Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Κέντρα  Μars,Defendo,Artec, gsm kit,το ασύρματο Fine που ειναι κακη κινέζικη αντιγραφη τυπου ajax,

Eιναι απλά κινέζικα σκουπίδια,χωρίς ΚΑΜΙΑ  πιστοποίηση,με ψεύτικες πλακέτες και χαμηλής ποιότητας ανακυκλωμένο πλαστικό.Εαν δείς τα καλώδια τροφοδοσίας της μπαταρίας θα γελάσεις.ΜΑΚΡΙΑ.

Το ατού τους είναι η χαμηλή τιμή,οτι έχουν ενα σωρό καλούδια,πχ ο mars εχει πληκτρολόγιο αφής με lcd με Ελληνικούς χαρακτήρες, lan και gprs με δωρεάν εφαρμογή,ασύρματο δέκτη και γενικά φθηνά περιφερειακά.



 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα. Εχω ένα συναγερμό της paradox o οποίος συνδέεται σε κέντρο λήψης σημάτων με σταθερή γραμμή τηλεφώνου. Επειδή στην περιοχή μου ο πάροχος δεν δίνει δίνει καλές ταχύτητες ιντερνετ ούτε οι άλλοι παροχοι, σκεφτόμουν να πάρω ενα ρούτερ που να δέχεται κάρτα sim και να δώσω ίντερνετ με 4g ή 5g στο σπίτι απο αυτό και να κόψω την σταθερή σύνδεση.To ερώτημα μου είναι πως θα συνεχίσει να στέλνει ειδοποιήσεις ο συναγερμός αφου κόψω την σταθερή γραμμή τηλεφώνου; Θα πρέπει να βάλω gsm; Απο το νέο ρουτερ θα μπορώ να δώσω ίνερνετ στον συναγερμό για να στέλνει ειδοποιήσεις;Αν ξέρει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, JT71 είπε

Καλημέρα. Εχω ένα συναγερμό της paradox o οποίος συνδέεται σε κέντρο λήψης σημάτων με σταθερή γραμμή τηλεφώνου. Επειδή στην περιοχή μου ο πάροχος δεν δίνει δίνει καλές ταχύτητες ιντερνετ ούτε οι άλλοι παροχοι, σκεφτόμουν να πάρω ενα ρούτερ που να δέχεται κάρτα sim και να δώσω ίντερνετ με 4g ή 5g στο σπίτι απο αυτό και να κόψω την σταθερή σύνδεση.To ερώτημα μου είναι πως θα συνεχίσει να στέλνει ειδοποιήσεις ο συναγερμός αφου κόψω την σταθερή γραμμή τηλεφώνου; Θα πρέπει να βάλω gsm; Απο το νέο ρουτερ θα μπορώ να δώσω ίνερνετ στον συναγερμό για να στέλνει ειδοποιήσεις;Αν ξέρει κάποιος;

Εάν μπορείς να βάλεις το ip module θα συνδεθεί με το κινητό σου. Ειδάλλως για ΚΛΣ θα πρέπει να πας σε gsm module και πάλι δε θα δουλέψει όπως η σταθερή. Ως τελευταία εναλλακτική υπάρχουν (ή υπήρχαν για την ακρίβεια) κάποια συστήματα που δίνουν έξοδο σταθερής μέσω sim (sagem k ericcson θυμαμαι είχα), ενδεχομένως αν βρεις να παίξουν με μια σιμ αλλά κ πάλι διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για την ορθή επικοινωνία 

Το συνεργαζόμενο κεντρο το ρώτησες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

Εάν μπορείς να βάλεις το ip module θα συνδεθεί με το κινητό σου. Ειδάλλως για ΚΛΣ θα πρέπει να πας σε gsm module και πάλι δε θα δουλέψει όπως η σταθερή. Ως τελευταία εναλλακτική υπάρχουν (ή υπήρχαν για την ακρίβεια) κάποια συστήματα που δίνουν έξοδο σταθερής μέσω sim (sagem k ericcson θυμαμαι είχα), ενδεχομένως αν βρεις να παίξουν με μια σιμ αλλά κ πάλι διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για την ορθή επικοινωνία 

Το συνεργαζόμενο κεντρο το ρώτησες;

Όχι το κλσ δεν το ρώτησα ακόμη. Νόμιζα ότι με μία κάρτα sim στον πινακα συναγερμού θα έλεινα το θέμα. Μετά μίλησα με τον τεχνικό τηλεφωνικά κ μου είπε οτι τώρα χρειάζομαι μόνο ίντερνετ και καθόλου τηλεφωνεία αλλά δεν μπήκαμε σε λεπτομέρειες είπαμε να μιλήσουμε απο κοντά .Εχω τις επιφυλάξεις μου κατα πόσο αξιόπιστο    θα είναι το σύστημα. Γι αυτό είπα να ρωτήσω μήπως ξέρει κάποιος απο εμπειρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JT71 είπε

