Προς το περιεχόμενο

Συναγερμοί Σπιτιών : Αγορά, Προβλήματα, Προτάσεις, Τιμές, κλπ.


Stageo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, vasilllis είπε

Υπαρχουν τοσοι ασυρματοι συναγερμοι αρκετες κλασεις ανωτεροι.

δηλαδή ποιοι είναι αυτοί??😁

 

26 λεπτά πριν, vasilllis είπε

και κεντρα για σοβαροτερη εγκατασταση

για το ενσύρματο θα συμφωνήσω σε αυτό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 ώρες πριν, ss42ss είπε

δηλαδή ποιοι είναι αυτοί??😁

 

για το ενσύρματο θα συμφωνήσω σε αυτό....

Eαν συμφωνεις για τα κεντρα ειμαστε σε καλο δρομο.Φαντασου οτι ολοι οι ασυρματοι συναγερμοι υποστηριζουν ασυρματους πομποδεκτες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Προς αναζητηση νεου συναγερμου.Πηρα 2 προσοφρες .Η μια ειναι μαρκας AJAX αλλα παει 1150 και η αλλα satel-perfecta με κοστος 400. Η δευτερη ειναι απο γνωστο μου αξιοπιστο συνεργειο απλα δεν ξερω την μαρκα.Εχετε καμια εικονα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mumra είπε

Καλησπέρα.Προς αναζητηση νεου συναγερμου.Πηρα 2 προσοφρες .Η μια ειναι μαρκας AJAX αλλα παει 1150 και η αλλα satel-perfecta με κοστος 400. Η δευτερη ειναι απο γνωστο μου αξιοπιστο συνεργειο απλα δεν ξερω την μαρκα.Εχετε καμια εικονα?

Satel, Πολωνέζικη εταιρία με μια χαρά προϊόντα. Ο perfecta ειναι GRADE2. Απο εκεί και περα η τιμη ειναι ανάλογα τι καλωδίωση εχει και τι περιφερειακά (πληκτρολόγιο/ραντάρ/εξ. σειρήνα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2022 στις 1:24 ΜΜ, kifinas είπε

Παραδοσιακές δυνάμεις είναι οι Abus, RISCO, Paradox, INIM, Crow, Bosch, Siemens κλπ. 

Bosch έχω απο το 2007, 15 χρονιά και ακόμα δουλεύει αψογα. Σκυλί του πόλεμου!

2 λεπτά πριν, mumra είπε

Ευχαριστω πολυ.Το grade 2 ειναι κατι που ειναι ΟΚ η πρεπει να παω σε κατι αλλο

Μια χαρα θα εισαι, αρκεί να γινει σωστή εγ/ση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/11/2022 στις 4:03 ΜΜ, Tzimmys είπε

Καλέ μου φίλε... Νομίζω πως όλα είναι θέμα απαιτήσεων. 

Εσύ που είσαι τεχνικός, θέλεις και θέτεις σαν απαραίτητα κάποια πράγματα. 

Εγώ που είμαι ένας απλός χρήστης και έχω δει τον ajax στον αδερφό μου, τον πεθερό μου και το μπατζανακι μου, είναι αυτός που θα έβαζα χωρίς δεύτερη σκέψη, αν μπορούσα οικονομικά. Αυτά που εσύ θέτεις σαν μειονεκτηματα, εγώ τα βλέπω θετικά. 

Πληκτρολόγιο το 2022 τι να το κάνεις? Όλοι έχουμε κινητά. Πέραν του οπλιζεις - αφοπλιζεις, βλέπεις ανά πάσα στιγμή τι status του συναγερμού. Και για τα παιδιά, έχεις τα SpaceControl Jeweller, τα γνωστά keyfobs. 

Η απαραίτητη χρήστη υπολογιστή ή πληκτρολογιου, θα αναιρουσε τη φύση του συναγερμού, ο οποίος είναι προσανατολισμενος να μπορεί να εγκατασταθεί από κάποιον απλό χρήστη και όχι απαραίτητα κάποιον τεχνικό. Και με το ίδιο σκεπτικό, ή απαραίτητη δημιουργία λογαριασμού είναι ιλογικαοτατη, για να μπορείς εσυ και μόνο εσύ (ή όποιον άλλον επιλέξεις) να έχει πρόσβαση στις ρυθμίσεις. Εμένα για παράδειγμα το να τον σεταρει κάποιος τεχνικός, να τον κλειδώσει με δικό του κωδικό και να μην μπορώ να κάνω οτιδήποτε στον συναγερμό μου, με θυμώνει. Ακόμα περισσότερο δε, το ότι θα πρέπει να με χρεώσει για να αλλάξει κάποια ρύθμιση. 

