Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, paylidis είπε

Αυτό που θεωρώ απαράδεκτο είναι η συνδρομή τη στιγμή που πληρώνεις και 150€ το ip module 

Σε αυτο συμφωνώ και με το παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 hours ago, Petros Electron said:

Για εμενα το  εχω πει, το εχω γραψει και θα το ξαναπω. Ειναι μεγάλο λαθος να βάζουμε συναγερμό και να μην τον εχουμε συνδεδεμενο σε ΚΛΣ. Ο συναγερμός δεν ειναι gadget και κακος παει να γινει αυτη η μοδα, και για εμενα ειναι άχρηστο να τον εχουμε στο κινητο μας. Σε ΚΛΣ βλέπουν τα παντα απο διακοπη ρεύματος μεχρι και οτι αλλο θελεις απο αισθητήρια και μπαταρίες. Οταν ο αλλος θα σου ερθει με το πιστολι, εχε και το κινητο σου μαζι να δεις την αφοπλιση.

εχουμε bosch που λειτουργούν εδω και 20 χρονια.

αν είναι να μπουν με όπλα μέσα σε σπίτι έχουν μπει αποφασισμένοι για αλλά πράγματα και όχι για να πάρουν χρυσαφικά και 50ευρα….

επισης ο ρόλος του συναγερμού είναι να ειδοποιεί κάποιον η κάποιους σε περίπτωση παραβίασης. αν εσυ θωρείς ότι το ΚΛΣ θα σε σώσει τότε πολύ καλά κανεις και το επιλέγεις. για εμένα και για πολλούς το ΚΛΣ δεν προσφέρει τίποτα σε ιδιοκτήτες που είναι συνδεδεμένοι 24/7 από πολλά μέσα με τον ίδιο τον συναγερμό. 

δεν ξέρω τι εννοείς με τον όρο gadget ούτε κάποια μόδα πάει να γίνει. ότι είναι ο paradox είναι και ο ajax είτε σου αρέσει είτε όχι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, paylidis είπε

Κανονικά οπλίζεις αφοπλίζεις από το app και βλέπεις τις ζώνες. Σίγουρα δεν είναι το καλύτερο που θα μπορούσε αλλά τη κάνει τη δουλειά του. Αυτό που θεωρώ απαράδεκτο είναι η συνδρομή τη στιγμή που πληρώνεις και 150€ το ip module 

τελικα υπαρχει και το trikdis που νομιζω δεν ειναι με συνδρομη, ειναι πιο φτηνο και εχει καλυτερη εφαρμογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, pananton είπε

αν είναι να μπουν με όπλα μέσα σε σπίτι έχουν μπει αποφασισμένοι για αλλά πράγματα και όχι για να πάρουν χρυσαφικά και 50ευρα….

επισης ο ρόλος του συναγερμού είναι να ειδοποιεί κάποιον η κάποιους σε περίπτωση παραβίασης. αν εσυ θωρείς ότι το ΚΛΣ θα σε σώσει τότε πολύ καλά κανεις και το επιλέγεις. για εμένα και για πολλούς το ΚΛΣ δεν προσφέρει τίποτα σε ιδιοκτήτες που είναι συνδεδεμένοι 24/7 από πολλά μέσα με τον ίδιο τον συναγερμό. 

δεν ξέρω τι εννοείς με τον όρο gadget ούτε κάποια μόδα πάει να γίνει. ότι είναι ο paradox είναι και ο ajax είτε σου αρέσει είτε όχι…

Εξαναγκασμένη αφόπλιση γνωρίζεις τι ειναι ?. Αν οχι διάβασε το παρακάτω:
"Εξαναγκασμένη αφόπλιση .Σε περίπτωση ενεργοποίησης από τον χρήστη του κωδικού εξαναγκασμένης αφόπλισης (αφόπλισης υπό απειλή), το κέντρο λήψης σημάτων λαμβάνει το σήμα και ακολουθεί συγκεκριμένο πρωτόκολλο άμεσης αντιμετώπισης της κατάστασης."
Αυτο ξερεις οτι μπορει να σου σωσει την ζωη?