Όχι το κλσ δεν το ρώτησα ακόμη. Νόμιζα ότι με μία κάρτα sim στον πινακα συναγερμού θα έλεινα το θέμα. Μετά μίλησα με τον τεχνικό τηλεφωνικά κ μου είπε οτι τώρα χρειάζομαι μόνο ίντερνετ και καθόλου τηλεφωνεία αλλά δεν μπήκαμε σε λεπτομέρειες είπαμε να μιλήσουμε απο κοντά .Εχω τις επιφυλάξεις μου κατα πόσο αξιόπιστο    θα είναι το σύστημα. Γι αυτό είπα να ρωτήσω μήπως ξέρει κάποιος απο εμπειρία

Orion G της sigma. Universal για όλους τους pstn συναγερμούς. Μέχρι και τηλέφωνο μπορείς να συνδέσεις. Εμένα μου έχει δουλέψει πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, JT71 είπε

Όχι το κλσ δεν το ρώτησα ακόμη. Νόμιζα ότι με μία κάρτα sim στον πινακα συναγερμού θα έλεινα το θέμα. Μετά μίλησα με τον τεχνικό τηλεφωνικά κ μου είπε οτι τώρα χρειάζομαι μόνο ίντερνετ και καθόλου τηλεφωνεία αλλά δεν μπήκαμε σε λεπτομέρειες είπαμε να μιλήσουμε απο κοντά .Εχω τις επιφυλάξεις μου κατα πόσο αξιόπιστο    θα είναι το σύστημα. Γι αυτό είπα να ρωτήσω μήπως ξέρει κάποιος απο εμπειρία

Το καλύτερο είναι να δείτε τις εναλλακτικές από κοντά. Προσωπικά προτιμώ να έχω πάντα δυο μεθόδους επικοινωνίας (Ίντερνετ κ τηλεφωνία pstn). To ιδανικό θα ήταν τρεις (+gsm δηλαδή) αλλά ανεβάζει πολύ το κόστος ιδίως της συντήρησης της κάρτας σιμ.
 

Γενικά βασίζομαι πάντως πιο πολύ το Ίντερνετ μέσω 4g / 5g σε συνδυασμό με ένα ups παρά το δίκτυο σταθερής που πάει απλά στο κατανεμητη κ σου κόβει το καλώδιο (ή όλα της πολυκατοικίας) αυτός που θα πάει να μπουκάρει…..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, paylidis είπε

Γενικά βασίζομαι πάντως πιο πολύ το Ίντερνετ μέσω 4g / 5g σε συνδυασμό με ένα ups παρά το δίκτυο σταθερής που πάει απλά στο κατανεμητη κ σου κόβει το καλώδιο (ή όλα της πολυκατοικίας) αυτός που θα πάει να μπουκάρει…..

Ναί αλλά αν έχει και gsm jammer;

Θα μου πεις δύσκολο...θα σου πω όχι απίθανο!

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Ναί αλλά αν έχει και gsm jammer;

Θα μου πεις δύσκολο...θα σου πω όχι απίθανο!

Σωστο κ αυτό… Ε σε αυτή τη περίπτωση αμολάς και ένα ντόπερμαν μέσα στο σπίτι όταν λείπεις 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

JT71 εαν βάλεις ενα modem (πάντα με ups)με κάρτα sim data που θα βγαζει Lan  εχεις 3 επιλογές.

1:Τοποθέτηση IP150+  με καλώδιο lan πληρώνεις συνδρομή στο insite gold (35 ευρω για 3 χρόνια)και έχεις πλήρη έλεγχοτου συναγερμού σου και  παράλληλα αποστολή σημάτων στο κέντρο λήψεως.

2:Τοποθέτηση Trikdis πάλι με σύνδεση LAN.Πέφτει πάνω στο bus του πίνακα και έχει δωρεάν εφαρμογή για πλήρη έλεγχο του συστήματος και αποστολή σημάτων στο κέντρο λήψεως.

3:Υπάρχουν κέντρα λήψεως,που δίνουν δικό τους global sim ,που παίζει και στα 3 δικτυα,αλλά έχει έξτρα συνδρομή απο το πακέτο που πληρώνεις.Εαν είναι να βάλεις 4g router για να έχεις και ίντερνετ στο σπίτι δεν έχει νόημα.


Το orion G δεν προτείνεται γιατί δεν έχει διαχείριση του πίνακα απο εφαρμογή,αλλά μόνο αποστολή σημάτων.
Πρέπει να επιλέξεις προφανώς data sim με την καλύτερη κάλυψη στο δίκτυο στο σπίτι σου.

