Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, aggeliki :) είπε

Γειά σας. Θέλω να βάλλω έναν πολύ καλό συναγερμό. Μου είπαν ότι οι καλύτεροι είναι οι Paradox αλλά μετά απο συζήτηση με κόσμο μου είπαν πως υπάρχουν και άλλοι εξίσου καλοί χωρίς να πληρώσω το όνομα. Δεν ξέρω απο συναργερμούς. Αυτό που θέλω είναι να παρέχει την μέγιστη ασφάλεια που είναι και του ζητούμενο, να έχει μια δυνατή σειρήνα και να έχει όλες τις σύγχρονες τεχνολογίες! Αναμονές για αισθητήρες κίνησης, παγίδες στα παράθυρα - πόρτες, παροχές ρέυματος κλπ, όλα αυτά υπάρχουν. Εσείς τι θα μου προτείνατε;;;

Καλημερα. Paradox, Sigma, Caddx, DSC, Satel, Bosch, Crow, ειναι μερικες απο τις πολυ αξιοπιστες εταιρίες. Στα ραντάρ δώσε βάση προτίμησε να ειναι PIR/MW δες εδω ενα βίντεο για να καταλάβεις το γιατι. Επισης αν υπαρχει η δυνατοτητα να βαλεις και εξωτερικα ρανταρ να το δεις, γιατι σκοπος ειναι να "πιασουμε" τον εισβολεα πριν μπει μεσα στο σπιτι. Σειρήνες θα βρεις πολλες στην αγορα, εχει με 125dB/m που ειναι αρκετα δυνατη, επισης θα βαλεις και μια εσωτερική μεσα στο σπιτι.. Αν θελεις να "χαλάσει" ο κόσμος βαλε την Paradox Sir. Μιλάμε για εσωτερική σειρηνα που "σπαει" τυμπανα. Την εχω βαλει σε μια εγ/ση που ηθελε να εχει πραγματικα δυνατη σειρήνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, aggeliki :) είπε

Γειά σας. Θέλω να βάλλω έναν πολύ καλό συναγερμό. Μου είπαν ότι οι καλύτεροι είναι οι Paradox αλλά μετά απο συζήτηση με κόσμο μου είπαν πως υπάρχουν και άλλοι εξίσου καλοί χωρίς να πληρώσω το όνομα. Δεν ξέρω απο συναργερμούς. Αυτό που θέλω είναι να παρέχει την μέγιστη ασφάλεια που είναι και του ζητούμενο, να έχει μια δυνατή σειρήνα και να έχει όλες τις σύγχρονες τεχνολογίες! Αναμονές για αισθητήρες κίνησης, παγίδες στα παράθυρα - πόρτες, παροχές ρέυματος κλπ, όλα αυτά υπάρχουν. Εσείς τι θα μου προτείνατε;;;

Καλησπέρα σας,

Υπάρχει και ο Τeletek που είναι πολύ αξιόπιστος με 4 χρόνια εγγύηση. Όπως είπαν προτείνεται να βάλετε και εξωτερικά ραντάρ τύπου κουρτίνας!!!

Επίσης ανάλογα με τα χρήματα που θέλετε να διαθέσετε υπάρχει και η επιλογή του ασύρματου AJAX σε συνδυασμό με ένα multi-transmitter για χρήση της υπάρχουσας καλωδίωσης. 

Επεξ/σία από ss42ss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους.εχω έναν συναγερμό στο σπίτι που νοίκιασα πρόσφατα έναν συναγερμό rokonet-orbit 6.τον είχε ο προηγούμενος ενοικιαστής και συμφωνήσαμε για ένα μικρό ποσό να τον αφήσει.οτσν μπήκα σπίτι του έκανα συντηρηση δηλαδή αλλαγή μπαταρίας, μου αλλαξε μια καμένη ασφάλεια και κωδικό.ολα καλά μεχρι εδώ.εδω και τρεις μέρες παρατηρώ ένα περίεργο θέμα.οτσν πατάω έναν συγκεκριμένο διακόπτη,και ειδικά από μια συγκεκριμένη ώρα και μετά το βράδυ χτυπάει η εξωτερική σειρήνα.οτσν βάζω τον κωδικό δεν σταματάει μεχρι να σταματήσει μόνη της.σημερα συγκεκριμένα παρατήρησα ότι αναβει ένα led σε ένα zone που δεν είχα ξαναδεί (zone6/temp).ξέρω ότι ακούγεται περίεργο αλλά δοκίμασα να πατήσω τον διακόπτη σε άλλες ώρες αλλά και όλους τους διακόπτες του σπιτιού και κάνεις δεν ενεργοποιει τη σειρήνα...έχουμε καμιά ιδέα τι συμβαίνει;αν κάνω bypass τη ζώνη θα το ξανακάνει;

