Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Πιστευω ναι δεν ειναι τίποτα δύσκολο. Τροφοδοσια θελει + και - και τα 2 NC ειναι η ζώνη του. Πρόσεχε μονο κατα την αφαίρεση του PARADOX να μην κανεις βραχυκύκλωμα στο κόκκινο και το μαυρο. Μόνωσε τα πριν το αφαιρέσεις.Τα 2 Τ ειναι το tamper, τα αφηνεις κενα. Βλεπω και ενα κιτρινο καλωδιο μαζι με το πλην, βαλτο και αυτο οπως ετσι οπως ειναι.

Screenshot from 2023-02-26 20-24-00.png

Στην τιμη που εχει απο οτι βλεπω θα έβαζες ενα OPTEX με λιγα παραπανω χρηματα που ειναι κορυφή. Εφοσον εχεις "ψευδη" συναγερμους κοιτα το υψος, ειναι critical σε ορισμένα πχ οπως στο OPTEX BX-80N που θελει απο 0,8 εως 1,2μ. Και μείωσε και λιγο την ευαισθησία να δεις πως θα παει. Μήπως το "χτυπαει" ο ηλιος η έχεις τίποτα φυτα και δεντρά κτλπ, στο πεδίο αναγνώρισης του?

Ευχαριστώ μάστορα.

Να είσαι καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, Petros Electron είπε

 

Στην τιμη που εχει απο οτι βλεπω θα έβαζες ενα OPTEX με λιγα παραπανω χρηματα που ειναι κορυφή. Εφοσον εχεις "ψευδη" συναγερμους κοιτα το υψος, ειναι critical σε ορισμένα πχ οπως στο OPTEX BX-80N που θελει απο 0,8 εως 1,2μ. Και μείωσε και λιγο την ευαισθησία να δεις πως θα παει. Μήπως το "χτυπαει" ο ηλιος η έχεις τίποτα φυτα και δεντρά κτλπ, στο πεδίο αναγνώρισης του?

Έχω μειώσει την ευαισθησία από το dimmer και εβγαλα και το antimask απο τα switch που εχει αλλα δεν.  Ειναι στην πισω πλευρα διαμερισματος ισογειο σε ακαλυπτο με λιγα φυτα. Απεναντι υπαρχει παραθυρο με τζαμι και σκεφτηκα μηπως κανει αντανακλαση το φως απο εκει γι'αυτο εβγαλα το antimask. θα πειραματιστω και αλλο αλλα νομιζω οπως λες οτι το υψος ειναι το σημαντικοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, wired_1 είπε

Έχω μειώσει την ευαισθησία από το dimmer και εβγαλα και το antimask απο τα switch που εχει αλλα δεν.  Ειναι στην πισω πλευρα διαμερισματος ισογειο σε ακαλυπτο με λιγα φυτα. Απεναντι υπαρχει παραθυρο με τζαμι και σκεφτηκα μηπως κανει αντανακλαση το φως απο εκει γι'αυτο εβγαλα το antimask. θα πειραματιστω και αλλο αλλα νομιζω οπως λες οτι το υψος ειναι το σημαντικοτερο.

Το συγκεκριμένο θέλει κλασικό 1.8 με 2.5μ. Το antimask είναι προστασία για να μην το καλύψουν, δεν νομίζω ότι φταίει. Το μοντέλο αυτό δεν έχει επιλογή AND/OR άρα από μόνο του δίνει συναγερμό μόνο όταν και τα 2 (PIR/MW) ενεργοποιηθούν. Το τζαμί επηρεάζει το PIR μόνο αν έχει ήλιο. Τα φυτά υποτίθεται έχουν ίδια θερμοκρασία με το περιβάλλον οπότε και να κουνιούνται δεν θα έπρεπε ενεργοποιείται το PIR. Θα κοίταζα αν το DIP 2 είναι OFF(εξωτερική χρήση), και αν έχεις γάτες στον χώρο γιατί από μόνο του το περιφερειακό δεν είναι PET immune, δεν αγνοεί τα ζώα δλδ.

Μπορείς να δοκιμάσεις 2  αλλαγές στον πίνακα.

1. αν έχεις και άλλο εξωτερικό ραντάρ να βάλεις τη ζώνη cross με κάποια άλλη ζώνη (να δώσει συναγερμό αν μέσα σε Χ χρόνο ενεργοποιηθεί και η άλλη ζώνη).

2. Συνήθως τα ραντάρ μπαίνουν σαν περιμετρική ζώνη για να είναι πιο άμεσα. Μπορείς να δεις είναι έτσι αυτή η ζώνη του εξωτερικού σου ραντάρ και να τη βάλεις σαν ζώνη PIR/MW. Έτσι θα δώσει συναγερμό αν "επιμείνει"/δώσει 2 ενεργοποιήσεις σε λίγο χρονικό διάστημα.

