Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Κανενα απολυτως λαθος δεν κανω. Διοτι μια χαρα ελεγξα πριν γραψω αυτο που εγραψα. Οριστε η αυτονομη σειρηνα της Paradox με τα 100dB:

https://www.daisat.gr/p/35178/paradox-sr250.html

Ακομα και για αυτην που αναφερεις των 110db ισχυει ακριβως οτι εγραψα. Μιση ισχυς απο αυτην της Ajax βαση specs. Απλα μαθηματικα λυκειου ειναι. Και η οποια σειρηνα των 110db θα πρεπει να αναφερουμε οτι ειναι Grade3. Πώς γινεται λοιπον εδω μεσα καποιοι εμπορακοι να τολμανε να γραφουν οτι η σειρηνα της Ajax με διπλασια ισχυ και Grade2 πιστοποιηση ειναι bluetooth ηχειακι και την ιδια ωρα να προτεινουν λυσεις και Grade3 και με μιση ισχυ σειρηνας; Ε, εξηγησα στο πιο πανω ποστ το πώς γινεται, μην τα ξαναλεω.

 

Εννοούσες ασύρματη σειρήνα. Λάθος μου , διότι κατάλαβα για την καλωδιακή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, thanos8527 είπε

Εννοούσες ασύρματη σειρήνα. Λάθος μου , διότι κατάλαβα για την καλωδιακή!

Αρεσκομαι να συγκρινω ομοια πραγματα, αλλα εχεις δικιο , δεν το αναφερω στο προηγουμενο ποστ.

Ομως απαντησα και για την καλωδιακη σειρηνα. Grade3/μιση ισχυς. Ναι πιεζοηλεκτρικη του ajax, αλλα Grade2/διπλασια ισχυς. Δεν εγραψα πουθενα οτι ειναι ανωτερη η μια ή κατωτερη η αλλη, απαντησα ομως στις -σκοπιμες- αστειοτητες περι "bluetooth ηχειακι", προς αγρα πελατων.

Ειμαι θιασωτης της αποψης, καθε χωρος, καθε πελατης εχει αλλες αναγκες. Ουτε τυφλα υπερ της ajax, ουτε τυφλα υπερ της paradox και φυσικα ουτε κατα καμιας απο τις δυο, διοτι ειναι σοβαροτατες εταιρειες και οι δυο, με πραγματικα σπουδαιες λυσεις ασφαλειας, που απλως απευθυνονται σε διαφορετικους πελατες/αναγκες η καθε μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια έχει νόημα να δώσω παραπάνω χρήματα να βάλω το https://www.skroutz.gr/s/12919142/Paradox-TM70-Πληκτρολόγιο-Συναγερμού-Αφής-με-Οθόνη-σε-Λευκό-Χρώμα.html?from=recommendations αντί για το k32lcd?

αξίζουν τα χρήματα?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Ρε παιδια έχει νόημα να δώσω παραπάνω χρήματα να βάλω το https://www.skroutz.gr/s/12919142/Paradox-TM70-Πληκτρολόγιο-Συναγερμού-Αφής-με-Οθόνη-σε-Λευκό-Χρώμα.html?from=recommendations αντί για το k32lcd?

αξίζουν τα χρήματα?

Αν σε ενδιαφέρει το αισθητικό κομμάτι, ναι. Αν θες απλα το πρακτικό βαλε το K32LCD+. Υπάρχει και το ΤΜ50 ποιο μικρο με ποιο οικονομικό σε σχέση με το ΤΜ70.

3 ώρες πριν, thanos8527 είπε

σειρήνα της PARADOX είναι στα 110db με απόκλιση 5%

Η παλιά PL της PARADOX (για οσους ξέρουν) χαλούσε τον κοσμο. Αυτη εχω σε bosch κέντρο. H καινουρια ειναι ποιο χαμηλή σε ισχύς, αν δεν κανω λάθος λόγω νομοθεσίας πλέον. Όποιος θέλει δυνατή ενσύρματη εξ.σειρήνα ας κοιτάξει και αυτη της BENTEL, (call PL).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2022 στις 7:50 ΠΜ, mumra είπε

Καλημερα.Καλωδιωση υπάρχει.Εχω ηδη συναγερμο αλλα σκεφτομουν να τον αλλαξω με κατι πιο συγχρονο.Αρα μιλαω για ενσυρματο μοντελο, με2 πληκτρολογιο (τοσα χρειαζομαι), πινακας, σειρηνα, και με δυνατοτητα συχρονισμου με το κινητο.

Κατι δεν σας εχουν πει καλα.Πολυ λιγα μου φαινονται.Ο αντιστοιχος Ajaz τι περιλαμβανει?