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως περιεγο προβλημα..

Ισως ο σπινθηρας που προκαλει ο διακοπτης σου,διεγειρει κατι στο κυκλωμα της σειρηνας και μαλλον  οχι του πινακα.

Απο την στιγμη που χτυπαει η σειρηνα και στο πληκτρολογιο δεν αλλαζει κατασταση οταν αφοπλιζεις μαλλον  κατι γινεται στην πλακετα της σειρηνας.

Στειλε μια φωτογραφια την σειρηνα που  εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Orbit6 η 6η ζώνη δεν είναι temp αλλά tamper. Ζώνη προστασίας δηλαδή. Εκεί θα έχει βάλει σε σειρά όλα τα tamper. Tamper είναι στην ουσία ένα τερματικό διακοπτάκι για να ξέρεις ότι έχει ανοίξει κάποιος ένα καπάκι. Σε σπίτι θα έχουν βάλει πιθανότερα το καλώδιο tamper από την σειρήνα και το tamper του ίδιου του κουτιού του συναγερμού. Οπότε πρώτα κοίτα αν πατάνε καλά αυτά. Δεν μπορώ να φανταστώ τι σχέση έχει με διακόπτες ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/2/2023 στις 11:40 ΜΜ, giannisp72 είπε

Καλησπέρα σε όλους.εχω έναν συναγερμό στο σπίτι που νοίκιασα πρόσφατα έναν συναγερμό rokonet-orbit 6.τον είχε ο προηγούμενος ενοικιαστής και συμφωνήσαμε για ένα μικρό ποσό να τον αφήσει.οτσν μπήκα σπίτι του έκανα συντηρηση δηλαδή αλλαγή μπαταρίας, μου αλλαξε μια καμένη ασφάλεια και κωδικό.ολα καλά μεχρι εδώ.εδω και τρεις μέρες παρατηρώ ένα περίεργο θέμα.οτσν πατάω έναν συγκεκριμένο διακόπτη,και ειδικά από μια συγκεκριμένη ώρα και μετά το βράδυ χτυπάει η εξωτερική σειρήνα.οτσν βάζω τον κωδικό δεν σταματάει μεχρι να σταματήσει μόνη της.σημερα συγκεκριμένα παρατήρησα ότι αναβει ένα led σε ένα zone που δεν είχα ξαναδεί (zone6/temp).ξέρω ότι ακούγεται περίεργο αλλά δοκίμασα να πατήσω τον διακόπτη σε άλλες ώρες αλλά και όλους τους διακόπτες του σπιτιού και κάνεις δεν ενεργοποιει τη σειρήνα...έχουμε καμιά ιδέα τι συμβαίνει;αν κάνω bypass τη ζώνη θα το ξανακάνει;

