Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, ss42ss είπε

Caddx, DSC, AJAX, Teletek μερικές από τις μάρκες συναγερμών, όλες υποστηρίζουν ενημέρωση του χρήστη μέσω notification σε εφαρμογή και διασύνδεση με ΚΛΣ. Εκτός του AJAX οι υπόλοιπες χρειάζονται extra module για επικοινωνία GPRS

το να έχεις όσο το δυνατό λιγότερα alarms είναι στο χέρι του εγκαταστάτη στο πως θα ρυθμίσει και τοποθετήσει το σύστημα σου.

εφόσον είσαι σε ενοίκιο γνώμη μου είναι να πας σε ασύρματη, καθώς στο μέλλον αν αλλάξεις σπίτι μπορεί να μην έχει τις καλωδιώσεις 

η G4S είναι εταιρία security με ΚΛΣ που κάνει και εγκαταστάσεις, χρηματαποστολές κτλ

ο AJAX θεωρείτε από τα καλύτερα ενσύρματα/ασύρματα συστήματα συναγερμού. 

Ισως παω σε Ajax.. Βασικα εχω σοβαρο προβλημα με τη συντροφο μου καθως το σπιτι ειναι 1ο οροφο , εχει δει κλεφτες μεσα και η προσβαση ειναι σχετικα ευκολη. Πρεπει οπωσδηποτε να κανω κατι και να διαλεξω εναν συναγερμο. Φανταζομαι ολοι τα ιδια κανουν. Αρα Ajax ειναι ακριβως οπως Paradox , Caddx κλπ απλα ασυρματος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω θα εβαζα ενσύρματο και οταν έφευγα θα αφηνα μονο τις μαγνητικές επαφές και θα έπαιρνα τα υπόλοιπα (κεντρο,πληκτρολόγιο,σειρήνες,ρανταρ)  ή θα εκανα κουβέντα στον ιδιοκτήτη να τον αγοράσει αν θελει καθοτι ειναι + στην επόμενη ενοικίαση του σπιτιου. Οπως και να εχει ο ενσυρματος δεν αντικαθιστάτε απο κανέναν ασύρματο. Δες σε Sigma και σε Paradox γιατι ειναι συναγερμοι με κύρος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Εγω θα εβαζα ενσύρματο και οταν έφευγα θα αφηνα μονο τις μαγνητικές επαφές και θα έπαιρνα τα υπόλοιπα (κεντρο,πληκτρολόγιο,σειρήνες,ρανταρ)  ή θα εκανα κουβέντα στον ιδιοκτήτη να τον αγοράσει αν θελει καθοτι ειναι + στην επόμενη ενοικίαση του σπιτιου. Οπως και να εχει ο ενσυρματος δεν αντικαθιστάτε απο κανέναν ασύρματο. Δες σε Sigma και σε Paradox γιατι ειναι συναγερμοι με κύρος.

Το προβλημα δυστυχως ειναι οτι ο ιδιοκτητης ειναι κινεζος , μου το υπεκμισθωνει ελληνικη εταιρεια και ο ιδιοκτητης δεν ενδιαφερεται για κανενα συναγερμο..

 

Αρα δηλαδη ο ενσυρματος ειναι καλυτερος απο εναν ασυρματο? Τι διαφορες εχει ? Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις μου αλλα ειμαι παντελως ασχετος και επειδη πρεπει να παρω μια αποφαση , δεν θα ηθελα να δωσω ετσι τα λεφτα , καθως δεν ειναι και λιγα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/5/2023 στις 12:37 ΜΜ, skoulikios13 είπε

Επισης, ποιο το νοημα να χω και παγιδα πχ στη πορτα, αλλα να χω και motion detector?

Αν το έχετε σίγουρο ότι θα παραβιάσει την πόρτα για να μπει στο σπίτι, τότε ναι, ένας ανιχνευτής κίνησης είναι μάλλον άχρηστος. Πόσο βέβαιος όμως είστε, ότι θα μπει από εκεί; 

Σε κάθε περίπτωση, εσείς γνωρίζετε το σπίτι σας καλύτερα, οπότε και εσείς θα κρίνετε αν απαιτείται ή όχι..

