Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/1/2023 στις 11:41 ΠΜ, pintourikio είπε

Καλημέρα στην ομάδα,

Κάποια πρόταση για κλειστό γκαράζ με ρολό?

Δεν χρησιμοποιείται από άλλους.

Έτσι όπως το είχα σκεφτεί, λογικά θα χρειαστούν:

  • 2 μαγνητικές επαφές για τις άκρες του ρολού
  • 1 μαγνητική επαφή στο παράθυρο
  • 1 αισθητήρας χώρου
  • 1 σειρήνα εξ.
  • 1 σειρήνα εσ.

Μέχρι εδώ είναι εύκολα...

Το θέμα είναι ότι θέλω να μου έρχεται ειδοποίηση με sms (κι αν γίνεται και κλήση, καλοδεχούμενο).

Και για να είναι σωστό το σύστημα, πρέπει να οπλίζει/αφοπλίζει με κάποιο τηλεκοντρολ. Γιατί χωρίς, θα πρέπει να υπάρχει τεράστια αναμονή για να χτυπήσει ο συναγερμός (μέχρι να ανοίξει η πόρτα, να μπει το αυτοκίνητο, να κατέβεις...)

Τέλος, επειδή θα γίνει μη χρηστικό το όλο σύστημα με 2 κοντρολ (1 πόρτας - 1 συναγερμού), υπάρχει τρόπος να γίνει με 1?

(Στο χώρο δεν υπάρχει wifi, ούτε τηλεφωνική γραμμή)

Είχα σκεφτεί για συναγερμό digoo που μου τα δίνει όλα αυτά, εκτός από την χρήση μόνο ενός κοντρόλ (εκτός αν ξέρετε κάποια λύση για αυτό)

*Δεν με ενδιαφέρει αν θα είναι ασύρματος/ενσύρματος, αλλά θα προτιμούσα να μην φτάσουμε σε ποσά 600+€

 

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και συναγερμό της Teletek, το Κοντρολ της πόρτας στα ποσα hz δουλεύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/1/2023 στις 11:41 ΠΜ, pintourikio είπε

Καλημέρα στην ομάδα,

Κάποια πρόταση για κλειστό γκαράζ με ρολό?

Δεν χρησιμοποιείται από άλλους.

Έτσι όπως το είχα σκεφτεί, λογικά θα χρειαστούν:

  • 2 μαγνητικές επαφές για τις άκρες του ρολού
  • 1 μαγνητική επαφή στο παράθυρο
  • 1 αισθητήρας χώρου
  • 1 σειρήνα εξ.
  • 1 σειρήνα εσ.

Μέχρι εδώ είναι εύκολα...

Το θέμα είναι ότι θέλω να μου έρχεται ειδοποίηση με sms (κι αν γίνεται και κλήση, καλοδεχούμενο).

Και για να είναι σωστό το σύστημα, πρέπει να οπλίζει/αφοπλίζει με κάποιο τηλεκοντρολ. Γιατί χωρίς, θα πρέπει να υπάρχει τεράστια αναμονή για να χτυπήσει ο συναγερμός (μέχρι να ανοίξει η πόρτα, να μπει το αυτοκίνητο, να κατέβεις...)

Τέλος, επειδή θα γίνει μη χρηστικό το όλο σύστημα με 2 κοντρολ (1 πόρτας - 1 συναγερμού), υπάρχει τρόπος να γίνει με 1?

(Στο χώρο δεν υπάρχει wifi, ούτε τηλεφωνική γραμμή)

Είχα σκεφτεί για συναγερμό digoo που μου τα δίνει όλα αυτά, εκτός από την χρήση μόνο ενός κοντρόλ (εκτός αν ξέρετε κάποια λύση για αυτό)

*Δεν με ενδιαφέρει αν θα είναι ασύρματος/ενσύρματος, αλλά θα προτιμούσα να μην φτάσουμε σε ποσά 600+€

 

Έχεις δει καθόλου την λύση smart home της Yolink? Βασίζονται στην Αμερική αλλά στέλνουν Ελλάδα χωρίς τελωνείο (αν είναι αρκετά ευγενικοί να βάλουν μειωμένο τιμολόγιο). Έχουν δική τους σειρήνα (Εσωτερική+Εξωτερική) , τηλεκοντρόλ/ αισθητήρες, μηχανισμούς για γκαραζόπορτες. Δεν απαιτεί Wifi στον χώρο εκείνο αλλα αν είναι σε λογική απόσταση το σπίτι σου (τσέκαρε το πρωτόκολλο επικοινωνίας LoRa με εμβέλεια 300-400μέτρα), θα έχεις ειδοποίηση από το hub τους στο κινητό σου μέσω εφαρμογής. 