Ευχαριστώ 

Καθόλου περίεργο. Χωρίς να ξέρουμε τι ακριβώς γίνεται, θα υποθέσω μονο ότι το καλώδιο της σειρήνας και συγκεκριμένα το καλώδιο του tamper(διακόπτη προστασίας ανοίγματος καπακιών) ειναι στο ίδιο κανάλι στον τοίχο με το καλώδιο του ρεύματος του διακόπτη που πατάς. Ξανά λέω ότι κάνω υπόθεση ομως γιατί είναι μια τρομερά λαθος(βασικά απαγορεύεται) πρακτική που χρησιμοποιείται από αρκετούς ηλεκτρολογους, για τον λόγο που ανέφερες. Μόλις ανοίξεις τον διακόπτη και στιγμιαια περάσει αρκετό ρεύμα, το μαγνητικό πεδίο των 220v(θανάσιμη τάση) επηρεάζει τα ~2-3v του καλωδίου του συναγερμό. Εγώ είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το καλώδιο τηλεφώνου. Μόλις άνοιγα ένα φως, έπεφτε η γραμμή. Η λύση σου είναι να κάνεις bypass προφανώς τη ζώνη, αλλά δεν θα έχεις ασφάλεια στη σειρήνα. το προτιμωτερο είναι να φωνάξεις ένα ηλεκτρολόγο να σου τραβήξει άλλο καλώδιο εξωτερικά. Έχει υπόψιν ότι αφού ακολούθησε αυτή τη πρακτική για ένα καλώδιο, πιθανόν να το έκανε και στα υπόλοιπα. Και αν έχει στο κουτί του συναγερμού και αλλά ταμπερ σε σειρά, άντε να βρεις πιο καλώδιο ειναι. Μάλλον το πιο κοντινό περιφερειακό στον διακόπτη.

Μπορεί να κάνω κ λάθος. Έχει ενδιαφέρον

Με προβληματίζει μονο ότι δεν στο έκανε άλλες ωρες, ο συγκεκριμένος διακόπτης όχι οι υπόλοιποι. Ο διακόπτης τι ενεργοποιεί για να έχουμε καλύτερη εικόνα? Άλλαξες κατι στο τί τροφοδοτει? Μήπως είναι κάτι με αισθητήρα φωτός και δουλεύει εκ φύσεως μόνο το βράδυ?

 

Επεξ/σία από apostolis_32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2023 στις 10:44 ΠΜ, apostolis_32 είπε

Καθόλου περίεργο. Χωρίς να ξέρουμε τι ακριβώς γίνεται, θα υποθέσω μονο ότι το καλώδιο της σειρήνας και συγκεκριμένα το καλώδιο του tamper(διακόπτη προστασίας ανοίγματος καπακιών) ειναι στο ίδιο κανάλι στον τοίχο με το καλώδιο του ρεύματος του διακόπτη που πατάς. Ξανά λέω ότι κάνω υπόθεση ομως γιατί είναι μια τρομερά λαθος(βασικά απαγορεύεται) πρακτική που χρησιμοποιείται από αρκετούς ηλεκτρολογους, για τον λόγο που ανέφερες. Μόλις ανοίξεις τον διακόπτη και στιγμιαια περάσει αρκετό ρεύμα, το μαγνητικό πεδίο των 220v(θανάσιμη τάση) επηρεάζει τα ~2-3v του καλωδίου του συναγερμό. Εγώ είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το καλώδιο τηλεφώνου. Μόλις άνοιγα ένα φως, έπεφτε η γραμμή. Η λύση σου είναι να κάνεις bypass προφανώς τη ζώνη, αλλά δεν θα έχεις ασφάλεια στη σειρήνα. το προτιμωτερο είναι να φωνάξεις ένα ηλεκτρολόγο να σου τραβήξει άλλο καλώδιο εξωτερικά. Έχει υπόψιν ότι αφού ακολούθησε αυτή τη πρακτική για ένα καλώδιο, πιθανόν να το έκανε και στα υπόλοιπα. Και αν έχει στο κουτί του συναγερμού και αλλά ταμπερ σε σειρά, άντε να βρεις πιο καλώδιο ειναι. Μάλλον το πιο κοντινό περιφερειακό στον διακόπτη.

Μπορεί να κάνω κ λάθος. Έχει ενδιαφέρον

Με προβληματίζει μονο ότι δεν στο έκανε άλλες ωρες, ο συγκεκριμένος διακόπτης όχι οι υπόλοιποι. Ο διακόπτης τι ενεργοποιεί για να έχουμε καλύτερη εικόνα? Άλλαξες κατι στο τί τροφοδοτει? Μήπως είναι κάτι με αισθητήρα φωτός και δουλεύει εκ φύσεως μόνο το βράδυ?