Επισης γνωρίζεις οτι η αστυνομία δινει προτεραιότητα στις κλήσεις απο το ΚΛΣ σε σχεση με καποιον που θα καλέσει και θα πει χτυπάει ο συναγερμός μου πηγαιντε να δειτε τι γίνεται ?
Ο ρολος του συναγερμού δεν ειναι οτι θέλεις εσυ να νομίζεις.
Οταν λες το ΚΛΣ οτι δεν προσφέρει τίποτα, για εσενα και για πολλούς το λες πχ κατω απο ποια ιδιότητα , αυτη του χρήστη ? ή με την ιδιότητα πχ του εγκαταστατη
Μήπως γνωρίζεις ποσα χρόνια εταιρία ειναι στον χωρο η Paradox? σε σχεση με αυτη του Ajax?
Μην τα βαζουμε ολα σε ενα "τσουβαλι" λοιπον..

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Petros Electron said:

Εξαναγκασμένη αφόπλιση γνωρίζεις τι ειναι ?. Αν οχι διάβασε το παρακάτω:
"Εξαναγκασμένη αφόπλιση .Σε περίπτωση ενεργοποίησης από τον χρήστη του κωδικού εξαναγκασμένης αφόπλισης (αφόπλισης υπό απειλή), το κέντρο λήψης σημάτων λαμβάνει το σήμα και ακολουθεί συγκεκριμένο πρωτόκολλο άμεσης αντιμετώπισης της κατάστασης."
Αυτο ξερεις οτι μπορει να σου σωσει την ζωη?

Επισης γνωρίζεις οτι η αστυνομία δινει προτεραιότητα στις κλήσεις απο το ΚΛΣ σε σχεση με καποιον που θα καλέσει και θα πει χτυπάει ο συναγερμός μου πηγαιντε να δειτε τι γίνεται ?
Ο ρολος του συναγερμού δεν ειναι οτι θέλεις εσυ να νομίζεις.
Οταν λες το ΚΛΣ οτι δεν προσφέρει τίποτα, για εσενα και για πολλούς το λες πχ κατω απο ποια ιδιότητα , αυτη του χρήστη ? ή με την ιδιότητα πχ του εγκαταστατη
Μήπως γνωρίζεις ποσα χρόνια εταιρία ειναι στον χωρο η Paradox? σε σχεση με αυτη του Ajax?
Μην τα βαζουμε ολα σε ενα "τσουβαλι" λοιπον..

δηλαδή για να εκφέρω την άποψη μου περί αποτελεσματικότητας του ΚΛΣ πρέπει να επικαλεστώ κάποια αυθεντία; για αυτό λέγεται άποψη. είπα και πάλι… για εσένα κάνει. για εμένα δεν κάνει. δεν προσπαθώ να σε πείσω για το αντίθετο. το σενάριο που αναφέρεις έχει ήδη προβλεφθεί στην δίκη μου περίπτωση απλά δεν θα αναφέρω το πως για προφανής λόγους. όπως και αλλά σενάρια με τα όποια κενά ασφαλειας μπορεί να έχω αφήσει  εις γνωσιν μου. 

ο ρόλος του συναγερμού είναι να αποθαρρύνει και να αποτρέψει τον επίδοξο εισβολέα. αν παρόλα αυτά γίνει η παραβίαση να ενημερώσει για την παραβίαση. εσυ θες να ενημερωθεί το ΚΛΣ. εγώ θέλω να ενημερωθώ εγω. τόσο απλά. 

όσο για τα χρόνια που αναφέρεις αρα σύμφωνα με σένα κλείδωσε ο τομέας και νέες εταιρίες δεν γίνεται να ανοίξουν αφού υπάρχει η paradox.

τελοσπαντων από εμένα κλείνει εδώ η κουβέντα.

για να κλείσω, για εμένα οι paradox είναι από τους καλούς συναγερμούς όπως και οι ajax που έχουν σοβαρές υλοποιήσεις και δεν είναι gadget. 

καλη συνέχεια.