Επεξ/σία από Boba_Fett
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή ενδιαφέρομαι για νέα εγκατάσταση, ξερει κανεις κανέναν καλό (πιστοποιημένο) εγκαταστάτη στην περιοχή του Ιλιου και πέριξ; έστω και με πμ για να μην θεωρηθεί διαφήμιση 

ευχαριστω… 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εβαλα και εγω προσφατα εδω εξω απο την χαλκιδα .
Το setup μου :
CADDX NXG-8
NXG-1832 Πληκτρολόγιο με proximity αναγνώστη
ML-1108 GSMGSM PSTN backup
OPTEX FLX-S-ST Υπέρυθρος Ανιχνευτής Κίνησης  (3)
DC-1561W  Μαγνητική Επαφή  (20)
Εσωτερική πιεζοηλεκτρική σειρήνα 12V, 111dB, 190mA, διπλοτονική με 2 piezo.
ML-900 ΜΠΛΕΑυτόνομη εξωτερική ενσύρματη σειρήνα 120dB
HXG 1805  Mf tags (3)

1200 € με την εγκατάσταση

 

Χειρισμός από κινητό και υπολογιστή (ultrasyng)

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2023 στις 2:45 ΜΜ, fabiawrc είπε

Πλέον δίνει καινούρια εφαρμογή το blue eye το οποίο είναι καλύτερο και πιο σύγχρονο. 

Η μόνη λύση για να μην πληρώσεις συνδρομή στην paradox, είναι αν έχεις static ip, η αλλιώς υπάρχει module  της Trikdis (lan η 2g-4g)που πέφτει πάνω στο bus του πίνακα και με δικιά του εφαρμογή, έχεις πλήρη έλεγχο  και αποστολή σε κέντρο λήψης σηματων. 

με ddns δουλευει για free?ποιο module πρεπει να βαλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας, καθώς δεν έχω ιδέα από συναγερμούς.Έχω πάρει προσφορά για τον Teletek eclipse 16 στα 410. Και για τον risco lightsys 2 στα 470. Άμα βάλω και την δυνατότητα να το χειρίζομαι από κινητό και να λαμβάνω ιδιοποίησης πάει +80 για teletek και +120 για risco. 

Έχει βάλει κάποιος κάποιον από αυτούς τους δύο; Ποιος αξίζει καλύτερα. 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Blown_gasket είπε

Ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας, καθώς δεν έχω ιδέα από συναγερμούς.Έχω πάρει προσφορά για τον Teletek eclipse 16 στα 410. Και για τον risco lightsys 2 στα 470. Άμα βάλω και την δυνατότητα να το χειρίζομαι από κινητό και να λαμβάνω ιδιοποίησης πάει +80 για teletek και +120 για risco. 

Έχει βάλει κάποιος κάποιον από αυτούς τους δύο; Ποιος αξίζει καλύτερα. 

Ευχαριστώ. 

Η τιμή αυτή είναι με ΦΠΑ ή χωρίς? επίσης περιλαμβάνεται και η καλωδίωση μέσα? εγώ θα πήγαινα για τον Τελετεκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωδίωση υπάρχει έτοιμη στο κτίριο καθώς και παγίδες.  Χωρίς φπα είναι, αλλά θα μπει στα έξοδα.  Το σύστημα με της ενημερώσεις στο κινητό αξίζει το παραπάνω κόστος; Η τζάμπα λεφτά. Με προβληματίζει η προέλευση της teletek, μην βγάζει προβλήματα, και στο μέλλον δεν υπάρχει υπάρχει υποστήριξη. Σε τέτοιο budget υπάρχει άλλη εταιρεία να κοιτάξω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχει 4 χρόνια εγγύηση και επίσημη αντιπροσωπεία στην Αθήνα, δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τους υπόλοιπους ενσύρματους, προσωπικά θα έβαζα gprs module για επικοινωνία. 