Όπως είπατε όμως ήδη, τίποτα δεν είναι από μαύρο και πανάκεια. 

Για ένα σπίτι λοιπόν, εγώ θεωρώ Ρον Ajax κορυφή. Σε μια επιχείρηση, ή ένα σπίτι κάποιου επιχειρηματία, θεωρώ τις ενσυρματες λύσεις απαραίτητες. 

Φιλικά. 

Εχμ, να σου εξηγησω :)

Eιναι 2-3 εδω μεσα, συγκεκριμενοι που βγαζουν μενος αποκλειστικα για τους Ajax. Ειναι κατα συμπτωση ολοι τους, κατα δηλωση τους, εγκαταστατες. Εχουν και συμπνοια αναμεταξυ τους ως προς αυτο το ζητημα και κατα τον τροπο αυτο , εχουν περιπου κανει takeover το thread για να λενε διαρκως τα ιδια και τα ιδια σε οποιον διανοηθει να γραψει αυτην την κακη μαρκα του διαολου με τα 4 γραμματα.

Ο λογος που το κανουν ειναι σχεδον αυτονοητος. Χανουν μεροκαματα απο την ajax γιατι το μεροκαματο ο εγκαταστατης το βγαζει κυριως απο την εγκατασταση, πραγμα που κατα κανονα καταργει ο ajax για αυτους.

Δεν θα ελεγα κατι τετοιο εαν δεν εβλεπα να γραφονται αστειοτητες που κανουν προδηλο οτι υπαρχει μενος κι οχι "επαγγελματικη γνωμη" προς τη συγκεκριμενη μαρκα. 

Διοτι μενος δειχνει να περιγραφει καποιος τη σειρηνα σαν bluetooth ηχειακι. Σειρηνα η οποια ειναι Grade2 και φυσικα πιανει 113dB ενω την ιδια ωρα "προτεινουν" σε ολους τους τονους, πχ paradox της οποιας η σειρηνα πιανει πολυ πιο κατω απο τη μιση ισχυ της ajax, καπου στα 100-105db. Επαγγελματιες ξαναλεω, ε. Και σας λενε τα 113db , bluetooth ηχειακι. Και τους συμβουλευεστε ακομα. 

Oσο ειναι μενος το να προσπαθεις να κανεις το ασπρο μαυρο για να παρουσιασεις ως μειονεκτημα τη ρυθμιση απο το κινητο που μπορεις διαρκως να την προσαρμοζεις βαση των καθημερινων σου αναγκων, μονος σου, χωρις την αναγκη τεχνικου (με το αζημιωτο πουλακια μου-αυτο ειναι αλλωστε το διακυβευμα, τα υπολοιπα ειναι οι προφασεις) κι επιμενουν στη μια και μοναδικη μεθοδο που μαθανε εδω και δεκαετιες (πινακακι στον τοιχο ντε) γιατι αυτη φερνει το μεροκαματο, ασχετως αν δεν ειναι το ιδιο ευελικτη για τον πελατη κι ασχετως αν οι πιθανοτητες παραβιασης της μιας ειναι οσες περιπου και της αλλης (στην μια κλειδωνεις τις ρυθμισεις με κωδικο στο πινακακι και στην αλλη με PIN lock στο κινητο...).