Στις 24/11/2022 στις 9:53 ΠΜ, thanos8527 είπε

Καλημέρα φίλε μου,

 Κάνεις το ίδιο λάθος με αυτό που λές οτι κάνουν αυτοί που επιπλήττεις. Επειδή είμαι του χώρου, ξέρω πολύ καλά οτι η σειρήνα της PARADOX είναι στα 110db με απόκλιση 5% (υπάρχει και το αντίστοιχο τεχνικό φύλλο) και , η βασική διαφορά, οτι δεν χρησιμοποιεί πιεζοηλεκτρικό. Καλό θα είναι πρίν αναφέρουμε εταιρείες και προϊόντα, να τα ελέγχουμε. Δεν έχω καμία πρόθεση να σε προσβάλλω ή κάτι παραπλήσιο, αλλά δεν μου αρέσουν οι ανακρίβειες, ειδικά για προϊόντα που όντως γνωρίζω.

Πλεον είναι αδυνατος ο ελεγχος. Παρεκλισεις υπαρχουν παντου.....Ψαξε λιγο τα πιστοποιητικα και θα καταλαβεις τι λεω.Intertek με......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Επειδη διαβαζω ανακριβειες σχετικα με την σειρηνες τα πραγματα ειναι απλα.

Η ασυρματες  σειρηνες  της Paradox   S230  και  S250 ειναι στα 100db στο 1 μέτρο.
Η ασυρματη σειρήνα της Ajax Street siren ειναι ρυθμιζομενη απο 85 εως 113 db .

Επειδη εχω δουλεψει και τις 2 ασυρματες η Ajax ειναι πολυ πιο δυνατη απο την Paradox.

Η ενσυρματη σειρηνα της Paradox ,δεν ειναι Paradox απλα την κατασκευζει η Paradox Ελλάδος 
δηλαδη την  Sir-pl και Sir-v ειναι στα 110 db στο 1 μέτρο.

Η οποια ειναι παρα πολυ δυνατη και δεν εχει καμια σχεση με τα κινεζικα σκουπιδια τυπου BS-1 κλπ που βαζουν οι περισσοτεροι εγκαταστατες για να ριξουν το κοστος.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/11/2022 στις 12:36 ΠΜ, agnostos13 είπε

Μιάς και αναφέρθηκε, τα συστήματα της Hikvision (πχ AX PRO) λένε τίποτα ή είναι της πλάκας;

Επανέρχομαι πιας που ψάχνοντας είδαι οτι μοιάζουν αρκετά παρεμφερή με τα Ajax και με πιστοποίηση grade 2.

Τα έχει δοκιμάσει κάποιος;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας,

μια ερώτηση απο έναν τελείως άσχετο. Μου προτάθηκε απο γνωστό ηλεκτρολόγο σαν ευκαιρία να μου βάλει ένα παλιο σύστημα ασύρματου συναγερμού απο εταιρεία που άλλαξε σε νέο μοντέλο.

Μου ανέφερε ότι είναι μάρκας META ιταλικής,  κάποτε είχε εγγύηση εφ' όρου ζωής, αλλά πλέον δεν υπάρχουν ανταλλακτικά γι αυτό, παγίδες όμως μπαίνουν και άλλης μάρκας. Δεν έχει εφαρμογή για το κινητό (είναι με χειριστήριο και γι αυτό το λόγο αλλάχτηκε απο την εταιρεία) αλλά είναι και τώρα καλός και κάποτε έκανε 1000-1100€ (η κάθε παγίδα κόστιζε 50€)

η προσφορά: τα υλικά 250€ και η εργασία 80€

ξέρω δε ζήτησα σε ποιο ακριβές μοντέλο αναφέρεται, οπότε μόνο η μάρκα ίσως να μη λέει πολλά.

Η ερώτηση μου είναι αξίζει να το σκεφτώ/ψάξω ή και με ένα σύγχρονο οικονομικό σε αυτά τα λεφτά θα κάνω τη δουλειά μου και με εφαρμογή στο κινητό ? Υπάρχει κάποια μάρκα σε value for money σε αυτό το budget να του ζητήσω ?

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Silenzio είπε

καλησπέρα σας,

μια ερώτηση απο έναν τελείως άσχετο. Μου προτάθηκε απο γνωστό ηλεκτρολόγο σαν ευκαιρία να μου βάλει ένα παλιο σύστημα ασύρματου συναγερμού απο εταιρεία που άλλαξε σε νέο μοντέλο.

Μου ανέφερε ότι είναι μάρκας META ιταλικής,  κάποτε είχε εγγύηση εφ' όρου ζωής, αλλά πλέον δεν υπάρχουν ανταλλακτικά γι αυτό, παγίδες όμως μπαίνουν και άλλης μάρκας. Δεν έχει εφαρμογή για το κινητό (είναι με χειριστήριο και γι αυτό το λόγο αλλάχτηκε απο την εταιρεία) αλλά είναι και τώρα καλός και κάποτε έκανε 1000-1100€ (η κάθε παγίδα κόστιζε 50€)

η προσφορά: τα υλικά 250€ και η εργασία 80€

ξέρω δε ζήτησα σε ποιο ακριβές μοντέλο αναφέρεται, οπότε μόνο η μάρκα ίσως να μη λέει πολλά.