Επεξ/σία από ss42ss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2023 στις 11:07 ΜΜ, villasg είπε

Εβαλα και εγω προσφατα εδω εξω απο την χαλκιδα .
Το setup μου :
CADDX NXG-8
NXG-1832 Πληκτρολόγιο με proximity αναγνώστη

Χειρισμός από κινητό και υπολογιστή (ultrasyng)

Πως έγινε ο χειρισμός από κινητό και υπολογιστή? Πλακέτα πρόσθετη στον πίνακα? Εχεις link?

Εχω μια γραμμή τηλεφωνική Msan και ο πάροχος πάει σε αλλαγή VoIP.

Tι μπορεί να γίνει από υποστήριξη και σύνδεση στον υφιστάμενο συναγερμό? Υπάρχει κουτί της Sigma για την διαχείρηση του τηλεφωνητή.

Καμία άλλη λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, doll είπε

Πως έγινε ο χειρισμός από κινητό και υπολογιστή

Μεσω συνδεσης στο ιντερνετ ( καλωδιο στο ρουτερ )

 

40 λεπτά πριν, doll είπε

Πλακέτα πρόσθετη στον πίνακα? Εχεις link?

Δυνατοτητα του συναγερμου Ενσωματώνει 10/100Base-T IP/LAN

 

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, doll είπε

Πως έγινε ο χειρισμός από κινητό και υπολογιστή? Πλακέτα πρόσθετη στον πίνακα? Εχεις link?

Εχω μια γραμμή τηλεφωνική Msan και ο πάροχος πάει σε αλλαγή VoIP.

Tι μπορεί να γίνει από υποστήριξη και σύνδεση στον υφιστάμενο συναγερμό? Υπάρχει κουτί της Sigma για την διαχείρηση του τηλεφωνητή.

Καμία άλλη λύση?

Οι νέοι CADDX NXG έχουν ενσωματωμένη θύρα για καλώδιο ιντερνετ. Δεν χρειάζεται έξτρα πλακέτα.

Το VoIP ρούτερ έχει έξοδο για κανονικό pstn τηλεφωνο αρα και υφιστάμενων συναγερμών και τηλεφωνητών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, apostolis_32 είπε

Το VoIP ρούτερ έχει έξοδο για κανονικό pstn τηλεφωνο αρα και υφιστάμενων συναγερμών και τηλεφωνητών. 

αρα δηλ. slitter και 1 γραμμα τηλέφωνο και 1 άλλη συναγερμός?

Υπάρχει άλλη λύση/διάταξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, doll είπε

αρα δηλ. slitter και 1 γραμμα τηλέφωνο και 1 άλλη συναγερμός?

Υπάρχει άλλη λύση/διάταξη?

Περίπου σωστά. 

Επειδή έτσι σε περίπτωση διακοπής ρεύματος βασίζεσαι πλεον στα ups καμπίνας παρόχου, ups ρούτερ(αν έχεις), και μπαταρίας συναγερμού, ένα από αυτά να μην δουλεύει, δεν θα έχεις ενημέρωση. Η λύση είναι να βάλεις ή GSM πλακέτα (για ενημέρωση από τηλεφωνητη/SMS) ή GPRS πλακέτα για ενημέρωση μέσω internet. Σε κάθε περίπτωση η πλακέτες μπορούν να δουλέψουν ως κύριες ή ως standby. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας. Θέλω να βάλλω έναν πολύ καλό συναγερμό. Μου είπαν ότι οι καλύτεροι είναι οι Paradox αλλά μετά απο συζήτηση με κόσμο μου είπαν πως υπάρχουν και άλλοι εξίσου καλοί χωρίς να πληρώσω το όνομα. Δεν ξέρω απο συναργερμούς. Αυτό που θέλω είναι να παρέχει την μέγιστη ασφάλεια που είναι και του ζητούμενο, να έχει μια δυνατή σειρήνα και να έχει όλες τις σύγχρονες τεχνολογίες! Αναμονές για αισθητήρες κίνησης, παγίδες στα παράθυρα - πόρτες, παροχές ρέυματος κλπ, όλα αυτά υπάρχουν. Εσείς τι θα μου προτείνατε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...