Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, ss42ss είπε

Εξαρτάται ποιο μοντέλο είναι η πλακέτα και πράττεις ανάλογα, προσωπικά θα πήγαινα για καινούργια πλακέτα και μακρυά από paradox, καλύτερα αν μπορείς πήγαινε σε caddx, dsc, sigma, Ajax  

Ας υποθέσουμε είναι ότι πιο βασικό κυκλοφορούσε τότε (2010)

Γιατί όχι paradox; (Είμαι άσχετος με το αντικείμενο αλλά την είχα για καλή μάρκα)

Υγ: ένας τεχνικός που ρώτησα εδώ μου είπε να κρατήσω την κεντρική μονάδα γιατί πάνω κάτω τα ίδια κυκλοφορούν ακόμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 5/5/2023 στις 11:37 ΜΜ, skoulikios13 είπε

Βασικα ελεγα για τον aeolus ή τον apollo. Αλλα επειδη ειμαι και ασχετως δε ξερω αμα ειναι ασυρματοι ή απλα μπορουν να γινουν δυνητικα? Αμα μπορεις δωσμου τα φωτα σου. Ευχαριστω

Aeolus,Apollo,hydra,spro.. όλοι ενσύρματοι ειναι με δυνατότητα ασύρματης επέκτασης. Είναι ομως πολύ basic ασύρματη επικοινωνία χωρίς πολλά πολλά. Μακριά. Για την τωρινή σου απαίτηση ο aeolus είναι μια χαρά. 32 ζώνες ενσύρματες/ασύρματες, 2 υποσυστήματα. Ο Apollo δεν δέχεται την πλακέτα του internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, apostolis_32 είπε

Aeolus,Apollo,hydra,spro.. όλοι ενσύρματοι ειναι με δυνατότητα ασύρματης επέκτασης. Είναι ομως πολύ basic ασύρματη επικοινωνία χωρίς πολλά πολλά. Μακριά. Για την τωρινή σου απαίτηση ο aeolus είναι μια χαρά. 32 ζώνες ενσύρματες/ασύρματες, 2 υποσυστήματα. Ο Apollo δεν δέχεται την πλακέτα του internet.

Αρα προτεινεις ξεκαθαρα ajax. Οκ. Εγω απλα ηθελα το κλασσικο, μπαινω σπιτι ακουω ενα μπιπ, παταω κωδικο και απενοργοποιω στο πληκτρολογιο. Αλλα βλεπω αυτο δεν εχει πληκτρολογιο. Επισης, ποιο το νοημα να χω και παγιδα πχ στη πορτα, αλλα να χω και motion detector? Απαξ και μπει ο αλλλος στο σπιτι, δεν θα κανει trigger ο συναγερμος απο την παγιδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skoulikios13 είπε

Αρα προτεινεις ξεκαθαρα ajax. Οκ. Εγω απλα ηθελα το κλασσικο, μπαινω σπιτι ακουω ενα μπιπ, παταω κωδικο και απενοργοποιω στο πληκτρολογιο. Αλλα βλεπω αυτο δεν εχει πληκτρολογιο. Επισης, ποιο το νοημα να χω και παγιδα πχ στη πορτα, αλλα να χω και motion detector? Απαξ και μπει ο αλλλος στο σπιτι, δεν θα κανει trigger ο συναγερμος απο την παγιδα?

Για ασύρματο σίγουρα κάτι διαφορετικό από sigma. Ας πουμε ότι παρακάμπτει την παγίδα με κάποιο τρόπο, μετά να μην φυλάσσεται ο χώρος; Ας πούμε ότι είναι κρυμμένος μέσα στο χώρο(αν πρόκειται για μαγαζί), έχει ήδη παρακάμψει την παγίδα...κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/5/2023 στις 9:07 ΜΜ, ss42ss είπε

προσωπικά θα πήγαινα για καινούργια πλακέτα και μακρυά από paradox, καλύτερα αν μπορείς πήγαινε σε caddx, dsc, sigma, Ajax  

Γιατι μακριά φιλε μου απο Paradox?,Απο που προκύπτει αυτο?  Εχω βαλει αρκετούς Spectra και EVO και Magellan οταν δούλευα σε εγ/σεις και ολοι ηταν μια χαρα.

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες όταν λέτε ότι ο τάδε συναγερμός είναι καλός ή μακριά από τον τάδε, ποια η διαφορά; Πχ δε θα χτυπήσει αν μπεί κάποιος; Έχει πολλά false alarm? Τον χαλάνε εύκολα και δεν παίρνεις χαμπάρι; 

Πχ εγώ μένω σε μονοκατοικία επαρχία . Επειδή είμαι ισόγειο έβαλα κουρτίνες με paradox γιατί αυτόν ήξεραν εδώ και ήξερα και εγώ και μου φαίνεται μια χαρά αν εξαιρέσεις ότι η εφαρμογή τους τον παίζει λίγο και έχει πέσει και μερικές φορές για μέρες με αποτέλεσμα μέσω ίντερνετ να χάνεις επαφή αλλά πέρα από αυτό δουλεύει καλά όσες φορές έχω δοκιμάσει να μπω. Μόνο κάνα false έχω από σκιές σε έναν τοίχο από μια κουρτίνα συγκεκριμένη αλλά μόνο απόγευμα. Οπότε τη βγάζω αν χτυπήσει. Η διαφορά με έναν ajax που βλέπω ότι όλοι λέτε σαν κορυφαίο ποια είναι; 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ομάδα 