Η ερώτηση μου είναι αξίζει να το σκεφτώ/ψάξω ή και με ένα σύγχρονο οικονομικό σε αυτά τα λεφτά θα κάνω τη δουλειά μου και με εφαρμογή στο κινητό ? Υπάρχει κάποια μάρκα σε value for money σε αυτό το budget να του ζητήσω ?

ευχαριστώ.

Φιλικά και χωρίς να είμαι γνώστης, όχι. Δεν αξίζει. Η εφαρμογή του κινητού είναι απαραίτητη. Να σου έρχονται ειδοποίησεις όταν είσαι διακοπές. Να οπλίζεις και ξεοπλιζεις απομακρυσμενα, αλλά κυρίως να βλέπεις αν είσαι οπλισμενος. Η μη υποστήριξη από την εταιρεία επίσης αποτρεπτικος παράγοντας. Και όλα αυτά για 250 +80, γνώμη μου πως δεν αξίζει. Ήμαστε πολλοί εδώ που πήρανε από το eshop με 120 ευρώ τους ghuango. Όλοι είναι ευχαρηστιμενοι (για τα χρήματα πάντα). Δεν αμφισβητώ ότι κάποτε έκανε 1000 ευρώ (δεν έχω ιδέα) αλλά στα πριοιντα τεχνολογίας αυτό έτσι πάει. Μια τηλεόραση που έκανε πριν 5 χρόνια 1000 ευρώ, είναι μάλλον κατώτερη τεχνολογικά από μια που κάνει σήμερα 350... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2023 στις 8:11 ΜΜ, Silenzio είπε

καλησπέρα σας,

μια ερώτηση απο έναν τελείως άσχετο. Μου προτάθηκε απο γνωστό ηλεκτρολόγο σαν ευκαιρία να μου βάλει ένα παλιο σύστημα ασύρματου συναγερμού απο εταιρεία που άλλαξε σε νέο μοντέλο.

Μου ανέφερε ότι είναι μάρκας META ιταλικής,  κάποτε είχε εγγύηση εφ' όρου ζωής, αλλά πλέον δεν υπάρχουν ανταλλακτικά γι αυτό, παγίδες όμως μπαίνουν και άλλης μάρκας. Δεν έχει εφαρμογή για το κινητό (είναι με χειριστήριο και γι αυτό το λόγο αλλάχτηκε απο την εταιρεία) αλλά είναι και τώρα καλός και κάποτε έκανε 1000-1100€ (η κάθε παγίδα κόστιζε 50€)

η προσφορά: τα υλικά 250€ και η εργασία 80€

ξέρω δε ζήτησα σε ποιο ακριβές μοντέλο αναφέρεται, οπότε μόνο η μάρκα ίσως να μη λέει πολλά.

Η ερώτηση μου είναι αξίζει να το σκεφτώ/ψάξω ή και με ένα σύγχρονο οικονομικό σε αυτά τα λεφτά θα κάνω τη δουλειά μου και με εφαρμογή στο κινητό ? Υπάρχει κάποια μάρκα σε value for money σε αυτό το budget να του ζητήσω ?

ευχαριστώ.

Μάθε από τον ηλεκτρολόγο ποια μάρκα/μοντελο είναι για να δούμε, αν έχει, το κυριότερο, αμφίδρομη επικοινωνία μεταξύ πίνακα και ασύρματων περιφεριακών. Ώστε να ξέρει ο πίνακας αν το κάθε περιφειακο είναι σε λειτουργία. Αλλά το ότι δέχεται και περιφερειακά από άλλες μάρκες μου λέει ότι δεν έχει καν δικό της πρωτόκολλο επικοινωνίας, με σχεδόν καμία ασφάλεια στη μετάδοση. Πιθανόν ούτε εποπτεία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

ειμαι σε σπίτι με ενοίκιο και όχι ιδιόκτητο οπότε θα ήθελα να παρέμβω όσο το δυνατόν λιγότερο. Το σπίτι διαθέτει συναγερμό με επαφές, ραντάρ και σειρήνα και το key pad "PARADOX Alarm Control System Keypad (PA 636)". Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να αντικαταστήσω το keypad μόνο με κάποιο το οποίο να συνδέεται στο ιντερνετ ασύρματα και να έχει αξιόπιστη εφαρμογή για απομακρισμένο έλεγχο και όπλιση? Επίσης αν μπορεί να γίνει αυτό απο εμένα χωρίς κάποιες εξειδικευμένες γνώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην ομάδα,

Κάποια πρόταση για κλειστό γκαράζ με ρολό?

