορεί να χρειαστεί. Επίσης πιστεύω πως πολλοί μαστοροι δεν βάζουν ajax διοτι είναι εύκολος στην παραμετροποίηση και λογικά μετά την εγκατασταση δεν παιζει να τους ξανα χρειαστεί κάποιος , σε αντιθεση ισως με εναν κλασσικο οπού θέλει κάποια παρπανω γνώση για παραμετροποίηση απο το πληκτρολόγιο του καθε συναγερμού.

Ναι δεν εχει.Εχει φιλοσοφια ξεκαθαρα συναγερμου.

Στις 15/6/2023 στις 10:43 ΜΜ, pananton είπε

αν είναι να μπουν με όπλα μέσα σε σπίτι έχουν μπει αποφασισμένοι για αλλά πράγματα και όχι για να πάρουν χρυσαφικά και 50ευρα….

επισης ο ρόλος του συναγερμού είναι να ειδοποιεί κάποιον η κάποιους σε περίπτωση παραβίασης. αν εσυ θωρείς ότι το ΚΛΣ θα σε σώσει τότε πολύ καλά κανεις και το επιλέγεις. για εμένα και για πολλούς το ΚΛΣ δεν προσφέρει τίποτα σε ιδιοκτήτες που είναι συνδεδεμένοι 24/7 από πολλά μέσα με τον ίδιο τον συναγερμό. 

δεν ξέρω τι εννοείς με τον όρο gadget ούτε κάποια μόδα πάει να γίνει. ότι είναι ο paradox είναι και ο ajax είτε σου αρέσει είτε όχι…

Να ειδοποιει καποιον ο οποιος γνωριζει τι θα κανει.Τον να στελενεις τον γειτονα,την μανα απο κατω και τον ξαδερφο με το σωβρακο καλυτερα εσυ και οι αλλοι να ξανασκεφτειτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την εμπειρία μέχρι σήμερα στο χώρο, ειδικά οι έμπειροι και επαγγελματίες, DSC, inim, θεωρούνται αξιόπιστες και δυνατές επιλογές; Την inim είχαν παρουσιάσει ως smart με απεριόριστες δυνατότητες αυτοματισμών κλπ. Τελικά τι ισχύει; Γιατί κάπου όλα παρουσιάζονται ουτοπικά μέχρι να πληρώσεις!

Θα ήταν χρήσιμο να ληφθεί υπόψη και δυνατότητα απομακρυσμένης διαχείρισης/ελέγχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, μια ερωτηση.
Οι μπαταριες ups, για ποση ωρα δινουν ρευμα, σε ολο το ενσυρματο δικτυο συναγερμου, σε μια διακοπη ρευματος;
Ξερω οτι εχει να κανει με το ποσο εχουν παλιωσει, αλλα θελω μια χονδρικη εκτιμηση εστω.
Εγω καθε 4 χρονια θα φωναζω τον εγκαταστατη για αλλαγη.
Αλλα θελω να ξερω, αν πχ κανει μια 10ωρη διακοπη, αν θα εχουν πεσει νωριτερα οι μπαταριες και θα αρχισει να χαλα τον κοσμο ο συναγερμος.
Πιστευω οτι ο συναγερμος χρησιμοποιει ελαχιστο φορτιο, οποτε λογικα πρεπει να τον κρατα ζωντανο επι ωρες, πριν αρχισει να χτυπα η σειρηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mindreader είπε

Παιδια, μια ερωτηση.
Οι μπαταριες ups, για ποση ωρα δινουν ρευμα, σε ολο το ενσυρματο δικτυο συναγερμου, σε μια διακοπη ρευματος;
Ξερω οτι εχει να κανει με το ποσο εχουν παλιωσει, αλλα θελω μια χονδρικη εκτιμηση εστω.
Εγω καθε 4 χρονια θα φωναζω τον εγκαταστατη για αλλαγη.
Αλλα θελω να ξερω, αν πχ κανει μια 10ωρη διακοπη, αν θα εχουν πεσει νωριτερα οι μπαταριες και θα αρχισει να χαλα τον κοσμο ο συναγερμος.
Πιστευω οτι ο συναγερμος χρησιμοποιει ελαχιστο φορτιο, οποτε λογικα πρεπει να τον κρατα ζωντανο επι ωρες, πριν αρχισει να χτυπα η σειρηνα.

Αν οι μπαταρίες είναι ιδιες με  αυτών των ups , ίσως ανα 2-3 χρόνια θα ήταν καλύτερα να γίνεται η αλλαγή.