Προσφατως εγκατέστησα τον συναγερμό Caddx nxg-8 στο σπίτι και τον λειτουργώ μέσω της εφαρμογής κανονικά. Θεωρούσα όμως ότι όταν ενεργοποιείται θα έχω τηλεφωνική ειδοποίηση. Η κοπέλα από το κατάστημα που μου το εγκατέστησαν μου είπε στο τηλέφωνο ότι δεν γίνεται εφόσον η χρήση γίνεται μέσω εφαρμογής και άρα θα έχω μόνο τις ειδοποιήσεις της εφαρμογής. Δλδ ή λειτουργία μέσω εφαρμογής χωρίς τηλέφωνο ή τηλέφωνο και όχι λειτουργία μέσω εφαρμογής. 
 

Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν όντως ισχύει αυτό; Λίγο κουφό μου ακούγεται. Δλδ θα πρέπει να έχω μονίμως τα δεδομένα μου ανοιχτα για να ξέρω αν μπει κάποιος σπίτι όταν λείπω; 
 

Καποια πρόταση για να έχω και τα δυο αν γίνεται;
 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Επεξ/σία από temidefliou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, temidefliou είπε

Καλησπέρα ομάδα 

Προσφατως εγκατέστησα τον συναγερμό Caddx nxg-8 στο σπίτι και τον λειτουργώ μέσω της εφαρμογής κανονικά. Θεωρούσα όμως ότι όταν ενεργοποιείται θα έχω τηλεφωνική ειδοποίηση. Η κοπέλα από το κατάστημα που μου το εγκατέστησαν μου είπε στο τηλέφωνο ότι δεν γίνεται εφόσον η χρήση γίνεται μέσω εφαρμογής και άρα θα έχω μόνο τις ειδοποιήσεις της εφαρμογής. 
 

Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν όντως ισχύει αυτό; Λίγο κουφό μου ακούγεται. Δλδ θα πρέπει να έχω μονίμως τα δεδομένα μου ανοιχτα για να ξέρω αν μπει κάποιος σπίτι όταν λείπω; 
 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Pωτησε τους αν ειναι συνδεδεμένος με την τηλ/κη σου γραμμή. Αν δεν ειναι θα πρέπει να συνδεθεί η να μπει ενας τηλ/της αν θέλεις να εχεις πχ ηχογραφημένο μήνυμα. Εχει κάποια κεντρα που δεν εχουν ενσωματωμένο τηλ/τη για κλήσεις άλλα μόνο κωδικοποίητη για ΚΛΣ. Πχ έμενα ο bosch δεν εχει για αυτο έβαλα εναν universal τηλ/τη και με καλει (σε οσους αριθμούς εχω δηλώσει) και παιζει ενα ηχ/μενο μήνυμα. Στους Paradox επισης υπάρχει module τηλ/τη (εξτρα).Στο δικο σου κεντρο δεν γνωρίζω τι εχει (αν εχει κωδ/τη ή και τηλεφ/τη η και τα 2).

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Pωτησε τους αν ειναι συνδεδεμένος με την τηλ/κη σου γραμμή. Αν δεν ειναι θα πρέπει να συνδεθεί η να μπει ενας τηλ/της αν θέλεις να εχεις πχ ηχογραφημένο μήνυμα. Εχει κάποια κεντρα που δεν εχουν ενσωματωμένο τηλ/τη για κλήσεις άλλα μόνο ακωδικοποίητη για ΚΛΣ. Πχ έμενα ο bosch δεν εχει για αυτο εβαλα εναν universal τηλ/τη και με καλει (σε οσους αριθμούς εχω δηλώσει) και παιζει ενα ηχ/μενο μήνυμα. Στους Paradox επισης υπάρχει module τηλ/τη (εξτρα).Στο δικο σου κεντρο δεν γνωριζω τι εχει (αν εχει κωδ/τη ή και τηλεφ/τη η και τα 2).