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Αν το έχετε σίγουρο ότι θα παραβιάσει την πόρτα για να μπει στο σπίτι, τότε ναι, ένας ανιχνευτής κίνησης είναι μάλλον άχρηστος. Πόσο βέβαιος όμως είστε, ότι θα μπει από εκεί; 

Σε κάθε περίπτωση, εσείς γνωρίζετε το σπίτι σας καλύτερα, οπότε και εσείς θα κρίνετε αν απαιτείται ή όχι..

Βασικα εδω ηθελα να καταληξω και εγω.. Εγω απο την αλλη θεωρω πως εχω περισσοτερη αναγκη εναν motion detector παρα  , παγιδα καθως επειδη το μπαλκονι εχει μονο τζαμι και οχι πατζουρια ... αρα θα μπορουσαν να κοψουν το γυαλι σωστα??? αρα μια παγιδα θα ηταν τελειως αχρηστη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, GiorgoSp0 είπε

Αρα δηλαδη ο ενσυρματος ειναι καλυτερος απο εναν ασυρματο? Τι διαφορες εχει ?

Θα απαντήσω άπλα για να το καταλάβεις:

1) Τα ενσύρματα συστήματα συναγερμού θεωρούνται γενικά  πιο αξιόπιστα από τα ασύρματα συστήματα. Επειδή κάθε τμήμα του συστήματος είναι φυσικά συνδεδεμένο, έτσι δεν υπάρχει καμία πιθανότητα παρεμβολής οπως μπορει να συμβεί σε ενα ασύρματο.
2) Κοστος - Το ενσυρματο ειναι φθηνότερο απο ενα ασύρματο
3) Μπαταρίες. Δεν χρειάζεσαι μπαταρίες για τους ανιχνευτες περα απο αυτες του κεντρου και της σειρήνας που ετσι και αλλιως θα τις εχεις και στον ενσύρματο αλλα και στον ασύρματο. Η αλλαγή τους ειναι καθε 3 με 5 χρονια, αναλογα την ποιοτητα της μπαταριας και ποσες φορες εχει αποφορτιστεί/διακυμάνσεις τασης.
4) Καθυστέρηση. Τα ασύρματα εχουν μια μικρη καθυστέρηση ενω τα ενσυρματα ειναι αμεσα. Ο λογος οτι τα αισθητήρια πεφτουν σε κατάσταση αναμονης για εξ/ση ενεργειας των μπαταριών τους.
5) Τεχνολογία υλικων σε σχεση με την τιμη.Το κοστος ενος απλου ασυρματου ρανταρ (PIR) ειναι μεγαλυτερο απο ενως ενσύρματου (PIR/MW).

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Σε κάθε περίπτωση, εσείς γνωρίζετε το σπίτι σας καλύτερα, οπότε και εσείς θα κρίνετε αν απαιτείται ή όχι..

Ο επαγγελματίας εγκαταστάτης θα κρίνει  και θα προτείνει λύσεις στον εκατοστέ χώρο, σε εμένα πχ  μπήκαν εσωτερικα: ραντάρ και παγίδες( τζαμόπορτα και ρολά) σε όλα τα δωμάτια, και εξωτερικά: μπήκαν κουρτίνες στα μπαλκόνια  και περιμετρική κάλυψη στον κήπο. 

 

27 λεπτά πριν, GiorgoSp0 είπε

Βασικα εδω ηθελα να καταληξω και εγω.. Εγω απο την αλλη θεωρω πως εχω περισσοτερη αναγκη εναν motion detector παρα  , παγιδα καθως επειδη το μπαλκονι εχει μονο τζαμι και οχι πατζουρια ... αρα θα μπορουσαν να κοψουν το γυαλι σωστα??? αρα μια παγιδα θα ηταν τελειως αχρηστη. 