Επεξ/σία από fabiawrc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, fabiawrc είπε

1:Τοποθέτηση IP150+  με καλώδιο lan πληρώνεις συνδρομή στο insite gold (35 ευρω για 3 χρόνια)και έχεις πλήρη έλεγχοτου συναγερμού σου και  παράλληλα αποστολή σημάτων στο κέντρο λήψεως.

Από οτι κατάλαβα ο τεχνικός μου έδωσε αυτή την επιλογή με συνδρομή στο insite gold αλλα μου είπε οτι αν βάλω 4g ρουτερ δεν χρειάζεται να τοποθετήσω καποιο module στον πίνακα. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα. Σήμερα θα βρεθούμε απο κοντά.

Η επιλογή με κάποιο τρόπο να δεχτεί ο πίνακας καρτα sim global  και να παίρνει τηλέφωνο δεν υπαρχει; Δεν με ενδιαφέρει τόσο να έχω απομακρυσμένο έλεγχο.

Επίσης η εφαρμογή insite gold δεν έχει καθόλου καλές κριτικές. Έχουν κάνει κάποιο update;

 

 

Επεξ/σία από JT71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λαθος κατάλαβες.Eκτος αν ενοουσε να βάλεις 4g module πάνω στο πίνακα του συναγερμού.

Στον paradox πρεπει να μπει πλακέτα για να πάρει internet.Ειτε ip150 είτε Trikdis.

Αν δεν σε νοιαζει το ιντερνετ στο σπίτι και το θες μόνο για συναγερμό υπάρχει και η επιλογή να βάλεις Trikdis module  με 2g η 4g  η το pcs250 (2g) η Pcs 265 4g της paradox για να δώσει internet.

Μπορείς να βάλεις ακόμα και ενα φθηνο gsm τηλεφωνητη με κάρτα sim που εξομοιωνει  voice ώστε να κάνει κλήση ο πίνακας σαν να είχε σταθερο.Δεν προτείνετε όμως.

Το insight gold δεν είχε πρόβλημα σαν εφαρμογή αλλά είχαν οι σέρβερ.Εκαναν ολική αναβάθμιση και τώρα είναι εντάξει.
Επίσης έβγαλε και η paradox καινούργια εφαρμογή το Blue eye με καλύτερο interface αλλά και πάλι δέν είναι ωραίο.

Επεξ/σία από fabiawrc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, fabiawrc είπε

Λαθος κατάλαβες.Eκτος αν ενοουσε να βάλεις 4g module πάνω στο πίνακα του συναγερμού.

Στον paradox πρεπει να μπει πλακέτα για να πάρει internet.Ειτε ip150 είτε Trikdis.

Αν δεν σε νοιαζει το ιντερνετ στο σπίτι και το θες μόνο για συναγερμό υπάρχει και η επιλογή να βάλεις Trikdis module  με 2g η 4g  η το pcs250 (2g) η Pcs 265 4g της paradox για να δώσει internet.

Μπορείς να βάλεις ακόμα και ενα φθηνο gsm τηλεφωνητη με κάρτα sim που εξομοιωνει  voice ώστε να κάνει κλήση ο πίνακας σαν να είχε σταθερο.Δεν προτείνετε όμως.

Το insight gold δεν είχε πρόβλημα σαν εφαρμογή αλλά είχαν οι σέρβερ.Εκαναν ολική αναβάθμιση και τώρα είναι εντάξει.
Επίσης έβγαλε και η paradox καινούργια εφαρμογή το Blue eye με καλύτερο interface αλλά και πάλι δέν είναι ωραίο.

Καλημέρα. Μίλησα με τον τεχνικό και μου έδωσε τις επιλογές που είπες και εσύ.

Τοποθέτηση IP150 με καλώδιο ethernet απο το νέο ρούτερ ως τον πίνακα.

Για το Trikdis μου πρότεινε με κάρτα sim και όχι με lan

και τέλος μου είπε για PCS  paradox πάλι με κάρτα sim.

Τώρα που κατάλαβα τις επιλογές πιστεύω είναι καλύτερα να πάω σε κάτι με κάρτα sim ετσι ώστε να αποδεσμεύσω τον συναγερμό απο τον πάροχο και να μπορώ να αλλάξω τηλεφωνεία κ ίντερνετ όποτε θέλω + τον απομακρυσμένο έλεγχο. Στο IP150 σίγουρα θα χρειαστώ και ups.

Ανάμεσα σε Trikdis και PCS  paradox ποιο είναι κατα την γνώμη σου καλύτερο; ποια κάρτα sim χρησιμοποιείς; 

 

 

 

 

Επεξ/σία από JT71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, razkal είπε

για φουλ ασυρματη λυση, εκτος του ajax που βλεπω (και) ετοιμα κιτ, σε τι αλλη εταιρια κοιταμε?

 

Paradox (Magellan) Sigma (Aeolus)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...