Αν ολα είναι ενταξει και εννοείται και η καλωδίωση είναι οκ τότε πρέπει να αλλάξεις θέση στο περιφερειακό η να βάλεις 3πλο(με 2 PIR +MW) με 3πλο AND. Εγώ για αυτό σε πιλοτές και μέχρι μπαλκόνια πρώτου ορόφου όπου μπορούν να υπάρξουν ζώα  και φυτά βάζω τα σχετικά οικονομικά bobby και ησυχασα.

Επεξ/σία από apostolis_32
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, apostolis_32 είπε

Το συγκεκριμένο θέλει κλασικό 1.8 με 2.5μ. Το antimask είναι προστασία για να μην το καλύψουν, δεν νομίζω ότι φταίει. Το μοντέλο αυτό δεν έχει επιλογή AND/OR άρα από μόνο του δίνει συναγερμό μόνο όταν και τα 2 (PIR/MW) ενεργοποιηθούν. Το τζαμί επηρεάζει το PIR μόνο αν έχει ήλιο. Τα φυτά υποτίθεται έχουν ίδια θερμοκρασία με το περιβάλλον οπότε και να κουνιούνται δεν θα έπρεπε ενεργοποιείται το PIR. Θα κοίταζα αν το DIP 2 είναι OFF(εξωτερική χρήση), και αν έχεις γάτες στον χώρο γιατί από μόνο του το περιφερειακό δεν είναι PET immune, δεν αγνοεί τα ζώα δλδ.

Μπορείς να δοκιμάσεις 2  αλλαγές στον πίνακα.

1. αν έχεις και άλλο εξωτερικό ραντάρ να βάλεις τη ζώνη cross με κάποια άλλη ζώνη (να δώσει συναγερμό αν μέσα σε Χ χρόνο ενεργοποιηθεί και η άλλη ζώνη).

2. Συνήθως τα ραντάρ μπαίνουν σαν περιμετρική ζώνη για να είναι πιο άμεσα. Μπορείς να δεις είναι έτσι αυτή η ζώνη του εξωτερικού σου ραντάρ και να τη βάλεις σαν ζώνη PIR/MW. Έτσι θα δώσει συναγερμό αν "επιμείνει"/δώσει 2 ενεργοποιήσεις σε λίγο χρονικό διάστημα.

Αν ολα είναι ενταξει και εννοείται και η καλωδίωση είναι οκ τότε πρέπει να αλλάξεις θέση στο περιφερειακό η να βάλεις 3πλο(με 2 PIR +MW) με 3πλο AND. Εγώ για αυτό σε πιλοτές και μέχρι μπαλκόνια πρώτου ορόφου όπου μπορούν να υπάρξουν ζώα  και φυτά βάζω τα σχετικά οικονομικά bobby και ησυχασα.

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου ! Θα το κοιτάξω μόλις βρω ευκαιρία και θα επανερθω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2023 στις 6:54 ΜΜ, Petros Electron είπε

Παρε αλλο, γιατι θα στην "ξανακανει". Αν δεν θες ψευδή συναγερμούς βαλε ενα PIR/MW πχ το Bosch το Tri-tech.

https://www.skroutz.gr/s/29063154/Bosch-Blue-Line-G2-Friendly-PIR-Αισθητήρας-Κίνησης-PET-σε-Λευκό-Χρώμα-ARBPR2-WP12.html

 

Κάνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, panoss1 είπε

Δεν έχει μικροκυμά αλλά μονο υπέρυθρο.
Φυσικα ειναι πολυ καλύτερο απο το Paradox που εχεις που ειναι και παλιάς σχεδίασης ρανταρ. Αν θες ομως κατι το οποιο 1000% δεν θα σου δώσει ποτε ψευδη συναγερμό βάζεις αυτο εδω. Μια φορα θα το πληρώσεις και ξεμπερδεύεις για παντα. Τα εχω αυτα τα ρανταρ σπιτι μου απο το 2010 και ποτε μα ποτε δεν ειχα θεμα. Ακομα και οταν εγιναν σεισμοι και έπεσαν πράγματα στο σπίτι δεν χτυπήσαν.

Αναφορά σε κείμενο

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλημέρα σε όλους!

 

μου προτάθηκε ο Mars 832 και μου κάνει εντύπωση που δε βρίσκω καμμιά αναφορά σε αυτό το topic.

επίσης δε μπορώ να δω αν έχει κάποια πιστοποίηση τύπου Grade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, triple_sec είπε

καλημέρα σε όλους!

 

μου προτάθηκε ο Mars 832 και μου κάνει εντύπωση που δε βρίσκω καμμιά αναφορά σε αυτό το topic.

επίσης δε μπορώ να δω αν έχει κάποια πιστοποίηση τύπου Grade.