Δεν χρησιμοποιείται από άλλους.

Έτσι όπως το είχα σκεφτεί, λογικά θα χρειαστούν:

  • 2 μαγνητικές επαφές για τις άκρες του ρολού
  • 1 μαγνητική επαφή στο παράθυρο
  • 1 αισθητήρας χώρου
  • 1 σειρήνα εξ.
  • 1 σειρήνα εσ.

Μέχρι εδώ είναι εύκολα...

Το θέμα είναι ότι θέλω να μου έρχεται ειδοποίηση με sms (κι αν γίνεται και κλήση, καλοδεχούμενο).

Και για να είναι σωστό το σύστημα, πρέπει να οπλίζει/αφοπλίζει με κάποιο τηλεκοντρολ. Γιατί χωρίς, θα πρέπει να υπάρχει τεράστια αναμονή για να χτυπήσει ο συναγερμός (μέχρι να ανοίξει η πόρτα, να μπει το αυτοκίνητο, να κατέβεις...)

Τέλος, επειδή θα γίνει μη χρηστικό το όλο σύστημα με 2 κοντρολ (1 πόρτας - 1 συναγερμού), υπάρχει τρόπος να γίνει με 1?

(Στο χώρο δεν υπάρχει wifi, ούτε τηλεφωνική γραμμή)

Είχα σκεφτεί για συναγερμό digoo που μου τα δίνει όλα αυτά, εκτός από την χρήση μόνο ενός κοντρόλ (εκτός αν ξέρετε κάποια λύση για αυτό)

*Δεν με ενδιαφέρει αν θα είναι ασύρματος/ενσύρματος, αλλά θα προτιμούσα να μην φτάσουμε σε ποσά 600+€

 

Επεξ/σία από pintourikio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2023 στις 4:22 ΜΜ, m_zaxarias είπε

Καλησπέρα,

ειμαι σε σπίτι με ενοίκιο και όχι ιδιόκτητο οπότε θα ήθελα να παρέμβω όσο το δυνατόν λιγότερο. Το σπίτι διαθέτει συναγερμό με επαφές, ραντάρ και σειρήνα και το key pad "PARADOX Alarm Control System Keypad (PA 636)". Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να αντικαταστήσω το keypad μόνο με κάποιο το οποίο να συνδέεται στο ιντερνετ ασύρματα και να έχει αξιόπιστη εφαρμογή για απομακρισμένο έλεγχο και όπλιση? Επίσης αν μπορεί να γίνει αυτό απο εμένα χωρίς κάποιες εξειδικευμένες γνώσεις.

Για να εχεις εφαρμογη στο πινακα της paradox χρειαζεσαι το IP150.Αυτο μπαινει στην κεντρικη μοναδα και χρειαζεται καλωδιο δικτυου.Λειτουργει με cloud  και εχει συνδρομη περιπου 12 ευρω το χρονο.

Τα πληκτρολογια δεν εχουν καμια σχεση με συνδεσιμοτητα.



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, fabiawrc είπε

Λειτουργει με cloud  και εχει συνδρομη περιπου 12 ευρω το χρονο.

Το connect2go - με εγκατεστημένο σε πίνακα Honeywell, το evl-4cg και ένα router 4g - είναι δωρεάν. Γιατί να κρέμεται κανείς από τιμολογιακές πολιτικές εταιρειών και παρόχων, είναι πραγματικά απορίας άξιον. 

(Πήρα λαβή από αυτό που γράψατε, δεν αποτελεί κάποιου είδους μομφή προς εσάς)

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η paradox έχει κάνει 2 μεγάλα λάθη. 

1:χρεώνει συνδρομή με το χρόνο, όταν καμία άλλη μάρκα συναγερμού δεν εχει χρέωση. Ο λόγος που χρεώνει είναι ότι το cloud της είναι επάνω στους servers της Amazon. 

2:Ανέθεσε σε εξωτερικούς συνεργάτες την δημιουργία του insight gold, μια εφαρμογή με ξεπερασμένα γραφικά δεκαετίας.Αν την συγκρίνεις με την εφαρμογή του Ajax βάζεις τα γέλια +ότι πέρασε πολύ καιρός με άπειρα πρόβλημα σε σταθερότητα. 

Πλέον δίνει καινούρια εφαρμογή το blue eye το οποίο είναι καλύτερο και πιο σύγχρονο. 

Η μόνη λύση για να μην πληρώσεις συνδρομή στην paradox, είναι αν έχεις static ip, η αλλιώς υπάρχει module  της Trikdis (lan η 2g-4g)που πέφτει πάνω στο bus του πίνακα και με δικιά του εφαρμογή, έχεις πλήρη έλεγχο  και αποστολή σε κέντρο λήψης σηματων. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...