 

Καλησπέρα Αποστόλη,

Θα σου πω τι έκανα γενικα εγώ και ίσως να βρηκα λύση και όντως να έγκειται εκεί το πρόβλημα.Εγω όταν μπήκα σπίτι έφερα με την μια μαστορες για βάψιμο και αυτοί έβγαλαν τους διακόπτες με αποτέλεσμα αρκετοί να σπάσουν.ετσι τους άλλαξα εγώ.πριν καμιά βδομάδα και αφού το έκανε σερί τρεις μέρες και πάντα το βράδυ για χψ λόγο πήγα και ξηλωσα τη πρίζα και γύρισα τη φορά των καλωδίων(σαν να λέμε ότι τον έφερα μια σβούρα).από πίσω όντως υπάρχουν καλώδια που απ' ότι είδα όμως οδηγούν σε μια απλή σουκο κάτω από το διακόπτη.Οπως και να έχει ο συναγερμός δεν χτύπησε ξανά από τότε.σκεψου ότι ο διακόπτης αυτός είναι πρώτον μακριά από τη κονσόλα του συναγερμού αλλά και μακριά από το που βρίσκεται το ταμπερ και τροφοδοτεί το φως του μπάνιου απλα και τον εξαερισμό του μπάνιου.ελπιζω να διορθώθηκε και να ήταν κάποια τέτοια παρασπονδία ηλεκτρολογική γιατί κυριολεκτικά και ο τεχνικός του συναγερμού που πήρα τηλ δεν ήξερε τι να μου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, giannisp72 είπε

Καλησπέρα Αποστόλη,

Θα σου πω τι έκανα γενικα εγώ και ίσως να βρηκα λύση και όντως να έγκειται εκεί το πρόβλημα.Εγω όταν μπήκα σπίτι έφερα με την μια μαστορες για βάψιμο και αυτοί έβγαλαν τους διακόπτες με αποτέλεσμα αρκετοί να σπάσουν.ετσι τους άλλαξα εγώ.πριν καμιά βδομάδα και αφού το έκανε σερί τρεις μέρες και πάντα το βράδυ για χψ λόγο πήγα και ξηλωσα τη πρίζα και γύρισα τη φορά των καλωδίων(σαν να λέμε ότι τον έφερα μια σβούρα).από πίσω όντως υπάρχουν καλώδια που απ' ότι είδα όμως οδηγούν σε μια απλή σουκο κάτω από το διακόπτη.Οπως και να έχει ο συναγερμός δεν χτύπησε ξανά από τότε.σκεψου ότι ο διακόπτης αυτός είναι πρώτον μακριά από τη κονσόλα του συναγερμού αλλά και μακριά από το που βρίσκεται το ταμπερ και τροφοδοτεί το φως του μπάνιου απλα και τον εξαερισμό του μπάνιου.ελπιζω να διορθώθηκε και να ήταν κάποια τέτοια παρασπονδία ηλεκτρολογική γιατί κυριολεκτικά και ο τεχνικός του συναγερμού που πήρα τηλ δεν ήξερε τι να μου πει.

Όλα καλώς λοιπόν. Εφόσον δεν σου ξαναχτύπησε ο συναγερμός μετά από αυτό που έκανες χωρίς να πειράξεις κάτι άλλο σημαίνει ένα πράγμα. Καταρχήν ο διακόπτης είναι απλός on/off και η φορά δεν παίζει ρόλο. Κάνοντας αρχικά την ενέργεια σου κάποιο καλώδιο ρεύματος πήγε πιο πίσω και ακούμπησε το καλώδιο του συναγερμού που είμαι σίγουρος ότι έχουν περάσει εκεί μέσα. Μετά κάνοντας τη δεύτερη ενέργεια, τράβηξες έστω και λίγο μπροστά το καλώδιο ρεύματος πάλι και απομακρύνθηκε από το καλώδιο του συναγερμού.