Καλημέρα, παραπλήσιος του focus ειναι, κινεζο-συναγερμος. Οικονομικός και σχετικά τίμιος για την τιμη του, με τα επώνυμα κεντρα ομως δεν συγκρίνεται, grade δεν νομιζω οτι θα βρεις..
Στα + ο εύκολος προγραμματισμός του.
Εξαρτάτε λοιπόν σε τι τιμη και με τι σου εκαναν την προσφορά και κυρίως το κοστος..
Ελπίζω να μην θες να τον βάλεις με ασύρματα περιφερειακά. Καλωδιακά οκ θα τα παει καλα, αν θες να βαλεις ασύρματα ραντάρ,επαφές κτλπ, δες κάτι άλλο, και αν μπορείς να ανεβείς στην τιμη βάλε κατι επώνυμο PARADOX,SIGMA,CADXX,DSC,SATEL,BOSCH,CROW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Καλημέρα, παραπλήσιος του focus ειναι, κινεζο-συναγερμος. Οικονομικός και σχετικά τίμιος για την τιμη του, με τα επώνυμα κεντρα ομως δεν συγκρίνεται, grade δεν νομιζω οτι θα βρεις..
Στα + ο εύκολος προγραμματισμός του.
Εξαρτάτε λοιπόν σε τι τιμη και με τι σου εκαναν την προσφορά και κυρίως το κοστος..
Ελπίζω να μην θες να τον βάλεις με ασύρματα περιφερειακά. Καλωδιακά οκ θα τα παει καλα, αν θες να βαλεις ασύρματα ραντάρ,επαφές κτλπ, δες κάτι άλλο, και αν μπορείς να ανεβείς στην τιμη βάλε κατι επώνυμο PARADOX,SIGMA,CADXX,DSC,SATEL,BOSCH,CROW

ευχαριστώ για την άμεση και εμπεριστατωμένη απάντηση!

η αποφυγή ασύρματων περιφερειακών στον Mars έχει να κάνει με κίνδυνο jamming ή με latency στην ανταπόκριση;

ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, triple_sec είπε

ευχαριστώ για την άμεση και εμπεριστατωμένη απάντηση!

η αποφυγή ασύρματων περιφερειακών στον Mars έχει να κάνει με κίνδυνο jamming ή με latency στην ανταπόκριση;

ευχαριστώ και πάλι!

Για jamming δεν ξερω, αλλα επειδη απο οτι βλεπω ειναι τα ιδια με του focus εχουν θέματα τοσο στην ανταπόκριση οσο και στην εμβέλεια και -αν δεν κανω λαθος- ειναι μονοδρομης λειτουργίας και οχι αμφίδρομης με το κεντρο που σημαινει οτι αν παθει κατι ο αισθητήρας και δεν στείλει σημα το κεντρο δεν το "γνωριζει". Αν χρειάζεσαι κατι σε ασύρματο για την εγ/ση σου δες καλυτερα σε κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση για τοποθέτηση παγίδων σε μπαλκονόπορτα με ρολό:

α)Προτείνεται τοποθέτηση μαγνητικής στο τζάμι;

β)Μαγνητικής στο ρολό;

γ)Κουρτίνας-ραντάρ έξω από την μπαλκονόπορτα;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Ερώτηση για τοποθέτηση παγίδων σε μπαλκονόπορτα με ρολό:

α)Προτείνεται τοποθέτηση μαγνητικής στο τζάμι;

β)Μαγνητικής στο ρολό;

γ)Κουρτίνας-ραντάρ έξω από την μπαλκονόπορτα;

Ιδανικά και τα τρία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Ερώτηση για τοποθέτηση παγίδων σε μπαλκονόπορτα με ρολό:

α)Προτείνεται τοποθέτηση μαγνητικής στο τζάμι;

β)Μαγνητικής στο ρολό;

γ)Κουρτίνας-ραντάρ έξω από την μπαλκονόπορτα;

εγώ προτείνω το α σίγουρα και ή το β ή το γ. Θα μου πεις γιατί το α αν έχεις το γ? Γιατί αρκετοί συναγερμοί έχουν μια επιλογή όπλισης (στους sigma λέγεται all day secure, σε άλλους αλλιώς) που σου επιτρέπει να μπαινοβγαίνεις στο σπίτι και να είναι μόνιμα οπλισμένο. Αλλά προϋποθέτει να έχεις μέσα/έξω παγίδες/ραντάρ. Στην ουσία έχεις μόνιμα οπλισμένα και είσαι μέσα. Μόλις ανοίξεις το τζαμί, σου δείχνει ένα Χ χρόνο να ανοίξεις το ρόλο/παντζούρι ή να σε πιάσει το έξω ραντάρ. αν τα ανοίξεις μέσα στο χρόνο,  μπορείς να κινηθείς έξω κανονικά μέχρι να μπεις μέσα και να κλείσεις. Αν περάσει ο χρόνος και δεν ανοίξεις, μόλις ανοίξεις θα χτυπήσει. Ίσως όπως και εμένα στην αρχή να σου φαίνεται ανούσιο, μέχρι που το χρησιμοποίησα και είδα ότι δουλευει.πλεον το έχω, το βάζω και το προτείνω πάντα.

Επεξ/σία από apostolis_32
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...