Επεξ/σία από GeG
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τα περιφέρειακα που έχεις πάνω. Η προηγούμενη μου πήγε 3 χρόνια κ αλλάχτηκε προληπτικά, η τελευταία 2.5 και έβγαλε σφάλμα στο πληκτρολόγιο και την άλλαξα. Σε πολύ απλό σύστημα caddx 

17 λεπτά πριν, GeG είπε

Αν ελπίζω μπαταρίες είναι ιδιεε με  αυτών των ups , ίσως ανα 2-3 χρόνια θα ήταν καλύτερα να γίνεται η αλλαγή.

Ίδιες είναι με διαφορετικούς ακροδέκτες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2023 στις 1:37 ΜΜ, mindreader είπε

Παιδια, μια ερωτηση.
Οι μπαταριες ups, για ποση ωρα δινουν ρευμα, σε ολο το ενσυρματο δικτυο συναγερμου, σε μια διακοπη ρευματος;
Ξερω οτι εχει να κανει με το ποσο εχουν παλιωσει, αλλα θελω μια χονδρικη εκτιμηση εστω.
Εγω καθε 4 χρονια θα φωναζω τον εγκαταστατη για αλλαγη.
Αλλα θελω να ξερω, αν πχ κανει μια 10ωρη διακοπη, αν θα εχουν πεσει νωριτερα οι μπαταριες και θα αρχισει να χαλα τον κοσμο ο συναγερμος.
Πιστευω οτι ο συναγερμος χρησιμοποιει ελαχιστο φορτιο, οποτε λογικα πρεπει να τον κρατα ζωντανο επι ωρες, πριν αρχισει να χτυπα η σειρηνα.

Η απαντηση στο ερωτημα σου δεν ειναι στανταρ. Ειναι αναλογα με το ποσες ζωνες και τι περιφερειακά εχει πανω ο συναγερμός σου. Η κατανάλωση σε ενα σύστημα ειναι ελάχιστη. Αν εχεις ομως καποιο GSM/GPRS, πολλα ρανταρ,  η ειναι ασύρματος ο συναγερμός σου εκει η κατανάλωση ειναι μεγαλύτερη. Σε εμενα σε ενσύρματο σύστημα με 16 Ζωνες και 1 εξ.σειρήνα και 4 ρανταρ μια μπαταρια των 7,2Ah/Hr φτανει για πανω απο 15 ωρες αυτονομία. Φυσικά παιζει και ρολο η ποιότητα και η ηλικία της μπαταριας. Προτιμάμε καλες μαρκες λοιπον και τις αλλάζουμε καθε 3 με 4 χρονια. Η διάρκεια ζωης της μπαταριας παιζει ρολο με τους κυκλους φοριστης - αποφορτισης της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γνωριζει καποιος σε συναγερμο EVO πως γινεται στο babyware το report test να οριστει να στελνεται στο ΚΛΣ σε αλλο partition πχ στο 3ο;

Δηλαδη το ΚΛΣ βλεπει 4 partitions και εγω θελω να βλεπει το τεστ στο 3ο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2023 στις 8:34 ΜΜ, GeG είπε

Θεωρείται πολλά τα 150ευρω για τοποθέτηση ajax με συνολικά 8 αισθητήρες πόρτας , έναν κίνησης και 2  σειρήνες;

Εγώ τα θεωρώ πολλά όταν ο ίδιος μου έχει δώσει προσφορά με υβριδικό και λιγότερα εργατικά που αντικειμενικά θα χρειαστεί να ανοίξει τρύπες και να περάσει κάποια καλώδια.

Δεν απευθύνομαι προσωπικά... Τον Ajax μπορείς να τον τοποθετήσεις και μόνος σου με τις υπάρχουσες οδηγίες τοποθετησης. Τις παγίδες με αυτοκόλλητο/σιλικόνη και τα υπόλοιπα (κέντρο, ραντάρ, σειρήνες) με τρύπημα και βίδες. Υπολόγισε την προέκταση καλώδιο δικτύου(αν επιλέξεις να τα βάλεις όλα ethernet,WiFi,4g) εφόσον τον τοποθετήσεις σε κρυφό σημείο. Αφού λοιπόν τελειώσεις με την τοποθέτηση και ρύθμιση, υπολόγισε την αξία/ποιοτητα της συγκεκριμένης εργασίας που έκανες, συμπεριλαμβάνοντας τις δυσκολιες (σκάλα, τρυπήματα, ήλιο). Πρόσθεσε και τα μεταφορικά σου, και πες μας το τελικό ποσό χρέωσης. 