Ο τεχνικός αν όντως δεν ήξερε θα προσφερόταν(??) να το ψάξει. Αλλά επειδή ξέρει τι λακαμια έχουν κάνει, αβαβα. Ηλεκτρολογικό έγκλημα, όχι παρασπονδία. Το καλώδιο ρεύματος με το μαγνητικό του πεδίο, σε ένα διπλανό καλώδιο χαμηλής ενέργειας που είναι κλειστό κύκλωμα( στη περίπτωση σου συναγερμού) και δεν είναι με θωράκιση σωστά γειωμενη στον πίνακα,  μπορεί να προκαλέσει απο απλή μεταβολή στην αντίσταση του καλωδίου μέχρι μεταβολή της χανηλης σε υψηλή τάση που μπορεί να προκαλεί ηλεκτροπληξία. Και στις δύο περιπτώσεις θα χτυπήσει ο συναγερμός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, apostolis_32 είπε

Όλα καλώς λοιπόν. Εφόσον δεν σου ξαναχτύπησε ο συναγερμός μετά από αυτό που έκανες χωρίς να πειράξεις κάτι άλλο σημαίνει ένα πράγμα. Καταρχήν ο διακόπτης είναι απλός on/off και η φορά δεν παίζει ρόλο. Κάνοντας αρχικά την ενέργεια σου κάποιο καλώδιο ρεύματος πήγε πιο πίσω και ακούμπησε το καλώδιο του συναγερμού που είμαι σίγουρος ότι έχουν περάσει εκεί μέσα. Μετά κάνοντας τη δεύτερη ενέργεια, τράβηξες έστω και λίγο μπροστά το καλώδιο ρεύματος πάλι και απομακρύνθηκε από το καλώδιο του συναγερμού.

Ο τεχνικός αν όντως δεν ήξερε θα προσφερόταν(??) να το ψάξει. Αλλά επειδή ξέρει τι λακαμια έχουν κάνει, αβαβα. Ηλεκτρολογικό έγκλημα, όχι παρασπονδία. Το καλώδιο ρεύματος με το μαγνητικό του πεδίο, σε ένα διπλανό καλώδιο χαμηλής ενέργειας που είναι κλειστό κύκλωμα( στη περίπτωση σου συναγερμού) και δεν είναι με θωράκιση σωστά γειωμενη στον πίνακα,  μπορεί να προκαλέσει απο απλή μεταβολή στην αντίσταση του καλωδίου μέχρι μεταβολή της χανηλης σε υψηλή τάση που μπορεί να προκαλεί ηλεκτροπληξία. Και στις δύο περιπτώσεις θα χτυπήσει ο συναγερμός. 

Ο τεχνικός που ήρθε είναι από εταιρία συντήρησης συναγερμών δεν έχει δυστυχώς καμία σχέση με τον ευκατάστατη του συναγερμού και ίσα ίσα μου είπε ότι είναι κακοτεχνία έτσι όπως μπήκε ο συναγερμος γιατί το κουτί με τις ασφάλειες και το πληκτρολογιο του συναγερμού αλλά και η εσωτερική σειρήνα είναι το ένα δίπλα στο άλλο.αυτος πρότεινε το ίδιο που σκέφτηκα και εγώ,αν ξαναχτυπήσει λ συναγερμός να κάνει βραχυκύκλωμα στη ζώνη 6 ώστε να μην ενεργοποιείται.οσο για το διακόπτη ισχύει πως είναι όπως λες αλλά και εγώ το έκανα με τη λογική να μην ακουμπαει τα καλώδια από πίσω, δυστυχώς δεν έχω πιο εξειδικευμένες γνώσεις σε αυτά.ο καιρός τώρα θα δείξει αν ηταν αυτό το θέμα του η παίζει κάτι άλλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κύριοι και καλή Σαρακοστή.

 

Έχω αυτό το ραντάρ 23 χρόνια και τώρα τελευταία έχει δώσει λάθος συναγερμό σε ημερήσια όπλιση.Σε βραδινή ποτέ.

20230226_181325.jpg.bad9f5ec7f9f86942147208289bfaa93.jpg

Είναι σε παράλληλη σύνδεση με τη σειρήνα αλλά επειδή δίνει μόνο μέρα υποθέτω ότι φταίει το ραντάρ.

Πριν κάνα χρόνο έκανε τα ίδια και με το που το καθάρισα φύσηξα έφτιαξε.

