Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας

ειμαι και εγώ στην αναζητηση τοποθέτησης συναγερμού σε διαμέρισμα.Υπάρχουν ήδη περασμένες όλες οι καλωδιώσεις για τους ανιχνευτές κίνησης και σειρήνας.Ποιον συναγερμό να επιλέξω σχετικά οικονομικό και αξιόπιστο; Που περίπου θα πρέπει να κυμανθεί η τιμή με την τοποθέτηση για 6 παγίδες παραθύρων, 5 ραντάρ και μια σειρήνα; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων τους συμφορουμιτες/τισες 💪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα για ένα διαμέρισμα  3αρι στα 75 τετραγωνικά,πόσο θα μου κοστίσει συναγερμός Ajax μαζί με τοποθετηση;

Υπάρχουν πιστοποιημένοι επαγγελματίες για την εγκατάσταση συστήματος Ajax;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, plambnrou είπε

Καλησπέρα σας

ειμαι και εγώ στην αναζητηση τοποθέτησης συναγερμού σε διαμέρισμα.Υπάρχουν ήδη περασμένες όλες οι καλωδιώσεις για τους ανιχνευτές κίνησης και σειρήνας.Ποιον συναγερμό να επιλέξω σχετικά οικονομικό και αξιόπιστο; Που περίπου θα πρέπει να κυμανθεί η τιμή με την τοποθέτηση για 6 παγίδες παραθύρων, 5 ραντάρ και μια σειρήνα; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων τους συμφορουμιτες/τισες 💪

Paradox, Sigma, Satel, Caddx, μερικες απο τις καλες μαρκες. Κόστος απο 750 και πάνω ανάλογα με το τι θα βαλεις και πόση δυσκολία εχουν οι μαγνητικες επαφες να μπουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 26ska είπε

Καλησπέρα για ένα διαμέρισμα  3αρι στα 75 τετραγωνικά,πόσο θα μου κοστίσει συναγερμός Ajax μαζί με τοποθετηση;

Υπάρχουν πιστοποιημένοι επαγγελματίες για την εγκατάσταση συστήματος Ajax;

 

Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες ανοίγματα, αν υπάρχουν ρολά, αν υπάρχει καλωδίωση κτλ

γενικά υπολόγισε 1.500€ +
 

και ναι υπάρχουν πιστοποιημένοι εγκαταστάτες τόσο για το ενσύρματο όσο και για το ασύρματο της AJAX

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, ss42ss είπε

Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες ανοίγματα, αν υπάρχουν ρολά, αν υπάρχει καλωδίωση κτλ

γενικά υπολόγισε 1.500€ +
 

και ναι υπάρχουν πιστοποιημένοι εγκαταστάτες τόσο για το ενσύρματο όσο και για το ασύρματο της AJAX

για τριάρι πολλά δεν είναι το 1,5k? 

δηλαδή αν σκεφτούμε ένα hub, μια σειρήνα, 2-3 motionprotect, και 5-6 doorprotects μιλάμε για κοστος εξοπλισμού γύρω στα 850€. 

αναφερομαι μόνο σε ασύρματο αντε στην καλύτερη να ενσωματώσεις wired detectors σε doorprotects για τα ρολά.

ρωτάω γιατί και εγώ ενδιαφέρομαι για τοποθέτηση ajax και βλέπω να καταλήγω σε αυτόν! 

Επεξ/σία από pananton
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κόστος υλικών σήμερα για Ajax Hub, 1 τηλεχειριστήριο, 6 παγίδες, 3 ραντάρ, 1 εξωτερική σειρήνα είναι κάτω από 700 ευρώ λιανική. Υπάρχουν πιστοποιημένοι εγκαταστάτες, πληροφορίες για αυτούς θα έχουν η Keeper και η ELS.

https://www.keeper.gr

https://electrosystems.gr

Επεξ/σία από kifinas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/5/2023 στις 7:44 ΜΜ, ss42ss είπε

Μπορείς να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες ανοίγματα, αν υπάρχουν ρολά, αν υπάρχει καλωδίωση κτλ

γενικά υπολόγισε 1.500€ +
 

και ναι υπάρχουν πιστοποιημένοι εγκαταστάτες τόσο για το ενσύρματο όσο και για το ασύρματο της AJAX

Λοιπόν,υπάρχει μια μεγάλη μπαλκονόπορτα στο σαλόνι,ένα παράθυρο στο σαλόνι,χωρίς ρόλο,μόνο καγκελα.

Στην κουζίνα τώρα υπάρχει ένα παράθυρο και μια πόρτα αλουμινίου.

Μπάνιο,παράθυρο με κάγκελο.

2 υπνωδοματια με μπαλκονόπορτες.

Όλα τα αλουμίνια είναι επάλληλα,ανοίγουν δηλαδή και από τις δύο πλευρές.

Καλωδίωση όχι δεν υπάρχει,αλλά τι να την κάνω κιόλας,για ασύρματο Ajax ενδιαφέρομαι.Θα φτάσουμε λες τόσο ψηλα στην τιμή;

23 ώρες πριν, pananton είπε

για τριάρι πολλά δεν είναι το 1,5k? 

δηλαδή αν σκεφτούμε ένα hub, μια σειρήνα, 2-3 motionprotect, και 5-6 doorprotects μιλάμε για κοστος εξοπλισμού γύρω στα 850€. 

αναφερομαι μόνο σε ασύρματο αντε στην καλύτερη να ενσωματώσεις wired detectors σε doorprotects για τα ρολά.