Επεξ/σία από pananton
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρείται πολλά τα 150ευρω για τοποθέτηση ajax με συνολικά 8 αισθητήρες πόρτας , έναν κίνησης και 2  σειρήνες;

Εγώ τα θεωρώ πολλά όταν ο ίδιος μου έχει δώσει προσφορά με υβριδικό και λιγότερα εργατικά που αντικειμενικά θα χρειαστεί να ανοίξει τρύπες και να περάσει κάποια καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GeG είπε

Θεωρείται πολλά τα 150ευρω για τοποθέτηση ajax με συνολικά 8 αισθητήρες πόρτας , έναν κίνησης και 2  σειρήνες;

Εγώ τα θεωρώ πολλά όταν ο ίδιος μου έχει δώσει προσφορά με υβριδικό και λιγότερα εργατικά που αντικειμενικά θα χρειαστεί να ανοίξει τρύπες και να περάσει κάποια καλώδια.

Όχι δεν είναι πολλά κατά την γνώμη μου, εξαρτάται και τι τιμή σου έχει κάνει στα υλικά και θα τα πάρεις εσύ και θα τα εγκαταστήσει αυτός.

 

Επεξ/σία από ss42ss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Το μεσημέρι που ήμουν εκτός σπιτιού χτύπησε το τηλέφωνο ότι χτυπάει ο συναγερμός. Έστειλα έναν γείτονα ο οποίος δεν είδε κάτι και έκανα επαναφορά συστήματος τηλεφωνικά. Γύρισα στο σπίτι μετά από δύο περίπου ώρες και αφοπλισα κανονικά. Τώρα που έκλεισα τα παντα για να οπλισω βράδυ είδα αυτή την ένδειξη ότι η ζώνη της σειρήνας είναι ανοιχτή. Κάτι που δεν έχω δει ποτέ καθώς η σειρήνα δεν είναι μια ζώνη που ανοίγει και κλείνει από εμένα όπως μια μπαλκονοπορτα. Επίσης είδα ότι για αυτή τη ζώνη έδωσε συναγερμό το μεσημέρι. Στη σειρήνα δε φαίνεται κάτι παράξενο. Αναβοσβήνει κανονικά. Μέχρι να πάρω τον συναγερματζη τι λέτε οι γνώστες να είναι? Φοβάμαι και να οπλισω τώρα αν και οπλίζει μήπως και αρχίζει να βαράει μέσα στη νύχτα. 

IMG_20230617_224600.jpg

Επεξ/σία από Insane84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Insane84 είπε

Καλησπέρα. Το μεσημέρι που ήμουν εκτός σπιτιού χτύπησε το τηλέφωνο ότι χτυπάει ο συναγερμός. Έστειλα έναν γείτονα ο οποίος δεν είδε κάτι και έκανα επαναφορά συστήματος τηλεφωνικά. Γύρισα στο σπίτι μετά από δύο περίπου ώρες και αφοπλισα κανονικά. Τώρα που έκλεισα τα παντα για να οπλισω βράδυ είδα αυτή την ένδειξη ότι η ζώνη της σειρήνας είναι ανοιχτή. Κάτι που δεν έχω δει ποτέ καθώς η σειρήνα δεν είναι μια ζώνη που ανοίγει και κλείνει από εμένα όπως μια μπαλκονοπορτα. Επίσης είδα ότι για αυτή τη ζώνη έδωσε συναγερμό το μεσημέρι. Στη σειρήνα δε φαίνεται κάτι παράξενο. Αναβοσβήνει κανονικά. Μέχρι να πάρω τον συναγερματζη τι λέτε οι γνώστες να είναι? Φοβάμαι και να οπλισω τώρα αν και οπλίζει μήπως και αρχίζει να βαράει μέσα στη νύχτα. 