Έχω και ένα πιο παλιό,να το βάλω ή να πάρω καινούργιο και από πού;

 

Ευχαριστώ

 

20230226_181644_1.jpg.6b55f283af7f8f8409e7daa88b9030fe.jpg

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, panoss1 είπε

Καλησπέρα κύριοι και καλή Σαρακοστή.

 

Έχω αυτό το ραντάρ 23 χρόνια και τώρα τελευταία έχει δώσει λάθος συναγερμό σε ημερήσια όπλιση.Σε βραδινή ποτέ.

 

20230226_181325.jpg.bad9f5ec7f9f86942147208289bfaa93.jpg

Είναι σε παράλληλη σύνδεση με τη σειρήνα αλλά επειδή δίνει μόνο μέρα υποθέτω ότι φταίει το ραντάρ.

Πριν κάνα χρόνο έκανε τα ίδια και με το που το καθάρισα φύσηξα έφτιαξε.

Έχω και ένα πιο παλιό,να το βάλω ή να πάρω καινούργιο και από πού;

 

Ευχαριστώ

 

20230226_181644_1.jpg.6b55f283af7f8f8409e7daa88b9030fe.jpg

 

 

 

Παρε αλλο, γιατι θα στην "ξανακανει". Αν δεν θες ψευδή συναγερμούς βαλε ενα PIR/MW πχ το Bosch το Tri-tech.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω θέμα με ένα εξωτερικό ραντάρ...   Venitem Faro ip plus.  Το πληρωσα παραπανω για να μην εχω ψευδοσυναγερμους αλλα κατεληξα να το κανω συνεχεια bypass γιατι βαραει σε ασχετο χρονο.  Με την αντιπροσωπεια που μιλησα μου ειπε οτι τα συγκεκριμενα πρεπει να τοποθετουνται το λιγοτερο 2 μετρα υψος αλλιως "βαρανε".  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Παρε αλλο, γιατι θα στην "ξανακανει". Αν δεν θες ψευδή συναγερμούς βαλε ενα PIR/MW πχ το Bosch το Tri-tech.

Ευχαριστώ Πέτρο.Απο που να το πάρω,για paradox.

Αν βάλω το bosch τα καλώδια θα τα βρω εύκολα λες;

Επεξ/σία από panoss1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, panoss1 είπε

Ευχαριστώ Πέτρο.Απο που να το πάρω,για paradox.

Αν βάλω το bosch τα καλώδια θα τα βρω εύκολα λες;

Πιστευω ναι δεν ειναι τίποτα δύσκολο. Τροφοδοσια θελει + και - και τα 2 NC ειναι η ζώνη του. Πρόσεχε μονο κατα την αφαίρεση του PARADOX να μην κανεις βραχυκύκλωμα στο κόκκινο και το μαυρο. Μόνωσε τα πριν το αφαιρέσεις.Τα 2 Τ ειναι το tamper, τα αφηνεις κενα. Βλεπω και ενα κιτρινο καλωδιο μαζι με το πλην, βαλτο και αυτο οπως ετσι οπως ειναι.

Screenshot from 2023-02-26 20-24-00.png

1 ώρα πριν, wired_1 είπε

Εγώ έχω θέμα με ένα εξωτερικό ραντάρ...   Venitem Faro ip plus.  Το πληρωσα παραπανω για να μην εχω ψευδοσυναγερμους αλλα κατεληξα να το κανω συνεχεια bypass γιατι βαραει σε ασχετο χρονο.  Με την αντιπροσωπεια που μιλησα μου ειπε οτι τα συγκεκριμενα πρεπει να τοποθετουνται το λιγοτερο 2 μετρα υψος αλλιως "βαρανε".  

Στην τιμη που εχει απο οτι βλεπω θα έβαζες ενα OPTEX με λιγα παραπανω χρηματα που ειναι κορυφή. Εφοσον εχεις "ψευδη" συναγερμους κοιτα το υψος, ειναι critical σε ορισμένα πχ οπως στο OPTEX BX-80N που θελει απο 0,8 εως 1,2μ. Και μείωσε και λιγο την ευαισθησία να δεις πως θα παει. Μήπως το "χτυπαει" ο ηλιος η έχεις τίποτα φυτα και δεντρά κτλπ, στο πεδίο αναγνώρισης του?

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...