Μενος ειναι φυσικα να παρουσιαζεται κατ'επαναληψιν ως παντελως αναξιοπιστος ενας συναγερμος που εχει grade2 πιστοποιηση. Κι οσοι ειναι σοβαροι επαγγελματιες και σεβονται τον εαυτο τους και τη δουλεια τους, ξερουνε πολυ καλα, οτι το grade2 δεν δινεται σε αναξιοπιστους συναγερμους. Αλλο βεβαια ο σοβαρος επαγγελματιας κι αλλο ο εμπορακος , πιθανοτατα ηλεκτρολογος που κανει λιγο απ'ολα κι ενδεχομενως μη αδειοδοτημενος για εγκαταστασεις ασφαλειας, που ψαρευει μεσα στα φορουμ το επομενο κουτσοδούλι μπας και ριξει καμια ατσαλίνα μεσα σε καμια σωληνα να βγει το μεροκαματο. Προσοχη αναφερομαι αποκλειστικα και μονο σε οσους "επαγγελματιες" κανουν οσα περιγραφω κι οχι σε ολους, διοτι εκει εξω υπαρχουν επαγγελματιες οι οποιοι θα ενημερωσουν τιμια και αξιοπρεπως τον υποψηφιο πελατη για τα συν και τα πλην της καθε λυσης και της καθε μαρκας, αφου πρωτα ακουσουν με προσοχη τις αναγκες του πελατη και δουν βεβαια και το χωρο. Μη σοβαρος και μη επαγγελματιας ειναι οποιος απαξιωνει a priori μια συγκεκριμενη μαρκα με 10 διαφορετικους τροπους, ακομα και με υπερβολες ή και ψεματα, μιας που οι αληθειες δεν αρκουν απο μονες τους για να δικαιολογησουν τοσο μενος.

Οπως ειπα επανειλημενως αλλωστε σε καθε χωρο/πελατη κλπ μπορει να ειναι καλυτερη μια λυση που σε ενα αλλο χωρο να πρεπει να αποφευχθει. Ειναι λοιπον τουλαχιστον υποπτο μια απο αυτες τις λυσεις να απορριπτεται χωρις πρωτα να εχει εξεταστει ο χωρος, οι αναγκες κλπ αλλα ακομα και να αμφισβητουνται ανθρωποι οι οποιοι υποστηριζουν οτι στην περιπτωση τους βρισκει μια χαρα εφαρμογη και ειναι ικανοποιημενοι.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mumra είπε

Καλησπέρα.Προς αναζητηση νεου συναγερμου.Πηρα 2 προσοφρες .Η μια ειναι μαρκας AJAX αλλα παει 1150 και η αλλα satel-perfecta με κοστος 400. Η δευτερη ειναι απο γνωστο μου αξιοπιστο συνεργειο απλα δεν ξερω την μαρκα.Εχετε καμια εικονα?

Καποια επιπλεον πληροφορία?400€ με καλωδίωση?Εξωτερική? Τι προτεινουν?

 

2 ώρες πριν, BackFromHell είπε

Εχμ, να σου εξηγησω :)

Eιναι 2-3 εδω μεσα, συγκεκριμενοι που βγαζουν μενος αποκλειστικα για τους Ajax. Ειναι κατα συμπτωση ολοι τους, κατα δηλωση τους, εγκαταστατες. Εχουν και συμπνοια αναμεταξυ τους ως προς αυτο το ζητημα και κατα τον τροπο αυτο , εχουν περιπου κανει takeover το thread για να λενε διαρκως τα ιδια και τα ιδια σε οποιον διανοηθει να γραψει αυτην την κακη μαρκα του διαολου με τα 4 γραμματα.

Ο λογος που το κανουν ειναι σχεδον αυτονοητος. Χανουν μεροκαματα απο την ajax γιατι το μεροκαματο ο εγκαταστατης το βγαζει κυριως απο την εγκατασταση, πραγμα που κατα κανονα καταργει ο ajax για αυτους.

Δεν θα ελεγα κατι τετοιο εαν δεν εβλεπα να γραφονται αστειοτητες που κανουν προδηλο οτι υπαρχει μενος κι οχι "επαγγελματικη γνωμη" προς τη συγκεκριμενη μαρκα. 

Διοτι μενος δειχνει να περιγραφει καποιος τη σειρηνα σαν bluetooth ηχειακι. Σειρηνα η οποια ειναι Grade2 και φυσικα πιανει 113dB ενω την ιδια ωρα "προτεινουν" σε ολους τους τονους, πχ paradox της οποιας η σειρηνα πιανει πολυ πιο κατω απο τη μιση ισχυ της ajax, καπου στα 100-105db. Επαγγελματιες ξαναλεω, ε. Και σας λενε τα 113db , bluetooth ηχειακι. Και τους συμβουλευεστε ακομα. 