 

Κανε by-pass την ζωνη 2 και όπλισε κανονικά. Επίσης βεβαιώσου εφοσον η ζωνη 2 ειναι η προστασία της σειρήνας, οτι η βίδα της σειρήνας "παταει" καλα τον διακοπτη που βρίσκεται απο πισω (tamper switch). Επισης δες τον πινακα γιατι καμια φορα οι εγ/τες βαζουν εν σειρα την σειρήνα και το κουτί του συναγερμού σαν ζωνη μήπως απο εκει βλέπει ανοιχτή την ζωνη. Αν ειναι ολα καλως, θα πρεπει να φωνάξεις τον εγ/τη σου να δει μηπως υπαρχει καλωδιακό προβλημα η ειναι απο την μερια της πλακετας, πχ θεμα αντιστασης διπλασιασμού ζωνων ή κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Ψάχνω ηχητικες παγίδες παραθύρων. Με το που ανοίγει να ακούγεται ήχος δηλαδή. 

Αυτόνομες (χωρίς να συνδεθούν σε κάποιο συναγερμό δηλαδή) 

 

Υπάρχει κάτι οικονομικο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Petros Electron είπε

Κανε by-pass την ζωνη 2 και όπλισε κανονικά. Επίσης βεβαιώσου εφοσον η ζωνη 2 ειναι η προστασία της σειρήνας, οτι η βίδα της σειρήνας "παταει" καλα τον διακοπτη που βρίσκεται απο πισω (tamper switch). Επισης δες τον πινακα γιατι καμια φορα οι εγ/τες βαζουν εν σειρα την σειρήνα και το κουτί του συναγερμού σαν ζωνη μήπως απο εκει βλέπει ανοιχτή την ζωνη. Αν ειναι ολα καλως, θα πρεπει να φωνάξεις τον εγ/τη σου να δει μηπως υπαρχει καλωδιακό προβλημα η ειναι απο την μερια της πλακετας, πχ θεμα αντιστασης διπλασιασμού ζωνων ή κατι αλλο.

Τώρα το πρωί βλέπει όλες τις ζώνες κλειστές χωρίς να έχω κάνει κάτι. Βέβαια φαντάζομαι μπορεί να το ξανακανει και να αρχίζει να βαράει σε μελλοντικό οπλισμό. Να σημειώσω ότι τον συναγερμό τον έχω από το 2016 χωρίς να έχει κάνει το παραμικρό. Εδώ και δύο μήνες τον μετέφερα σε νεόδμητο με έτοιμη εγκατάσταση πάλι χωρίς το παραμικρό. Μόνο πριν κανένα τριβδομαδο βάρεσε πάλι χωρίς προφανή λόγο αλλά θεώρησα ότι ήταν το παράθυρο του μπάνιου που το χα αφήσει ανοιχτό... 

 

 

Επεξ/σία από Insane84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/6/2023 στις 1:14 ΠΜ, GeG είπε

Από ασυρματους παμε σε ajax ασυζητητί;

Τσέκαρε και το Hikvision AX Pro.

Νέο φρούτο, παρόμοιας λογικής με το Ajax (έως αντιγραφή θα πουν κάποιοι).

Έχει το καλό (σε σχέση με τον Ajax) οτι μπορείς να τον ρυθμίσεις και μέσω lan και όχι αποκλειστικά online (άρα δεν εξαρτάσαι από το server του κατασκευαστή).

Τον καλοκοιτάω και εγώ αν και σκεφτόμουν τη πεπατημένη του Ajax στην αρχή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2023 στις 7:52 ΠΜ, Petros Electron είπε

Κανε by-pass την ζωνη 2 και όπλισε κανονικά. Επίσης βεβαιώσου εφοσον η ζωνη 2 ειναι η προστασία της σειρήνας, οτι η βίδα της σειρήνας "παταει" καλα τον διακοπτη που βρίσκεται απο πισω (tamper switch). Επισης δες τον πινακα γιατι καμια φορα οι εγ/τες βαζουν εν σειρα την σειρήνα και το κουτί του συναγερμού σαν ζωνη μήπως απο εκει βλέπει ανοιχτή την ζωνη. Αν ειναι ολα καλως, θα πρεπει να φωνάξεις τον εγ/τη σου να δει μηπως υπαρχει καλωδιακό προβλημα η ειναι απο την μερια της πλακετας, πχ θεμα αντιστασης διπλασιασμού ζωνων ή κατι αλλο.