Ξαναλέω δεν είναι προσωπικό, απευθύνομαι και σε συναδέλφους εγκαταστάτες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κύριοι! Δυστυχώς αντιμετωπίζω ένα σημαντικό πρόβλημα με τον συναγερμό που έχω σε 2ο σπίτι μου. Έχω πάρα πολλούς ψευδείς συναγερμούς σχεδόν αποκλειστικά λόγω του ήλιου και της ζέστης που χτυπάει κάποιους συγκεκριμένους αισθητήρες. Οι τεχνικοί έχουν έρθει, χωρίς υπερβολή, μπορεί και 30 φορές, κάθονται να το ρυθμίσουν με αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές να γίνεται χειρότερη η κατάσταση ή στην καλύτερη η ίδια. Θέλω να κάνω λοιπόν κάτι μόνος μου, με προσεκτική επιλογή υλικών μπας και ηρεμισουμε. Στις φωτογραφίες έχω ανεβάσει τα προβληματικά ραντάρ. Το ένα είναι εξωτερικού χώρου (υπάρχουν 2 στο μπαλκόνι) και το άλλο εσωτερικού που το χτυπάει κάποια στιγμή μέσα στην ημέρα αντηλια γιατί κοιτάει απευθείας τα παράθυρα του σαλονιού. Ιδανικά, θα ήθελα κάποια λύση plug & play να τα αλλάξω και μετά να παίξω με τις ρυθμίσεις.

IMG_1416.jpeg

IMG_1417.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά ο αισθητήρας σου ή ο συναγερμός σου είναι μάπα, γι'αυτό έχεις πολλούς ψευδοσυναγερμούς...

Φαντάζομαι δεν έχεις ρύθμιση ευαισθησίας..Αν έχεις, ρύθμισε το τέρμα χαμηλά και δες το

 

Επεξ/σία από giorgos_76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, giorgos_76 said:

Απλά ο αισθητήρας σου ή ο συναγερμός σου είναι μάπα, γι'αυτό έχεις πολλούς ψευδοσυναγερμούς...

Φαντάζομαι δεν έχεις ρύθμιση ευαισθησίας..Αν έχεις, ρύθμισε το τέρμα χαμηλά και δες το

 

Στην περίπτωση που είναι μάπα οι αισθητήρες, με τι είναι ιδανικό να τους αντικαταστήσω? Δεν έχω πρόβλημα να είναι κάτι ακριβό γιατί το πρόβλημα είναι σημαντικό και συχνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/7/2023 στις 11:44 ΠΜ, turbakiasss είπε

Καλησπέρα κύριοι! Δυστυχώς αντιμετωπίζω ένα σημαντικό πρόβλημα με τον συναγερμό που έχω σε 2ο σπίτι μου. Έχω πάρα πολλούς ψευδείς συναγερμούς σχεδόν αποκλειστικά λόγω του ήλιου και της ζέστης που χτυπάει κάποιους συγκεκριμένους αισθητήρες. Οι τεχνικοί έχουν έρθει, χωρίς υπερβολή, μπορεί και 30 φορές, κάθονται να το ρυθμίσουν με αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές να γίνεται χειρότερη η κατάσταση ή στην καλύτερη η ίδια. Θέλω να κάνω λοιπόν κάτι μόνος μου, με προσεκτική επιλογή υλικών μπας και ηρεμισουμε. Στις φωτογραφίες έχω ανεβάσει τα προβληματικά ραντάρ. Το ένα είναι εξωτερικού χώρου (υπάρχουν 2 στο μπαλκόνι) και το άλλο εσωτερικού που το χτυπάει κάποια στιγμή μέσα στην ημέρα αντηλια γιατί κοιτάει απευθείας τα παράθυρα του σαλονιού. Ιδανικά, θα ήθελα κάποια λύση plug & play να τα αλλάξω και μετά να παίξω με τις ρυθμίσεις.

IMG_1416.jpeg

IMG_1417.jpeg

Ούτε το κέντρο ούτε το εσωτερικό είναι μάπα. Δεν βάζεις υπέρυθρο να κοιτάει τζαμαρία. Είναι λάθος για τους λόγους που έχεις πρόβλημα. Το εξωτερικό και αυτό τη δουλειά του κάνει. Κάτι βλέπει και χτυπάει. Το ρυθμίζεις το τοποθετείς να μην βλέπει αυτό που δεν θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, apostolis_32 said:

Ούτε το κέντρο ούτε το εσωτερικό είναι μάπα. Δεν βάζεις υπέρυθρο να κοιτάει τζαμαρία. Είναι λάθος για τους λόγους που έχεις πρόβλημα. Το εξωτερικό και αυτό τη δουλειά του κάνει. Κάτι βλέπει και χτυπάει. Το ρυθμίζεις το τοποθετείς να μην βλέπει αυτό που δεν θες.

Από την στιγμή που ο εξοπλισμός είναι καλός, θα προσπαθήσω να αλλάξω μόνος μου θέση στο εσωτερικό ραντάρ για να αποφύγω τον ήλιο και να βρω ένα manual για να ρυθμίσω τα εξωτερικά ραντάρ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...