ρωτάω γιατί και εγώ ενδιαφέρομαι για τοποθέτηση ajax και βλέπω να καταλήγω σε αυτόν! 

Θέλω και κουρτίνα για το μπαλκόνι...Τι εμβαδό έχει το σπίτι σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/5/2023 στις 1:42 ΜΜ, 26ska είπε

Λοιπόν,υπάρχει μια μεγάλη μπαλκονόπορτα στο σαλόνι,ένα παράθυρο στο σαλόνι,χωρίς ρόλο,μόνο καγκελα.

Στην κουζίνα τώρα υπάρχει ένα παράθυρο και μια πόρτα αλουμινίου.

Μπάνιο,παράθυρο με κάγκελο.

2 υπνωδοματια με μπαλκονόπορτες.

Όλα τα αλουμίνια είναι επάλληλα,ανοίγουν δηλαδή και από τις δύο πλευρές.

Καλωδίωση όχι δεν υπάρχει,αλλά τι να την κάνω κιόλας,για ασύρματο Ajax ενδιαφέρομαι.Θα φτάσουμε λες τόσο ψηλα στην τιμή;

Θέλω και κουρτίνα για το μπαλκόνι...Τι εμβαδό έχει το σπίτι σου;

Μόνο το hub με την εξωτερική σειρήνα είσαι στα ~300€...μετά όσο προσθέτεις εξοπλισμό...

εμένα είναι μεγαλύτερο (γύρω στα 110τμ) αλλά έχω βρει περίπου τι θέλω...

τα αλουμίνια που είναι επάλληλα ok θα χρειαστείς παγίδα σε κάθε άνοιγμα..αυτό από μόνο του ανεβάζει το κόστος εκτός και αν έχεις όρεξη να βάλεις ajax παγίδα στο ένα άνοιγμα και στο άλλο άνοιγμα να το ενώσεις με απλή ενσύρματη παγίδα..

καλύτερα όμως αυτά να τα δει ένας ειδικός του χώρου.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pananton είπε

Μόνο το hub με την εξωτερική σειρήνα είσαι στα ~300€...μετά όσο προσθέτεις εξοπλισμό...

Το απλό hub και σειρήνα με τιμές skroutz…. Το οποίο θέλει μεγάλη προσοχή για την εγγύηση.

Πλέον δεν πολύ αξίζει να πας στο απλό Hub αλλά στο HUB 2…

1 ώρα πριν, pananton είπε

τα αλουμίνια που είναι επάλληλα ok θα χρειαστείς παγίδα σε κάθε άνοιγμα..

´Οχι απαραίτητα, αν είναι μάστορας ο εγκαταστάτης μπορεί να το κάνει με μια επαφή και τα δυο φύλλα χωρίς να χρησιμοποιήσει το ενσύρματο αισθητήριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ss42ss είπε

Το απλό hub και σειρήνα με τιμές skroutz…. Το οποίο θέλει μεγάλη προσοχή για την εγγύηση.

Πλέον δεν πολύ αξίζει να πας στο απλό Hub αλλά στο HUB 2…

´Οχι απαραίτητα, αν είναι μάστορας ο εγκαταστάτης μπορεί να το κάνει με μια επαφή και τα δυο φύλλα χωρίς να χρησιμοποιήσει το ενσύρματο αισθητήριο.

για 75τμ διαμέρισμα που αναφέρομαι στον φίλο πιστεύω κάνει το hub. εκτός και αν χρειάζεται photo verification και παραπάνω από 5 scenarios. overkill πιστεύω αλλά ok ο ίδιος γνωρίζει τις ανάγκες του.

αυτό με την 1 παγίδα πως γίνεται αν έχεις κάποιο κόλπο με ενδιαφέρει... γιατί κατάλαβα πως όταν ανοίγεις το ένα φυλο καλύπτεται το άλλο και αντίστροφα... κάπως έτσι δηλαδή

 image.jpeg.6f974582ef7c187a21c1837682e68f28.jpeg

Επεξ/σία από pananton
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάζεις 2 ενσύρματες κλασικές παγίδες στα δύο φύλλα (πχ https://novasmart.gr/product/mvn-1952r-white-nc/), τις ενώνεις σε σειρά και τις πας στην εξωτερική επαφή του doorprotect.

Επεξ/σία από kifinas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/5/2023 στις 6:20 ΜΜ, Petros Electron είπε

Paradox, Sigma, Satel, Caddx, μερικες απο τις καλες μαρκες. Κόστος απο 750 και πάνω ανάλογα με το τι θα βαλεις και πόση δυσκολία εχουν οι μαγνητικες επαφες να μπουν.

Καλημέρα,

μου είπαν τιμή για Nova-Secolink καλωδιακή με κλήση τηλεφώνου χωρίς εφαρμογή στα 600 . Είναι καλά; Αν προτείνεις κάποιον άλλο σε αυτή τη τιμή περίπου ποιος θα είναι;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plambnrou είπε

Καλημέρα,

μου είπαν τιμή για Nova-Secolink καλωδιακή με κλήση τηλεφώνου χωρίς εφαρμογή στα 600 . Είναι καλά; Αν προτείνεις κάποιον άλλο σε αυτή τη τιμή περίπου ποιος θα είναι;  

Σε αυτά τα λεφτά καλύτερα να πας σε teletek

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plambnrou είπε

Ο Teletek είναι σε αυτά τα χρήματα με τοποθέτηση και με εφαρμογή;

Θα χρειαστεί και ένα module gprs για την εφαρμογή, ναι μπορείς να βρεις άντε να είναι ένα 50€ πάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...