Oσο ειναι μενος το να προσπαθεις να κανεις το ασπρο μαυρο για να παρουσιασεις ως μειονεκτημα τη ρυθμιση απο το κινητο που μπορεις διαρκως να την προσαρμοζεις βαση των καθημερινων σου αναγκων, μονος σου, χωρις την αναγκη τεχνικου (με το αζημιωτο πουλακια μου-αυτο ειναι αλλωστε το διακυβευμα, τα υπολοιπα ειναι οι προφασεις) κι επιμενουν στη μια και μοναδικη μεθοδο που μαθανε εδω και δεκαετιες (πινακακι στον τοιχο ντε) γιατι αυτη φερνει το μεροκαματο, ασχετως αν δεν ειναι το ιδιο ευελικτη για τον πελατη κι ασχετως αν οι πιθανοτητες παραβιασης της μιας ειναι οσες περιπου και της αλλης (στην μια κλειδωνεις τις ρυθμισεις με κωδικο στο πινακακι και στην αλλη με PIN lock στο κινητο...).

Μενος ειναι φυσικα να παρουσιαζεται κατ'επαναληψιν ως παντελως αναξιοπιστος ενας συναγερμος που εχει grade2 πιστοποιηση. Κι οσοι ειναι σοβαροι επαγγελματιες και σεβονται τον εαυτο τους και τη δουλεια τους, ξερουνε πολυ καλα, οτι το grade2 δεν δινεται σε αναξιοπιστους συναγερμους. Αλλο βεβαια ο σοβαρος επαγγελματιας κι αλλο ο εμπορακος , πιθανοτατα ηλεκτρολογος που κανει λιγο απ'ολα κι ενδεχομενως μη αδειοδοτημενος για εγκαταστασεις ασφαλειας, που ψαρευει μεσα στα φορουμ το επομενο κουτσοδούλι μπας και ριξει καμια ατσαλίνα μεσα σε καμια σωληνα να βγει το μεροκαματο. Προσοχη αναφερομαι αποκλειστικα και μονο σε οσους "επαγγελματιες" κανουν οσα περιγραφω κι οχι σε ολους, διοτι εκει εξω υπαρχουν επαγγελματιες οι οποιοι θα ενημερωσουν τιμια και αξιοπρεπως τον υποψηφιο πελατη για τα συν και τα πλην της καθε λυσης και της καθε μαρκας, αφου πρωτα ακουσουν με προσοχη τις αναγκες του πελατη και δουν βεβαια και το χωρο. Μη σοβαρος και μη επαγγελματιας ειναι οποιος απαξιωνει a priori μια συγκεκριμενη μαρκα με 10 διαφορετικους τροπους, ακομα και με υπερβολες ή και ψεματα, μιας που οι αληθειες δεν αρκουν απο μονες τους για να δικαιολογησουν τοσο μενος.

Οπως ειπα επανειλημενως αλλωστε σε καθε χωρο/πελατη κλπ μπορει να ειναι καλυτερη μια λυση που σε ενα αλλο χωρο να πρεπει να αποφευχθει. Ειναι λοιπον τουλαχιστον υποπτο μια απο αυτες τις λυσεις να απορριπτεται χωρις πρωτα να εχει εξεταστει ο χωρος, οι αναγκες κλπ αλλα ακομα και να αμφισβητουνται ανθρωποι οι οποιοι υποστηριζουν οτι στην περιπτωση τους βρισκει μια χαρα εφαρμογη και ειναι ικανοποιημενοι.

https://www.skroutz.gr/c/303/synagermoi/m/38745/Ajax-Systems.html

Το μεροκαματο δεν χανεται ποτε!!!!! Αν θελετε να με φωτογραφιζετε καλο θα ειναι να κανετε και καποιο tag .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να επαναλάβω ότι η Ajax έβγαλε και ενσύρματα συστήματα. Υβριδικά (ενσύρματα, ασύρματα) ψηφιακά για να είμαι πιο σωστός (οι ενσύρματες ζώνες δεν είναι απλές επαφές αλλά ζώνες bus που μπορούσε κάποιος να συναντήσει στην Ελλάδα μόνο σε μουσεία, κλπ). Και σε αυτά εγκαταστάτης δεν μπορεί να είναι ο κάθε ιδιώτης αλλά πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να είναι πιστοποιημένος από την Ajax. Είχε εδώ και καιρό το MultiTransmitter που έκανε τις ενσύρματες ζώνες από τον παλιό συναγερμό συμβατές με τα ασύρματα hub αλλά το Fibra είναι άλλη φάση. 

https://ajax.systems/products/fibra/

https://ajax.systems/products/multitransmitter/

Και για να ψαρέψω και εγώ, αν κάποιος θέλει καλό ασύρματο συναγερμό που να μην είναι μόνο cloud τότε έχω ένα σύστημα Abus Secvest στις αγγελίες.