Απ όσο νομίζω δεν είναι εφόσον στο ρουτερ μου δεν έχω στην έξοδο τηλεφώνου κανένα καλώδιο. Δεν χρησιμοποιώ καν σταθερό στο σπίτι. Άρα λες ότι μπορεί να συνδεθεί στο τηλέφωνο και άρα με έναν τηλεφωνητή θα μπορώ να έχω κλήση με ηχογραφημένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, επειδή είμαι στην αναζήτηση συναγερμού αλλά και εγκαταστάτη. Υπάρχει κάποιος επαγγελματίας στην παρέα; 

Με ενδιαφέρει η αγορά και εγκατάσταση συναγερμού καθώς και καμερών (αυτές υπάρχουν), οπότε αν υπάρχει κάποιος στην Αθήνα, ας στείλει, γιατί δεν ξέρω από που να αρχίσω. Ευχαριστώ 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, temidefliou είπε

Απ όσο νομίζω δεν είναι εφόσον στο ρουτερ μου δεν έχω στην έξοδο τηλεφώνου κανένα καλώδιο. Δεν χρησιμοποιώ καν σταθερό στο σπίτι. Άρα λες ότι μπορεί να συνδεθεί στο τηλέφωνο και άρα με έναν τηλεφωνητή θα μπορώ να έχω κλήση με ηχογραφημένο;

Αν δεν εχεις σταθερο πως θα σε καλέσει?. Άλλη λύση ειναι GSM τηλεφωνητής η GSM gateway με τηλεφωνητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Petros Electron είπε

Αν δεν εχεις σταθερο πως θα σε καλέσει?. Άλλη λύση ειναι GSM τηλεφωνητής η GSM gateway με τηλεφωνητή.

Μαλλον θα εννοει οτι δεν εχει τηλεφωνικη συσκευη. Η οποια δεν χρειαζεται για να σε "καλεσει" ο συναγερμος. Καλωδιο χρειαζεται απο την Phone1 στο κουτι. Υπαρχουν συμβολαια σταθερης για ιντερνετ χωρις τηλεφωνικο αριθμο?

Επεξ/σία από VasKag
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, VasKag είπε

Μαλλον θα εννοει οτι δεν εχει τηλεφωνικη συσκευη. Η οποια δεν χρειαζεται για να σε "καλεσει" ο συναγερμος. Καλωδιο χρειαζεται απο την Phone1 στο κουτι. Υπαρχουν συμβολαια σταθρεης για ιντερνετ χωρις τηλεφωνικο αριθμο?

Αυτό ακριβώς. Συσκευή δεν έχω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στη παρεα! Ειναι καιρος να βαλω συναγερμο στο σπιτι και θα ηθελα τα φωτα σας. Η εγκατασταση (καλωδια) υπαρχει ηδη απ τον κατασκευαστη απλα μενει μονο η τοποθετηση του συναγερμου. Μενω Αθηνα. Μπορει καποιος να μου προτεινει καλες μαρκες και γιατι οχι και καταστηματα ετσι ωστε να απευθυνθω ?

Αυτο που θελω ειναι αξιοπιστια , αν γινει η στραβη να ενημερωθω εγω , καθως και η αστυνομια/εταιρεια security ?!? (δεν ξερω πως παει αυτο) , καλη εφαρμογη στο κινητο αν υπαρχει και οσο το λιγοτερο λιγοτερα false alarms..

Επισης επειδη ειμαι στο ενοικιο , να παω σε ενσυρματο ή ασυρματο? 

Για ασυρματο τι γνωμη εχετε για Ajax και G4S ?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Επεξ/σία από GiorgoSp0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, GiorgoSp0 είπε

Καλησπερα στη παρεα! Ειναι καιρος να βαλω συναγερμο στο σπιτι και θα ηθελα τα φωτα σας. Η εγκατασταση (καλωδια) υπαρχει ηδη απ τον κατασκευαστη απλα μενει μονο η τοποθετηση του συναγερμου. Μενω Αθηνα. Μπορει καποιος να μου προτεινει καλες μαρκες και γιατι οχι και καταστηματα ετσι ωστε να απευθυνθω ?

Αυτο που θελω ειναι αξιοπιστια , αν γινει η στραβη να ενημερωθω εγω , καθως και η αστυνομια/εταιρεια security ?!? (δεν ξερω πως παει αυτο) , καλη εφαρμογη στο κινητο αν υπαρχει και οσο το λιγοτερο λιγοτερα false alarms..

Επισης επειδη ειμαι στο ενοικιο , να παω σε ενσυρματο ή ασυρματο? 

Για ασυρματο τι γνωμη εχετε για Ajax και G4S ?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Caddx, DSC, AJAX, Teletek μερικές από τις μάρκες συναγερμών, όλες υποστηρίζουν ενημέρωση του χρήστη μέσω notification σε εφαρμογή και διασύνδεση με ΚΛΣ. Εκτός του AJAX οι υπόλοιπες χρειάζονται extra module για επικοινωνία GPRS

το να έχεις όσο το δυνατό λιγότερα alarms είναι στο χέρι του εγκαταστάτη στο πως θα ρυθμίσει και τοποθετήσει το σύστημα σου.

εφόσον είσαι σε ενοίκιο γνώμη μου είναι να πας σε ασύρματη, καθώς στο μέλλον αν αλλάξεις σπίτι μπορεί να μην έχει τις καλωδιώσεις 

η G4S είναι εταιρία security με ΚΛΣ που κάνει και εγκαταστάσεις, χρηματαποστολές κτλ

ο AJAX θεωρείτε από τα καλύτερα ενσύρματα/ασύρματα συστήματα συναγερμού. 

Επεξ/σία από ss42ss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...