Δεν θα κάτσουν να κόψουν το τζαμί αλλά θα το σπάσουν για να μπουν, εκεί θα βοηθήσει ένας αισθητήρας θραύσης Κρυστάλλων εσωτερικά, αλλά για να μην φτάσουν σε αυτο το σημείο μπορεί να τοποθετηθεί και εξωτερικό ραντάρ 

2 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Θα απαντήσω άπλα για να το καταλάβεις:

1) Τα ενσύρματα συστήματα συναγερμού θεωρούνται γενικά  πιο αξιόπιστα από τα ασύρματα συστήματα. Επειδή κάθε τμήμα του συστήματος είναι φυσικά συνδεδεμένο, έτσι δεν υπάρχει καμία πιθανότητα παρεμβολής οπως μπορει να συμβεί σε ενα ασύρματο.
 

Θα προσθέσω, για να ισχύσει αυτό 100% πρέπει ο εγκαταστάτης να κάνει καλή και σωστή δουλειά και όχι πχ να αφήσει τις τερματικές μέσα στον πίνακα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ss42ss είπε

Θα προσθέσω, για να ισχύσει αυτό 100% πρέπει ο εγκαταστάτης να κάνει καλή και σωστή δουλειά και όχι πχ να αφήσει τις τερματικές μέσα στον πίνακα.

Αυτο ειναι σχετικο. Οταν η εσωτερικη καλωδιωση δεν μπορει να παραβιαστει δεν εχει νοημα να μπουν οι αντιστασεις μεσα στα περιφεριακα, μπορουν να μπουν και στον πινακα. Αυτο δεν ειναι λαθος κατα την γνωμη μου. Στο tamper της εξ/κης σειρηνας ναι εκει μπορει να μπει στην σειρηνα οπως επισης και στα εξ/κα ρανταρ αν και παλι αν εχουν anti-mask ειναι ασφαλη.

6 λεπτά πριν, ss42ss είπε

Δεν θα κάτσουν να κόψουν το τζαμί αλλά θα το σπάσουν για να μπουν, εκεί θα βοηθήσει ένας αισθητήρας θραύσης Κρυστάλλων εσωτερικά, αλλά για να μην φτάσουν σε αυτο το σημείο μπορεί να τοποθετηθεί και εξωτερικό ραντάρ 

Προσοχή με την θραύση κρυσταλλων να μην μπαίνει στην βραδινή όπλιση. Πελάτης μου (οταν εκανα αυτη την δουλειά, τωρα δεν την κανω πλεον) στις 3 το πρωι ετρωγε απο το ψυγειο και επεσε κατω το κουταλάκι στο πλακακι. Με τον ηχο που εκανε αρχισαν τα οργανα και η γυναικά του πηγε να παθει συγκοπή.. Οποτε πηγα και έβγαλα την ζωνη αυτή απο την βραδινή όπλιση (περίμετρο). Ετσι αποκτάται και η εμπειρία στον εγ/τη ωστε να ξερει τι να προτείνει και πως να ενημερωνει τον πελατη.

13 λεπτά πριν, ss42ss είπε

Ο επαγγελματίας εγκαταστάτης θα κρίνει  και θα προτείνει λύσεις στον εκατοστέ χώρο, σε εμένα πχ  μπήκαν εσωτερικα: ραντάρ και παγίδες( τζαμόπορτα και ρολά) σε όλα τα δωμάτια, και εξωτερικά: μπήκαν κουρτίνες στα μπαλκόνια  και περιμετρική κάλυψη στον κήπο. 

συμφωνώ στο 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ss42ss είπε

Ο επαγγελματίας εγκαταστάτης θα κρίνει  και θα προτείνει λύσεις στον εκατοστέ χώρο, σε εμένα πχ  μπήκαν εσωτερικα: ραντάρ και παγίδες( τζαμόπορτα και ρολά) σε όλα τα δωμάτια, και εξωτερικά: μπήκαν κουρτίνες στα μπαλκόνια  και περιμετρική κάλυψη στον κήπο. 