Επεξ/σία από kifinas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, vasilllis είπε

Καποια επιπλεον πληροφορία?400€ με καλωδίωση?Εξωτερική? Τι προτεινουν?

 

https://www.skroutz.gr/c/303/synagermoi/m/38745/Ajax-Systems.html

Το μεροκαματο δεν χανεται ποτε!!!!! Αν θελετε να με φωτογραφιζετε καλο θα ειναι να κανετε και καποιο tag .

Καλημερα.Καλωδιωση υπάρχει.Εχω ηδη συναγερμο αλλα σκεφτομουν να τον αλλαξω με κατι πιο συγχρονο.Αρα μιλαω για ενσυρματο μοντελο, με2 πληκτρολογιο (τοσα χρειαζομαι), πινακας, σειρηνα, και με δυνατοτητα συχρονισμου με το κινητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, BackFromHell είπε

 

Διοτι μενος δειχνει να περιγραφει καποιος τη σειρηνα σαν bluetooth ηχειακι. Σειρηνα η οποια ειναι Grade2 και φυσικα πιανει 113dB ενω την ιδια ωρα "προτεινουν" σε ολους τους τονους, πχ paradox της οποιας η σειρηνα πιανει πολυ πιο κατω απο τη μιση ισχυ της ajax, καπου στα 100-105db. Επαγγελματιες ξαναλεω, ε. Και σας λενε τα 113db , bluetooth ηχειακι. Και τους συμβουλευεστε ακομα. 

 

Καλημέρα φίλε μου,

 Κάνεις το ίδιο λάθος με αυτό που λές οτι κάνουν αυτοί που επιπλήττεις. Επειδή είμαι του χώρου, ξέρω πολύ καλά οτι η σειρήνα της PARADOX είναι στα 110db με απόκλιση 5% (υπάρχει και το αντίστοιχο τεχνικό φύλλο) και , η βασική διαφορά, οτι δεν χρησιμοποιεί πιεζοηλεκτρικό. Καλό θα είναι πρίν αναφέρουμε εταιρείες και προϊόντα, να τα ελέγχουμε. Δεν έχω καμία πρόθεση να σε προσβάλλω ή κάτι παραπλήσιο, αλλά δεν μου αρέσουν οι ανακρίβειες, ειδικά για προϊόντα που όντως γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, thanos8527 είπε

Καλημέρα φίλε μου,

 Κάνεις το ίδιο λάθος με αυτό που λές οτι κάνουν αυτοί που επιπλήττεις. Επειδή είμαι του χώρου, ξέρω πολύ καλά οτι η σειρήνα της PARADOX είναι στα 110db με απόκλιση 5% (υπάρχει και το αντίστοιχο τεχνικό φύλλο) και , η βασική διαφορά, οτι δεν χρησιμοποιεί πιεζοηλεκτρικό. Καλό θα είναι πρίν αναφέρουμε εταιρείες και προϊόντα, να τα ελέγχουμε. Δεν έχω καμία πρόθεση να σε προσβάλλω ή κάτι παραπλήσιο, αλλά δεν μου αρέσουν οι ανακρίβειες, ειδικά για προϊόντα που όντως γνωρίζω.

Κανενα απολυτως λαθος δεν κανω. Διοτι μια χαρα ελεγξα πριν γραψω αυτο που εγραψα. Οριστε η αυτονομη σειρηνα της Paradox με τα 100dB:

https://www.daisat.gr/p/35178/paradox-sr250.html

Ακομα και για αυτην που αναφερεις των 110db ισχυει ακριβως οτι εγραψα. Μιση ισχυς απο αυτην της Ajax βαση specs. Απλα μαθηματικα λυκειου ειναι. Και η οποια σειρηνα των 110db θα πρεπει να αναφερουμε οτι ειναι Grade3. Πώς γινεται λοιπον εδω μεσα καποιοι εμπορακοι να τολμανε να γραφουν οτι η σειρηνα της Ajax με διπλασια ισχυ και Grade2 πιστοποιηση ειναι bluetooth ηχειακι και την ιδια ωρα να προτεινουν λυσεις και Grade3 και με μιση ισχυ σειρηνας; Ε, εξηγησα στο πιο πανω ποστ το πώς γινεται, μην τα ξαναλεω.

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...