Με μια πρώτη τηλεφωνική επικοινωνία με τον συναγερματζή μου, μάλλον είναι το πρώτο επειδή η σειρήνα είναι βιδωμένη σε θερμοπρόσοψη και πατάει στο όριο με αποτέλεσμα μία να κλείνει η ζώνη και μία να ανοίγει. Θα δοκιμάσουμε μεγαλύτερη βίδα σε πρώτη φάση και βλέπουμε. Μόνο η εξωτερική σειρήνα είναι στη ζώνη δύο οπότε δεν παίζει κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μία ερώτηση για επέκταση συναγερμού Paradox EVOHD.

Συγκεκριμένα, ο συναγερμός είναι εγκατεστημένος σε διαμέρισμα 5ου ορόφου, ενώ υπάρχει ήδη και ένα 4κλωνο καλώδιο που πηγαίνει από τον συναγερμό στην αποθήκη στο υπόγειο. Αυτή τη στιγμή το καλώδιο αυτό χρησιμοποιείται για ένα ραντάρ που υπάρχει στην αποθήκη, αλλά θα ήθελα να βάλω περισσότερους αισθητήρες στην αποθήκη (1 νερού για να χτυπήσει σε περίπτωση που πλημμυρίσει και 1 πυρανιχνευτή), συν μία έξτρα σειρήνα.

Επειδή προφανώς με το 4κλωνο καλώδιο δεν γίνεται να συνδεθούν απευθείας όλα αυτά, σκεφτόμουν να αγοράσω τα εξής:

  • Τροφοδοτικό Paradox PS25 για να παρέχει το ρεύμα που χρειάζεται η σειρήνα και να φορτίζει την μπαταρία της
  • Expansion Module ZX8 (8 Zones + 1 PGM) για να συνδεθούν οι αισθητήρες στις ζώνες και η σειρήνα στο PGM

Και τα 2 συνδέονται μέσω του Digiplex bus του EVOHD, οπότε οι 4 κλώνοι του καλωδίου που υπάρχει ήδη είναι αρκετοί.

Ωστόσο με προβληματίζει η σύνδεση της σειρήνας. Συγκεκριμένα, είναι σχεδιασμένη να ενεργοποιείται όταν το PGM (που είναι επαφή NC) διακόψει το κύκλωμα.

Το πρόβλημα είναι ότι η σειρήνα θα τροφοδοτείται από το PS25, που δεν θα έχει κοινή γη/θετικό πόλο με τον υπόλοιπο συναγερμό (άρα δεν θα έχει και κοινή γη/θετικό πόλο και με το ZX8 που τροφοδοτείται από τον συναγερμό και όχι από το PS25). Επομένως λογικά δεν θα καταλαβαίνει πότε είναι ανοιχτή και πότε κλειστή η επαφή που δίνει σήμα

Σκεφτόμουν την εξής λύση:

Να συνδέσω το + της σειρήνας με το + του τροφοδοτικού (PS25) αλλά και με το Red του digiplex bus του συναγερμού, υποθέτοντας ότι το Red είναι ο θετικός πόλος του συναγερμού και δεν χρησιμοποιείται για κάτι άλλο (αν και δεν έχω βρει σχετικές πληροφορίες). Έτσι, θα φορτίζει από το τροφοδοτικό αλλά θα καταλαβαίνει και πότε το κύκλωμα που δίνει σήμα συναγερμού είναι κλειστό ή ανοιχτό. Παρακάτω φαίνεται η συνδεσμολογία:

image.jpeg.24814a606fc5c4c6ad02b8931cc8f417.jpeg

Πιστεύετε θα λειτουργήσει με αυτόν τον τρόπο ή θα πρέπει αντί να έχω το κόκκινο καλώδιο να βάλω ένα ρελέ που όταν ενεργοποιείται το PGM να κόβει τη σύνδεση μεταξύ PS25 Bat- και Siren Signal(-);

Επεξ/σία από cb_papi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...