Ναι, εφόσον διατίθεται και το αντίστοιχο μπατζετ. Αν ο πελάτης δεν έχει διάθεση να πληρώσει για κάτι που κατά τη γνώμη του δεν είναι αναγκαίο (και λαμβάνει την ευθύνη για αυτό), ο τελευταίος λόγος είναι σε αυτόν. Ελπίζω να έγινα πιο αντιληπτός τώρα.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω σε πολλά σχόλια πιο πάνω ότι η Paradox έχει κάποιο πρόβλημα με την εφαρμογή. Δεν κατάλαβα όμως τι ακριβώς είναι το πρόβλημα, τι συνέπειες έχει (π.χ. false alarms; αδυναμία ειδοποίησης σε περίπτωση ενεργοποίησης; τι άλλο;)

Εν τέλει είναι αποτρεπτικός λόγος για την επιλογή της συγκεκριμένης εταιρείας;

Επίσης πόσο απαραίτητη είναι η εφαρμογή; Ποιος, για ποιο λόγο το χρειάζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Astronautis είπε

Διαβάζω σε πολλά σχόλια πιο πάνω ότι η Paradox έχει κάποιο πρόβλημα με την εφαρμογή. Δεν κατάλαβα όμως τι ακριβώς είναι το πρόβλημα, τι συνέπειες έχει (π.χ. false alarms; αδυναμία ειδοποίησης σε περίπτωση ενεργοποίησης; τι άλλο;)

Εν τέλει είναι αποτρεπτικός λόγος για την επιλογή της συγκεκριμένης εταιρείας;

Επίσης πόσο απαραίτητη είναι η εφαρμογή; Ποιος, για ποιο λόγο το χρειάζεται;

Κατ'εμε συναγερμος που δεν ειναι συνδεδεμένος σε ΚΛΣ ειναι σκύλος που γαβγίζει αλλα δεν δαγκώνει.
Οι εφαρμογες και τα υπολοιπα για τα κινητα ειναι να χαμε να λεγαμε.. Σε εξαναγκασμένη αφόπλιση (απειλή βίας) τοτε να δω τι θα κανουν ολα αυτα τα μανιφουκια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Astronautis είπε

Διαβάζω σε πολλά σχόλια πιο πάνω ότι η Paradox έχει κάποιο πρόβλημα με την εφαρμογή. Δεν κατάλαβα όμως τι ακριβώς είναι το πρόβλημα, τι συνέπειες έχει (π.χ. false alarms; αδυναμία ειδοποίησης σε περίπτωση ενεργοποίησης; τι άλλο;)

Εν τέλει είναι αποτρεπτικός λόγος για την επιλογή της συγκεκριμένης εταιρείας;

Επίσης πόσο απαραίτητη είναι η εφαρμογή; Ποιος, για ποιο λόγο το χρειάζεται;

Που και που ο σερβερ ειναι οφφ με αποτελεσμα να μην μπορεις να οπλισεις/αφοπλισεις απομακρυσμενα. Επισης οσο δεν λειτουργει δεν λαμβανεις τα push notifications

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η εφαρμογή συνδέει το κέντρο μου με κάποιο σέρβερ της paradox από τον οποίο θα λάβω εγώ κάποια ειδοποίηση ή θα οπλιζω το συναγερμό;;;

Να έχω απευθείας σύνδεση με το κέντρο στο κινητό μου μέσω κινητής δεν γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Astronautis είπε

Δηλαδή η εφαρμογή συνδέει το κέντρο μου με κάποιο σέρβερ της paradox από τον οποίο θα λάβω εγώ κάποια ειδοποίηση ή θα οπλιζω το συναγερμό;;;

Να έχω απευθείας σύνδεση με το κέντρο στο κινητό μου μέσω κινητής δεν γίνεται;

Σωστα.

Μπορεις να αφοπλιζεις/οπλιζεις και μεσω sms αν εχεις το pcs250/265 και φυσικα αν το υποστηριζει η καρτα.

Αλλα sms εν ετη 2023... σιγα μη στειλεις και φαξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...